Błysk w ciemności – o sztuce naprawiania świata i o ZAPISACH TYLKO DO 17 GRUDNIA ?

Śni mi się błysk w ciemności. Potem wstaję rano. Zaparzam kawę. Wychodzę na balkon. Patrzę na świat, na samochody, na las, na ptaki kołujące pod wielkim niebem, na swoje ręce, na parujący kubek i na plan na resztę dnia i wiem, że poświęcę mu dziś wszystko, co mam.

Mam firmę.

Dbam o nią i rozwijam ją codziennie zawsze starając się choć o jeden procent poprowadzić sprawy lepiej, niż udało mi się to wczoraj. Od niedawna uczę się mądrzej odpoczywać, więc przerywam pracę spacerami i w zasadzie nie ma dnia, bym nie łapał się ze znajomymi, z rodziną, bym gdzieś nie jechał lub nie zarywał nocy, by poprawić scenariusz.

Skupiam się na swojej codzienności. Pewnie, że to robię. Innej nie będę miał :D a interesuje mnie takie przeżycie życia, by po prostu było udane. Fajne. Spokojne. Po mojemu. Czasem ze mnie hedonista, czasem stoik, zawsze ogarniacz. Tylko trochę gubię się z własnym sercem, ale nadrabiam potem dziwnymi anegdotkami i zaskakującą wprawą w memy.

Ale widzisz.

Żadnej, ale to absolutnie ŻADNEJ z tych rzeczy, które kocham, które budują moją codzienność, nie osiągnąłem sam.

Sztuka korzystania z pomocy – Sieć Mentorów PFR

Słuchajcie, jeśli jesteście uczuleni na przesadny romantyzm to kliknijcie w ten link już teraz i nie czytajcie dalej, bo ja sam nie wierzę, w jakim tonie zamierzam napisać artykuł pisany wszak we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju :D

Ale cóż poradzić, widzę świat tak jak widzę i chyba inaczej już nie będę umiał :D

Dlatego na szybko: W TEJ CHWILI trwają zapisy do najnowszej edycji Sieci Mentorów PFR, gdzie możecie swoją firmę / start-up / spółkę / działalność gospodarczą zgłosić i potem pomoże Wam w ogarnianiu tematów biznesowych ULTRA PROFESJONALNY MENTOR. I to taki z najwyższej półki. Serio-serio.

Przysięgam na wszystko co posiadam, że profity wynikłe z zaaplikowania się do programu RADYKALNIE przebiją zerowy próg wejścia. Tak więc sio, klikać, warto, bo to coś pięknego!

(Ci eksperci czekają na kontakt z Tobą!)

No. To teraz się mogę rozwodzić nad tym CZEMU warto się zapisać!

Błysk w ciemności

(Skoro obiecałem podkręcić emocje na miliard to jedziemy :D)

Słuchajcie – tak jak wspomniałem, ja wiem że żyjemy w swojej małej, pięknej, samodzielnie zbudowanej codzienności. Czasem wspominamy przeszłość. Lubimy myśleć o planach. To jest normalne i to jest piękne, że tak wyglądają nasze życia. Ale jeśli chodzi o budowanie dorobku, o rozwijanie i siebie, i swojej firmy, to ja mam na ten temat mega mocne poczucie “dziejowości” i koniecznie chcę Ci o nim dzisiaj opowiedzieć.

Bo cały ten mój “dorobek”, to wszystko co przyswajam, co tworzę, co Ty teraz czytasz, co ja przeczytałem, co oglądam, co piszę, co powiedziałem, co usłyszałem – to wszystko to jest taki trwający jedno uderzenie serca błysk w ciemności.

Trzydzieści lat temu mnie nie było.

Za sto lat (powiedzmy) mnie pewnie też już nie będzie.

Jestem teraz, na moment, teraz mogę się uczyć i teraz mogę mówić dalej.

Teraz piszę teksty.

