Autor: Andrzej Tucholski | 12 lipca 2014 | Komentarze:

28 wybitnych książek, które możesz legalnie i za darmo pobrać z internetu

Jakoś tak się złożyło, że w ostatnim czasie mniej gram czy oglądam, a naprawdę dużo czytam. Wracam też z przyjemnością do moich ulubionych klasyków. Wymienienie ich wszystkich zajęłoby stanowczo za dużo czasu, więc zastosowałem inny filtr. Z okazji trwającego lata przygotowałem dla Ciebie listę moich ulubionych powieści oraz klasyków, które zawsze chciałem nadrobić ALE tylko spośród tych, które można znaleźć w powszechnie dostępnych zasobach Wolnych Lektur :)

To cudowny projekt i warto go wspierać. Poważnie. Dzięki staraniom tej świetnej ekipy można sobie w spokoju ducha grzebać w zbiorze ponad dwóch i pół tysiąca (!) zdigitalizowanych, złożonych i porządnie wydanych ebooków. Nawet przy założeniu, że zainteresuje każdego z nas tylko 10% ich oferty to i tak jest 250 pozycji literatury najwyższego sortu!

Lecimy!

Warte uwagi książki ze zbiorów Wolnych Lektur

(Z góry zaznaczam, że poniższa lista nie ma żadnej konkretnej hierarchii. Łączy moich ulubieńców z tytułami, na które jeszcze nie udało mi się zorganizować wystarczającej uwagi. Wierzę jednak, że kiedyś to zmienię!)

1. Serce – Edmondo de Amicis

Jak to kiedyś ujął mój Tata – jest to książka, w której albo się człowiek zakocha będąc dzieckiem albo już nigdy nie będzie w stanie do niej wrócić. Coś w tym jest, bo niestety Amicis prezentuje tu napraaawdę infantylną prozę. Tyle że… no wychowałem się na niej. I tak ją kocham :)

2. Ojciec Goriot – Honoré de Balzac

Najbardziej znana książka Balzaca. Ciekawa pod wieloma względami, bo oryginalnie wydawana w częściach oraz zawierająca bohaterów mających potem osobne epizody w pozostałych częściach twórczości pisarza.

3. Don Kichot z La Manchy – Miguel de Cervantes Saavedra

Zawsze chciałem przeczytać. Nigdy mi się nie złożyło :)

4. Boska Komedia – Dante Alighieri

Świetna lektura. Pamiętam, że jedna z moich ulubionych ze szkoły. Nie dość, że prezentuje ekstra jakość sama w sobie to jeszcze dzięki niej rozumie się potem setki nawiązań w tysiącach innych dzieł kultury – często nawet grach czy muzyce. Ot, chociażby, w Epitafium dla Wysockiego Kaczmarskiego.

5. Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Szczerze mówiąc z “rozbitkowych” tematów zawsze wolałem Tajemniczą Wyspę Verne’a (Czytaj też: Trzy pokolenia, dwie książki, jeden pisarz), ale że jeszcze się nie pojawiła w zbiorach to Robinson też da radę :) Dodatkowe punkty zdobywa się za czytanie o upalnych dniach w pomieszczeniu bez klimy.

6. Kubuś fatalista i jego pan – Denis Diderot

 Bardzo dobra rozprawa. Zaskakująco współczesna.

7. Pies Baskerville’ów – Arthur Conan Doyle

Sherlock zawsze w cenie! Choć osobiście wolę krótsze opowiadania o sawantycznym detektywie, Pies to klasyk i warto się zapoznać. Szczególnie, że żywy styl Doyle’a pozwala Ci przelecieć przez całość dosłownie w chwilę.

8. Zemsta – Aleksander Fredro

No bez przesady, żebym kogokolwiek namawiał do Zemsty.

9. Syzyfowe Prace – Stefan Żeromski

Jedna z najbardziej ciśniętych książek polskiej literatury. Chyba na równi z Nad Niemnem. I o ile Orzeszkowej faktycznie nie trawię, tak akurat Syzyfowe są całkiem spoko, naprawdę! O ile się lubi spokojne opisy, oczywiście.

10, 11. Odyseja oraz Illiada – Homer

Facet potrafi na czterdzieści stron rozwodzić się nad czyimś sandałkiem – to prawda – ale zarazem jest protoplastą współczesnej literatury i fajnie jest przyrównać sobie, jak zmieniły się (lub nie!) narzędzia narracyjne, archetypy bohaterów czy, czemu nie, ludzkie wartości. Bardzo pobudzająca zabawa myślowa :)

12. Bajki i przypowieści – Ignacy Krasicki

Już nie pamiętam jak przeżyłem te zajęcia w szkole, ale nigdy nie było mi po drodze z zabawami słownymi Krasickiego. Kiedyś nadrobię, to pewne. Już na spokojnie, bez wiszącej mi nad głową kartkówki pytającej o jakieś totalnie bzdurne rzeczy.

