Kariera bez wychodzenia z domu – 5 sposobów na lepszą sytuację zawodową tu i teraz

 

W dwudziestym pierwszym wieku każdy już wie, jak mocno można wpłynąć na swoją karierę zawodową różnymi mądrymi decyzjami. Można iść na podyplomówkę, jeździć na targi karier lub branż, spotykać się na społecznych mixerach. Okej, wspaniale. A kariera bez wychodzenia z domu?

Co można zrobić ze środka swoich czterech ścian?

Powiedzmy, że masz ochotę zawalczyć o lepszą karierę tu i teraz, siedząc w domu. Z jednej strony na pewno doradziłbym Ci różne kursy – dzisiaj przez internet można nauczyć się prawie wszystkiego. Z drugiej zaś fajnie będzie dołączyć na grupy czy fora, gdzie zbiera się Twoja branża. Nigdy nie wiadomo kogo poznasz.

Ale wiesz co?

Jest jeszcze jeden element dbania o swoją ścieżkę zawodową, o którym regularnie się zapomina.

Człowiek myśli o nim TYLKO gdy akurat zmienia fuchę, a to nie do końca jest tak, że te zagadnienia istnieją tylko wtedy, w próżni sytuacyjnej. Oj nie.

Chodzi o całość tematu rekrutacji.

Dlatego we współpracy z portalem oferującym wysokiej jakości content OLX Praca przygotowaliśmy dla Was pięć kroków do lepszego rozeznania się w swoim zawodzie bez wychodzenia z domu. Tak wiecie, dosyć na czasie :)

Są to ULTRA HIPER PRZYDATNE informacje i analizy gdy planujecie kolejne kroki, awanse, zmiany.

A prywatnie wierzę, że jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się w otaczającym Was świecie zawodowym to trochę nie ma innej opcji jak też to śledzić. Bo o zmianach lepiej wiedzieć pierwszemu, a nie dowiedzieć się jako ostatni, prawda?

No!

W takim razie: lecimy!

Zróbmy ze swoją pracą coś super :)

1. Dopasowanie tej naszej “kariery bez wychodzenia z domu”

Jako psycholog biznesu nie mogę nie wspomnieć o tym, jak WAŻNE jest regularne sprawdzanie, czy moja kariera nadal mi pasuje. Serio. Podejmujemy w życiu ogrom decyzji i często nowe są efektem starych, i to domino takich a nie innych wyborów potrafi lecieć miesiącami i latami, a czasem nawet nie pamiętamy kto i dlaczego popchnął pierwszy klocek.

(A jak dopiero zaczynacie karierę to w ogóle jest to TOP PRIORITY!)

Oczywiście w przypadku potężnych wątpliwości przyda się Wam doradca zawodowy (i to taki spotkany na żywo), ale fantastycznym punktem startu jest np. quiz czekający na Ciebie na stronie OLX Praca. Możesz tam zajrzeć, poklikać co trzeba i mniej więcej poznać pewien modelowy przykład swoich dalszych kroków.

Pasuje Ci? To dobrze.

Nie pasuje? Co odstępuje od Twoich wyobrażeń?

Dlaczego?

2. Znajomość realiów

Niezależnie od tego czy jest nam wygodnie na naszej posadce, czy nie, dobrze jest przyłożyć metaforyczne “ucho do torów” i sprawdzić czy coś jedzie, gdzie jedzie, i czy przypadkiem nie można się jakoś sprytnie o to coś zaczepić.

Tak jak napisałem we wstępie – dobrze jest wiedzieć o zmianach wcześnie. Śledzić newsy, czytać rozporządzenia, wiadomo. Ale dobrze jest też przykładać uwagę do śledzenia rzeczy, które zmieniają się po cichu.

Na przykład płac. Tutaj znajdziesz kalkulator poglądowy. Rzuć okiem.

Kto wie, co na to rynek, Twój szef, ewentualny przyszły pracodawca albo wymarzona perspektywa przejścia na własne.

