Hey, you! Yes, you, there.

Aloha! :)

Or, as they say in Germany, guten Tag!

Who am I?

My name is Andrzej (Andrew) Tucholski.

How have we met?

We’ve probably met at the “Berlin See What’s Next 2017” event hosted by Netflix.

In case I blended in with everybody else (still not sure if this would be a bad or a good thing, since people that watch TV shows are generally speaking fantastic) you can refresh your visual memory with the top photo here. It’s me, hi.

(I made this selfie just a couple of days ago so I really hope I haven’t changed that much in the meantime.)

What do I do?

I run a business psychology blog in Polish (this one) that gathers more than 100 000 UU every month. My entire online system (blog + youtube + social networks) finds its way to more than 250 000 people every month.

From time to time I also do some public speaking, consulting and long-form writing. I’m fairly often invited to television or radio to comment on modern trends.

I’m listed among top20 most influential Polish bloggers and have been recently awarded with the title of Top 50 Most Creative In Business in Poland.

(From time to time I tend to spam my readers and viewers with my new cultural recommendations since I read so many books, and play so many games, and watch so many TV shows that I just feel I have to share.)

I have a bachelor degree in management and a master degree in business psychology.

I love people. I love observing them, getting to know them, understanding them.

I believe in empathy. It’s the key to everything.

I love observing different cultures and looking for common denominators between them.

I write books and screenplays. I publish a serialized novel called “Umowy Śmieciowe” (“Junk Contracts”) for free, on this blog. It’s my personal vent for everything I gather from all the interesting people that surround me.

In my free time I tend to play boardgames and videogames, read books, swim and study storytelling so one day I will be a proper writer / screenwriter. That’s my dream, you know:)

If I can help you in anything – drop me a line.

Let’s keep in touch

E-mail: czesc@andrzejtucholski.pl

Private Facebook: andrzej.tucholski

Twitter, Instagram, Snapchat: @andTucholski

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

PS: I know that you’ve put a different address to your web browser but since my English website is still under construction I decided to reroute your attention here.

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
  • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
  • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)