Autor: Andrzej Tucholski | 1 stycznia 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 10 minut

Jak dobrze zacząć rok

Hej, mamy styczeń! Z jednej strony oznacza to “tylko nową cyferkę” na końcu pisanej daty. Z drugiej zaś – pewien symbol, moment przejścia. Minęło obiektywne dwanaście miesięcy Twojego życia i właśnie zaczyna się kolejne. Powstaje więc pytanie: jak dobrze zacząć rok?

Wierzę, że można się przygotować tak, by wystartować ten nowy okres z dodatkową mocą.

Zgodnie ze starym powiedzeniem, Nowy Rok jaki, cały rok taki. Dla naszej wygody oczywiście zakładam, że “Nowy Rok” to zbiorcze określenie kilku pierwszych dni, a może i tygodni roku, a nie tylko kalendarzowe święto tak cudownie buforujące lenistwo od powrotu do pracy.

Lecimy.

Jak dobrze zacząć rok? Na pewno zakończ poprzedni

Dla części z Was to może być całkiem oczywista kwestia, ale słuchajcie, to aż ciężko wyjaśnić, jak DUŻO smutków i frustracji, i dramatów płynie TYLKO z tego, że ktoś nie potrafi zamknąć poprzedniego rozdziału w życiu. Żeby dobrze zacząć nowy rok, fajnie jest najpierw skutecznie pożegnać poprzedni.

Sposobów masz tutaj do wyboru multum. Można po prostu tak uznać: okej, było, minęło, dziękuję. Można też ten miniony okres przeanalizować. Albo zadać mu sporo pytań, tak, aby na pewno poczuł, że służy już wyłącznie jako kopalnia wspomnień i nie ma żadnego innego wpływu (poza mądrymi wnioskami) na dzisiejszą codzienność. Ważne jest jednak, by nie żyć aktywnie przeszłością. Nie drążyć jej. Nie otwierać co chwilę.

Nie zmieni się.

Jaka jest, taka jest.

Ominiętych telefonów już się nie odbierze. Ważnych wiadomości nie wyśle o czasie.

Pewne pociągi odjechały, a inne przyjechały.

Paradoksalnie ważne jest też, by nie pławić się za długo we własnym sukcesie.

Udało się schudnąć, zarobić, sprzedać, osiągnąć, nauczyć zdać? Super. Fajnie. To teraz przybij sobie ostatnią piątkę i siadaj do projektowania kolejnego marzenia. Bo, coś mi tak podpowiada, spoczęcie na laurach potrafi skopać wcale nie gorzej od długiego pasma porażek. W końcu pewien zdrowy brak powoduje głód. A uśpiony nadmiar?

Wolę nie wiedzieć.

Pomyśl o “tu” i pomyśl o “teraz”. Bez bagażu, bez oczekiwań

Zig Ziglar miał takie zabawne powiedzonko: “Wczoraj skończyło się o 23:59:59. Dzisiaj jest dzisiaj.”

To też może być dla wielu z Was czytelne i proste, ale moje skromne doświadczenie nauczyło mnie wielokrotnie, że w powtarzaniu oczywistości leży czasem najwięcej wartości. Otóż, słuchaj, mam dla Ciebie taką wiadomość. Absolutnie przed nikim nie musisz się tłumaczyć, jeśli przyjdzie Ci teraz do głowy diametralnie zmienić swoje życie.

Wczorajsze życie nijak nie musi definiować życia jutrzejszego.

Być może brzmi to fałszywie. Być może brzmi naiwnie. Ale spójrz – czy na pewno?

Jeśli teraz pracujesz w kawiarni, ale masz oszczędzone pieniądze na dwa miesiące i kupujesz bilet do mniejszego miasta i po prostu jedziesz i tam łapiesz przejściową fuchę w sklepie meblowym aż nie uda Ci się wkręcić do aktualnie rekrutującego zakładu fotograficznego, a do tej pory pomieszkasz chwilę u kumpla… no to co? Ludzie głupsze rzeczy robili. Dziwniejsze rzeczy robili. Jest wysoce wątpliwe, że podobna impreza zniszczy Cię bezpowrotnie.

A w najgorszym razie przywieziesz tysiąc wspomnień i niesamowite doświadczenia.

Loty do ciepłych, europejskich krajów kosztują grosze.

Wynajem mieszkania na południu Portugalii, zimą, kosztuje grosze.

Kursy pozwalające przekwalifikować Ci się wieczorami, weekendami, w niecały kwartał?

Są darmowe.

