7 rzeczy do zrobienia w styczniu

Styczeń to z punktu widzenia wspomnień często jeden z najkrótszych miesięcy w roku (dobrze jest zatem rozkminić za wczasu co za rzeczy do zrobienia w styczniu w ogóle planujemy!). Człowiek ledwo wyjdzie głową z grudnia a tu nagle luty! Zachęcam zatem do zatrzymania się na kilka minut i przytomnego zaplanowania paru rzeczy jeszcze teraz.

Dzięki temu potem jest fajniej :)

Oto 7 inspiracji na rzeczy do zrobienia właśnie w styczniu:

1. Wysprzątaj i ponaprawiaj cały dom

Początek roku to najlepszy czas na szybkie ogarnięcie wszystkich domowych tematów.

Jeśli nie masz czasu na większe działania to fajne efekty poczujesz nawet po zwykłym przeorganizowaniu półek i szaf. Do tego pospinanie kabli, by ładnie wyglądały i – powiedzmy – oddanie na lepsze cele paru nieużywanych ciuchów. I gotowe. Można z uśmiechem wracać do swojej przestrzeni po pracy czy studiach bo, zwyczajnie, będzie lepsza.

Ale. To nie koniec tego pomysłu.

Fajną sztuczką jest też “przygotowanie domu na sprzedaż”. Spójrz na swój pokój tak, jakbyś miał go przestać wynajmować i oddać właścicielowi. Spójrz na swoje mieszkanie tak, jakbyś miała je sprzedać komuś innemu. A potem ogarnij zestaw narzędzi i potrzebnych materiałów i zamaluj tą plamę, dokręć tamtą śrubkę, przyklej tamten ruszający się kafelek.

A potem nigdzie się nie wyprowadzaj. Niczego nie sprzedawaj. Za to dom będzie nagle tip-top :)

2. Pojedź w głuszę

Wiadomo – skoro dom ogarnięty, to pora z niego natychmiast uciekać :D

A na serio, styczeń to super czas na podróż do jakiegoś zupełnie zapomnianego przez Boga i ludzi miejsca. Większość kraju powracała do domu po noworocznych wypadach, a ferie toczą się swoim trybem przez kolejne województwa. Można zatem wyrwać w niezłej cenie sympatyczne uroczysko pełne spokoju, powietrza, spacerów, trzymania się za rękę, pysznego jedzenia i czytania książek :)

3. Przygotuj się na nowy rok

Pewnie moje teksty o kończeniu starego roku i zaczynanie nowego już kojarzycie – bądź co bądź, ledwo co skończyłem je znowu polecać. I znowu skorzystało z nich kilkadziesiąt tysięcy Czytelników. Ale, tak sobie pomyślałem, pora to trochę rozkręcić! Dlatego tym razem – oprócz takich klasyków jak np. rozpoczynanie roku – podrzucam Ci te trzy filmy. Są skrótowe, ale wierzę, że właśnie z tego będzie płynąć ich skuteczność!

Po pierwsze, trzeba zakończyć poprzedni rok.

Po drugie – warto go podsumować.

A potem pojawia się temat roku nowego, tego teraz.

Jak go nie zepsuć źle postawionymi postanowieniami?

4. Spotkaj się z przyjaciołmi

Ach, nie ma nic gorszego niż takie niewidzialne “zapomnienie o sobie”, które regularnie spotyka każdą relację w tych naszych zajętych czasach. Niby się z kimś lubicie, niby gadacie na fejsie, a potem nie wiadomo czemu orientujecie się, że od dwóch miesięcy nie przybiliście piątki.

O nie, nie w styczniu. Nie na mojej warcie! :D

Już teraz zaplanujcie duże spotkanie z Waszymi bliskimi. I o nikim nie zapomnijcie!

5. Całujcie się dużo

No bo jak tu niby inaczej spędzić zimę, jeśli nie trzymając się mocno za ręce i ogrzewając serca przy każdej nadarzającej się okazji? :)

6. Zabierz się za najdrobniejszy z nawyków

Styczeń to, klasycznie już, czas postanowień i obietnic. Ja do nich podchodzę raczej na luzie – czternasty marca to tak samo świetna data na zapisanie się na siłownię jak pierwszy stycznia. Lepiej jest zaprojektować doskonały, znoszący trudne sytuacje mechanizm i wdrożyć go w życie dopiero gdy będzie działał (bo potem będzie działał latami) niż rzucić się na coś pozornego i w lutym znowu siedzieć na tyłku i jeść chipsy ;)

Ale. W styczniu naprawdę jest coś, co dodaje energii do drobnych wyzwań. Dlatego właśnie na drobne wyzwanie spróbuję Cię namówić. Rzuć okiem na tę listę nawyków. Wybierz jeden. Daj sobie trzy tygodnie na sprawdzenie, czy Ci pasuje. A potem zdecyduj, co dalej :)

7. Zorganizuj sobie wymarzony weekend

Uch, to będzie wyjątkowo zdroworozsądkowe. Wiesz co jest najlepszą metodą na super styczeń? Sprawienie, że będziesz go potem pamiętać. A ludzka głowa ma tak, że uwielbia zapominać rzeczy, do których nie przyłożyło się uwagi.

A zatem wybierz jeden weekend. I przyłóż ogrom uwagi do tego, by go super zaprojektować. To nie musi być od razu wycieczka na Baleary. To może nawet być to naprawianie domu z punktu numer jeden. Ale przemyśl temat. Wydrukuj agendę. Kup wcześniej zdrowe przekąski i dodatkową porcję mleka do kawy. W trakcie pamiętaj o cykaniu pamiątkowych fotek z rodziną, ukochanym lub przyjaciółmi. A potem je wywołaj i wyślij tradycyjną pocztą do wszystkich zainteresowanych.

A potem, za miesiąc na przykład, wspominaj, jak było super.

W tle planując, oczywiście, podobny weekend w lutym ;)

Dużo dobrego życzę!

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Hernan Sanchez ze zbiorów Unsplash.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!