Autor: Andrzej Tucholski | 14 stycznia 2014 | Komentarze:
Tematy:

Moja mała, miejska medytacja

Zaczynanie dni to niesamowita sztuka. Bodźce, które na nas wpłyną w tym krótkim okienku tuż po zbudzeniu w bardzo silnym stopniu determinują humor na sporą część reszty dnia. Lepiej się przygotować.

Zawsze gdy wstaję to mam ochotę sięgnąć po telefon. To fajna wymówka – poleżę jeszcze dziesięć minut, ale przynajmniej sprawdzę sobie pocztę i odpiszę znajomym po nocy. Jak jest bardzo śpiąco, to może i o pudelka zahaczę. To bardzo słaby pomysł. Odbierając pocztę i odpisując znajomym od samego świtu wrzucamy umysł w setki pętlki pożerających skrawki uwagi. Nie mamy jej w nieskończoność. To odnawialny, ale ograniczony zasób.

Lepiej jest zacząć od rzeczy ważnych, wtedy reszta samoczynnie odnajduje swoje miejsce. Albo i miejsca nie starcza – co też jest bardzo praktyczne. Zawsze gdy zacznę prawidłowo dzień to czuję potem, jak automatycznie nadaję lepsze priorytety działaniom. Część wylatuje. Przy zachwianym poczuciu misji pewnie bym się nimi zajął i zmarnował czas.

Dlatego z samego rana zawsze staram się robić następującą rutynę:

– Szklanka wody

– Pstryknięcie czajnika

– Mycie zębów

– Zrobienie sobie dobrej kawy (notka wkrótce!)

– Pójście z tą kawą do okna i patrzenie się na świat przez 10 minut

(Użyłem w treści wpisu słowa “medytacja” bo w ten sposób prawdopodobieństwo, że się zrozumiemy jest najwyższe. Przy czym ja nie myślę o tym jako o medytacji. Dla mnie to jest po prostu patrzenie się na świat. Lubię proste słowa.)

Dziesięć minut to niby mało, ale spróbuj kiedyś nastawić sobie odliczajkę w telefonie na 10 minut i po prostu patrzeć się przez okno „aż nie zadzwoni”. Zacznie Ci się dłużyć ze trzy razy zanim naprawdę minie wybrany czas :)

Jakiekolwiek śniadanie, jakąkolwiek muzykę czy przeglądanie kalendarza zaczynam dopiero po tym zapoznaniu się z każdą przyrodniczą cechą danego poranka. Nawet jak leje, to bywa fajnie. Rzadko wytrzymuję pełne dziesięć minut, bo lubię też najważniejszą rzecz na dzień zrobić tak wcześnie jak się da, ale liczy się sam proces.

Gdy masz wrażenie, że czas płynie jakoś nieprzyjemnie szybko a obowiązki mnożą się niczym brudne naczynia w jednokomorowym zlewie to zapraszam Cię do takiego porannego posiedzenia z twarzą przy szybie razem ze mną. Poranna porcja myślenia o marzeniach i wyglądzie świata to naprawdę fajna sprawa :)

Jeśli czytasz to rano – spróbuj. Jeśli popołudniu lub wieczorem, wpisz sobie taką próbę w kalendarz.

Jeśli już nie chce Ci się tego czytać – idź zrobić sobie kawę.

Wiesz gdzie z nią pójść.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i pokażę Ci różne strategie na ogarnięcie życia. Pogadamy też o kulturze.

Na tym lifestyle'owym blogu eksperckim znajdziesz luźne tematy (seriale) płynnie połączone z pragmatycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Kanał na YouTube jest o tym samym, tylko weselej, bo mogę wymachiwać rękami.

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 12 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • bezpośredni kontakt do mnie

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, którą potem będzie można z dumą pokazać w raportach.

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany, lifestyle'owy blog ekspercki prowadzony od 2009 roku.

Poświęcony jest strategiom na ogarnięcie życia. A także kulturze, no bo jak to tak, żyć bez seriali? W skrócie oznacza to, że artykuły na lifestyle’owe tematy wzbogacone są “w środku” eksperckimi poradami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz do mnie po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. Ci ludzie starali się latami by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)