Inne życia

Każdy ma w życiu swoje małe, ciche, alternatywne “coś jeszcze”, o czym czasem myśli, że fajnie by było zrobić. Inną karierę. Inne studia. Inne życia. Tę zapomnianą pasję, która zawsze wydawała się taka kusząca, ale jakoś czasu nie starczyło, no a potem to wiesz, potem życie przeszkodziło.

Warto o tych niewybranych drogach czasem pomyśleć.

To jeden z najcenniejszych skarbów na świecie :)

Koniec elastyczności czasu

Pamiętam, jak bardzo się zdziwiłem, gdy pierwszy raz nie byłem w stanie “dopisać” do kalendarza nowego pomysłu.

Przez wiele lat, odkąd pamiętam, zawsze udawało się wszystko “jakoś wepchnąć”. Chciałem napisać dodatkowy tekst? Nie ma sprawy, środa wieczór jest wolna. Chciałem założyć newsletter? Dobra, będę trochę mniej spał, ale jakoś to ogarnę. Interesuje mnie dodatkowy temat na studiach? Przecież mogę pracować w weekendy. Mój czas wydawał się być z gumy a ja robiłem co mogłem, by sprawdzić granice jego wytrzymałości.

Aż nagle, pewnego dnia, kalendarz przestał się rozciągać.

Nie było ani jednego wolnego wieczoru. Spałem bezwzględne minimum (wręcz zaczynało się płacenie zdrowiem). Weekendy miałem zapchane tak samo jak dni powszednie. A nowy pomysł był taki fajny. Taki super. Najlepszy.

Priorytety i hierarchie

I wiesz co? Jednak dopisałem ten nowy, najfajniejszy pomysł. Jakoś go wepchnąłem w istniejące terminy.

Kosztem dwóch innych tematów, starszych.

Niby trwałem przy nich z automatu, więc nie było mi szkoda, gdy je wykreślałem z życia. Ale nie da się ukryć, że po coś się nimi zająłem, kiedyś, dawno temu. Z jakiegoś powodu mnie zainteresowały. Coś chciałem osiągnąć. I tego czegoś pewnie już nie osiągnę. Zmieniły się moje priorytety. Ustaliłem nową hierarchię działań. Śmieszne jest tylko, że cały ten dramat decyzyjny odbył się dookoła jednego z moich pobocznych projektów, drobnostki wymagającej uwagi raz na miesiąc.

Identyczny mechanizm zadziałał jednak w przypadku studiów. Poszedłem na biznes, potem na psychologię. Skończyłem biznes, potem skończyłem psychologię. Potem niby mogłem pójść na jeszcze jedną magisterkę, ale nie chciałem, bo miałem inne priorytety, inną hierarchię działań. Jestem zadowolony ze swoich wyborów.

Ale drzwi do pewnych alternatyw już sobie zamknąłem.

Czasem o nich myślę.

To małe i ciche “coś jeszcze”

Jeśli kogoś NAPRAWDĘ pali w sercu, że “zmarnował jakąś szansę” lub “czegoś jeszcze nie zrobił” to może warto zastanowić się nad swoim życiem i obiecać sobie: te, ziomek, a może to po prostu zrobimy? A może po prostu spełnimy to dziwne marzenie, głównie żebyś się przestał sam katować, nawet jeśli będzie to trudne i w efekcie nie prześpisz ani jednej pełnej nocy od teraz do Twoich trzydziestych urodzin?

Yeah, sure. Czemu nie.

Ale ten tekst nie jest o tym. Jak kogoś pali, to go pali. Taka osoba podświadomie dobrze wie, co ma robić.

Dziś interesują mnie ludzie, których nie pali. Ale którzy i tak lubią czasem rozważyć: “a co jeśli?”