Baw się i próbuj. Do pewnego stopnia – szczególnie jeśli jesteś młoda – istnieje tylko Twoje tu i teraz. I możesz je też spożytkować na mniejsze głupoty. Sprawdzenie, czy uda Ci się przez tydzień nie wydać ani grosza. Codzienną pomoc w wolontariacie, bo czemu nie. Cotygodniową zmianę fryzury na coraz krótszą i coraz dziwniejszą. Nagłe zapisanie się na wysiłkową wspinaczkę. Nie dającą się wyjaśnić rekrutację na wieczorowe studia inżynieria ekologiczna i botanistyka.

Może pójdziesz w jedno miejsce. I wtedy powiesz: idę tam.

A gdy ostatecznie dojdziesz w inne miejsce i ktoś się Ciebie spyta: to jednak tam szłaś?

Ty wtedy odpowiesz: A może i tam.

Jeśli pożądasz przestrzeni w swoim życiu, spróbuj mojego newslettera.


Spojrzenie w przyszłość – rzuć je raz, a dobrze

Należę do ludzi, którzy na nieprzewidziane wypadki reagują kompulsywnym opracowywaniem planów awaryjnych. Między innymi dlatego zawsze mam przy sobie notes. Gdy ktoś mi mówi, że jutro jestem BARDZO potrzebny od dziesiątej do piętnastej to otwieram kalendarz, biorę kartkę i uprawiam najdziwniejszą partię mahjongga na świecie – przesuwam wydarzenia ważne/niepilne tak długo aż z trzech SUPER zapchanych dni nagle zrobi się dwa i pół. Nigdy nie wiem jak to robię i zawsze jestem zszokowany, że znowu się udało.

I hyc, jestem gdzie trzeba od dziesiątej do piętnastej.

A wiesz co się stanie, gdy o dwunastej mi powiedzą, że już mogę iść?

Wyciągam notes i proces się powtarza.

Planuj. Planuj dużo i baw się tymi planami. Planuj i lata, i miesiące, i dni. Wygłupiaj się.

Planuj też odpoczynek.

Ale zawsze i bez wyjątku pamiętaj, że plany mają sens tylko do chwili, gdy próbujesz je faktycznie realizować. Wtedy nagle się okazuje, że w zasadzie na nic nie masz wpływu. Pogoda jest zła, podatki rosną, korki zapychają arterie miast w najgorszych momentach a kluczowi dla Twoich przedsięwzięć ludzie wybierają absolutnie katastrofalne chwile by zachorować lub uznać, że w sumie to Cię nie lubią.

Tak wygląda robienie czegokolwiek w praktyce.

I na to też trzeba być gotowym.

Pomaga wyluzowanie. Spokój. Mały, cichy stoicyzm.

Rób wszystko, by udało Ci się osiągnąć 150% tego, o czym marzysz.

Bądź gotów żyć z sytuacją, w której ledwo osiągniesz jedną dziesiątą pierwotnego celu. Bardzo możliwe, że będzie to porażka tylko pozorna. Że cały Twój wysiłek lub starania poszły w ogrom dodatkowych rzeczy, dzięki którym masz teraz pięć innych ścieżek rozwoju, a nie tylko tę pierwszą, o której myślałaś dawno temu. Kto wie, czy to nie lepiej?

Ja na pewno nie mam tutaj nic do gadania.

Jak sprawdzisz samodzielnie, to daj mi znać.

Działanie aktywne > leżenie pasywne

Warto jest też nastawić się na działanie aktywne. Na podejmowanie wielkich decyzji.

Na wyrabianie w sobie nawyków.

To punkt, który trochę łączy się z moją zdroworozsądkową “radą” by przed rozpoczęciem nowego roku skutecznie zamknąć poprzedni. Głęboko wierzę w to, że przytłaczająca większość jakiegokolwiek sukcesu w życiu płynie z bardzo prostej zmiennej. Własnej wiary w to, że można ten sukces osiągnąć. Serio. Światowej sławy sportowcy lub aktorzy, lub biznesmeni lub politycy często osiągnęli swoje pozycje przedziwnym koktajlem przygotowania, farta, sprzyjającego wiatru, znajomości, pracowitości i ogarnięcia. Ale wszystkich łączy ten sam wspólny mianownik.

Ciągle coś robią.

A nawet gdy czekają i zbierają siły – to to też ma pewien cel, pewną funkcję. I życzę Ci, by w nowym roku Twojego życia dokładnie tej funkcjonalności nie zabrakło. Dzięki życiu mądremu można dużo odpoczywać. Ha, można nawet pracować DOSŁOWNIE parę miesięcy w roku. A i tak sięgać po najbardziej dojrzałe winogrona na całym krzewie. Kwestia zrozumienia systemu i takiego ustawienia się do jego trendów, by nawet najmniej poważny podmuch zmian popychał Cię minimalnie ku Twoim celom.

