Autor: Andrzej Tucholski | 19 grudnia 2016 | Komentarze:
Czas czytania: około 27 minut

Wpływ społeczny – prof. Robert Cialdini o perswazji i wywieraniu wpływu

Niewiele istnieje równie kontrowersyjnych pojęć co wpływ społeczny. Jednym kojarzy się z manipulacją. Według innych jest podstawą świadomej komunikacji i to dzięki niemu unika się medialnych “zadym”. A jeszcze inni go dokładnie do takich zadym używają. Jak to z nim jest? Najlepiej wie prof. Robert Cialdini.

Dużo zależy od zastosowanych ram etycznych, wartości, ocen moralnych. Wierzę jednak, że jego podstawy po prostu wypada znać. Ot, choćby dla własnej odporności. Umiejętność rozpoznawania, gdy ktoś próbuje nami sterować, jest jedną z najprzydatniejszych kompetencji naszych czasów. Warto też zauważyć, że dzięki płynności w tej tematyce jest się, po prostu, lepszym (społecznie) człowiekiem. Fajniejszym kumplem, bardziej przydatnym przyjacielem, mądrzejszym partnerem.

Wpływem społecznym i perswazją psychologia zajęła się poważnie dopiero w latach osiemdziesiątych. Przełomem okazała się być pierwsza rynkowa książka profesora Roberta Cialdiniego – “Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” – do dziś jedna z najpopularniejszych, najlepiej się sprzedających i najłatwiejszych w odbiorze książek psychologicznych. Należy do 50 klasyków psychologii wg  Butlera-Bowdona. Możecie ją kojarzyć, bo leży w większości księgarń na całym świecie :)

Czytałem ją na jednych studiach (biznes), na drugich studiach (psychologia), prywatnie (relacje międzyludzkie) i na potrzeby kilku szkoleń (sprzedaż). Sięgają po nią moi znajomi z każdej ścieżki życia i odnogi rynku. Słyszałem nawet o paru lekarzach, którzy przeczytali ją, by móc efektywniej uspokajać pacjentów.

Robert Cialdini – sześć zasad perswazji

Pierwsza książka profesora Cialdiniego przedstawia sześć podstawowych reguł rządzących wpływem społecznym. Oto one:

1. Wzajemność – ludzie dążą do odwdzięczenia się za przychylny gest z przeszłości. Na tej regule oparta jest m.in. strategia “zły gliniarz / dobry gliniarz”.

2. Poświęcenie i konsekwencja – publiczne przyznanie się do swoich zamiarów (powiedziane lub na piśmie) zwiększa szanse na dotrzymanie danego słowa. Nazwane dążenie staje się częścią tożsamości człowieka i trudniej jest mu zaryzykować naruszenie tej wartości.

3. Dowód społeczny – ludzie raczej robią te rzeczy, które robią inni ludzie. Potwierdzają to eksperymenty Ascha.

4. Autorytet – ludzie słuchają się poleceń osób mających władzę. Potwierdzają to eksperymenty Milgrama.

5. Sympatia – ludzie bardziej doceniają opinie ludzi, których sami lubią. Tutaj działa zasada przyciągania fizycznego.

6. Niedostępność – wizja niedostępności lub utrudnionego dostępu zwiększa potrzebę posiadania. Potwierdza to w zasadzie cała ekonomia :)

Preswazja

Najnowsza premiera profesora dodaje jeszcze jedną płaszczyznę wpływu i perswazji – należyte przygotowanie. Taką znajomość i “zrozumienie” warunków nastąpienia relacji lub komunikacji, która pozwoli na dobranie jak najlepszego podejścia do drugiego człowieka. Książka traktująca o tym nazywa się się “Preswazja” i też znajdziecie ją w większości księgarni w Polsce i na świecie. Miałem przyjemność czytać ją parę tygodni temu i powiem prosto.

Nawet nie wiem, kiedy obudziłem się na przekładaniu ostatniej strony, za to z zapisanymi kilkunastoma stronami notesu :)

Bardzo warto.

Wywiad: o wpływie społecznym opowiada prof. Robert Cialdini

Słuchajcie, dzięki uprzejmości i niesamowitym możliwościom Uniwersytetu SWPS ruszamy z trzecim sezonem wywiadów Można! Rozmawiam w nich z najważniejszymi, najciekawszymi oraz najbardziej inspirującymi pracownikami, absolwentami, profesorami lub przyjaciółmi Uniwersytetu. Tym razem miałem niesamowitą możliwość przeprowadzenia wywiadu z samym profesorem Cialdinim!

Gdyby dowiedział się o tym siedemnastoletni “ja” czytający jego książkę w ogólniaku to chyba by padł z wrażenia :))

Mam nadzieję, że moje pytania choć częściowo pokryją się z Waszymi zainteresowaniami lub potrzebami. Dla Waszej wygody Uniwersytet SWPS zadbał o napisy, więc koniecznie je włączcie – wystarczy kliknąć taką chmurkę w prawym, dolnym rogu ekraniku YouTube.

Przepraszam też z góry za mój angielski. Możliwość rozmowy na żywo z jednym z moich psychologicznych idoli (od liceum!) zestresowała mnie na tyle, że nawet po polsku bym się plątał. A tutaj musiałem na żywo engliszem jechać. Mam nadzieję, że nie będzie Wam to jednak przesadnie przeszkadzać w trakcie oglądania :)

Co teraz?

Słuchajcie – ja od siebie polecam zapoznanie się z książkami profesora. Czyta się je doskonale, nawet bez ŻADNEJ wcześniejszej wiedzy psychologicznej. A wychodzi się mądrzejszym, i to wcale nie malutko. Wierzę, że takie zwiększanie swoich umiejętności “bycia człowiekiem” to jeden z podstawowych wymogów tego, by wieść udane życie. Szczególnie gdy nasza praca lub pasja wymaga od nas dużo kontaktów z innymi ludźmi.

A oprócz tego gorąco polecam do dokładnego przesłuchania fragmentu rozmowy, w którym profesor Cialdini opowiada o tym, która zasad jest najskuteczniejsza na polskim rynku. Przyznam się bez bicia, że byłem zdziwiony – spodziewałem się innej. I właśnie po to trzeba dużo czytać :)

Oraz oglądać sporo wywiadów ;)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!