Teraz szeruję memy.

Teraz mówię ludziom, że mnie ciekawią.

Jak taka zapałka, która płonie tylko przez chwilę.

Tak jak kiedyś mnie nie było tak potem znowu mnie nie będzie.

ALE.

Ale.

Ale tutaj jest cały cymes!

Ja ten swój ogień odpaliłem od poprzednich zapałek, które też płonęły tylko przez sekundę. Skąd ja cokolwiek wiem? Skąd ja cokolwiek umiem? Czemu ja mam jakiekolwiek przemyślenia? Skąd biorę memy lub mam poczucie humoru, by generować autorskie bzdury? Czemu jeżdżę na LARPy? Czemu sprzedaję kursy? Czemu mam własny gust? Skąd fascynacja psychologią?

Skąd treść moich kursów?

Bo moi rodzice mnie nauczyli. Bo przyjaciele doradzili. Bo teoretycy napisali. Bo praktycy pokazali. Bo wykładowcy wyjaśnili. Bo autorzy książek dopowiedzieli. Bo ktoś na forum szernął.

Bo mentorzy poświęcili mi czas i odpowiedzieli na pytania.

Raz na jakiś czas uwielbiam o tym pomyśleć, że ludzkość to taki nieprzerwany łańcuch dorobku, inspiracji i nauki ciągnący się non stop od zupełnie antycznych czasów. Niektóre z tych pomysłów są strasznie durne. A niektóre piękne i zmieniające horyzont dziejów.

Moją ukochaną książką, którą po raz sto milionowy znowu przeczytałem w 2019 roku są “Rozmyślania” Marka Aureliusza, spisane przez CESARZA RZYMU około TYSIĄCA OŚMIUSET LAT TEMU.

Czytałem ją na papierze, bo się czasem sam przed sobą lubię popisywać, ale muzyki w tle słuchałem ze smartphone’a mającego dostęp do internetu, choć byłem za granicą. Coś, co istniało blisko dwa tysiąclecia temu współistnieje dzisiaj razem z urządzeniem potrafiącym wyświetlać teledyski z jutuba.

To jest dla mnie niepojęte, że my jako ludzie przeżywamy ten nasz krótki błysk w ciemności – i to niby jest tak niewiele, takie parę oddechów, trochę smutków, trochę radości i niby nas nie ma! – ale ile w tym czasie możemy stworzyć, ile dobra możemy wygenerować.

Ilu ludziom odpowiedzieć na pytania.

Ile memów szernąć! :)

I zawsze sobie jeszcze myślę, że to wszystko co my dzisiaj wiemy – co ja wiem, co Ty wiesz – to tak naprawdę nie jest nasze. My po prostu przez chwilę mamy ten ogromny przywilej z tej wiedzy, z tych doświadczeń korzystać. One są przez jedno uderzenie serca użyczone do naszego użytku i należy podchodzić do tego z ogromnym szacunkiem.

Przecież to, co przeczytaliśmy, to było wcześniej kogoś innego.

A to, co sami wymyślimy? Co autorsko stworzymy?

Przecież i tak przekażemy to dalej.

Odpalając kolejne dziesiątki, setki, tysiące zapałek.

Które odpalą kolejne zapałki.

Które odpalą kolejne zapałki.

Które odpalą kolejne zapałki.

Dlatego kocham pytać, dowiadywać się, słuchać tłumaczeń i wyjaśnień. Dlatego jestem tak zachwycony Siecią Mentorów PFR i faktem, że istnieją ZORGANIZOWANE akcje mające na celu połączyć Twoją firmę, Twój start-up z kimś, kogo ogień płonie już o wiele mocniej, bo płonie pewnie odrobinę dłużej.

I wiesz co?

Ten ktoś chce Ci trochę użyczyć swojego ognia.

