Czas czytania: około 5 minut

7 świetnych książek, które warto przeczytać tej jesieni

Jesień to czas wielkich (i trudnych do wytłumaczenia postronnym obserwatorom) ilości kawy i herbaty. To także czas coraz dłuższych wieczorów spędzanych coraz częściej w zaciszu własnego domu. To także czas na dobre książki.

Poniżej przygotowałem dla Was listę siedmiu książek, którym warto poświęcić zarówno czas jak i uwagę. Nie są to najnowsze premiery, bo i sam nie mam w zwyczaju dostrajać swojego czytania do planów wydawniczych na rynku.

Większość z tych książek można dostać tanio lub w bibliotece, a wartość i doświadczenie zawarte w każdej z nich potrafią odwrócić do góry nogami naprawdę stabilnie przymocowany do ziemi świat.

Życzę Wam, aby lektury przyniosły dużo inspiracji :)

———

Pan raczy żartować, panie Feynman! Przygody ciekawego człowieka

Autor: Richard P. Feynman

Zbiór myśli, doświadczeń i wniosków noblisty, który wcale tego nobla nie chciał. Richard Feynman to jeden z ludzi, z którym, gdybym mógł, chciałbym “porozmawiać przy kawie”. Choć jego nazwisko kojarzy się na świecie głównie z jego słynnymi wykładami z fizyki, nie mniejszą uwagę powinno poświęcać się jego pozostałym zainteresowaniom.

W tej książce znajdziecie jego rozważania na temat światowej nauki, naprawy kalkulatorów, miłości, grania na trójkącie w orkiestrze, brazylijskich zespołów tanecznych, rysowania i bycia w zespole odpowiedzialnym za powstanie bomby atomowej. Lekka, wielka lektura.

———

Poza Czasem

Autorzy: Jan Strelau, Agnieszka Wilczek, Jakub Balicki

Wywiad-rzeka z jednym z najważniejszych ludzi polskiej psychologii. Profesor Strelau to człowiek, który podstawy swoich późniejszych wartości wykuł w trakcie drugiej wojny światowej a podwaliny pod późniejszą karierę naukową zbudował w trakcie ciężkiego stalinizmu.

Ciężko jest mi znaleźć choć jeden powód, dla którego można by NIE przeczytać rozmowy z tak mądrą, doświadczoną i ciekawą osobą. Gratulacje dla autorów, pani Wilczek i pana Balickiego, za dobór świetnych pytań i rewelacyjną redakcję. Czyta się “samo” :)

———

3. Daily Rituals

Autor: Mason Currey

Ludzie, którzy odnieśli w życiu WIELKI sukces (naukowcy, sportowcy, lekarze, ludzie biznesu, ludzie wojska, artyści, działacze społeczni – dziedzina jest drugorzędna) prezentują sobą bardzo wiele podobnych postaw, ich życiami sterowały bardzo podobne nawyki. Uwielbiam szukać tych wspólnych mianowników.

Jedną z najciekawszych kategorii są poranne rutyny, pierwsze 60 do 90 minut od wstania. Jeśli kręci Cię “zaglądanie” za kurtynę życia ludzi, którzy na zawsze zmienili świat – warto.

———

4. Pułapki myślenia

Autor: Daniel Kahneman

W trochę innej dziedzinie psychologii niż pola ekspertyzy Daniela Kahnemana znany jest taki rewelacyjny tytuł jak “Gdy myślę sam o sobie, to kto myśli o kim?”. Innymi słowy: człowiek rzadko kiedy jest istotą idealnie jednolitą. Często chcemy czegoś innego, niż naprawdę potrzebujemy. Często nie umiemy się “zebrać”, choć dobrze wiemy, że powinniśmy coś zrobić. Często też jesteśmy czemuś nieprzychylni, choć sami nie umiemy powiedzieć dlaczego.

Wielu takim rozwarstwieniom poświęcone są właśnie Pułapki myślenia. Jeśli chcecie lepiej zrozumieć “własną głowę” to na początek nie ma wielu lepszych propozycji lektur.

———

5. Bird by Bird

Autor: Anne Lamott

Bardzo delikatna, spokojna lektura skierowana do aspirujących pisarzy, choć w istocie może po nią sięgnąć artysta dowolnego pola, gatunku czy kanonu. Sporo o tym, co to znaczy żyć z kreatywności i jak bardzo nierównym, choć pięknym bywa takie życie.

Choć prywatnie prezentuję trochę bardziej brawurowe podejście do organizowania swojej pracy, wierzę, że zawsze dobrze jest poznać i “drugą stronę”. Tak jak to było w przypadku MurakamiegoBird by Bird to lektura, którą powinien przeżyć każdy twórczy umysł.

———

6. Twórcza kradzież

Autor: Austin Kleon

Rewelacyjny zbiór myśli i pomysłów dotyczący tego, że nic w sztuce nie jest tak naprawdę “oryginalne”. Dodająca otuchy i odwagi lektura dla każdego, kto ma ochotę w życiu stworzyć cokolwiek, czy to będzie budynek, czy też rzeźba, czy książka, czy obraz. Czytałem już trzy razy i przymierzam się powoli do czwartego.

Tytuł ten jest dostępny po polsku, ale gorąco zachęcam do sięgnięcia po wersję oryginalną (najlepiej fizyczną, choć ebook złożono ładnie i oddaje zabawowego ducha książki). Austin Kleon lubi bawić się słowem i głupkowate “puny” zawarte w treści, choć bardzo proste, naprawdę rozkręcają klimat :)

———

7. The Art of Asking

Autor: Amanda Palmer

Wzruszająca, wesoła, pogodna, bardzo intymna, smutna i życiowa książka jednej z moich ulubionych artystek na świecie. Dużo w niej autobiografii, zresztą celnie trafionej, bo “domkniętej” w przededniu okresu zmian, które na pewno zmienią życie Amandy Palmer “na resztę życia” (Anthony i dziecko).

Cudowna lektura. Nie mam zupełnie nastroju jej komukolwiek “sprzedawać”, bo to nie jest książka, którą można komuś polecić bez znania kontekstu. Dlatego poproszę Cię, byś ten kontekst stworzyła :) Warto. Trzeba wyrobić w sobie wielką delikatność, by naprawdę “wejść” w myśli Amandy, ale jest to wyzwanie zwracające się z nawiązką.

———

Propozycja

Jeśli interesujecie się utrzymywaniem tzw. “work-life balance”, psychologią stojącą za odnoszeniem sukcesu w życiu i okazjonalnymi podróżami to rozważcie zapisanie się do Tajemnej Listy. To mój prywatny newsletter, którego odbiorcy dostają listy przy premierach nowych tekstów oraz klucze do Skarbca zawierającego dodatkowe materiały do wielu artykułów.

Zapisanie trwa minutę, wypisanie dziesięć sekund – nie ma powodu, by nie spróbować :)

A co ostatnio czytaliście Wy? Dlaczego było to warte Waszej uwagi?

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!