Czas czytania: około 7 minut

Gdy boisz się podejść

Gdy boisz się podejść, ale czujesz w sercu, że to jest to. Że powinniście trzymać się za ręce, rozmawiać, spędzać czas, patrzeć się i w siebie, i w tę samą stronę, i na netflixa, i na innych, z dumą, bo trzymacie się za ręce, i wyglądacie jak najprawdziwsza para. Że będziecie grać w bilard i chodzić po parkach, i kraść więcej pocałunków niż najsłynniejsi złodzieje pocałunków w historii. Że nie przestaniecie a-b-s-o-l-u-t-n-i-e nigdy wygłupiać się i poważnie rozmawiać na każdy temat pod słońcem.

Że miną Wam tak lata, a Wy ich zupełnie nie odczujecie.

Ale boisz się podejść.

Boisz się tak panicznie podejść, że aż wszystko dookoła staje w miejscu.

Czujesz, że tracisz dech, że znowu nie udało Ci się stopą trafić na stopień, że możesz upaść. A jak upadniesz, to ten tańczący motyl z Twojej klatki piersiowej roztrzaska się i zniknie, zostawiając za sobą wyłącznie zimną, ssącą pustkę. I choć wkurza Cię ten motyl strasznie, wiecznie łaskocze, w niczym nie pomaga, brawurowo rozprasza i do tego cierpisz przez niego na srogie niedospanie – to wiesz przecież, że bez niego to dopiero byłby dramat.

Nie chcesz już nigdy więcej zapychać wewnętrznej, zimnej, ssącej pustki pościelą, bezsennością, smutkiem, jedzeniem, mylnymi relacjami i rosnącym przekonaniem, że to już na stałe.

Nie, to nie wchodzi w grę.

Więc boisz się podejść.

W grę wchodzi tylko tańczący motyl i to, by się nie roztrzaskał, by go sensownie uwolnić, bo się strasznie koleżka męczy.

Więc ostatecznie i tak podchodzisz. Robisz pierwszy krok. Próbujesz nie umrzeć ze stresu.

“Strach to tylko decyzja” – podpowiada motyl.

Wzruszasz ramionami, bo nie wiesz, czy ma rację, czy tylko Cię podpuszcza.

Po chwili zamykasz oczy.

Bierzesz wdech.

– Hej, a wiesz co? – mówisz przed siebie.

– Chodźmy na kawę – kontynuujesz, nie słysząc ani zachęty do dalszego mówienia, ani sprzeciwu. Nie istnieje teraz nic poza tym podejściem i nieśmiało zagajonymi słowami, bo i po co ma istnieć? Nawet najważniejsza sprawa odczeka pięć minut w kącie, gdy przez świat przetacza się najpiękniejsze ze zjawisk: człowiek pozwalający sobie na odwagę emocjonalną. Taki, który z zamkniętymi oczami wykonuje najbardziej przerażający trik cyrkowy znany ludzkości: krok w nieznane.

Mówisz więc nadal.

Chodźmy na kawę – proponujesz. – Choćby teraz. Albo o osiemnastej. Albo o trzeciej piętnaście, bo i takie miejsce znam, tylko będziemy wtedy musieli resztę życia godzić się z faktem, że pierwszy dotyk spotkał nas na dworcowej poczekalni. Ty wybierz czas, ja miejsce, bo ja się zgodzę na dowolną porę, bo takie drobnostki zupełnie mnie nie interesują. Nieważne, czy będzie rano, czy będzie noc, to w najgorszym wypadku po prostu spieprzymy sobie cykle snu nadmiarem kofeiny, a to przecież najśmieszniejsza z cen, jakie jestem gotów zapłacić za tę szansę.

Bo widzisz, ja wcale nie wiem, czy będzie nam się wygodnie trzymać za ręce. Czy będzie nam się dobrze rozmawiać, spędzać czas i patrzeć się w siebie. Nie wiem, czy skradnę Ci cokolwiek poza godziną z życia, ale z drugiej strony – może z kolei Ty będziesz gotowa za tę szansą zapłacić właśnie czasem?

Bo niczego od Ciebie nie potrzebuję, tylko czasu.

Odrobiny czasu, byśmy przestali obchodzić się na palcach, tak jakbyśmy naraz spali i naraz nie chcieli się nawzajem obudzić.

Obudźmy się i sprawdźmy, czy czeka nas dobry poranek.

Przecież nie dowiemy się, dopóki nie sprawdzimy.

Dopóki nie spędzimy razem paru chwil z pełną świadomością, że to randka, że na stole leżą kwiaty, i że te kwiaty jeszcze do niczego nie zobowiązują. A zarazem przypominają w każdej sekundzie, że właśnie może rozpoczynać się coś, co zmieni nasze dni już na zawsze.

Podobasz mi się. Lubię z Tobą rozmawiać. Sądzę, że możemy się fajnie dogadać.

To są kwiaty. Do niczego nie zobowiązują.

Sprawdźmy, co tam u nas. Jak się mamy. Czy wszyscy zdrowi.

Pogadajmy o Twoich wakacjach.

Pogadajmy o mojej pracy.

Pogadajmy o serialach.

Wybierzmy, czy bardziej dobija nas Bojack czy kulejące gospodarki zachodu.

Popisujmy się przed sobą i tylko czasem wplećmy w rozmowę bolesną słabość.

Poruszmy wszystkie możliwe tematy zastępcze, byle tylko odsunąć w czasie koniec tego małego spotkania, tej prostej chwili, po której trzeba będzie podjąć decyzję. I potem zamknijmy oczy, tak jak ja teraz mam zamknięte, i na trzy cztery powiedzmy sobie na pożegnanie: “to jutro złapmy się znowu, ale może tym razem trochę wcześniej, bo choć trzecia piętnaście jest dosyć urokliwa, to jednak ten dworzec taki trochę nie tego”.

Bo nawet jeśli powiesz coś innego, a możesz powiedzieć coś innego, to ja (dopóki tego nie usłyszę) będę iść w zaparte, że powiemy to samo.

Ale nie dowiemy się, dopóki nie sprawdzimy – kończysz i milkniesz.

Przez chwilę nic się nie dzieje.

A potem otwierasz oczy.

I widzisz, że motyl miał rację.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Niki Sanders ze zbiorów Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!