Kiedy pisałem ten status na fejsie nie miałem pojęcia, że będzie to jedna z najlepszych dyskusji w całej historii mojej społeczności:

Zabawne pytanie: gdybyście mieli robić coś innego, niż teraz robicie (praca, kierunek studiów) to co byście robili? No wiecie, tak jakby w "alternatywnym życiu"? :D

Opublikowany przez Andrzej Tucholski na 29 czerwca 2017

Inne życia

Wiesz czemu napisałem we wstępie, że takie “niewybrane drogi” to jeden z najważniejszych skarbów?

Głęboko wierzę, że zajmowanie się tymi “innymi życiami” to klucz do dobrego samopoczucia.

Serio.

Ja na przykład już wiem, że nigdy nie zostanę architektem urbanistą. Gdybym nie robił tego, co robię, to pewnie bym był architektem urbanistą. Nie pali mnie to, bo kocham moją pracę i jara mnie WSZYSTKO co chcę w życiu osiągnąć (i ku czemu zmierzam). Nooooo aaaaaale czasem sobie myślę, że kuuuuurczę, fajnie by było być architektem urbanistą :D

I wtedy o tym czytam. Oglądam filmy dokumentalne. Gram w Cities: Skylines.

Rysuję na czystej kartce mosty łączące funkcjonalne dzielnice.

(Bardzo nie umiem w rysunki, ale bardzo lubię w rysunki.)

Pozwalam sobie na krótkie wycieczki w to moje “inne życie”, jedno z wielu zresztą.

One się już nigdy się nie wydarzą, ale nawet sam kontakt z nim sprawia, że jest weselej.

Brak problemów

Bardzo rzadko docenia się to, jak DOBRZE jest zajmować się czymś “nie na maxa”.

Zobacz: jeśli moje życie to pisanie, to również moje problemy są związane z pisaniem. Nie potrafię dobrze się wysłowić. Źle mi idzie artykuł. Coś nie poszło w odcinku Umów Śmieciowych i nie bardzo potrafię to naprawić. Kocham pisać, ale też pisanie przysparza mi najwięcej zmartwień.

A moja urbanistyka, którą też kocham? Zero stresu. Tam nigdy nie ma problemów. Bo i jakie mają być?

Jeśli robi się w życiu coś, co się kocha (moje pisanie), to ostatecznie toleruje się i szanuje nawet najgorsze z problemów. To oczywiste. Ale nawet wtedy warto zawsze pamiętać i mieć gdzieś z boku swoje wszystkie, alternatywne, “inne życia”, które nigdy nie podniosą nam ciśnienia. Dzięki nim jesteśmy bogatsi duchowo. Dzięki nim najbliżsi znajomi zawsze będą wiedzieć, co nam kupić na prezent ;)

Sztuka podejmowania wyborów

Fajna codzienność to podstawa, by wieść skuteczne życie i osiągać wielkie rzeczy.

Nie wepchnie się jednak do tego życia wszystkiego. Coś musi zostać z boku.

W sferze zainteresowań i raczej jako książka na półce niż etat w papierach.

Wierzę jednak, że gdyby nie te książki, etaty by tak nie cieszyły.

Nie bylibyśmy sobą.

Nie trzeba być od razu zawodowym pianistą, ale jeśli kocha się grać, to trzeba czasem grać, nawet jeśli zawodowo całe dnie spędza się w szpitalu na dyżurze. Nie trzeba być od razu zawodowym matematykiem, ale jeśli kocha się elegancję liczb, to trzeba sobie czasem o niej poczytać, nawet jeśli zawodowo – na razie – podaje się kawę w kawiarni. Nie trzeba być zawodowym pisarzem, ale jeśli kocha się słowa, to trzeba sobie czasem powymyślać opowiadania, nawet jeśli zawodowo siedzi się przy excelu w korpo.

Jak mawiał Abraham Maslow: “muzyk musi robić muzykę, malarz musi malować a poeta musi pisać, jeśli chcą osiągnąć pokój sami ze sobą.”

Kim człowiek może być, tym musi być.”

Nawet jeśli tylko czasem.

Wtedy jest fajniej :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!