Czas czytania: około 4 minuty

Wczoraj skończyło się wczoraj

Przez lata pływałem. Sporo pływałem. Co prawda zaliczając kilka przerw, ale i tak chodziłem na basen od podstawówki aż do końca studiów. Aż pewnego dnia uciąłem trening w połowie, wyszedłem do domu i już nigdy więcej nie wróciłem do tematu. Pływanie nagle stało się “wczoraj”. Minęło.

Kojarzycie, jak to jest?

Robić coś. Robić przez lata. Może nawet kochać to coś, albo po prostu bardzo lubić, ale na pewno robić, poświęcać się, inwestować czas i chęci, budować nawyki, żyć przyzwyczajeniem i tak po prostu: robić.

A potem przestać.

Ja tak miałem z pływaniem. Nie potrafię Wam powiedzieć co dokładnie się stało, ale jednego dnia dotarło do mnie jak to jest strasznie nudny sport (serio :D) i nie byłem w stanie dokończyć już ani jednego nawrotu.

(Swoją drogą, przerzuciłem się na ciężary, dopóki nie odebrała mi ich kontuzja.)

Mam znajomego, który znienacka opchnął kiedyś swoje wszystkie komiksy.

Mam koleżankę, która bez żadnego przygotowania wyprowadziła się do innego kraju.

Niektórzy mają tak z paleniem.

Ich ostatni szlug ląduje pod butem, a napoczęta paczka – w śmietniku.

I tyle.

Dzięki, nara, sayonara.

Wielu ludzi ma tak z wynajmowanym mieszkaniem, wykonywaną pracą lub nawet – w krytycznych sytuacjach – ze związkiem.

Czasem tak po prostu jest, że człowiek wstaje i wychodzi. I nigdy więcej nie wraca do tematu.

Czemu o tym piszę?

Bo widzicie, z drugiej strony, mega często boimy się, że nie potrafimy czegoś zmienić. Albo raczej: że nie będziemy w stanie.

Że skoro całe życie pełniliśmy jakąś rolę w naszej grupie społecznej (śmieszka, outsidera, hipstera, “tego mrocznego kolegi w czapce”, odważnego pokrzykiwacza – whatever) to już nigdy nie będziemy mogli tej roli zmienić, no bo jak to tak, kim niby jest człowiek jeśli nie trybikiem w mechanizmie własnego grona przyjaciół.

Skoro całe życie wszystkim pomagałem to jak niby mogę nagle zająć się bardziej tym, co jest ważne dla mnie? Co oni wszyscy wtedy o mnie pomyślą?

Tyle czasu już zainwestowałam w karierę, no to jak to tak, nagle ją zmienić?

Jasne, że przed każdą dużą decyzją należy mega dokładnie rozważyć wszystkie “za i przeciw” by nie popełnić w przypływie emocji głupoty i potem się nią przejmować przez sześćdziesiąt siedem lat. To jest osobny temat.

Oczywiście, że należy podchodzić do życia rozsądnie.

Byłoby dobrze, gdyby pewnego dnia się wszystko udało.

Ale zobacz: skoro człowiek potrafi z dnia na dzień przenieść się do Brazylii za miłością swojego życia i na miejscu rozkminić wypożyczalnię skuterów wodnych jako biznes życia, to chyba można też zmienić pracę w Poznaniu, nie?

Skoro ktoś z dnia na dzień rzuca palenie i nagle traci wszystkie zawodowe kontakty “fajkowe” to chyba można też w grupie znajomych przestać być śmieszkiem i w skali dwóch tygodni dać wszystkim do zrozumienia, że teraz to Wy jesteście głównym dostarczycielem niszowego, skandynawskiego kina moralnego niepokoju, prawda?

Skoro ja w skali sekundy przeciąłem trwające piętnaście lat przyzwyczajenie, to Wy chyba też możecie przestać robić jakieś hobby, przy którym trzyma Was już wyłącznie inercja.

Wszystko jest trudne.

Pierwsze zadanie sobie tych przełamujących impas pytań – no to będzie jazda bez trzymanki. Ale warto. Warto, bo alternatywa jest o wiele gorsza.

Tak sobie myślę.

Usłyszałem kiedyś powiedzenie, że “wczoraj skończyło się o dwudziestej trzeciej pięćdziesiąt dziewięć wczoraj”.

Wczoraj skończyło się wczoraj.

Lubię o tym czasem myśleć. Gdy się boję. Gdy się zastanawiam, czy dam radę. Gdy zaczynają mnie nachodzić moje lęki i kompleksy i rozpatruję trochę za dużo opcji jak dla własnego dobra. Myślę wtedy o tym, że na dobre i na złe: wczoraj skończyło się wczoraj.

Najgorszy dzień?

Minął.

Już jest po.

Najlepszy dzień?

Też minął.

Pora zadbać o kolejny.

Robiłem coś sto lat i przestałem robić to wczoraj?

To było wczoraj.

Już minęło.

I najwyższa pora na nowe.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Lawrson Pinson ze zbiorów: Unsplash.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!