Chcę pojąć finanse – jak się za to zabrać?

 

Jaki sposób jest najlepszy, by złapać podstawy edukacji finansowej? Odpowiedź jest tutaj identyczna jak w tym starym dowcipie: jaki plan treningowy jest najlepszy, by być silnym?

Taki, który zadziała. Jak zatem pojąć finanse?

Jako psycholog – i prywatnie, jako człowiek, który dużo czyta i dużo chce zrozumieć – najbardziej cenię te metody edukacyjne, które nie stwarzają sztucznych przeszkód. Nie ma nic gorszego od zniechęcenia ambicji w człowieku jeszcze zanim w ogóle cokolwiek do niego dotarło.

Właśnie dlatego ucieszyłem się na widok wiadomości od Kapitalnych, bym jako część większej akcji spinanej merytorycznie przez Tomka, czyli Doradca.TV wsparł ich nową – teraz słuchajcie, bo to jest dobre – grę edukacyjną.

Gra nazywa się Pre.Kapitalni i pomaga w dosyć “niewidzialny” sposób zorientować się, że hej, nagle jestem całkiem biegły w podstawach radzenia sobie z pieniędzmi.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Przede wszystkim dla tych z nas, którzy nawet nie bardzo wiedzą, że powinni edukować się finansowo. Bo wiecie, ja wychodzę z założenia, że jak ktoś ma głód takiej wiedzy to znajdzie stronę główną Kapitalni.org bez problemu.

Ale tak realnie to każdy będzie podejmować decyzje o finansowej wadze. Każdy założy konto w banku, poszuka pracy, a pewnie nawet zobowiąże się finansowo (tak czy inaczej).

No i, wiecie. Jeśli przy pomocy gry można pomóc sobie w niepopełnianiu błędów to – znacie już moje ulubione powiedzonko ;) – czemu nie?

Czemu to działa?

Zobaczcie: proces uczenia odbywa się w naszej głowie non stop. Oglądając serial uczymy się, co dzieje się z bohaterami. Widząc plakat filmowy uczymy się, że Keanu Reeves znowu wcielił się w Johna Wicka. Słuchając opowieści kolegi uczymy się o tym, jak wyglądała jego impreza.

Uczenie się jest… non stop. Zawsze się czegoś uczymy.

To po prostu przyswajanie informacji w zorganizowany sposób, do którego potem mamy dostęp.

Dlaczego więc czasem “zacinamy się” i gdy MUSIMY nauczyć się – np. finansów – natrafiamy na blokadę?

Powodów może być sporo, ale jeśli miałby wyznaczyć jakiś podstawowy nurt, to pewnie wyszłoby, że zmagamy się z motywacją. Nie chce nam się. Trochę nie mamy skupienia. Coś jest ważniejsze.

No i często po prostu nie jesteśmy świadomi problemu, albo wręcz nie wierzymy, że taki problem w ogóle może nas dotknąć. A po co coś robić, skoro nie czujemy potrzeby tematu?

Ach, no, widzicie. Pewnie psycholog miałby tutaj coś do powiedzenia ;)

Właśnie dlatego tak bardzo lubię gry jako efektywną formę nauki.

Najlepsza nauka wcale nie odbywa się wtedy, gdy móżdzymy się aż do wystąpienia kropel potu na czole. Najtrudniejsze z wyzwań pewnie trzeba traktować w taki intensywny sposób, ale wiesz co?

Większość materiałów najlepiej jest przyjąć tak, byśmy ich… nie zauważyli.

Jak to działa?

Właśnie tutaj przydaje nam się trend tzw. serious games, czyli gier stosujących psychologiczne mechanizmy grywalizacji i budowania zainteresowania poprzez stopniowanie wyzwań – ale tak naprawdę nie są to do końca “gry”. Nie chodzi w nich stricte o wygranie.

To znaczy, to też jest miłe. Fajnie jest wygrać. Dobrze jest przejść dalej.

To właśnie te wszystkie zachęcające nas do zaangażowania mechanizmy.

Ale najlepsze dzieje się w międzyczasie.

Dokładnie taką strukturę zdecydowano się wybrać dla projektu Pre.Kapitalni, czyli pierwszej w tej skali gry edukacyjnej pozwalającej bezwiednie przyswoić sobie całkiem dużo merytorycznych podstaw zarządzania finansami. Klikamy w nią niczym w klasyczną przygodówkę. Ale dzięki pomocy asystujących nam postaci dodatkowo łapiemy informacje o tym, jak dokładnie działa… no wiecie.

Kasa :)

I to tak na serio?

Słuchajcie, no tak!

Jako psycholog gorąco zachęcam Was do kliknięcia w Pre.Kapitalni, by samodzielnie zobaczyć jak wygląda taki mechanizm uczenia przez grywalizacyjne mechanizmy przygodówki typu point & click.

Jako pragmatyk zachęcam Was do kliknięcia, bo po prostu dowiecie się więcej o finansach, a jest to wiedza NAPRAWDĘ przydatna, szczególnie współcześnie.

A jako bloger / youtuber zachęcam Was też do obejrzenia wywiadu, który razem z Kapitalnymi nagrałem dla Was z Tomkiem Jaroszkiem – czyli Doradcą.TV.

Jako merytoryczny opiekun projektu Pre.Kapitalni opowiedział mi trochę o kulisach edukowania ludzi na temat finansów i – oczywiście – także o projekcie.

Gorąco zapraszam :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Alina Kovalchuk ze zbiorów Unsplash

Tekst powstał we współpracy z Pre.Kapitalni.

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies