Chcę pojąć finanse – jak się za to zabrać?

Jaki sposób jest najlepszy, by złapać podstawy edukacji finansowej? Odpowiedź jest tutaj identyczna jak w tym starym dowcipie: jaki plan treningowy jest najlepszy, by być silnym?

Taki, który zadziała. Jak zatem pojąć finanse?

Jako psycholog – i prywatnie, jako człowiek, który dużo czyta i dużo chce zrozumieć – najbardziej cenię te metody edukacyjne, które nie stwarzają sztucznych przeszkód. Nie ma nic gorszego od zniechęcenia ambicji w człowieku jeszcze zanim w ogóle cokolwiek do niego dotarło.

Właśnie dlatego ucieszyłem się na widok wiadomości od Kapitalnych, bym jako część większej akcji spinanej merytorycznie przez Tomka, czyli Doradca.TV wsparł ich nową – teraz słuchajcie, bo to jest dobre – grę edukacyjną.

Gra nazywa się Pre.Kapitalni i pomaga w dosyć “niewidzialny” sposób zorientować się, że hej, nagle jestem całkiem biegły w podstawach radzenia sobie z pieniędzmi.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Przede wszystkim dla tych z nas, którzy nawet nie bardzo wiedzą, że powinni edukować się finansowo. Bo wiecie, ja wychodzę z założenia, że jak ktoś ma głód takiej wiedzy to znajdzie stronę główną Kapitalni.org bez problemu.

Ale tak realnie to każdy będzie podejmować decyzje o finansowej wadze. Każdy założy konto w banku, poszuka pracy, a pewnie nawet zobowiąże się finansowo (tak czy inaczej).

No i, wiecie. Jeśli przy pomocy gry można pomóc sobie w niepopełnianiu błędów to – znacie już moje ulubione powiedzonko ;) – czemu nie?

Czemu to działa?

Zobaczcie: proces uczenia odbywa się w naszej głowie non stop. Oglądając serial uczymy się, co dzieje się z bohaterami. Widząc plakat filmowy uczymy się, że Keanu Reeves znowu wcielił się w Johna Wicka. Słuchając opowieści kolegi uczymy się o tym, jak wyglądała jego impreza.

Uczenie się jest… non stop. Zawsze się czegoś uczymy.

To po prostu przyswajanie informacji w zorganizowany sposób, do którego potem mamy dostęp.

Dlaczego więc czasem “zacinamy się” i gdy MUSIMY nauczyć się – np. finansów – natrafiamy na blokadę?

Powodów może być sporo, ale jeśli miałby wyznaczyć jakiś podstawowy nurt, to pewnie wyszłoby, że zmagamy się z motywacją. Nie chce nam się. Trochę nie mamy skupienia. Coś jest ważniejsze.

No i często po prostu nie jesteśmy świadomi problemu, albo wręcz nie wierzymy, że taki problem w ogóle może nas dotknąć. A po co coś robić, skoro nie czujemy potrzeby tematu?

Ach, no, widzicie. Pewnie psycholog miałby tutaj coś do powiedzenia ;)

Właśnie dlatego tak bardzo lubię gry jako efektywną formę nauki.

Najlepsza nauka wcale nie odbywa się wtedy, gdy móżdzymy się aż do wystąpienia kropel potu na czole. Najtrudniejsze z wyzwań pewnie trzeba traktować w taki intensywny sposób, ale wiesz co?

Większość materiałów najlepiej jest przyjąć tak, byśmy ich… nie zauważyli.

Jak to działa?

Właśnie tutaj przydaje nam się trend tzw. serious games, czyli gier stosujących psychologiczne mechanizmy grywalizacji i budowania zainteresowania poprzez stopniowanie wyzwań – ale tak naprawdę nie są to do końca “gry”. Nie chodzi w nich stricte o wygranie.

To znaczy, to też jest miłe. Fajnie jest wygrać. Dobrze jest przejść dalej.

To właśnie te wszystkie zachęcające nas do zaangażowania mechanizmy.

Ale najlepsze dzieje się w międzyczasie.

Dokładnie taką strukturę zdecydowano się wybrać dla projektu Pre.Kapitalni, czyli pierwszej w tej skali gry edukacyjnej pozwalającej bezwiednie przyswoić sobie całkiem dużo merytorycznych podstaw zarządzania finansami. Klikamy w nią niczym w klasyczną przygodówkę. Ale dzięki pomocy asystujących nam postaci dodatkowo łapiemy informacje o tym, jak dokładnie działa… no wiecie.

Kasa :)

I to tak na serio?

Słuchajcie, no tak!

Jako psycholog gorąco zachęcam Was do kliknięcia w Pre.Kapitalni, by samodzielnie zobaczyć jak wygląda taki mechanizm uczenia przez grywalizacyjne mechanizmy przygodówki typu point & click.

Jako pragmatyk zachęcam Was do kliknięcia, bo po prostu dowiecie się więcej o finansach, a jest to wiedza NAPRAWDĘ przydatna, szczególnie współcześnie.

A jako bloger / youtuber zachęcam Was też do obejrzenia wywiadu, który razem z Kapitalnymi nagrałem dla Was z Tomkiem Jaroszkiem – czyli Doradcą.TV.

Jako merytoryczny opiekun projektu Pre.Kapitalni opowiedział mi trochę o kulisach edukowania ludzi na temat finansów i – oczywiście – także o projekcie.

Gorąco zapraszam :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Alina Kovalchuk ze zbiorów Unsplash

Tekst powstał we współpracy z Pre.Kapitalni.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!