Chce pomóc Ci stworzyć lepszy zespół, lepiej rozwinąć biznes, lepiej prowadzić marketing, lepiej zarządzać produktem, lepiej ogarnąć relacje inwestorskie.

Chce, by Ci się powiodło.

I chce, by – gdy nadejdzie pora – przyszło Ci przekazać to wszystko dalej.

Może Ty zmienisz świat.

A może to, co Ty zrobisz zainspiruje za dwadzieścia lat kogoś, kto zainspiruje za piętnaście lat kogoś, kto zainspiruje za kolejne trzydzieści lat kogoś, kto wymyśli jak zbudować satelitę nowej generacji.

Albo wyleczy raka.

Albo po prostu napisze taką książkę, że nasze pra-pra-pra-prawnuki posikają się ze śmiechu.

Lubię czasem o tym myśleć, jak rozległy i nieskończony jest ten łańcuch inspiracji i jak ważne jest, byśmy i przyjmowali, i oddawali tak dużo, jak to tylko możliwe.

I dzisiaj na ten pierwszy element układanki – przyjmowanie – jest szczególna okazja.

Skorzystajmy z niej.

Zapisy trwają tylko do 17 grudnia

Moi drodzy, Sieć Mentorów PFR poszukuje 50 start-upów, które wezmą udział w kilku spotkaniach z praktykami biznesu z różnych branż. Zapisy trwają tylko do 17 grudnia.

Zapisać można się tutaj.

Listę mentorów znajdziesz z kolei tutaj.

Klikajcie i czytajcie zasady (są proste na szczęście) i zgłaszajcie się, bo to jest bezcenna sprawa i jedyne czego potrzeba, to chwila uwagi i zaangażowania

Z ciekawostek – w tym roku do bazy dołączyły nowe nazwiska – tym razem moooocno związane z sektorem zdrowia. Ale nie tylko! Więc nawet jeśli Twój start-up jest dosyć specjalistyczny, masz szansę złapać się z PERFEKCYJNIE dopasowanym ekspertem!

Proszę spojrzeć, o kim mowa:

? Jarosław Oleszczuk – Country President – AstraZeneca Pharma Poland;
? Alina Pszczółkowska – Wiceprezes – AstraZeneca Pharma Poland;
? Tomasz Pilewicz – Senior Manager Business Development & Innovation – Philips;
? Andrzej Osuch – Dyrektor ds. Transformacji Biznesowej – Grupa LUX MED;
? Paweł Sieczkiewicz – Prezes Zarządu – Telemedico;
? Monika Lamparska-Przybysz – Kierownik ds. Współpracy Nauka-Biznes – Grupa Polpharma;
? Adam Goszczyński – Dyrektor Medyczny – Novartis Poland;
? Piotr Czerkies – Dyrektor Medyczny – Novartis Poland;
? Marcin Szczeciński – Kierownik ds. Inwestycji Kapitałowych – Adamed Pharma;
? Robert Koźliczak – Dyrektor Biura Zarządzania Siecią Medyczną – PZU Zdrowie;
? John Bason – Menedżer – PFR Life Science;
? Krzysztof Gawrysiak – Co-Founder – MIT Enterprise Forum CEE;
? Maciej Malenda – Head of Partnerships – Infermedica;
? Kasia Michalak – Business Development Manager – Bee Talents;
? Aleksandra Prejs – Growth Manager – Netguru.

I, jeśli chodzi o mnie, to tyle.

To był mój dzisiejszy błysk w ciemności i dam z siebie wszystko, by jutrzejszy był lepszy. Może coś nim zdziałałem, a może nie.

Ale teraz liczę już na Was, byście wyczuli pismo nosem i pozgłaszali się do Polskiego Funduszu Rozwoju póki czas. Bo naprawdę, naprawdę, naprawdę, naprawdę, naprawdę warto.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Anton Shakirov ze zbiorów Unsplash.

Tekst powstał we współpracy z Siecią Mentorów PFR.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!