50 sposobów na nudę – co robić, gdy nie ma co robić

Czas czytania: około 15 minut • Fajna codzienność
 

Co robić w domu, gdy nie ma co robić? Może jakieś sposoby na nudę, tak sobie myślę? Bo przecież nuda to nieciekawe słowo. Źle się kojarzy. A szkoda! Bo przecież oznacza świetną szansę na zrobienie czegoś niespodziewanego. Skoro stare pomysły zawiodły i chwilowo nie wyglądają kusząco to pozwól, że podrzucę Ci parę nowych.

Pół setki wystarczy?

Ciekawostka na dobry początek

Wiesz, że nuda jest potrzebna? Adam Phillips, jeden z ważniejszych psychoanalityków w historii twierdził, że dzięki nudzie człowiek uczy się w spokoju czekać na coś nieznanego, co nie wiadomo kiedy przyjdzie i nie wiadomo czym będzie. Kto kiedykolwiek spróbował dorosłości ten wie, że podobnie “niedookreślone” tematy potrafią być całkiem częste. Trzeba umieć sobie z nimi radzić.

Z drugiej strony nuda jest doskonałym treningiem w swobodnym “uwalnianiu” uwagi. Nudzące się dziecko to przyszły dorosły dobrze znający własne stany emocjonalne i potrafiący nazwać, co czuje, co chce robić, co go interesuje. Podobnie twierdzi dr Teresa Belton. Gdyby nie nuda, człowiek nigdy nie pojąłby własnej kreatywności :)

Dlatego, trochę na przekór, namawiam Cię do ponudzenia się. Ale wiesz, bez przesady. Tylko trochę. Bo potem wypadałoby sięgnąć po coś zupełnie nowego. Żeby się rozwinąć, żeby mieć nową opowieść dla znajomych, żeby poczuć, że to był dobrze spędzony czas.

O właśnie.

Ja w tej sprawie.


W prezencie – ebook “150 sposobów na nudę”!

Aha – słuchaj! – jeśli masz ochotę na dodatkowe 100 inspiracji to mam dobrą wiadomość! Przygotowałem darmowy ebook ze 150 inspiracjami na nudę!

Koniecznie zapisz się do mojego newslettera! E-book dostaje każdy zapisany tam Czytelnik :)

A co dokładnie czeka w środku? To jest tak, że w pierwszym odcinku listy zaproponowałem pięć kategorii sposobów na nudę, a w drugim – kolejne pięć. Wyszło razem dziesięć kategorii inspiracji na to, jak poradzić sobie z nudą.

Siadłem zatem z kawą i do każdej tej kategorii dopisałem po pięć kolejnych idei na to, jak fajnie spędzić trochę czasu w praktyczny, sprawiający przyjemność sposób. Efekt liczy aż 20 stron! Można go sobie wydrukować, a potem przy pomocy ostentacyjnie różowego markera skreślać to, co już spróbowaliście.


Aby zgarnąć ten ebook wystarczy, że zapiszesz się klikając w poniższy obrazek lub korzystając z formularza:

Sposoby na nudę - co robić w domu, gdy nie ma co robić?

Zapisz się do newslettera i dostań materiały dodatkowe!


Sposoby na nudę – 50 propozycji

Sposoby na nudę - co robić w domu, gdy nie ma co robić? Aktywne propozycje!

Co robić, gdy nie ma co robić: aktywne sposoby na nudę

1. Pójdź na spacer do nieznanej Ci wcześniej części miasta. Weź znany autobus i trzymaj się jego trasy tak długo, aż szurnie oponą o nieznany przystanek. Wtedy wysiądź, rozejrzyj się, pójdź w lewo (to kluczowe) i z jakimś niepoważnym celem (np. “chodzę tylko od kwiaciarni do kwiaciarni”) wróć piechotą do domu. Historie gwarantowane.

Swoją drogą, to świetnie uspokaja.

