Autor: Andrzej Tucholski | 2 lipca 2019 | Komentarze:
Czas czytania: około 5 minut

Nie chcę wszystkiego

Niby nie chcę wszystkiego, ale… Fajnie jest być na bieżąco. Śledzić seriale. Znać wiadomości. Klikać powiadomienia. Mieć otwarte sto rozmów z tysiącem osób i w każdej regularnie odpowiadać, by nawet na chwilę nie wypaść z obiegu tego głośnego, nigdy nie odpoczywającego świata. Och. Łatwo wtedy o ciarki.

Boskie uczucie.

Przez jakiś czas.

Bo widzisz, jak mawiają weseli ludzie, z czasem zaczynamy czuć się jak za mała ilość masełka rozsmarowana na stanowczo za dużej kromce chleba. Zaczynamy pękać. Zaczyna nam lecieć uwaga. Czujemy się roztrzaskani emocjonalnie. Brakuje nam stabilności w nastroju.

Zaczynamy się uzależniać, bo jedynym lekarstwem na ten słabnący stan psychiczny jawi się nam kolejny “strzał” internetowego nadmiaru wszystkiego co tylko istnieje na świecie.

Zestaw tych problemów nazwano w pewnym momencie “FOMO” (“Fear of missing out”), czyli strachem przed nie byciem na bieżąco lub strachem przed byciem pominiętym.

I wiecie co?

Wy nawet nie wiecie, jaką radość mi sprawił kontakt od T-Mobile, gdy poprosili mnie w minionych tygodniach o przygotowanie tekstu promującego ich nową ofertę nastawioną na podejście zupełnie odwrotne :)

Uwielbiam, gdy razem z fajną marką mogę przekazać Wam trochę dobra.

FOMO vs JOMO

No więc, jak to już w życiu bywa, przyroda nie znosi próżni. Błyskawicznie po upowszechnieniu się pojęcia “FOMO” zaczęto mówić o trendzie stojącym w kontrze. O tak zwanym “JOMO” czyli JOY of missing out, radości z nie bycia na bieżąco lub radości z bycia pominiętym.

Nie jest to nowy pomysł.

“Nie chcę wszystkiego” mówili wielcy każdej epoki.

Marek Aureliusz w “Rozmyślaniach” przestrzegał, że przesadne poświęcanie uwagi tematom doczesnym prowadzi do zepsutego umysłu.

Henry David Thoreau w “Walden” twierdził, że filtrowanie informacji to jeden z fundamentów życia zgodnego z naturą.

Cała psychologia poznawcza dowodzi, że nadmiar bodźców to doskonała droga do zrobienia własnej głowie dosyć nieprzyjemnego “kuku” ;)

Podstawą radzenia sobie z “FOMO” (choć pewnie Marek Aureliusz używał innego określenia na ten problem) jest skupianie się na tym, co jest ważne. Poświęcanie czasu i uwagi by świadomie wybrać to, czym chcemy się otaczać i na co chcemy poświęcić czas.

O to podejście oparta jest nowa oferta T-Mobile i z powabem małego słonika na deskorolce mogę teraz płynnie przejść do tego, że o to podejście oparta jest też moja główna porada w tym tekście ;)

Dlatego wybieram świadomie – tylko to, na co poświęcam uwagę

Nie chodzi o to, by zostać odludkiem. A skąd.

Ja jestem społeczne zwierzę, więdnę bez innych :D

Ale – zgodnie z wiodącą teorią Daniela Kahnemana – ludzką uwagę najlepiej rozpatrywać porównując ją do “paliwa”, które spalamy angażując się w różne rzeczy. To podobna analogia co z tym masełkiem na początku artykułu, tylko trochę poważniej brzmi ;)

Jak rozlejemy nasze “uwagowe paliwo” na 9 512 571 rzeczy to każda z nich dostanie po kropelce i nie chodzi nawet o to, że coś wykonamy źle – to w końcu nie jest tekst o produktywności. Nie.

Raczej smutne jest to, że żadnej tak naprawdę nie zapamiętamy. Żadna nie da nam radości. Żadna nie przysporzy nam dumy. Żadna nas nie ukoi. Bo widzisz, żeby coś nas cieszyło, żebyśmy w ogóle coś zauważyli, my się na tym czymś musimy skupić.

Nie chcę wszystkiego

Wyobraź sobie więc, że w ciągu dnia skupiasz się na dziesięciu rzeczach. Ale skupiasz się na nich tak mocno, jak to tylko możliwe.

Wyobraź sobie, że wybierasz TO, CO DLA CIEBIE NAJWAŻNIEJSZE.

Wtedy nawet proste oglądanie serialu zmienia się w świetnie spędzony wieczór. Wtedy każde “poczatowanie” z ziomkiem staje się wartościową, fajną rozmową, którą potem razem pamiętacie.

Wtedy nawet najprostsze wrzucenie zdjęcia do internetu jest jakieś takie bardziej satysfakcjonujące. Bo przyłożyliśmy się. Postaraliśmy. Poświęciliśmy wysiłek. A to często cieszy samo w sobie :)

W efekcie: otacza mnie to, co ważne

Rzeczy bardziej mnie cieszą. Nie czuję się zaszczuty. Mam czas pomyśleć. Mam okazję zmienić zdanie. Mogę posłuchać. Widzę lepiej innych ludzi i z większą uwagą potrafię im odpowiedzieć.

I taki stan to jest – moi drodzy – bajka.

Jasne, że czasem pękam i znowu odpalam taką “bieżączkę”, że hejo.

Ale na szczęście z dnia na dzień coraz szybciej, coraz łatwiej z powrotem wyrywam się z niej w stan świadomego decydowania na co chcę poświęcać uwagę.

Uczę się coraz lepiej podejmować decyzje, co jest dla mnie wartościowe i na co chcę poświęcać swoje myśli :)

W nowej ofercie T-Mobile znajdziecie tylko to, co najlepsze

I słuchajcie – teraz słowo od naszego partnera. T-Mobile poprosił mnie o powiedzenie Wam o świadomym wybieraniu tego, co Was otacza, bo i dokładnie te wartości przyświecają ich najnowszej ofercie.

Uwielbiam, gdy udaje się tak “spiąć” moje prywatne przekonania ze strategią marki :)

Chodzi o ofertę Magenta 1, w której pakiety internetu mobilnego oraz stacjonarnego połączone są z – no właśnie – rozrywką na wysokim poziomie. W tych nowych pakietach (tutaj kliknijcie, by dowiedzieć się więcej) razem z dostępem do internetu dostajecie np. Netflixa. Tak po prostu.

Jest jednak w tym wszystkim jeden szkopuł, jedna prośba.

Byście przeczytali o tej nowej ofercie, spojrzeli na nią czy Wam odpowiada.

I – jeśli się Wam spodoba – byście podeszli do niej bardzo personalnie.

Z technicznego punktu widzenia mówimy bowiem o połączeniu najlepszej sieci wg. niezależnych testów (P3 Communications, piąty raz z rzędu) z szybkim internetem światłowodowym, z super usługami. To jest ultra dobry deal.

Ale z emocjonalnego punktu widzenia jest to dodatkowo szansa, by postawić na korzystanie z tych możliwości w stu procentach tak, jak Wam i Waszym bliskim będzie najlepiej. Po swojemu. Sięgając po to, co wybierzecie.

Nie sięgając “po wszystko”, bo wszystko jest szkodliwe.

Ale sięgając po to, co ma dla Was największą wartość.

Tak po prostu :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Tekst powstał we współpracy z T-Mobile.

Photo by Trent Szmolnik on Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!