Takie myślenie to jest przygoda na całe życie. Ja o swoich największych pasjach i marzeniach czytam, szkolę się, studiuję, uczę się, próbuję i potykam od siedmiu, dziesięciu i trzynastu lat. (Ewidentnie coś mam z “trójkami”, dopiero teraz to zauważyłem). Podejrzewam, że w każdą z nich wrzuciłem duuuużo ponad słynne “dziesięć tysięcy godzin”.

A widzę, że nawet nie jestem w jednej trzeciej, jednej piątej, jednej dziesiątej rozwoju. I, kurczę, to jest przepiękne.

Bo zawsze, ale to ZAWSZE mam co robić :)

Chcesz fajny pomysł na to, co ciekawego możesz w tym roku machnąć?

Poznaj się z Ryanem Holidayem.

Albo zrób jedną z 25 rzeczy wymienionych w tym artykule.

Albo postanów dokleić do swojego życia coś z tej listy.

Albo zignoruj te rzeczy zupełnie i sięgnij po własne. Ale co jest ważne – sięgnij po nie. Wstań. Wyjdź. Poczytaj. Podziałaj. Popytaj. Pobaw się. Rozbierz. Ubierz. Zepsuj. Napraw. Kup nowe. Kup drugie. Porównaj. Nawet najdłuższe i najpiękniejsze myślenie o wymarzonym celu nie przybliży Cię do niego nawet o centymetr.

Nawet najgłupsze “zgooglowanie paru spraw” może przybliżyć Cię do niego o całe kilometry.

Zresztą.

Sprawdź.

Jeśli interesujesz się skutecznością w życiu to może spodoba Ci się mój newsletter?


Balans pracy i odpoczynku

Uff. A wiesz co przede wszystkim zrób, by to był wspaniale zaczęty rok?

Oddychaj.

Odpoczywaj i pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem.

Obejrzyj 12 Gniewnych Ludzi. Obejrzyj Bojacka Horsemana.

Pójdź na spacer.

Jeśli masz potrzebę spać po trzynaście godzin w weekendy to dokładnie to rób w weekendy. Tak długo, aż nie odpoczniesz. Aż nie odeśpisz. Aż nie poczujesz, że kawa znowu Ci przyjemnie pomaga zamiast histerycznie ratować. Może trzeba będzie zrezygnować z paru hobby. Może trzeba będzie zamienić pięć źle płatnych prac na jedną niezłą. Może trzeba będzie przemyśleć, czy trzy kierunki studiów to na pewno jest lepszy pomysł od praktycznego zdobywania doświadczenia już w branży.

Nie ma dobrych odpowiedzi na te kwestie.

Ja wiele rzeczy w życiu osiągnąłem tym, że miesiącami i latami potrafiłem pracować po dziesięć, dwanaście godzin dziennie. Bez weekendów, bez urlopów, bez wolnych świąt. Ale też dużo, bardzo dużo przez to straciłem.

A z drugiej strony – teraz – prawie WSZYSTKO w życiu mam dlatego, że traktuję siebie łagodnie. Stałem się dzięki temu trochę bardziej empatyczny. Widzę jak dużo nie wiem i jak dużo jest jeszcze przede mną do zrozumienia. Czytam o wiele więcej niż kiedykolwiek. W efekcie (chyba) udaje mi się przedstawiać Ci problemy z wielu różnych punktów widzenia i nawet ciut częściej niż dawniej zaczynam akapity od słów “wydaje mi się, że”.

Bo widzisz, zorientowałem się, że dopóki ja siedzę tutaj, przed klawiaturą a Ty siedzisz tam, przed monitorem – to tak naprawdę mogę do Ciebie mówić tylko moim “wydawaniem się”.

Balans to nie jest coś, co można przekazać jakąkolwiek poradą.

Ja swój zyskuję dzięki filozofiom, rozmowom ze starszymi i mądrzejszymi ode mnie; dzięki biografiom i książkom.

Jeśli uda mi się Ciebie skusić do własnych eksperymentów to ja tak naprawdę więcej potrzeb nie mam :)

Tyraj, jeśli chcesz.

Oddychaj, jeśli chcesz.

Ale pamiętaj, że jeśli faktycznie “chce się w życiu wszystkiego”, to jest to hasełko zobowiązujące do obu podejść. I zapracowanego, i leniwego. W zdrowych proporcjach. W Twoich proporcjach, które nie będą pasowały nikomu innemu.