2. Wysprzątaj mieszkanie. Ale nie tak “na odwal się”, tylko “na serio”. Wanna na błysk, dywan pod szampon, rupiecie za szafę. Zacznij od sypialni. Może to tylko ja, ale porządne ogarnięcie mieszkania zawsze dodaje mi energii do przyszłej pracy. A skoro i tak się nudzisz… ;)

W tle możesz słuchać mojego podcastu. Albo serialu audio.

3. Ułóż wszystkie książki / filmy / ubrania / kubki. Niepoważna porada ode mnie? Zrób to kolorami. Nigdy nie widziałem sensu w układaniu rzeczy np. alfabetycznie. Dopóki masz mniej niż 500-1000 grzbietów na półce to prawie na pewno dasz radę ogarnąć temat przy pomocy klucza kolorystycznego. A wiesz jak to super się prezentuje potem? No magia! :)

Zobacz:

4. Zrób sobie prosty trening. Rozciąganie to klucz do sukcesu.

5. Idź na zdjęcia. Weź telefon i przejdź się po swojej okolicy próbując zobaczyć ją tak, jak jeszcze nigdy wcześniej Ci się nie udało. Możesz też pójść do szalenie popularnego punktu turystycznego i spojrzeć na swoje miasto oczami cudzoziemcy. Moje fotki znajdziesz na moim insta.

6. Przygotuj prezent. Pomyśl o kimś bliskim i skompletuj dla tej osoby przyjemny, poprawiający humor prezent. A potem go daj, zupełnie bez okazji, tak po prostu, w ramach spotkania się na plotki i kawę. Dodatkowe punkty za przygotowanie podarunku tak, by zawierał jak najmniej kupowanych przedmiotów. (A jeszcze bardziej dodatkowe punkty za wepchnięcie tam czegoś nawiązującego do Dnia Świstaka.)

7. Przemebluj pokój. Zawsze kusiło Cię sprawdzić, co to by było, gdyby jednak wszystkie bambetle były koło drzwi a przy oknie wyłącznie łóżko? No to słuchaj. Nic Cię nie powstrzymuje.

8. Naucz się czegoś praktycznego. W Internecie znajdziesz dosłownie wszystko. Może to jest doskonały moment aby nauczyć się zmieniać oponę? Sprawdzać olej? Naprawiać spłuczkę? Płacić podatki?

A przy okazji – może zainteresuję Cię moim kursem uczenia się dla osób dorosłych? Warto rzucić okiem. Ma pozytywne oceny już od kilkuset absolwentów a uczę w nim mojej autorskiej, zgodnej z psychologią strategii przyswajania nowych informacji. Większość materiału jest w efekcie absolutnie niepowtarzalna – nie znajdziesz ich nigdzie indziej! :)

By dowiedzieć się więcej, kliknij w obrazek:

9. Ogarnij kable i sieci. Większość ludzi kończy pracę nad montażem telewizora w momencie, gdy udaje im się zmusić to ustrojstwo do działania. A o wiszących z tyłu kablach już się nie pamięta. Jeśli masz chwilkę to skocz po monterskie “trzymaczki” i zrób porządek w zewnętrznej elektryce. Przy okazji możesz też wyczyścić, nazwać na nowo i powtórnie ohasłować wifi. Nazwij swoją sieć “MAM W MIESZKANIU ŻBIKA, TO PRAWDZIWY ŻBI–” i czekaj na pukanie sąsiadów.

10. Napraw coś lub przygotuj na kolejną porę roku. Drzwiczki od szafki w kuchni wiszą smętnie od zeszłych Świąt? Omijasz wypadniętą klepkę parkietu dłużej niż pracujesz w aktualnej firmie? Zimowe ubrania bez żadnego powodu wiszą obok ręcznika plażowego lub letnie buty przeszkadzają w rozstawianiu choinki? Wio po pudła. Wio po narzędzia.

Dziś jest jakie jest. Dlatego zawsze warto walczyć o lepsze jutro.


Sposoby na nudę - co robić w domu, gdy nie ma co robić? Leniwe propozycje!

