Moja mała, miejska medytacja

Zaczynanie dni to niesamowita sztuka. Bodźce, które na nas wpłyną w tym krótkim okienku tuż po zbudzeniu w bardzo silnym stopniu determinują humor na sporą część reszty dnia. Lepiej się przygotować.

Zawsze gdy wstaję to mam ochotę sięgnąć po telefon. To fajna wymówka – poleżę jeszcze dziesięć minut, ale przynajmniej sprawdzę sobie pocztę i odpiszę znajomym po nocy. Jak jest bardzo śpiąco, to może i o pudelka zahaczę. To bardzo słaby pomysł. Odbierając pocztę i odpisując znajomym od samego świtu wrzucamy umysł w setki pętlki pożerających skrawki uwagi. Nie mamy jej w nieskończoność. To odnawialny, ale ograniczony zasób.

Lepiej jest zacząć od rzeczy ważnych, wtedy reszta samoczynnie odnajduje swoje miejsce. Albo i miejsca nie starcza – co też jest bardzo praktyczne. Zawsze gdy zacznę prawidłowo dzień to czuję potem, jak automatycznie nadaję lepsze priorytety działaniom. Część wylatuje. Przy zachwianym poczuciu misji pewnie bym się nimi zajął i zmarnował czas.

Dlatego z samego rana zawsze staram się robić następującą rutynę:

– Szklanka wody

– Pstryknięcie czajnika

– Mycie zębów

– Zrobienie sobie dobrej kawy (notka wkrótce!)

– Pójście z tą kawą do okna i patrzenie się na świat przez 10 minut

(Użyłem w treści wpisu słowa “medytacja” bo w ten sposób prawdopodobieństwo, że się zrozumiemy jest najwyższe. Przy czym ja nie myślę o tym jako o medytacji. Dla mnie to jest po prostu patrzenie się na świat. Lubię proste słowa.)

Dziesięć minut to niby mało, ale spróbuj kiedyś nastawić sobie odliczajkę w telefonie na 10 minut i po prostu patrzeć się przez okno „aż nie zadzwoni”. Zacznie Ci się dłużyć ze trzy razy zanim naprawdę minie wybrany czas :)

Jakiekolwiek śniadanie, jakąkolwiek muzykę czy przeglądanie kalendarza zaczynam dopiero po tym zapoznaniu się z każdą przyrodniczą cechą danego poranka. Nawet jak leje, to bywa fajnie. Rzadko wytrzymuję pełne dziesięć minut, bo lubię też najważniejszą rzecz na dzień zrobić tak wcześnie jak się da, ale liczy się sam proces.

Gdy masz wrażenie, że czas płynie jakoś nieprzyjemnie szybko a obowiązki mnożą się niczym brudne naczynia w jednokomorowym zlewie to zapraszam Cię do takiego porannego posiedzenia z twarzą przy szybie razem ze mną. Poranna porcja myślenia o marzeniach i wyglądzie świata to naprawdę fajna sprawa :)

Jeśli czytasz to rano – spróbuj. Jeśli popołudniu lub wieczorem, wpisz sobie taką próbę w kalendarz.

Jeśli już nie chce Ci się tego czytać – idź zrobić sobie kawę.

Wiesz gdzie z nią pójść.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!