Życzę Ci wymagającego, dobrego, trudnego, soczystego roku.

Albo roku spokojnego, cichego, pustego i tylko i wyłącznie Twojego.

Twój wybór.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

 

 • Dobrego roku! Trzeba przywitać kolejne problemy z godnością! :D

 • Marta

  Bardzo dziękuję Ci za ten tekst i za cały rok! Jesteś osobą, która wciąż i wciąż dodaje mi sił do działania, a bardzo często w chwilach załamania, kiedy już NICZEGO poza nerwowym obgryzaniem paznokci nie jestem w stanie zrobić wchodzę na twój kanał na YT ( bo nawet czytać nie jestem w stanie) i oglądając losowy filmik jestem w stanie doprowadzić się do względnej normalności (a przynajmniej uchronieniem się do obgryznienia paznokci do łokcia #WENUSZMILOTEAM ).Rób to co robisz dalej, bo świetnie ci to wychodzi! Pozdrawiam :D

 • Bardzo, bardzo dziękuję! Tyle jestem w stanie na ten moment napisać, ale myślę, że i to wyrazi moja radość z tego, co tu przeczytalam;) własne proporcje tego wszystkiego, odważnie, próbować – a nie tylko snuć w głowie “jakby to było super”. Tak chcę!:)

 • Asia

  “wczorajsze życie nijak nie musi definiować życia jutrzejszego”
  Dzięki za te słowa. Czytam Twojego bloga od dawna i wiele Twoich wpisów BARDZO mi pomogło (i pewnie jeszcze nie raz będzie pomagać) na różnych płaszczyznach mojego życia. Naprawdę jesteś świetny w tym co robisz i oby tak dalej :>

 • Niezmiennie moja blogowa inspiracja. Mam nadzieję Cię jeszcze zaskoczyć, Andrzeju, w tym roku. Ciebie, ale przede wszystkim siebie. Chcę zrobić sporo fajnych rzeczy. I zrobię je. Dzięki!. :)

 • Cudownie to wszystko ująłeś, tylko ja… nie zamknęłam jeszcze starego roku. Nie rozpamiętuję, nie wyrzucam sobie, nie gnębię się, tylko przepisuję to czego nie zrobiłam, a bardzo chciałam, bo zabrakło czasu, bo wygłupiłam się i założyłam, że na pewno zdążę, na pewno dam radę. Nie zdążyłam, nie dałam rady.
  Zarówno 31 grudnia, jak i 1 stycznia to jedynie symbole, umowne daty, które dla niektórych być może są ratunkiem i nadzieją, dla mnie to zupełnie normalne dni, do których może tylko trochę bardziej się spieszymy, żeby coś zakończyć i coś rozpocząć. Ja tego przejścia i oddzielenia grubą krechą nie zaliczyłam, natomiast mogę powiedzieć, że tak jak sugerujesz, żeby zamknąć stary rok, ja zamykam każdy dzień, a na kolejny mam nowy plan, który oczywiście uwzględnia rzeczy, z którymi się nie wyrobiłam wcześniej, ale który daje mi też kopa do działania, radochę z tego co robię i dobrą myśl na kolejny dzień.
  Dobrego, bardzo dobrego roku Andrzej życzę. Pozdrawiam :-)

 • drzem

  jestem tutaj absolutnie od zawsze. często czytam, rzadko piszę. zwykle nie mam czasu i nadrabiam wpisy gdy nieprzeczytany newsletter burzy mi mój inbox 0. dziś w obliczu wszystkiego co się działo ten wpis był dokładnie tym czego było mi potrzeba i niczym więcej.

  dziękuję najbardziej na świecie

 • IwonaIwona

  Bardzo dobry tekst, dla każdego jest dobre co innego. Szczęśliwego Nowego Roku dla Autora!

 • Dziękuję za ten wpis. Nienawidzę nowego roku. Styczeń to dla mnie zawsze miesiąc depresji, wydaje mi się, że wszystko nie ma sensu. Chciałam dzisiaj zacząć z przytupem, wstać o 7, o 8 być juz w pracy. Skończyło się tak, że dotarłam przed 10, a moja motywacja wahała się koło zera. Dzięki Twojemu wpisowi jutro zacznę jeszcze raz i nie poddam się tak latwo.

