Czy w ogóle da się mieć „udane życie”?

Udane życie. Och, jak my lubimy o nim myśleć. Fantazjować, myśleć, wyobrażać. Mieć domek w Bieszczadach, apartament na Mokotowie, chatkę nad Bałtykiem. Jeździć wypasionym Fiatem 500, ciężką beemwicą w dieslu, śliczną Teslą. Jeść wege i mieć ósemkę dzieci. I jeszcze crossfit trenować.

Lubimy tak sobie opowiadać o przyszłych sukcesach.

No pewnie.

Ja też lubię. 

Wiem jak jest, główka lubi ćpać takie wizje, bo i przyjemne są, i nawet nie szkodzą jakoś bardzo. 

Niestety, często idzie z nimi w parze jedno cholernie toksyczne założenie, przed którym chcę Was przestrzec, bo to już potrafi ostro namieszać i – jak się człowiek nie skupi – to nawet całe życie trochę zepsuć.

A mianowicie: my sobie myślimy, że my te wszystkie cuda będziemy mieć.

Wymarzoną wagę, sylwetkę, rodzinę, przyjaciół, pensję i samochód – my to wszystko będziemy mieć!

Będziemy to mieć… gdy tylko się nam uda.

Gdy tylko minie ten tydzień, gdy tylko ogarniemy tę sprawię, jeszcze tylko trzy dni, tydzień, miesiąc, do urlopu, do wakacji, do „po przetargu”, do tamtych targów, byle do jesieni – i wtedy. 

Dopiero wtedy nam się uda.

Huh.

Wy wiecie, że w ten sposób można całe życie przekichać, nie?

W sensie: jest W STU PROCENTACH możliwe od teraz do późnej siedemdziesiątki non stop siedzieć w trybie: „dobra, to jeszcze tylko TEN MIESIĄC” i potem odpocznę”. I wszystkie te lata, w efekcie, zrujnować.

To bardzo naiwne sądzić, że kiedykolwiek będzie jakoś „lepiej”, bo nawet jeśli mamy teraz ewidentny okres wzmożonej pracy to przecież potem będzie – w najlepszym razie – okres wzmożonej rekonwalescencji i szukania planów na później, czyli też nie będzie dokładnie tak, jak sobie fantazjowaliśmy.

Nigdy nie jest dokładnie tak, jak sobie fantazjujemy.

Innymi słowy: udane życie nie nadchodzi nigdy

Zawsze będzie o trzy dni przed nami.

Zawsze będzie o ten taki jeden cholerny centymetr dalej niż potrafimy sięgnąć ręką.

I nigdy go nie złapiemy.

O.

Super, nie?

Ja to umiem zdołować, wiem :D

Na szczęście to jest tylko jeden tok myślenia o problemie, bo równie dobrze można o kwestii udanego życia myśleć zupełnie inaczej. Swobodniej, odważniej, lepiej. Tak, że każda jedna chwila będzie wspaniała i pozbawiona jakichkolwiek wątpliwości.

Do pewnego stopnia można żyć tak, że – oczywiście pomijając tragedie i najgorsze z życiowych problemów – w zasadzie codziennie będzie nam się chciało popatrzeć w chmury, na ptaki kołujące pod wysokim niebem, i pomyśleć sobie: cholibka. No jest okej. No jest naprawdę fajnie.

Zmierzam jeszcze tam, gdzie chcę być.

Pewnego dnia pewnie zorientuję się, że moje “okej” jest lepsze, niż jakieś poprzednie “okej”. Nie mam problemu z tym, że dzisiejsze “okej” jest gorsze od nadchodzących, bo każdy krok podróży jest wart osobnej uwagi.

Sztuczka leży w dobraniu sobie takiego systemu obsługi codzienności by, no, ta codzienność sama w sobie była udana. A to czy my potem jej użyjemy by sięgać po wegański crossfit i domki w Bieszczadach to to już jest tylko i wyłącznie Wasz prywatny biznes, nic mi do niego :)

(Swoją drogą – za chwilę ma premierę mój nowy kurs. Bardzo prywatny, w 100% autorski wgląd w mój prywatny system ogarniania codzienności. Jak patrzę na sprawy, jak podchodzę do problemów, jak szukam sensu w tym co robię. Jak sam dążę do udanego życia? Możecie jeszcze zapisać się na listę oczekujących, co zaowocuje fajną zniżką na preorderze!)

udane życie

Można wieść udane życie, ale Wasza definicja jego powodzenia musi być zupełnie oddzielona od jakichś tam rzeczy, na które się czeka, względem których próbujecie się oceniać własny sukces. Takie sztuczki nigdy nie kończą się dobrze, bo w najlepszym razie krótkotrwały haj własnego osiągnięcia przypłacicie ciężkim lękiem, że to tylko na chwilę. 

Ale gdy człowiek ogarnie spokój emocjonalny?

(Uczę się.)

Albo gdy człowiek ogarnie samodzielność emocjonalną?

(Też się uczę.)

Albo gdy postanowimy na dobre i na złe brać odpowiedzialność za swoje życia i po prostu dzień po dniu starać się o jedno oczko działać lepiej niż wyszło nam to w dniu poprzednim?

(O, to też.)

Wtedy jest nieźle, wiecie?

Wtedy życie jest udane TU I TERAZ – a my korzystamy z niego by sięgać po cośtam więcej, co nie ma związku z faktem, że mamy udane życie tu i teraz. Wtedy wtorki, i czwartki, i listopady i stanowczo zbyt ciepłe sierpnie są po prostu udane.

Jest po prostu dobrze.

Jest bezpiecznie, nawet gdy coś jest nie tak.

Jest do ogarnięcia, nawet gdy zanosi się odwrotnie.

Jest dobrze, nawet gdy chwilowo jest źle.

I na takim światopoglądzie można jechać dalej.

Bo widzisz, w przeciwieństwie do wszystkich innych rzeczy, atrakcji lub osiągnięć, taki światopogląd me jedną przewagę. Nie musisz na niego czekać jeszcze tygodnia, miesiąca, roku, życia lub siedmiu pokoleń.

On jest teraz.

Więc teraz idź i ogarnij, by życie było udane, na tyle, na ile się da.

A jutro zrobisz to samo, tylko lepiej.

Ja tak samo, swoją drogą.

To co.

Piątka i lecimy?

… a na marginesie!

Dokładnie ten sam temat poruszyłem w ostatnim odcinku podcastu. Jeśli interesuje Cię wątek udanego życia i masz ochotę na blisko 45 minut moich luźnych rozkmin, które rozwijają wszystkie wątki z tego tekstu – gorąco zapraszam.

Podcast można słuchać na iTunes, Spotify, Google Podcasts, Overcast i jeszcze kilku innych appkach. Nazywa się “Przekonajmy się” i póki co łapie same wysokie noty u słuchaczy, warto więc zaryzykować :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Eduardo Dutra ze zbiorów Unsplash.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!