Co robić, gdy nic się nie chce: leniwe sposoby na nudę

11. Przeczytaj coś klasycznego. Możesz w tym celu wybrać się do biblioteki lub otworzyć nowe okno w przeglądarce. Liczba legalnych źródeł w internecie jest ogromna, dlatego na dobry początek podrzucę Ci tylko jedno miejsce. Tutaj znajdziesz 28 głośnych, dobrych książek, które legalnie pobierzesz z netu.

12. Dowiedz się więcej o swoich preferencjach. Lubisz kawę? Dowiedz się skąd jest, jak powstaje, co ją charakteryzuje. Wieczorem otwierasz wino? Poczytaj o jego rodzajach, gatunkach, smakach. Częściej niż rzadziej sięgasz po amerykańskie komiksy? Historia Marvela i DC sama się nie nadrobi :)

You do you. Za wszelką cenę.

13. “Domknij” rozpoczęte seriale, gry, filmy i książki. Nawet jeśli STRASZNIE Ci się nie chce siedzieć do końca tamtego nudnego sezonu lub gdzieś zniknęła Ci motywacja do dojechania do końca tamtej nudnej planszy… może warto? Ja zawsze sobie bardzo ceniłem to specyficzne poczucie “wyczyszczenia” kolejnego tytułu.

Nie warto czekać na idealny moment na takie rzeczy. Opowiedziałem o tym niedawno w moim podcaście. W formie audio (czyli iTunes, Spotify i tak dalej) znajdziesz go tutaj.

14. Zadzwoń do dawnego znajomego. Masz do niego numer.

Możesz rozpocząć rozmowę od słów: “NUDZI MI SIĘ!” i wtedy od razu przechodzicie do kolejnej kategorii pomysłów! :D

15. Zacznij grać w gry wideo. Jak mawia ekipa podcastu The Giant Beastcast – to najlepszy czas, by grać w gry. Jest ich multum, są naprawdę dobre, klasyki można zgarnąć za grosze… Perfekcyjna chwila, by zacząć się tym cieszyć.

16. Naucz się masażu. Podobno nie jest tak trudno zacząć. Pamiętaj tylko, by potem przed pochwaleniem się, że umiesz, pytać o zgodę! Nikt nie lubi niespodziewanego ucisku na łopatki.

17. Pomedytuj. Nawet jeśli tylko z kubkiem kawy w oknie mieszkania.

18. Ogarnij priorytety. Weź kartkę papieru i poświęć całe popołudnie na myślenie o swojej przyszłości. Możesz to zrobić jak tylko chcesz, od siebie polecam oczywiście mój kurs “Ogarnięte Życie”, ale jeśli wolisz inny kanon to się zupełnie nie przejmuj. Co chcesz w życiu osiągnąć? Co Cię powstrzymuje? Co możesz zrobić w nadchodzącym miesiącu, co radykalnie poprawi Twoją jakość życia?

O własnej metodzie “ogarniania życia” – o moim prywatnym systemie operacyjnym do obsługi rzeczywistości opowiadam tutaj:

19. Naucz się grać na instrumencie. Ukulele jest tanie i przystępne. I doskonałe.

20. Zdrzemnij się. Jeśli nie wiesz co zrobić z dwoma godzinami wolnego to obiecuję Ci, że krótka kima będzie jednym z najlepszych pomysłów, na jakie kiedykolwiek wpadniesz. Jeśli masz więcej niż dwanaście lat to prawie na pewno cierpisz na wieczną deprywację snu. Warto z tym walczyć. Sen leczy i dba o mózg lepiej niż cokolwiek innego na całym świecie.


Sposoby na nudę - co robić w domu, gdy nie ma co robić? Pomysły dla par!

Co robić razem: 10 pomysłów na spędzenie czasu we dwoje

21. Upieczcie razem sernik. Koniecznie.

22. Zróbcie razem film. Dla znajomych. Dla rodziny. Dla samych siebie. Może być ze scenariuszem a może być “na żywioł”. Może być o Waszej ulubionej knajpce, a może być o grze, o której macie skrajnie różne zdania.

