7 świetnych książek, które warto przeczytać tej jesieni

Czas czytania: około 5 minut • Inspiracje
 

Jesień to czas wielkich (i trudnych do wytłumaczenia postronnym obserwatorom) ilości kawy i herbaty. To także czas coraz dłuższych wieczorów spędzanych coraz częściej w zaciszu własnego domu. To także czas na dobre książki.

Poniżej przygotowałem dla Was listę siedmiu książek, którym warto poświęcić zarówno czas jak i uwagę. Nie są to najnowsze premiery, bo i sam nie mam w zwyczaju dostrajać swojego czytania do planów wydawniczych na rynku.

Większość z tych książek można dostać tanio lub w bibliotece, a wartość i doświadczenie zawarte w każdej z nich potrafią odwrócić do góry nogami naprawdę stabilnie przymocowany do ziemi świat.

Życzę Wam, aby lektury przyniosły dużo inspiracji :)

———

Pan raczy żartować, panie Feynman! Przygody ciekawego człowieka

Autor: Richard P. Feynman

Zbiór myśli, doświadczeń i wniosków noblisty, który wcale tego nobla nie chciał. Richard Feynman to jeden z ludzi, z którym, gdybym mógł, chciałbym “porozmawiać przy kawie”. Choć jego nazwisko kojarzy się na świecie głównie z jego słynnymi wykładami z fizyki, nie mniejszą uwagę powinno poświęcać się jego pozostałym zainteresowaniom.

W tej książce znajdziecie jego rozważania na temat światowej nauki, naprawy kalkulatorów, miłości, grania na trójkącie w orkiestrze, brazylijskich zespołów tanecznych, rysowania i bycia w zespole odpowiedzialnym za powstanie bomby atomowej. Lekka, wielka lektura.

———

Poza Czasem

Autorzy: Jan Strelau, Agnieszka Wilczek, Jakub Balicki

Wywiad-rzeka z jednym z najważniejszych ludzi polskiej psychologii. Profesor Strelau to człowiek, który podstawy swoich późniejszych wartości wykuł w trakcie drugiej wojny światowej a podwaliny pod późniejszą karierę naukową zbudował w trakcie ciężkiego stalinizmu.

Ciężko jest mi znaleźć choć jeden powód, dla którego można by NIE przeczytać rozmowy z tak mądrą, doświadczoną i ciekawą osobą. Gratulacje dla autorów, pani Wilczek i pana Balickiego, za dobór świetnych pytań i rewelacyjną redakcję. Czyta się “samo” :)

———

3. Daily Rituals

Autor: Mason Currey

Ludzie, którzy odnieśli w życiu WIELKI sukces (naukowcy, sportowcy, lekarze, ludzie biznesu, ludzie wojska, artyści, działacze społeczni – dziedzina jest drugorzędna) prezentują sobą bardzo wiele podobnych postaw, ich życiami sterowały bardzo podobne nawyki. Uwielbiam szukać tych wspólnych mianowników.

Jedną z najciekawszych kategorii są poranne rutyny, pierwsze 60 do 90 minut od wstania. Jeśli kręci Cię “zaglądanie” za kurtynę życia ludzi, którzy na zawsze zmienili świat – warto.

———

4. Pułapki myślenia

Autor: Daniel Kahneman

W trochę innej dziedzinie psychologii niż pola ekspertyzy Daniela Kahnemana znany jest taki rewelacyjny tytuł jak “Gdy myślę sam o sobie, to kto myśli o kim?”. Innymi słowy: człowiek rzadko kiedy jest istotą idealnie jednolitą. Często chcemy czegoś innego, niż naprawdę potrzebujemy. Często nie umiemy się “zebrać”, choć dobrze wiemy, że powinniśmy coś zrobić. Często też jesteśmy czemuś nieprzychylni, choć sami nie umiemy powiedzieć dlaczego.

Wielu takim rozwarstwieniom poświęcone są właśnie Pułapki myślenia. Jeśli chcecie lepiej zrozumieć “własną głowę” to na początek nie ma wielu lepszych propozycji lektur.

———

5. Bird by Bird

Autor: Anne Lamott

Bardzo delikatna, spokojna lektura skierowana do aspirujących pisarzy, choć w istocie może po nią sięgnąć artysta dowolnego pola, gatunku czy kanonu. Sporo o tym, co to znaczy żyć z kreatywności i jak bardzo nierównym, choć pięknym bywa takie życie.

Choć prywatnie prezentuję trochę bardziej brawurowe podejście do organizowania swojej pracy, wierzę, że zawsze dobrze jest poznać i “drugą stronę”. Bird by Bird to lektura, którą powinien przeżyć każdy twórczy umysł.

———

6. Twórcza kradzież

Autor: Austin Kleon

Rewelacyjny zbiór myśli i pomysłów dotyczący tego, że nic w sztuce nie jest tak naprawdę “oryginalne”. Dodająca otuchy i odwagi lektura dla każdego, kto ma ochotę w życiu stworzyć cokolwiek, czy to będzie budynek, czy też rzeźba, czy książka, czy obraz. Czytałem już trzy razy i przymierzam się powoli do czwartego.

Tytuł ten jest dostępny po polsku, ale gorąco zachęcam do sięgnięcia po wersję oryginalną (najlepiej fizyczną, choć ebook złożono ładnie i oddaje zabawowego ducha książki). Austin Kleon lubi bawić się słowem i głupkowate “puny” zawarte w treści, choć bardzo proste, naprawdę rozkręcają klimat :)

———

7. The Art of Asking

Autor: Amanda Palmer

Wzruszająca, wesoła, pogodna, bardzo intymna, smutna i życiowa książka jednej z moich ulubionych artystek na świecie. Dużo w niej autobiografii, zresztą celnie trafionej, bo “domkniętej” w przededniu okresu zmian, które na pewno zmienią życie Amandy Palmer “na resztę życia” (Anthony i dziecko).

Cudowna lektura. Nie mam zupełnie nastroju jej komukolwiek “sprzedawać”, bo to nie jest książka, którą można komuś polecić bez znania kontekstu. Dlatego poproszę Cię, byś ten kontekst stworzyła :) Warto. Trzeba wyrobić w sobie wielką delikatność, by naprawdę “wejść” w myśli Amandy, ale jest to wyzwanie zwracające się z nawiązką.

———

Propozycja

Jeśli interesujecie się utrzymywaniem tzw. “work-life balance”, psychologią stojącą za odnoszeniem sukcesu w życiu i okazjonalnymi podróżami to rozważcie zapisanie się do Tajemnej Listy. To mój prywatny newsletter.

Zapisanie trwa minutę, wypisanie dziesięć sekund – nie ma powodu, by nie spróbować :)

A co ostatnio czytaliście Wy? Dlaczego było to warte Waszej uwagi?

Ciao,

Andrzej Tucholski

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu zajmującym się wysokosprawczością oraz ogarnianiem w późnym kapitalizmie. W drugim życiu piszę książki fabularne i scenariusze.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu aktualności na temat mojej pracy oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, tiktok, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies