Czas czytania: około 7 minut

Psychologia wizerunku – co to jest i czemu już wkrótce będzie jedną z wiodących kompetencji na rynku

Skończyły się czasy, w których coś jest takie, jakim je widać. Każdy z nas coraz częściej musi zmagać się z tym, że przekaz jest zaburzony, zamglony, przekręcony, źle powtórzony, wprost przekłamany, dziwnie przetworzony albo wręcz nie potrafimy zachować jego ciągłości. Przydaje się wtedy psychologia wizerunku.

To nie jest wpis o tym, czemu tak jest.

To jest wpis o tym, co z tym zrobić.

Nowe studia – Psychologia Wizerunku w wersji 2.0

Moi drodzy – już tej jesieni rusza na Uniwersytecie SWPS nowy kierunek studiów podyplomowych. Nazywa się “Professional Image. Psychologia wizerunku w biznesie i życiu publicznym.”

Należę do kadry tego kierunku. To mój debiut jako wykładowcy – praktyka współpracującego z Uniwersytetem. Przyszłym studentom razem z niesamowitej klasy plejadą legend SWPSu oferujemy kompleksowy program, unikatowy na polskim rynku: studia z psychologii wizerunku oparte o sprawdzone praktyki i wiodące badania.

Jak pisze kierownik kierunku dr Milena Drzewiecka: “w erze postprawdy rośnie liczba narzędzi a spada poziom reflekcji, czemu i komu mają służyć.”

Trzeba zatem pracować nad wizerunkiem tak, by i moralnie, i etycznie, i – po prostu – po ludzku było najlepiej jak się da, wiecie?

Czemu warto?

Wracając do słów ze wstępu: przekaz jest zaburzony. Ludzie są nieufni. Media są zaśmiecone. Jest głośno, szumnie i nieprzyjemnie.

Co w takim razie należy zrobić, gdy NAPRAWDĘ macie coś ważnego do powiedzenia?

Co jeśli jesteście liderem, albo pracujecie w instytucji, dla której kluczowe jest zakomunikowanie wartościowego przekazu tak, by dotarł do porządnych ludzi, z którymi razem uczynicie dużo dobrego?

Co jeśli naprawdę chcecie pomóc sprawie, za którą warto oddać serce?

Jak wtedy przebić się przez cały ten zgiełk?

Moi drodzy, najlepsze co można zrobić to działać rozważnie i zgodnie z najlepszymi praktykami. Warto je poznać, bo bez nich – tak zwyczajnie – utoniecie w jednoczesnym błysku tysiąca powiadomień.

A wystarczy precyzyjnie zastosowana wiedza, by wyróżnić się z tego całego światła w sposób absolutny. Tak, że wszyscy zainteresowani natychmiast obrócą głowy.

Psychologia wizerunku

Gdzieś na pograniczu psychologii społecznej, marketingu, komunikacji, politycznej i poznawczej powstaje zatem nowy tygiel pojęć, trendów i zasad. Mówi się o nim “psychologia wizerunku” i analizując ten cały dorobek próbuje się odpowiedzieć na zestaw pytań związanych z tym, jak sami jesteśmy postrzegani i jak to postrzeganie należycie ustawić, by służyło pewnym celom – przy zachowaniu etyki i standardów moralnych.

Trudne.

Trudne, ale warte świeczki i bardzo, bardzo wartościowe.

Czemu to będzie ważne jako kompetencja?

Świat przesunął istniejące od bardzo dawna zależności i forma jest nagle tak samo ważna jak i sama treść. Lubię o tym myśleć w kontekście pewnego błędu poznawczego, przez który często niewinni ludzie mają problemy w sali sądowej.

Mianowicie, człowiek niewinny może nie przyłożyć się należycie do obrony własnej niewinności, bo WIE, że jest niewinny.

Tylko że, no wiecie, JESZCZE SĄD MUSI TO WIEDZIEĆ :)

Dlatego bardzo często ludzie mający niesamowicie dobre pomysły, firmy mające szokująco dobre produkty lub instytucje promujące wspaniałe idee kuleją w przekazie, bo zakładają, że “produkt sam się wybroni”.

Niestety.

Nie w 2019 roku.

A już na pewno nie w 2020 i kolejnych.

Od czego zacząć?

Każda osoba mająca chrapkę na zrozumienie tego, jak należycie budować wizerunek profesjonalny powinna sięgnąć po – choćby podstawową! – literaturę z wywierania wpływu. I budowania marek. I zachowań społeczych. I wielu innych tematów z psychologii społecznej.

Na początek: mój wywiad z Cialdinim. Jego książki. Do tego Goleman. Doliński. Strelau. Wren. Earls. Berger. Sunstein. Mark. Pease. Argayle. Beattie. Ariely. Heath. Seligman. Pink. Aronson.

Ważne też będzie zwrócenie ogromnej uwagi na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani w praktyce – tutaj mogą się okazać szczególnie przydatne zajęcia warsztatowe, praktyczne.

A jak to potem rozwinąć?

Korzystając z Waszego zaufania chcę zatem raz jeszcze zachęcić do zapoznania się z nowym kierunkiem studiów podyplomowych dostępnym w ofercie Uniwersytetu SWPS.

Nazywa się Professional Image. Psychologia wizerunku w biznesie i życiu publicznym i mogę o nim powiedzieć rzecz, którą mówię naprawdę rzadko.

Tworzą go tacy ludzie i ma tak zazębiający się program, że gdybym go nie współtworzył to stałbym pierwszy w kolejce po indeks.

Dajcie o nim znać swoim znajomym, pokażcie go w swoich środowiskach zawodowych. To unikatowe studia z ogromnym potencjałem na przedefiniowanie tego, jak jest w Polsce postrzegane rzetelne dbanie o to, by własny przekaz był tak profesjonalny, jak to tylko możliwe.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Photo by Sean Stratton on Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!