Czego nie zabierać ze sobą w nowy rok

Bzdur. Odpowiedź z pytania w tytule brzmi: bzdur. A teraz potrzebuję od Ciebie kilku minut by wyjaśnić jakich bzdur, bo to wcale nie będzie takie oczywiste. A szkoda by było zmarnować fajną, symboliczną szansę na zrozumienie problemu raz, a dobrze.

(Czyli podejść do tematu strategicznie – mniej skutecznych rozwiązań nigdy bym Ci tutaj nie rzucił.)

Bo widzisz, problem zrozumiany, to podstawa problemu rozwiązanego.

A więc: jest taka jedna kategoria bzdur, która udaje, że jest ekstra. Że wcale nie jest bzdurą. Lepiej – pudruje się, wskakuje w skórzaną kurtkę i udaje, że jest Twoim największym marzeniem. A Ty ją chwytasz w garść i przytulasz do piersi, żeby na pewno od Ciebie nie uciekła. I wchodzisz w nowy rok trzymając ją tuż przy sobie, w ogóle nie czując, że jest potencjalnym zagrożeniem, a my wszyscy pomagamy mu spuchnąć i nasycić się naszym kosztem.

A ona w najgorszych momentach podkłada nam pod nogi skórki po bananach. I się ślizgamy. I rozbijamy głowy o murki.

I nadal się nie orientujemy.

Nie jest tak dlatego, że jesteśmy głupi

Nie.

Widzisz, co do zasady ludzie nie są głupi. Ty, ja, nasi znajomi. Jesteśmy wstępnie ogarnięci. Mamy swoją intuicję.

Wiemy – a może raczej “rozumiemy” – że konflikty należy kończyć szybko, w przypadku ważnych spotkań należy wychodzić z domu z dodatkowym zapasem czasu a naczynia się najłatwiej myje na świeżo, tuż po kolacji. Różnie bywa z egzekwowaniem tej wiedzy – każdy przecież regularnie wciska sobie kit, że “wszystkie naczynka, nawet szklanki po wodzie mineralnej, muszą odmoknąć”. Ale to już jest kwestia dyscypliny, pojedynczych podejść do tematu.

Do czego zmierzam: WIEMY, co powinniśmy robić, by ogarnąć życie.

To nie jest jakaś szczególna nauka ścisła na poziomie profesorskim z szansami na nagrodę Nobla.

(Głównie dlatego na moim blogu i na moim kanale YouTube tak dużo zdroworozsądkowych porad – lubię przypominać. Lubię podrzucać pomysły. Pokazywać fajne strategie. Nie lubię za to mówić, jak żyć. Każdy ma swój rozum i sam sobie poradzi z tym, jak żyć.)

Niestety – przechodząc teraz do sedna sprawy – szalenie często mylimy ogarnianie życia z jego zupełną odwrotnością.

To trochę jak z przegiętym dbaniem o ogródek

Tak pieczołowicie i cudownie dbamy o trawnik, że nikomu, nigdy, nawet sobie nie pozwalamy po nim chodzić.

Aha.

Zobacz, jakie to jest częste, że zupełnie tracimy z oczu pierwotne założenie takich fajnie brzmiących haseł jak: produktywność, inbox zero, skupienie, czy też słynny “flow”. Bierzemy te teorie, bierzemy te badania po czym wywracamy ich oryginalny pomysł na plecki, niczym wyjątkowo nieporadnego żółwika. Tak, że nie może potem samodzielnie wywrócić się na nóżki.

Dzięki temu, że uczymy się pracować coraz szybciej, pracujemy coraz więcej.

Dzięki temu, że lepiej zarządzamy czasem, więcej sobie w ten czas wpychamy.

Dzięki temu, że umiemy wyrobić w sobie nawyk, zmieniamy nasze życie w jedno wielkie pasmo generowania nowych nawyków.

Dzięki temu, że potrafimy dokopać się do mistycznego “inbox: zero” częściej sprawdzamy skrzynkę mailową, by na pewno jak najszybciej uporać się z każdą pocztą przychodzącą, by nikt – ALE TO NIKT – nie zbeszcześcił naszej małej, minimalistycznej świątyni w postaci białej strony głównej gmaila, w której nawet jeden wyraz nie jest napisany przerażającym boldem.