Do pomyślenia.

3. Budowanie kompetencji

Istnieje takie powiedzonko, że kto stoi w miejscu ten się cofa. Niestety, w przypadku rynku pracy jest ono w stu procentach prawdziwe. WSZYSCY się ciągle rozwijają (takie czasy, taki trend – kocham go, swoją drogą) więc w efekcie potrzeba dotyka każdego.

Dlatego gorąco polecam podczytywanie w wolnych chwilach różnych tekstów mogących zwiększyć nasze kompetencje. Czy twarde, czy miękkie, to jest drugorzędne, pomogą nam i takie, i takie. Ale sam nawyk “ciągłego” rozwoju, codziennego dokładania nowej mikro-cegiełki do naszego umysłu – ooo, to jest bajka.

Dlatego zapraszam na OLX Praca do kategorii tekstów “Pracownik” – znajdziecie tam takie teksty jak “Jak poradzić sobie z krytyką szefa?” (o-oł) czy “Nie daj się stresowi!“.

Miliony razy w życiu uratowało mi jakąś sprawę to, że w wolnym czasie “coś kiedyś gdzieśtam podczytałem” i w efekcie szybko umiałem odpowiedzieć na dziwne pytanie czy poradzić sobie z niecodzienną sytuację. Taka dobrze wyekwipowana “skrzynka z narzędziami” w głowie to naprawdę klucz do sukcesu. Dbajmy więc o nią!

4. Poznanie obu stron równania

A z drugiej strony – warto też z podobnym zaangażowaniem śledzić to, jak wygląda druga strona tego, czym się zajmujemy.

Dam Ci przykład. Chcę być scenarzystą. Szkolę się w byciu scenarzystą. Pracuję jako scenarzysta. Śledzę wszystko, co jest wartościowe i dotyczy pisania scenariuszy. Ale to tylko połowa imprezy.

Śledzę też wszystko co dotyczy samego przemysłu serialowego i kinowego. Czytam o budżetach. Patrzę na problemy produkcyjne. Dowiaduję się, w którą stronę skręcają trendy realizacyjne.

Doradzam podobne podejście w każdej sytuacji – dlatego równolegle z kategorią “Pracownik” zachęcam do rzucenia okiem na kategorię “Pracodawca“.

Czeka tam, przykładowo, szybki rzut oka na zachowanie firm w okresie dużej zachorowalności. Bardzo na czasie.

Albo przejrzenie sytuacji kobiet na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w płacach.

Tudzież porady jak zarządzać różnorodnym zespołem – od baby boomers po millenialsów.

Jeśli jesteś rekruterem lub pracodawcą to nie muszę zachęcać Cię do śledzenia podobnych tekstów. Ale jeśli po prostu “gdzieś pracujesz”… zobacz, jak dużo perspektywy da Ci świadomość, czym interesuje się, inspiruje i o co martwi się osoba, która Cię zatrudnia.

Bezcenna wiedza.

5. Aktywne śledzenie analiz

I na samym końcu coś najcenniejszego – dostęp do raportów opartych o badania, które komentują stan rynku najlepiej.

Dział z raportami i analizami znajdziecie tutaj – wymaga założenia darmowego konta – i wszystko gotowe. Możecie sobie klikać i wypełniać wolne chwile nabieraniem takiej optyki na własną przyszłość zawodową, że aż ciężko Was będzie z czasem dogonić.

Oto moje pięć porad jak zabezpieczyć udaną przyszłość zawodową bez wychodzenia z domu. Wierzę, że wszelkie czasy tumultu czy niepewności zawsze warto uspokajać tym samym – skrupulatną, zdeterminowaną pracą skupioną na zabezpieczeniu przyszłości.

Daje to spokój i, co lepsze, daje to wymierne efekty.

Życzę Wam bardzo wielu!

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Tekst napisany we współpracy z OLX Praca.

Fotki: LinkedIn Sales Navigator oraz Manny Pantoja na Unsplash.

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies