Czas czytania: około 9 minut

Łagodność w traktowaniu samego siebie

Był taki czas, że bardzo imponowało mi straszne katowanie samego siebie w oparciu o wyniki, o rezultaty, o bycie zawsze “nad kreską” i jakiś taki, nie wiem, straszny, nocny wyścig o nieskończonej liczbie okrążeń, w którym pozwalam wszystkim dookoła na regularną zmianę opon i tankowanie, ale nie, ja mam za punkt honoru dojechać do nieistniejącej mety bez jakiejkolwiek pomocy. A teraz wolę łagodność.

Dzień, w którym nauczyłem się traktować łagodnie samego siebie to w efekcie jeden z najważniejszych dni mojego życia.

Od tamtej pory robię więcej, tworzę więcej, zarabiam więcej, mam sto razy lepszy humor, jestem zdrowszy, więcej śpię, jestem lepszy i w życiu prywatnym, i w zawodowym, a także więcej podróżuję. I co tam jeszcze, jem rozsądniejsze rzeczy? O, to na pewno. Mam też czas codziennie pograć przynajmniej pół godziny.

O, wiem! Podniosłem liczbę czytanych rocznie książek z trzydziestu kilku do blisko pięćdziesięciu, tak jak dawniej :)

A wszystko to przy jednoczesnym odpuszczaniu sobie i pozwalaniu na odpoczynek, gdy tylko go potrzebuję.

Niewidzialny kij i miliony marchewek

Mój przyjaciel dał kiedyś przy mnie pewnej osobie jedną z najlepszych porad, jakie można usłyszeć w życiu:

“Potknięcie się nie jest dozwolone. Nigdy. Działasz tak, by wszystko było perfekcyjne. Ale gdy już się potkniesz, to uczysz się na przyszłość i szybko wstajesz na nogi, by znowu nigdy się nie potknąć.”

Dokładnie tak wygląda teraz moje życie. Jeśli działam to działam na miliard procent. Ale jeśli muszę się zdrzemnąć wczesnym wieczorem to nie robię z siebie męczennika tylko odpuszczam i idę na drzemkę. A potem analizuję, czemu mi tak dziwnie się plan potoczył i na przyszłość jestem przygotowany lepiej.

Łagodność a skuteczność

Tak na marginesie to powody tej mojej zmiany w osobę łagodną dla samego siebie okazały się bardzo egocentryczne. Pewnego dnia zorientowałem się, że pracę zajmującą 8 godzin, gdy pomimo zmęczenia jadę na nadmiernej ilości kawy, robię 10 godzin. A z kolei pracę zajmującą 8 godzin, gdy pozwolę sobie na trzydzieści minut drzemki, robię 6 godzin.

Reszta była matematyką.

Łagodność a samoutrudnianie

Jest pewien plus takiego strasznego katowania samego siebie, do którego mało kto się kiedykolwiek przyzna. Życie “trudne”, siedzenie po nocach i tyranie, i niespanie, i wiecznie podkrążone oczy, i ciągłe kawy, i ogrom pracy, i zabieganie – tym się można przechwalać. Ktoś siedział do drugiej? Pfffff, dziecko, siedzi to się do trzeciej.

Z jednej strony to fajna waluta “wożenia się” przed znajomymi, a z drugiej – doskonałe narzędzie do wyjątkowo cwanego mechanizmu samoutrudniania. W końcu, jeśli daliście z siebie wszystko, a i tak Wam nie wyszło, no to to jest wina materiału lub czasu, kurczę, gdybyście tylko mieli więcej czasu, nie? ;)

(Jeśli chcecie więcej wiedzieć o samoutrudnianiu, gorąco polecam wywiad z profesorem Dolińskim.)

Warto jednak zastanowić się, czy fajniej jest mieć w życiu argumenty do przechwalania się przed ludźmi, którzy próbują zjednać sobie sympatię obcych przechwalaniem się, jak źle zarządzają własnym życiem? Czy też może fajniej po prostu żyć tak, by Ci wisiało, że istnieją ludzie, których trzeba kupować przechwałkami? ;)

Nie lubienie siebie

Bycie dla siebie agresywnym i wyjątkowo twardym sprawia, że w dłuższej perspektywie przestaje się samego siebie lubić. A szkoda, bo odczuwanie zdrowej dumy z własnych osiągnięć to w życiu szalenie ważna sprawa. Podobnie jak i świadomość swoich plusów, z których płynie żelazna wiara w samego siebie.

Augusten Borroughs

Przy okazji, jeśli chcesz nauczyć się łagodności do samego siebie to koniecznie przeczytaj książkę “This is How”.

Wyjątkowo sympatyczna.

Nie lubię rozwiązań krótkoterminowych

No dobrze, a przechodząc do rzeczy – bycie dla siebie twardym i wymagającym jest krótkoterminowe. Nawet jeśli starczy Ci na lata to po dłuższym czasie się po prostu pęka. Zaczyna chorować. Ze stresu znajduje tysiące wymówek, by tylko robić COKOLWIEK byle nie to, co trzeba.