Dzięki temu, że umiemy, przeginamy.

Tak, jakby od tego cokolwiek zależało.

Smętna bzdura produktywności

W trakcie nadchodzących miesięcy będę Ci regularnie pokazywał różne strategie, które pomagają fajnie ogarnąć życie. Poprawić średnią. Być lepszym pracownikiem. Szybciej awansować. Nie spóźniać się. Odnaleźć przyjemne, wartościowe hobby. Polecę też pewnie sporo różnych seriali.

Jak lepiej pracować? A tuż po chwili najfajniejsze seriale do oglądania?

To dziwne połączenie, ale nie potrafię inaczej.

I tutaj, i na YouTube, najpewniej w moim głównym formacie “Uniwersytet Ogarnięcia“.

Jeśli któraś z moich porad sprawi, że weźmiesz się za drugi kierunek i wybierzesz kawę jako swojego życiowego partnera to nic na to nie poradzę. Powiem wyłącznie: dawaj czadu, bo ambicja aż się z Ciebie wylewa. I to jest ekstra. Pociśnij te studia, znajdź sobie doskonały etat, znajdź przyczółek do kariery, która potem zdefiniuje ogrom Twojego dojrzałego życia i ciesz się każdym dniem, nawet tymi trudniejszymi.

Ale kurczę, jeśli pozwolisz, jeśli mogę Ci wskazać jedną rzecz, której absolutnie nie warto zabierać ze sobą w nowy rok to jest to praca dla samej pracy.

Ta smętna, naprawdę nieciekawa bzdura produktywności, w którą SUPER łatwo wpaść, nawet jak jest się ogarniętym, nawet jak się nie jest głupim, nawet jak się naprawdę chce dobrze. Ale problem jest taki, że to właśnie te chęci jako pierwsze nas zdradzają.

Chcemy trochę więcej.

Trochę mocniej.

Trochę szybciej.

Trochę dłużej.

I nagle wpadamy w stan, w którym odczuwamy poczucie winy, że oglądamy serial.

Ha.

A co jeśli w życiu właśnie powinno chodzić o te leniwe soboty, gdy razem z dziewczyną lub chłopakiem ogląda się Netflix i pije kawę (z mlekiem, bo weekend) i o niczym nie myśli, i nigdzie nie spieszy, bo praca została za drzwiami w piątek i wróci dopiero za dwa dni?

Powiem Wam tak.

Nie ma na świecie ani jednego dziadka lub babci, którzy mając 98 lat powiedzieli: “O cholibka, jak ja strasznie żałuję, że nie tyrałem więcej, że nie oddałem jeszcze więcej lat swojej firmie, by już zupełnie nie widzieć dzieci i wnuków. Jaka to straszna szkoda, że przeczytałam całego Tołstoja i Viktora Hugo. Przecież mogłam wtedy robić na trzy zmiany, i teraz zabierałabym do grobu więcej kasy!” ;)

Kończy się stary rok.

Idzie nowy.

Stawiając w nim ten pierwszy, jeszcze niepewny krok pamiętajmy, żeby nie zabierać ze sobą pracy dla samej pracy.

Nie zabierać ze sobą tego, że nasze poczucie wartości jest osadzone w ilości odhaczonych “tasków”.

Nie zabierać ze sobą tego, że nigdy nie mówimy sobie: “OK, faktycznie zoptymalizuję swoje nawyki, o ile będzie warto, oczywiście”.

Weźmy za to ze sobą tę przenikliwość, ten rozsądek. To zadawanie samemu sobie oszałamiająco banalnych pytań, które potrafią zjeżyć włoski na karku (i na ramionach) i po których człowiek siedzi, zdziwiony, pije kawę za kawą, i dochodzi do mądrych wniosków na temat własnych priorytetów.

Bo o ile warto, to wtedy warto, moi drodzy.

Udanego stycznia :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Hannah Morgan ze zbiorów Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!