  • Aleksa

   Najważniejsze, żeby próbować i WIERZYĆ że ten kolejny raz nie zakończy się niepowodzeniem. U mnie takim oddzieleniem starego roku od nowego stała się przeprowadzka i podjęcie decyzji (nie snucie planów i wymyślanie listy postanowień). Każda próba i krok ku zmianie jest ważny :) Nie poddawaj się, walcz! :)

 • Dołączam do grona fanów Twoich tekstów :-) Są inspirujące w taki sposób, jaki lubię. Gdy piszesz o sprawach (zdawać by się mogło) oczywistych w tym Twoim charakterystycznym stylu zastanawiam się, d l a c z e g o to COŚ wydawało mi się wcześniej takie…nieoczywtiste?! No jak? :)
  Dużo dobrego na 2017. Pisz nam sporo!
  Osobiście baaardzo chętnie poczytałabym o źródłach wiedzy. Piszesz o kursach, które są darmowe, o dostępnych opcjach na przekwalifikowanie – wlaśnie mnie to czeka, boję się jak jasna cholera, ale co tam :-) Jasne, że temat jest bardzo szeroki i wszystko zależy od branży, ale to na pewno byłby inspirujący temat dla wielu z nas.

 • Pięknie powiedziane. Nie mogłabym tego lepiej ubrać w słowa. Sama co roku walczę ze sobą, by coś zmienić. Nie zawsze wychodzi to tak jak bym tego chciała, ale wychodzi i to jest najważniejsze. Ten rok będzie znacznie lepszy od poprzedniego, albo tak samo dobry jak poprzedni. Taki jest plan :)

 • pia

  Gdybym była postacią z kreskówki, to na pewno byłabym cała w ogniu od mojego zapału do pracy. Zapał trochę z konieczności, a trochę z uczucia, bo jednak nie da się tak pracować, jeśli nie jest się do tego przekonanym, prawda? A w ramach odpoczynku – niedzielne wycieczki. I dużo dobrej kawy, i dużo snu. Taki rok chyba może być.

 • Beata Jarzębska

  Świetny tekst :) chciałabym jakoś odmienić ten rok, bo w moim życiu nadchodzi powoli przełom… koniec studiów. A tak na marginesie to będę kończyć wspomnianą inżynierię ekologiczną ;D
  Pozdrawiam serdecznie! :)

 • Bardzo lubię czytać Twoje wpisy :) Zdecydowanie chcę zmienić swoją sytuację, ale mój problem tkwi w kierowaniu się rozsądkiem i braku umiejętności podejmowania decyzji. Najpierw muszę wszystkich dookoła zapytać, koniec końców i tak moja odpowiedź brzmi “nie wiem”… ;) dużo pracy przede mną.

 • Szczęśliwego Nowego Roku :)

 • Bardzo lubię Twojego bloga, trafiasz zawsze w sedno i dobrze się to czyta :) oby więcej takich wpisów!

 • Anna

  Powiedzcie mi,bo ja chyba źle szukam, gdzie są te niby darmowe kursy dzięki którym tak łatwo można się przekwalifikować? Bardzo bym chciała robić coś innego niż dotychczas, ale nie stać mnie aktualnie na żadne inne studia ani płatne kursy..

  • Not me

   coursera, udacity, khan academy- te rzeczy mi przychodzą do głowy. łatwo znaleźć materiały jeśli chcesz być programistą, fotografem, grafikiem, natykam się na nie cały czas, o innych niestety nie wiem, ale jeśli masz coś sprecyzowanego to trzeba szukać bezpośrednio po tym :)

 • Świetnie przemyślany wpis. Chciałabym mieć taki łeb, jak Ty :). Ale mam jaki mam, więc radzę sobie z tym, co mam ;)

 • “Wynajem mieszkania na południu Portugalii, zimą, kosztuje grosze.”
  Bardzo mnie to zainteresowało, zapisałam sobie ;) Może kiedyś tę wiedzę wykorzystam :D

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i pokażę Ci różne strategie na ogarnięcie życia. Pogadamy też o kulturze.

Na tym lifestyle'owym blogu eksperckim znajdziesz luźne tematy (seriale) płynnie połączone z pragmatycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Kanał na YouTube jest o tym samym, tylko weselej, bo mogę wymachiwać rękami.

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 12 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • bezpośredni kontakt do mnie
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, którą potem będzie można z dumą pokazać w raportach.

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany, lifestyle'owy blog ekspercki prowadzony od 2009 roku.

Poświęcony jest strategiom na ogarnięcie życia. A także kulturze, no bo jak to tak, żyć bez seriali? W skrócie oznacza to, że artykuły na lifestyle’owe tematy wzbogacone są “w środku” eksperckimi poradami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz do mnie po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. Ci ludzie starali się latami by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)