23. Zaplanujcie podróż. Nawet jeśli się ostatecznie nie odbędzie. Nie wiem o co chodzi z planowaniem wyjazdów, ale czas spędzony na projektowaniu wycieczek to, przynajmniej dla mnie, cudowna zabawa. Zawsze. Bez wyjątków. A już zupełnie jest ekstra, gdy potem uda się ogarnąć tanie bilety i wyślecie mi selfie znad brzegu oceanu :)

(Ja swoje podróże uwieczniam na insta!)

24. Pójdźcie pobiegać. To nic nie szkodzi, że ostatni raz któreś z Was biegło gdziekolwiek tylko dlatego, że nagle wskoczyły reklamy w połowie filmu a i wtedy celem truchtu była wyłącznie lodówka po więcej lodów, bo proporcje lodów do ciastek w bezpośrednim otoczeniu łóżka niebezpiecznie przechyliły się na korzyść belgijskich triple-chocolates.

25. Zagrajcie w planszówkę dla czterech osób. Niech każde z Was wcieli się w dwóch graczy i próbuje odgrywać charaktery swoich postaci. Zalety są dwie. Po pierwsze, będziecie mogli pograć w więcej tytułów (gry planszowe dla czterech osób z reguły są średnie, gdy gra się wewnątrz pary). A po drugie – hej – darmowa zabawa w teatr.

26. Przygotujcie piknik w domu. Poprzesuwajcie meble, zróbcie sobie widok na okno lub na telewizor, ugotujcie coś pysznego, puśćcie film, otwórzcie okna i siedźcie razem pod kocami tak długo, aż nie zamarzniecie :))

To dzięki takim drobnostkom ludzie zakochują się w sobie drugi raz.

27. Nauczcie się masażu – razem. Tak tylko mówię.

28. Czytajcie wikipedię. Niech jedno z Was wybierze artykuł i w jego trakcie klikajcie dalej w każdy interesujący Was link. Osoba, która opowie w komentarzach najśmieszniejszą “ścieżkę klików przez wikipedię” dostanie ode mnie internetową piąteczkę. Jedna z ostatnich “tras mistrzów” u nas to przejście od wykończeń stropów, przez architekturę USA, przez historię Europy, przez wypiętrzanie się gór po teoretyczne, przyszłe mega-kontynenty mogące powstać za sto milionów lat. Kto przebije?

29. Zacznij zupełnie nowy serial. Ja od siebie polecam Bojacka Horsemana, bo to najlepsza rzecz, jaką widziałem od lat. Albo Sukcesję. Albo setne obejrzenie The West Wing. Albo nie wiem który powrót do Twin Peaks.

30. Szukajcie odpowiedzi na losowe pytania. Zróbcie sobie herbatę, siądźcie naprzeciwko siebie i niech jedno zacznie: a co gdyby nigdy nie powstały statki? Jak wyglądałby wtedy świat? Albo gdyby botanicy byli odpowiedzialni za politykę?


Aha – słuchaj! – jeśli masz ochotę na dodatkowe 100 inspiracji to koniecznie zapisz się do mojego newslettera! W prezencie za dołączenie do grona Czytelników przygotowałem darmowy ebook ze 150 inspiracjami na nudę!

Zapisz się do newslettera i dostań materiały dodatkowe!


Sposoby na nudę - co robić w domu, gdy nie ma co robić? Produktywne pomysły!

Co robić w domu: 10 pomysłów na produktywne spędzenie czasu

31. Uporządkuj komputer. Foldery, pliki, zdjęcia, muzykę, dokumenty, faktury. Marzę o tym od roku.

32. Przeczytaj książkę na zupełnie nieznany Ci temat. Najlepiej taką, która może Ci się teoretycznie przydać gdzieś w przyszłości.

33. Przeanalizuj swój styl. Posiedź chwilę na pintereście lub poczytaj magazyny. Przypomnij sobie swoich ulubionych bohaterów fikcyjnych. Może pora wyglądać trochę inaczej? Może jednak adidasy i skórzana kurtka? Albo jeansy i podkoszulek?

Idzie nowe. Może warto się ubrać.