Dobre rozwiązanie długoterminowe to rozwiązanie, które starczy na długo ORAZ zostawi Cię potem lepszym, niż byłeś na początku.

Innych nie warto uznawać, bo się przepala lata zdrowego życia w zamian za nic konkretnego.

Bycie twardym jest kruche

Pisałem już o tym w tekście Kocham moją strefę komfortu. Bycie dla siebie nieludzko wymagającym tyranem sprawia, że stajemy się twardzi. Tylko że twardość jest krucha. Łatwo nas złamać. Przy mocnym pchnięciu z boku to my będziemy pierwsi do rzucenia papierami i powiedzenia: nie, po prostu nie.

Albo, co gorsze, będziemy pierwsi do popadnięcia w apatię nieskończonego marnowania czasu bezproduktywnym leżeniem i robieniem wszystkiego, byle tylko nie pracować.

Z dziwnych anegdot – od paru miesięcy codziennie rano gram godzinę na konsoli lub czytam. Nie znajdziesz takiej porady w żadnej książce o biznesie. Ale u mnie działa i sprawuje się doskonale. Zawsze siadam potem ULTRA nakręcony do dowolnego obowiązku, który przed sobą postawiłem. I to jest mechanizm, który działa u mnie.

Spróbuj w wolnym czasie znaleźć absolutnie nielogiczny, ale za to sprawiający Ci ultra satysfakcję mechanizm, który zadziała u Ciebie. Kto wie, to może być cokolwiek. Być może poranny spacer? Być może wieczorna kąpiel? Być może spacer po ciastko, zawsze, gdy nachodzi Cie na nie ochota?

Ciężko stwierdzić. Tylko Ty to wiesz :)

Satysfakcja leżąca w samym celu to źle postawiony cel

Pewnym argumentem broniącym tyranizowania samego siebie jest skuteczniejsze osiąganie celu. Załóżmy nawet na moment, że katowanie się jest skuteczne. Bo nie jest. Ale załóżmy, ze jest. (Ale nie jest.) Czy wtedy warto?

Pojawia się dosyć trudna kwestia tego, na ile wyceniamy jakość naszego życia. W mojej opinii warto obedrzeć swoją codzienność z szacunku do samego siebie i jakości tylko gdy w grę wchodzi życie lub zdrowie naszych bliskich. Ale, nie wiem, przez rok katować się tak, że aż nie wypada opowiadać mamie, tylko po to, by awansować?

Kurczę, ja naprawdę widziałem życie z różnych stron, ale im więcej rozmawiam ze starszymi ode mnie, mądrymi ludźmi i im więcej biografii czytam tym bardziej mam ochotę wtedy zadać pytanie: a czy to na pewno dobra ścieżka kariery do awansowania, jeśli każdy jej krok wypala w człowieku piętno, którego nie da się potem uleczyć nawet latami odpoczynku?

Łagodność a sens życia

Oho, teraz polecę z grubej rury ;)

Moja praca, choć ją kocham i jest “łatwa”, jest też naprawdę trudna. Muszę każdego dnia – przez wiele godzin – pełnić jakieś dziesięć etatów naraz. Jestem i twórcą, i menedżerem, i własnym sekretarzem, i sprzedawcą, i marketingowcem, i montażystą, i grafikiem, i jeszcze sto innych dziwnych zajęć. Naraz. I jak coś jest niezrobione, to to moja wina.

I zawsze wychodzę z założenia, że walczę o uwagę odbiorcy od zera, by nigdy nie spocząć na laurach i nie rościć sobie praw do czegokolwiek, co nie jest moim faktycznym prawem.

Każdego dnia daję z siebie wszystko – ale robię to, co kocham. Więc to dawanie z siebie wszystkiego – o ile zgodne z moją naturą, bo akurat byłem przez kwadrans mądry i pamiętałem, by nie wymyślać sobie niesprzyjających pomysłów – jest dla mnie niczym zabawa. Mogę to robić godzinami. Mogę to robić bez jedzenia. Mógłbym to robić za mniejsze pieniądze. (Choć bym nie chciał, oczywiście).

Ale mógłbym.

Dlatego, no wiesz, nie chcę być wieszczem apokalipsy, ale czasem najlepszym wyjściem z sytuacji jest zastanowienie się na spokojnie co i dlaczego chce się w życiu osiągnąć. Bardzo pomaga ten wywiad z Chasem Jarvisem. Bardzo pomaga przeczytanie “Człowieka w poszukiwaniu sensu” Viktora Frankla. Bardzo pomaga przeczytanie “Rozważań” Marka Aureliusza lub “Listów” Seneki.

Albo coś stąd.

Ale to jest praca domowa na szóstkę.

Praca domowa na piątkę jest trudniejsza.

Wystarczy być dla siebie łagodniejszym.

Wtedy człowiek, który lubi swoje życie i szanuje samego siebie zyskuje dostęp do najdoskonalszego kompasu znanego ludzkości.

Własnego serca.

Lubisz takie podejście do życia? Dogadamy się. Zapraszam na newsletter.


Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!