Najlepszy sposób na poranek bez pośpiechu

Gdy niebo łamie się jeszcze, niezdecydowane, pomiędzy czernią nocy a złotem dnia, podobnie łamie się ludzka determinacja. Wiemy, że wypadałoby poćwiczyć. Ale wiemy też, że jaki poranek, taki potem cały dzień. I może byłby fajny poranek bez pośpiechu?

Bo dzień i tak będzie zabiegany?

Zawsze jest.

Po co zatem zaczynać męczarnie we własnym zakresie, gdy nikt od nas jeszcze niczego zewnętrznego nie wymaga? Gdy telefon śpi smaczniej niż my spaliśmy kwadrans wcześniej, szefa nie ma nigdzie w pobliżu, dramaty nie zdążyły eksplodować, a budzik stuka cicho zepsutą nóżką o zabielone nocnym przymrozkiem okno?

No, właśnie.

Bo fajnie byłoby coś zrobić. Czymś się wykazać. Wykonać ten dodatkowy krok, nieproszony przez nikogo, by potem z dumą – już wieczorem – rzucić sobie wyzywające spojrzenie znad wbitej w usta szczoteczki do zębów. I to spojrzenie przyjąć, i bezwstydnie pobawić się brwiami niczym Johnny Bravo. Bo zrobiliśmy coś więcej.

A nie musieliśmy.

Jak więc zrobić, by się chciało? I się nie zagonić w trakcie?

Poranek bez pośpiechu: plan, to po pierwsze

Wczesnym świtem nikt nie budzi się geniuszem.

Podstawą poranka pełnego energii i wydarzeń ale nadal nie zabieganego jest przewidzenie dzień wcześniej, co chce się zrobić. Wystarczy zwykła, żółta karteczka z trzema, pięcioma, nie więcej niż siedmioma punktami i tyle.

Już wielokrotnie przekonałem się, że jak jestem zaspany to po prostu nie kwestionuję własnych poleceń i skoro mam na karteczce, by się porozciągać, to to robię. Żadna wielka “morning routine” :)

Po drugie, należyte przygotowanie

Wczesnym świtem nikt nie budzi się pracusiem.

Wszystko – serio, WSZYSTKO – co może Cię zniechęcić do działań można ogarnąć wieczór wcześniej.

Jeśli chcesz wyjść pobiegać to wyłóż sobie do przedpokoju ciuchy i buty. Jeśli zależy Ci na wzięciu witamin, które upierdliwie się przygotowuje to rozłóż wszystkie elementy na blacie w kuchni. A może masz ochotę uzupełnić jakiś prowadzony przez siebie dziennik?

Otwórz go na pożądanej stronie i połóż obok zaostrzony ołówek :)

Po trzecie, poranek bez pośpiechu to ogarnięte negocjacje

Wczesnym świtem KAŻDY budzi się najdoskonalszym negocjatorem na świecie.

Niestety, to akurat działa bez zarzutu :D

Nie muszę chyba tego punktu jakoś przesadnie rozwijać. Jestem pewien, że więcej niż sto razy udało Ci się przekonać samą siebie do zaniechania porannych planów i odpalenia trybu “okej, jeszcze pięć minut”. Pora zatem sięgnąć po najprostszy argument: aby każdego ranka wygrać ze swoim wewnętrznym negocjatorem-leniuchem musisz wszystkie te ewentualne racjonalizacje ogarnąć wcześniej.

Po prostu wygraj te negocjacje zanim w ogóle poranny umysł uzna, że się za nie zabierze :)

To z jednej strony jest właśnie opracowanie dokładnego planu. A z drugiej przygotowanie wszystkich wysiłków lub rzeczy, które będą potrzebne by ten plan zrealizować.

Ale wreszcie pojawia się ostatni wątek: przegadanie ze sobą, tak uczciwie, tak w ciszy serca, po co w ogóle chcę się starać. Po co w ogóle zależy mi, by ogarnąć to coś więcej, ten dodatkowy krok, tę nadmiarową milę, ten nieproszony, a przez to bezcenny gest.

Parafrazując Viktora Frankla, który powtarzał słowa Nietzschego:

Ten, kto rozumie sens swoich czynów wytrzyma później każdą trudność.

Dzień dobry.

I niech się Wam wiedzie :)

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!