34. Dowiedz się. Tutaj też strzelam, ale być może jest coś, co Cię od dawna ciekawi? Na czym polega dokładnie jakiś konflikt? Jak działa system wyborczy w USA? Czy przysługuje Ci nadal tamten dziwny urlop? Zadzwoń. Sprawdź. Ogarnij.

35. Przeczytaj wywiad z Ryanem Holidayem. Być może interesujesz się filozofiami, marketingiem, pisaniem książek, strategiami wizerunkowymi i internetem. A być może nie. To, co prezentuje sobą Ryan Holiday i tak dostarczy Twojemu życiu przynajmniej jeden kubeczek dodatkowej wartości :)

36.Zajmij się tym, od czego uciekasz. Strzelam tylko, ale PRAWIE na pewno nudzisz się dlatego, że nie chce Ci się czegoś robić. A wiesz co? Może po prostu to zrób? Satysfakcja będzie wspaniała.

Od siebie gorąco polecam mój autorski kurs “Pokonaj prokrastynację“. To jedno z niewielu źródeł traktujących wieczne odwlekanie jako problem emocjonalny, a nie narzędziowy. W efekcie gryzę temat na trzech płaszczyznach naraz a efekty są szybkie :)

Kliknij w obrazek po więcej info:

37. Rozpatrz dodatkową ścieżkę kariery. Nawet jeśli pracujesz na najstabilniejszym stanowisku na świecie warto mieć jakiś “plan B”. Zastanów się, do czego jeszcze masz predyspozycje. Gdzie jeszcze możesz użyć swoich kompetencji. Może brakuje Ci tylko jednego kursu do doskonałej alternatywy? Może warto ten kurs zrobić? Bycie baristą to super sprawa, serio.

38. Policz finanse. Ile masz zabezpieczone? Jak tę kwotę zwiększyć? Czy możesz przeznaczyć stałe 10% na pewien długodystansowy cel?

Od siebie polecam ten film:

39. Załatw sprawy z przyszłego tygodnia. To moja ulubiona metoda na nudę. Jeśli NAPRAWDĘ nie mam pomysłu na samego siebie to biorę kalendarz i powoli trzaskam obowiązki z kolejnego tygodnia. To znaczy – albo to, albo granie na komputerze :>

(Swoją drogą, to bardzo skuteczny nawyk by trochę wychillować. Po resztę sposobów zapraszam do listy 25 pomysłów na zbyt zabiegane życie!)

40. Zrób listę. Czegoś, co Cię męczy. Czegoś, o czym marzysz. Listy porządkują i oczyszczają głowę.


Sposoby na nudę w internecie

41. Przejrzyj kursy online. Za darmo lub za grosze, lub za bardzo dużo kasy znajdziesz wspaniałe, trudne, rozwijające kursy na prawie każdy temat. Udemy, Coursera, CreativeLive oraz Masterclass czekają.

Rzuć też okiem na moje kursy: kurs uczenia się dla osób dorosłych albo kurs walki z prokrastynacją tudzież mój autorski system ogarniania codzienności.

42. Wkręć się w doskonałe kanały na YouTube. Pierwsza Wojna Światowa dzień po dniu? Rozumienie świata z Kasią Gandor? Eseje Nerdwritera? Przedziwne tematy poruszane przez Wendover Productions?

Ja od siebie polecam mój kanał, na którym znajdziesz m.in. rozmowy z super youtuberami takimi jak właśnie Kasia Gandor czy Billie Sparrow:

43. Poznaj 25 nawyków na lepsze życie. Kilka możesz wdrożyć choćby dzisiaj.

44. Obejrzyj najważniejsze prezentacje TED. Moje polecenia to Amy Cuddy, Brene Brown, Jill Bolte Taylor, Dan Pink oraz Shawn Achor. To ostatnie to jedno z najlepszych wystąpień publicznych w historii wystąpień publicznych.

45. Zagraj w Animal Crossing. To nie jest internetowa gra, ale przez internet będziesz mógł odwiedzić moją wyspę:)

46. Wkręć się w internetowe komiksy. Zawsze było ich sporo, ale ostatnio jakość niektórych rysowników bije na głowę jakiekolwiek rejestry przyzwoitości. Oatmeal. Poorly Drawn Lines. NHOJ. Death Bulge. Mr LovensteinOwlturd. Loading Artist. Wow.

47. Zrozum sytuację polityczną na świecie. To trudne. Ale możliwe. Wydaje mi się, że jedną z najważniejszych spraw jest aktualnie zupełnie wywrócona do góry nogami sytuacja świata arabskiego. Tutaj znajdziesz doskonały artykuł o tym, kto pierwszy podłożył lewarek i jakie naciski przeważyły o tym, że poszczególne kraje padały jak domki z kart. Tutaj z kolei coś mniej poważnego, o Iraku. A potem poklikaj w źródła.

48. Obejrzyj wywiady z cyklu Można. To projekt, który tworzę razem z Uniwersytetem SWPS. Wywiady z SUPER ciekawymi ludźmi związanymi z Uczelnią. Psychologia i nie tylko :)

49. Wkręć się w nowy podcast. To zawsze jest dobry pomysł. Ja od siebie gorąco polecam mój. Nazywa się “Przekonajmy się” i rozkminiam w nim jakiś temat od jednego krańca (np. tchórzostwo) do drugiego krańca (odwaga granicząca z brawurą) i staram się znaleźć złoty środek :)

50. Zacznij coś nowego. Tak zupełnie nowego. Jak to się robi?

Gorąco zachęcam Cię do zapisania się na listę osób oczekujących na mój nadchodzący ebook o tym… jak zaczynać. Przygotowuję psychologiczny “blueprint”, zestaw ćwiczeń, dzięki którym błyskawicznie wymyślisz swój nowy biznes, pasję, pomysł, projekt czy przedsięwzięcie. A potem pokażę Ci jak się za to zabrać.

Bądź na bieżąco. Premiera już wkrótce!


W prezencie – ebook “150 sposobów na nudę”!

Ja w trakcie tego wpisu mówiłem na serio :D

Jeśli masz ochotę na dodatkowe 100 inspiracji to mam dobrą wiadomość! Przygotowałem darmowy ebook ze 150 inspiracjami na nudę!

Koniecznie zapisz się do mojego newslettera! E-book dostaje każdy zapisany tam Czytelnik :)

A co dokładnie czeka w środku? To jest tak, że w pierwszym odcinku listy zaproponowałem pięć kategorii sposobów na nudę, a w drugim – kolejne pięć. Wyszło razem dziesięć kategorii inspiracji na to, jak poradzić sobie z nudą.

Siadłem zatem z kawą i do każdej tej kategorii dopisałem po pięć kolejnych idei na to, jak fajnie spędzić trochę czasu w praktyczny, sprawiający przyjemność sposób. Efekt liczy aż 20 stron! Można go sobie wydrukować, a potem przy pomocy ostentacyjnie różowego markera skreślać to, co już spróbowaliście.

Na marginesie – ciekawostka – to pierwszy złożony przeze mnie w całości ebook. Zaprojektowałem okładkę, przygotowałem kolumny, wypełniłem je treścią i potem postarałem się, by to wszystko razem grało.

Szykuję się do premiery mojego pierwszego płatnego ebooka, więc w ramach treningu robię sporo “dodatków” – i to między innymi dlatego zgarniacie 20 stron treści za darmo :)


Zapisz się do newslettera i dostań materiały dodatkowe!


Uff.

Mam nadzieję, że nudziłaś się na tyle, że oprócz przeczytania tego wpisu uda Ci się sięgnąć po chociaż jedno polecenie.

Chociaż, gdybym niechcący zajął Ci całą wolną chwilę to zupełnie mi to nie będzie przeszkadzać ;)

Na koniec zdradzę Ci jeszcze, że tutaj czeka kontynuacja.

A teraz lecę – trzymaj się ciepło!

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu zajmującym się wysokosprawczością oraz ogarnianiem w późnym kapitalizmie. W drugim życiu piszę książki fabularne i scenariusze.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu aktualności na temat mojej pracy oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, tiktok, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies