Czas czytania: około 3 minuty

You do you

Jest takie bardzo stare powiedzonko, że istnieje jedna niezawodna metoda na to, by zawsze pamiętać, co się komu powiedziało. You do you.

Wystarczy mówić prawdę.

Sporo o niej ostatnio myślę, bo widzicie, z psychologicznego punktu widzenia sytuacja ma się bardzo podobnie do tego, jak się najlepiej zachowywać w życiu.

Jasne, że jako pragmatyk i stoik bardzo wierzę w rozwój i ciągłe zastanawianie się, jak można być lepszym. Jako człowiek, jako pracownik, jako partner, jako przyjaciel, jako dziecko, jako rodzic, jako sąsiad czy, nie wiem, nawet jako komentator w necie, bo czemu nie?

Wierzę, że potrzeba dążenia do pewnych fundamentalnych wartości jest podstawowym obowiązkiem człowieka i dobrze mi z takim kręgosłupem moralnym, bo zawsze mam coś do zrobienia, zawsze mam kolejny krok do wykonania by po prostu podchodzić do tego wszystkiego jakoś sensowniej.

Ale gdy na chwilę zejdziemy z ptasiej perspektywy i popatrzymy na sytuacje dnia powszedniego, to nie ma lepszej opcji na wybieranie zachowań niż proste, fajnie brzmiące i wyjątkowo tumblrowe w wydźwięku “you do you”.

Lubisz pisać przesadnie dokładne raporty w robocie, nawet jeśli ktoś się czasem z nich śmieje?

Dopóki nie przeszkadzają Twojemu przełożonemu, to niech się ktoś tam śmieje, bo to są Twoje raporty, i to Ty masz się dobrze z nimi czuć.

Lubisz bardzo wolno robić sobie kanapki?

To naucz się rozśmieszać czekających na Ciebie ludzi dowcipami o kolejnych gminach północnej Polski, bo fajnie jest uprzejemnić innym ludziom życie, ale rób sobie te kanapkę ile tylko chcesz.

Masz ochotę wysmarować wyjątkowo długą wiadomość klarującą Twój tok myślenia do osoby, którą znasz raptem tydzień?

Zadbaj tylko, by była miła i wyjaśnij, czemu płynie z dobrego miejsca w sercu. A potem pisz ile chcesz.

Jak zaczniesz reagować inaczej, jak zaczniesz dopasowywać się w nieskończoność do wszystkich ludzi na całym świecie to wkrótce zupełnie stracisz swój autentyczny kształt i potem będzie całkiem ciężko się z powrotem odnaleźć, wiesz?

Łatwo wtedy stać się taką bezkształtną amebą jak te ziomki z Atomówek, a to nie jest zbyt fajna aspiracja w życiu :D

You do you.

Dbajcie, by to dobrze grało z ludźmi, kierujcie się empatią i w absolutnie wyuzdany sposób przesadzajcie z życzliwością w komunikacji innymi. Bo jednak dobrego wyjaśnienia i dobrego rozumienia nigdy nie warto zaburzyć.

Ale oprócz tego?

A piszcie sobie te raporty.

A jedzcie te kanapki.

A męczcie ludzi tekstem.

To Wasze serca mają się z tym dobrze czuć, bo i tylko z Waszym sercem obudzicie się kolejnego ranka niepewni tego, co Was czeka w przyszłości.

A jest jedna niezawodna metoda na to, by wiedzieć, co Was czeka w przyszłości.

Robić swoje.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Sasha Sashina ze zbiorów Unsplash.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!