13 Nie-boska komedia – Zygmunt Krasiński

Już chyba do późnej emerytury będę pamiętał, jak na przerwie przed klasówką tłumaczyłem kumplowi o co chodziło w Nie-boskiej. Z braku czasu podjąłem decyzję, że najważniejsze będą konteksty i procesy, więc pozwoliłem sobie dodać do świata przedstawionego dwie rockowe kapele i motocykl. Kolega zdał :-)

14. Stara baśń – Józef Ignacy Kraszewski

Dla niektórych lepsze od Wiedźmina. To wystarczająca rekomendacja, zakładając że czytałem opowiadania jakieś 15 razy a i sagę ze trzy, może cztery.

15. Generalnie cały Leśmian, ale szczególnie – W malinowym chruśniaku

Uwielbiam tę poezję. A już szczególnie W malinowym chruśniaku zasługuje również na miłość od Ciebie. Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się zaglądać do dzieł Leśmiana, to szczególnie polecam poniższe wykonanie Grechuty i Jandy. Cudo.

16. Golem – Gustav Meyrink

Zawsze. Chciałem. Przeczytać.

17. Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz

Wiesz, że Pan Tadeusz to jedna z moich ulubionych książek ogółem? Jest infantylna i – niestety – miejscami wręcz głupawa, ale i tak darzę ją niesamowitym szacunkiem. To, co Mickiewicz wykrzesał z bardzo przecież trudnego języka polskiego to… arcydzieło. Po prostu. Uwielbiam wracać przynajmniej raz na pół roku.

18, 19Świętoszek oraz Szkoła żon – Molier

Patrz: opis przy Zemście.

20(?). Dużo od Edgara Allana Poe

Ojciec literatury grozy i niespecjalnie u nas znanej “weird fiction”. Nurtu, w którym później tworzył Lovecraft :)

21. Lalka – Bolesław Prus

Początkowe fragmenty, w których Wokulski jest super facetem, stawiają w moich oczach Lalkę na półkę najlepszych polskich książek. Jak się potem imć Staszek zmienia w pierdołę to można już wyłącznie wyłapywać pamiętniki Rzeckiego (a już najlepiej te, w których rozmawia z Katzem), bo na głównego bohatera aż przykro patrzeć. Ale, jak to mawiają, póki trwa bal, jest dobrze.

22(?). Dużo od Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Również zupełnie mnie jego dzieła ominęły. Jesienią sobie zajrzę :)

23. Sklepy Cynamonowe – Bruno Schulz

Książka, która przyniosła Schulzowi zarówno karierę jak i hejterów. Namalowane złożonym i interesującym językiem losy pewnej rodziny kupieckiej zostały przez większość współczesnych autorowi literatów przyjęte bardzo ciepło. Dla kilku zaś już na zawsze zostały durne i bezużyteczne. Ach, kultura :D

24, 25. Sen nocy letniej oraz Poskromienie złośnicy – William Shakespeare

Lubię Shakespeare’a. Generalnie po latach doceniam dramaty. Tak jak kiedyś nie cierpiałem ich czytać, tak teraz sprawiają mi przyjemność. Szczególnie Poskromienie złośnicy jest fajnym wyborem, jeśli się jeszcze nie jest przekonanym.

26. Dorobek Henryka Sienkiewicza z moim ukochanym Potopem na czele

Czytałem dwa razy, oglądałem chyba z pięć. Potop to jedna z moich ulubionych historii. Choć mam trochę problem z Sienkiewiczowskim podejściem do nagłych zwrotów akcji (jak się przyjrzeć, to w całej historii Kmicica jest dosłownie jedno narzędzie przyspieszające czas – bohater obrywał w bańkę i budził się np. kwartał później. Raz może być. Trzy razy drażni.) tak, kurczę, to jest jednak naprawdę ostry okres w historii Polski. Sensacyjna narracja cudownie tylko rumieńców!

27. Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain

Idealna lektura na wakacje!

28. 20 000 mil podmorskiej żeglugi – Jules Verne

Pisałem o tej książce dwa dni temu, chętnie zahaczę też o jej temat dzisiaj. Verne to prekursor science fiction i warto go znać. Mam też cichą nadzieję, że ekipa Wolnych Lektur skrada się powoli, by do Dwudziestu tysięcy dorzucić następcę – Tajemniczą Wyspę. Och, na wyspie to dopiero były przygody!

Udanego czytania!

Daj znać, które z wymienionych książek znalazły się na Twoim czytniku. A może w podlinkowanym zbiorze znajdziesz innych, własnych autorów, przy których moje polecenia to pikuś? Szczerze mówiąc, gorąco na to liczę :)

Ode mnie to tyle. Teraz widzimy się na rozmowach w komentarzach.

Aha, jeśli jeszcze Cię nie ma to może rozważysz zapisanie się do newslettera?

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!