Czas czytania: około 5 minut

Jak odzyskać motywację? – 7 prostych kroków

Jak odzyskać motywację? Czasem nie trzeba. Przecież gdy się chce, jest ekstra. Ptaszki ćwierkają, słonko świeci, kawa jest pyszna, czas szybko mija i nawet jakiś tam progres robimy. Można poskreślać parę punktów z naszej “to-do” listy i gdy skreślimy wszystkie to pochwalimy się zabazgraną kartką na instagramie.

Ja też lubię takie dni.

Ale co zrobić, gdy się nie chce?

Motywacja… ta to zawsze ma ze sobą problem

Mityczna motywacja, której częściej nie ma, niż jest. Permanentnie źle rozumiany element ludzkiej psychiki, na który spojrzano już z prawie każdej strony. Piszę: “prawie”, bo podstawowe sposoby na niechcieja z jakiegoś powodu uwielbiają omijać popularną literaturę dostępną na rynku.

Po pierwsze, “motywacja” to często problem z poczuciem sensu wykonywanej czynności, a nie stricte z tym, czy chce się nam ją wykonywać. Ale tym zajmę się kiedy indziej.

Po drugie, “motywacja” często pojawia się jako druga, już po rozpoczęciu wykonywania czynności. Można ją wręcz “uruchomić” wielokrotnymi, skrupulatnymi próbami, trochę niczym kaszlącą kosiarkę. Ale o tym piszę całkiem często.

Po trzecie, można szybko przejść przez pewną, hm, procedurę. I na jej końcu powinniśmy być gotowi do zajęcia się pracą nawet wtedy, gdy mamy niechcieja i całe serducho entuzjastycznie preferuje malowanie ścian w przedpokoju od tego, co macie w kalendarzu.

Ale wiecie co?

Damy radę.

Zapinamy pasy i jazda :)

Jak odzyskać motywację? 7 kroków

1. Rozkmiń życie. Serio. To brzmi górnolotnie, ale problemy motywacyjne to moje ulubione “lampki alarmowe”, dzięki którym wiem, że coś nie gra z moim poczuciem sensu tego, co mam zrobić.

Jeśli regularnie zmagasz się z motywacją lub NAPRAWDĘ wolisz zostać stolarzem niż odpisać na ten jeden czekający Cię mail… rozwiązanie może czekać właśnie w takim szerszym spojrzeniu na to, co Cię otacza w Twojej codzienności. Czy nadal chcesz tę pracę. Ten związek. Ten lifestyle.

O tym “wysokim” poziomie problemu opowiadam szerzej tutaj.

Oraz tutaj.

Trudne. Ale da najlepsze efekty.

Swoją drogą, jeśli potrzebujesz pomocy z rozkminieniem swojego życia w takiej szerszej perspektywie “z lotu ptaka” to zachęcam do rzucenia okiem na stronę sprzedażową mojego kursu online “Ogarnięte życie“. Opowiadam w nim o mojej autorskim systemie do radzenia sobie z codziennością :)

2. Opracuj plan. Zgodnie z najlepszymi praktykami zarządzania plan trzeba ciągle rewidować. Może coś udało się zbyt szybko. Może coś nie wychodzi dłużej, niż zakładaliśmy. Bywa i tak, i tak. Dlatego trzeba szybko reagować.

Jak odzyskać motywację? Pisałem o tym więcej w ostatnim tekście: sztuka codziennych początków tej samej podróży.

Może to coś, z czym się zmagasz, da się przerzucić na jutro? Ja bardzo często “odkorkowuję” motywację na cały dzień tylko dzięki temu, że jakiś wyjątkowo dziadowy obowiązek przesuwam na kiedy indziej. I z poczucia luzu aż pogwizduję zmierzając ku innym tematom wymagającym mojej uwagi.

A może to coś, z czym się zmagasz, tak naprawdę nie wymaga już zrobienia lub można się za to zabrać trochę inaczej?

Jak odzyskać motywację? Spróbuj spojrzeć na listą zadań inaczej, niż do tej pory. A potem zacznij brzydko, cokolwiek, i poleci.

