Czas czytania: około 3 minuty

Dwie dodatkowe sekundy

Drugi człowiek to taki ja. Tylko że inny.

Staram się w życiu wychodzić z tego założenia zawsze, gdy poznaję nową osobę. Nie wiem przecież o niej nic. A zarazem wiem o niej prawie wszystko.

Wiem, że pewnie ma ulubione jedzenie. Pewnie jest na coś uczulona. Pewnie kocha, lub chce kochać. Pewnie ma kogoś, kogo już nie chce kochać. Ma ulubiony żart, i ma też ten drugi ulubiony żart, który naprawdę powoduje kwiczenie, ale ciężko się do niego publicznie przyznać.

Jesteśmy do siebie podobni. Ty. Ja.

Coś lubimy, czegoś nie lubimy.

Mamy serca.

Mamy niechęć do metek na ubraniach.

Wiem o Tobie bardzo dużo, wiesz?

A zarazem nie wiem o Tobie nic.

Nie wiem czemu krzyczysz. Nie wiem czemu płaczesz. Nie wiem czemu jesteś dla mnie miły akurat teraz, akurat dzisiaj, gdy nie ma ku temu szczególnego powodu. Nie wiem co Cię wychowało w dzieciństwie. Nie wiem, czy mój durny dowcip o lekarzu imigrancie i studolarowym banknocie niechcący nie otworzy w Twoim sercu bolesnej rany, bo już go kiedyś słyszałaś.

Hej – ześwirować można, nie? Tak na wszystko zwracać uwagę.

Tylko że nie, wcale nie trzeba.

Wystarczy sekunda.

Zobacz: jak tylko Cię widzę to ja NATYCHMIAST mam w głowie wstępną ocenę.

Tak działa ludzka psychika.

Tak działa psychologia.

Każdy to zna: widzicie jak ktoś dopiero sięga po łyżkę w restauracji a już Was szlag trafił i macie ochotę natychmiast powzdychać tak, że aż kwiaty w sali obok zwiędną.

Z tym nie wygramy.

Ale możemy wygrać ze sobą na innym polu: otóż ja po tej pierwszej błyskawicy wrażeń daję sobie sekundę – tylko sekundę – żeby się zastanowić, czy (wybaczcie teraz podwórkową łacinę), w pupce mi się nie poprzewracało, że sobie na takie zachowania pozwalam w sposób czynny.

Ja mogę Cię nie polubić w oparciu o to, jak trzymasz łyżkę, moje prawo. Ale mogę Cię nadal szanować, traktować pogodnie i dbać, by Twoje potrzeby były zaspokojone. Bo jestem człowiekiem i Ty też jesteś człowiekiem.

I wzajemnie.

Masz pełne prawo trochę mieć mnie gdzieś, a już szczególnie jak zobaczyć w jakiej pozycji najwygodniej czyta mi się książki (to mój klasyczny friendship killer). Ale też oczekuję od Ciebie zdrowego, spokojnego i pełnego szacunku odczekania sekundy, aż Ci trochę minie, a potem mnie zaakceptujesz.

Wszyscy coś lubimy, wszyscy czegoś nie lubimy.

Mamy serca.

Mamy niechęć do metek na ubraniach.

I normalnie kończyłbym ten tekst tutaj, bo po co mówić dłużej o czymś, o czym można mówić krótko.

Tylko że widzisz – są ludzie, którym metki na ubraniach przeszkadzają bardziej.

Są dzieci, które krzyczą na dźwięk kasy. Są koledzy, którzy nigdy nie odpowiadają uśmiechem. Są członkowie rodziny, którzy ciągle poprawiają sztućce lub – tak zwyczajnie – wolą sobie posiedzieć sami.

Są ludzie z Zespołem Aspergera.

Są ludzie z autyzmem.

Są ludzie na spektrum.

I do nich będzie trzeba czasem nie jednej, a trzech sekund.

I ja o te trzy sekundy chcę Cię dzisiaj z całego serca poprosić.

Trwa właśnie akcja “Polska na niebiesko” w trakcie której można się dokształcić z tego, jak dobrze traktować i jak należycie podchodzić do ludzi z autyzmem lub z Zespołem Aspergera.

Można też wpłacić kasę, by wspomóc fundację na przyszłość.

Ale wiesz co?

My mamy kontakt – Ty i ja – i ja Wam ufam. Więc przede wszystkim poproszę Was, byście do swojej sekundy czekania na opinię na temat każdego dorzucili dwie dodatkowe sekundy.

Dzięki nim świat dla osób z autyzmem lub z Zespołem Aspergera zmieni się nie do poznania. Będą otoczeni (z dystansu, naturalnie!) ludźmi chcącymi pomóc i mającymi podstawowe narzędzia by tą pomoc okazać.

A każdy z nas zapłaci za to inwestycją czasową krótszą niż kichnięcie.

Kichajmy więc dobrem, moi drodzy, bo jest po co.

Trzymajcie się ciepło :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Informacja: tekst napisany we współpracy z fundacją JiM, organizatorami ogólnopolskiej akcji “Polska na niebiesko“.

Zdjęcie: RAYUL ze zbiorów Unsplash.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!