Małe kroki w wielkiej podróży

Jak byłem mały to nie mogłem się doczekać, aż będzie jutro. Zawsze chciałem tego czegoś kolejnego, tego czegoś później. Kolejnych szans. Kolejnych poranków. Chciałem być dorosły. I pędzić za horyzont tak szybko, jak tylko potrafię. Robiłem małe kroki, a chciałem duże.

To podejście trzymało mnie przez wiele lat.

Chciałem mieć studia. Mieć firmę.

Parłem do przodu i każdy pomysł czy marzenie zamieniałem błyskawicznie w rozpisany plan.

Patrzyłem wyłącznie na cel podróży. Na garnek złota na horyzoncie, na samym końcu tęczy.

I to jest świetne podejście, bo człowiek coś osiąga, rozwija się, gdzieś zaczyna bywać. Z psychologicznego punktu widzenia bez aspiracji i potrzeb można dosyć łatwo wpaść w marazm i potem trzeba walczyć z obniżonymi “poziomami energii” – czyli, mówiąc po ludzku, przestaje się chcieć.

I to nie tylko tych rzeczy, o których marzyliśmy. Nie, po prostu przestaje się chcieć. Wszystkiego. Włącznie ze wstawaniem z łóżka.

A to groźne.

Więc posiadanie garnka na horyzoncie, na samym skraju świata i pod tęczą jest nie tylko fajne, ale i zdrowe.

Powstaje jednak pytanie: jak się za taką wycieczkę zabrać?

Bo gdy byłem trochę młodszy to moja podróż wyglądała tak: zakładałem buty i biegłem przed siebie tak długo, aż się te buty nie zdarły. Nie sprawdzałem pogody, nie sprawdzałem warunków, nie sprawdzałem nawet trasy. Po prostu pędziłem, bo jeszcze nie daj Boże przegrałbym sam ze sobą.

I to też jest niegłupie podejście, bo dzięki niemu człowiek uczy się od groma w praktyce. W przypadku marzeń związanych z karierą mało co potrafi realnie “zabić”, więc większość błędów ostatecznie jakoś się przełknie. A doświadczenie powstaje wręcz złote. Takie najlepsze. Płynące prosto ze spracowanych dłoni i kopniętego w splot słoneczny ego (no bo nie ma szans w kosmosie, by coś sensownie wyszło za pierwszym razem, umówmy się).

I człowiek gromadzi porażki, i dorasta, i robi się mądrzejszy.

Ale to całe bieganie trochę mi się już chyba przebiegło.

Teraz zauważam, że coraz częściej odwracam wzrok od garnka i patrzę pod siebie.

Na swoje buty.

Staram się ich nie zedrzeć.

Staram się stawiać mądre kroki.

I nie chodzi o to, że nagle zacząłem bać się potknięcia. Nie. Luz. Akurat pod kątem braku rozsądku i przegiętych ambicji mam się tak, jak miałem się zawsze: z przesadzeniem i nie do końca potrzebną brawurą :)

Ale wiecie co?

Zacząłem doceniać samą podróż.

Ten krok za krokiem.

Efekt negatywny (bo zawsze jest jakiś efekt negatywny) mamy taki, że w różne miejsca dochodzę wolniej. Czasem nawet trochę się spóźniam. Nie dzwonię wtedy, gdy powinienem. Rozważam jakąś koncepcję o dzień dłużej, niż wypada. I to ma czasem jakąś cenę: przepadają mi pojedyncze okazje.

Mówi się trudno.

Bo efekt pozytywny jest taki, że bardziej wiem co robię. Widzę więcej opcji. Mądrzej omijam problemy. W efekcie jeszcze więcej się uczę: bo nie tylko zdobywam doświadczenie, ale też na bieżąco je widzę, rozumiem, poznaję, przyswajam, zdobywam i już mi zostaje.

No i wreszcie, co najważniejsze i zarazem szalenie zwyczajne, sto razy bardziej cieszy mnie sama podróż.

Każdy z tych małych kroków.

Każda spotykana osoba, każda przeprowadzana rozmowa. Każde uniesienie brwi.

Wszystko to nagle zapamiętuje. Nie jest już szumem wiatru przy uszach, gdy się pędzi na złamanie karku.

Przez to, że wędruję spokojniej, pewnie dojdę do swojego “jutra” trochę później. Nie przeszkadza mi to jednak, bo chętnie spóźnię się na własne “jutro” choćby i o calutki dzień.

Pod warunkiem, że to “jutro” będzie fajniejsze i więcej warte.

Bardziej takie, jakbym chciał.

Bardziej takie, jakiego po prostu potrzeba.

W efekcie, widzisz, jeszcze nie ma jutra.

Jeszcze jest dziś.

A dziś wszystko jest możliwe.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Bruno van der Kraan ze zbiorów Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!