———

Chcesz dostawać info o nowych tekstach w pierwszej kolejności? Zapisz się na mój newsletter!


Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.

———

3. Oczyść ten plan. Prawie na pewno masz tam za dużo powpychane i Twój umysł “blokuje się”, bo podświadomie wie, że nie dasz rady i – niestety – zamiast skrupulatnie dążyć do zrealizowania chociaż 80% założeń, rozkracza się na amen.

Teraz Twoja w tym głowa, by zredukować wymagania do siebie o te parę oczek i z nowo nabytą chęcią wrócić do nowego, sensowniejszego wypełniania dnia :)

4. Nadaj priorytety. Nawet mając przed sobą swój nowy, super fajny, zredagowany i uratowany plan, nadal warto “przemielić go” dalej – tym razem poprzez nadawanie priorytetów.

Starczą dwie kategorie. Które rzeczy MUSZĄ się dziś wydarzyć?

A które tylko powinny?

5. Pokonaj prokrastynację. Ha. Łatwo powiedzieć, nie?

Ale poważnie, jeśli nie jesteśmy zmotywowani do czegoś, to albo nie rozumiemy sensu tego czegoś, albo po prostu prokrastynujemy. Albo jedno i drugie, ale wtedy masz przekichane i pomoże dopiero mój kurs online ;)

W przypadku samej prokrastynacji pamiętaj proszę, że motywacja najczęściej rusza jako druga, podążając za czynnością, a nie odwrotnie. Warto nauczyć się robić rzeczy… tak po prostu. Nie kłócąc się z kalendarzem. Dlatego jak już przerobimy należycie swój plan – weźmy się za najbliższy temat z listy.

Tak zwyczajnie.

(A jeśli jednak zmagasz się z tzw. “strategicznym” poziomem prokrastynacji, tzn. zdarza Ci się całym miesiącami odwlekać tematy – koniecznie rzuć okiem na stronę sprzedażową mojego kursu “Pokonaj Prokrastynację“. Tam opowiadam o wszystkich 3 rodzajach odwlekania obowiązków.)

6. Zdobądź potrzebne informacje. To taka porada na marginesie. Mega często nie jesteśmy zmotywowani do czegoś, bo… nie wiemy, co mamy zrobić (o tym jest cały ten tekst) lub nie wiemy JAK mamy to coś zrobić.

Rzucam na rybkę, ale możliwe, że mam rację: zgoogluj najlepsze sposoby na zrobienie tego, co Cię czeka.

Stawiam dwa patyki i kłębek kurzu, że nagle Ci się zachce.

Swoją drogą – jeśli w swojej pracy potrzebujesz się często uczyć czegoś nowego to zachęcam do rzucenia okiem na mój kurs uczenia się dla osób dorosłych. Jest to kompletne szkolenie z korzystania ze strategii PROPS, dzięki której maksymalizuje się efekty przy jednoczesnym minimalizowaniu czasu potrzebnego na naukę.

7. Analizuj pomyłki. I na koniec porada długoterminowa, a zarazem doskonały nawyk do błyskawicznego wyrobienia. Skoro już coś Ci nie wychodzi to zastanów się nad następującymi sprawami:

Czemu mam problemy z motywacją? Czy mogę znaleźć bodziec i czy mogę coś na stałe zrobić z tym bodźcem tak, by za miesiąc było zamiecione na stałe?

Czy coś te problemy nasila? Czy jest to coś z mojego otoczenia? A może moje myśli? A może ktoś inny? Albo kultura miejsca pracy? Co mogę z tym zrobić?

Czy któreś bodźce się najczęściej powtarzają? Co je łączy? Co je różni? Jak mogę się z nimi uporać, by nie przeszkadzały? Może uda mi się to zrobić za jednym zamachem?

I na dziś to tyle.

Życzę powodzenia i niech motywacja opuszcza Cię wyjątkowo rzadko :)

———

Interesują Cię takie tematy? Zapraszam na newsletter, wtedy nie przegapisz ani jednej nowej notki!


Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.

———

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Photo by Daniil Lobachev on Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!