Czas czytania: około 6 minut

Gdy tracę kontrolę

Zanim powiem Ci, co się dzieje, gdy tracę kontrolę, powiem Ci, kim jesteś.

Wbrew pozorom znam Cię bardzo dobrze, nawet jeśli nie znam Cię w ogóle.

Z jednej strony spotykają Cię różne bodźce. W dniu urlopu zaczyna się pasmo ulewnych deszczy. Ktoś pochwali Twoją sukienkę. Ktoś wyśmieje Twój krawat. Zjełczeje Ci jakiś deser w lodówce. Albo znajdziesz zapomniany naleśnik sprzed dwóch dni i nagle resztka nutelli na dnie słoika nabierze zupełnie nowego sensu.

A z drugiej strony reagujesz. Mówisz coś. Robisz coś. Skłaniasz się ku czemuś. Z obrzydzeniem wyrzucasz naleśnika do śmietnika – lub, jeśli jesteś bliższym mi typem charakteru – pałaszujesz z radością, bo na bank nic Ci nie będzie.

(Zawsze tak sobie wmawiam.)

(Czasem mam rację.)

Z jednej strony spotykają Cię różne bodźce. A z drugiej strony reagujesz.

W psychologii mówi się na to zależność Stimulus – Response.

Ale, teraz zacznie się ciekawe. Zobacz. Czysta relacja bodźca z reakcją to silny nawyk lub wręcz instynkt. Jak pieska swędzi to piesek MUSI się podrapać, nawet jeśli spowoduje tym samym srogi wypadek samochodowy. Jak niechcący wskoczysz do wanny wrzątku to nie ma mocnych, wyskoczysz z tej wanny z powrotem z impetem godnym startującej rakiety kosmicznej.

Czysta reakcja bodźca z reakcją odbiera nam człowieczeństwo.

Dlatego, przechodząc do sedna: powiem Ci kim jesteś.

Jesteś tą jedną sekundą, jednym mrugnięciem oka, jednym uderzeniem serca, jednym zbłąkanym synapsem strzelającym gdzieś w zaciszu Twojej głowy, wspomnieniem i aspiracją, miłością i niechęcią, eksplozją emocji i uderzeniem ciszy – jesteś WSZYSTKIM co się dzieje pomiędzy bodźcem a reakcją.

W zależności Stimulus – Response jesteś myślnikiem.

Bodźce bywają podobne.

Przecież jak deszcz pada nad Warszawą to mokną dwa miliony ludzi.

A pod spodem, pod tym wielkim niebem, pod chmurami, pomiędzy wysokimi wieżowcami na ten sam bodziec obserwujemy dwa miliony różnych reakcji.

Bo i myślników, nas, jest dwa miliony różnych.

Zawsze wydawało mi się to szalenie piękne.

Zawsze z ogromną otuchą myślę o tym, że WSZYSTKO co mnie kiedykolwiek spotkało, wszystko kim kiedykolwiek chciałem być, każda jedna myśl i przebłysk inspiracji jaki kiedykolwiek przeżyłem to jest ten jeden, krótki, mikroskopijny, tyci i relatywnie bezwartościowy “błysk” świadomości pomiędzy bodźcem a reakcją.

Gdy o tym myślę to czuję marzenie o władzy absolutnej. By żaden bodziec nigdy nie spowodował, że zareaguję inaczej niż bym chciał.

Gdy o tym myślę to czuję pokorę sprowadzającą mnie do parteru jak nic innego. Bo choćbym nie wiem ile cudował, nadal będę tylko tym jednym uderzeniem serca pomiędzy bodźcem a reakcją.

A najlepsze?

Najlepsze jest, gdy tracę kontrolę.

Gdy tracę kontrolę, to ten myślnik staje się wszystkim.

Wtedy człowieczeństwo wysmycza się spod mojego reżimu stoicyzmu i wiecznych, wiecznych, wiecznych, wiecznych, wiecznych wymagań od samego siebie. Wtedy człowieczeństwo uderza w tango i – jak to zwykło się jeszcze niedawno mawiać – poszły konie po betonie.

Czuję smutek. Czuję ekscytację. Wymyka mi się śmiech, którego nie planowałem. Czasem uronię łzę, przez którą spłonę wściekłością, że znowu jestem człowiekiem.

A potem płonę radością, bo znowu jestem człowiekiem.

I tak sobie myślę, że ten taniec, ten wieczny i najbardziej skomplikowany, krótki i najprostszy taniec w życiu człowieka – taniec między wymaganiami a rzeczywistością – to właśnie najfajniejsze co mamy. Jako ludzie.

Jako ludzkość.

Myślę sobie, że jak z wiekiem uda mi się utrzymywać reżim nad smutkiem i gniewem, to będę szczęśliwy.

Myślę sobie, że jak przy okazji ZAWSZE pozwolę sobie na eksplozję radości, to będę szczęśliwy.

A potem pokornieję, bo wiem że mam nad tym wszystkim bardzo ograniczoną kontrolę.

Ta kontrola znajduje się pomiędzy bodźcem a reakcją i trwa jedno uderzenie serca.

I z każdym kolejnym dostaję szansę na nową.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Photo by Baylee Gramling on Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!