Najchętniej polecane blogi w Polsce 2018 – wyniki SHARE WEEK

Czas czytania: około 12 minut • Autorskie
 

Akcja SHARE WEEK to zawsze jest dla mnie taki czas, że zaczynam realnie myśleć o wiośnie. Organizuję tę zabawę co roku na przełomie marca i kwietnia, i nie dość, że pogoda potrafi już sprzyjać, to emocje też mają w sobie więcej z lata niż z zimy :) Wiem już kim są najchętniej polecane blogi w Polsce 2018!

Zobaczcie: przez całe okienko przyjmowania zgłoszeń codziennie dostaję po 10-20 powiadomień, że ktoś nowy uzupełnił formularz.

A w formularzach zawsze czekają słowa pełne pochwał. Inspiracji. Podziwu. Zrozumienia. Wyjaśniania mi, czemu po prostu MUSZĘ zacząć czytać tę konkretną dziewczynę. Czemu mam rzucić WSZYSTKO i dać lajka temu konkretnemu chłopakowi. I jak się czyta taki ogrom pozytywu to nie ma opcji, by było źle!

Ja ogólnie mam słabość do projektów pozwalających innym ludziom skuteczniej się poznawać (czyli jeszcze przede wszystkim do mojej cotygodniowej akcji #NiedzielaDzielenia na Facebooku), ale efekty siedmoletniej już (!) tradycji SHARE WEEK zaczynają być, po prostu, niesamowite.

Regularnie dochodzą do mnie słuchy, że ktoś się dzięki niej poznał.

Ktoś zakolegował.

Ktoś z kimś napisze wspólny materiał.

A ktoś z kimś założy wspólnego bloga.

To Wy robicie tą akcję.

Ja w niej tylko mówię, kiedy się zaczyna.

No i, wiecie, potem czytam to co piszecie ;)

Ale, nie przedłużamy.

Oto przed Wami wyniki SHARE WEEK 2018!

— Jak czytać zestawienie SHARE WEEK? —

SHARE WEEK to zestawienie twórców, którzy w danym roku najbardziej inspirują innych twórców.

Liczy się “jakość”, fajność, wpływ tekstów na życia innych autorów. Liczy się to, kogo się akurat najbardziej, mówiąc kolokwialnie, “kocha” :) Nie jest to w żadnym wypadku ścisły ranking. Mamy za to do czynienia ze wspaniałym wglądem w spektrum uwagi blogosfery oraz szansę na podejrzenie trendów wzrostowych, zanim jeszcze staną się wielkie.

Ze względu na charakterystykę akcji SHARE WEEK, duże i bardzo znane blogi często dostają mało poleceń. W efekcie zobaczycie największych – chociażby Jak Oszczędzać Pieniądze, czy Wyrwane z Kontekstu – dosyć „nisko” w zestawieniu. To normalne. Od lat próbuję tak sformułować myśl przewodnią akcji SHARE WEEK, by uczestnicy w lot “złapali”, że chodzi o nowsze nazwiska, a nie tytanów, którzy “przeżyją” bez wspomnienia tutaj.

W tym roku, tak jak i w poprzednim, udało się to wyśmienicie.

Mój ulubiony “papierek lakmusowy” to liczba poleceń… mnie samego. W tym roku wyniosła tylko 4 głosy, czyli idealnie :)

Opisy po myślnikach są skrótem najczęstszych lub najważniejszych argumentacji, które uczestnicy akcji dopisywali do danej autorki lub autora.

Kolejność wewnątrz grup nie odgrywa większej roli.

Jeśli zauważysz jakiś błąd, opisz go proszę w mailu do mnie.

Jeśli widziałaś/widziałeś się na trzech lub więcej poleceniach ale nie ma Cię w tym zestawieniu to na 99,99% linkujący do Ciebie blogerzy nie wrzucili swoich zgłoszeń w formularz. Niestety, nie mam na to wpływu bo i fizycznie nie jestem w stanie “ręcznie” przejrzeć każdej strony, która w ostatnim miesiącu użyła słów SHARE WEEK. Zgodnie z zapowiedzią z regulaminu, formularz jest jedynym wiążącym źródłem głosów.

No dobra.

A zatem:

Najchętniej polecane blogi w Polsce 2018

— Grupa Złota (10-15 głosów) —

Maciej Wojtas – 15 głosów.

Gdyby SHARE WEEK miał rozdania statuetek – tegoroczną odlaną z platyny “okejkę” zgarnąłby Maciej. Jak piszą inni: “za pracowitość”. “Za minimalizm”. “Za wielkie serce”. “Za dobre robienie blogosfery”. “Za różnorodne pisanie”. I za setki innych rzeczy. Dawno już nie widziałem postaci polecanej za tak wiele rzeczy. I choć na pierwszy rzut oka każdy z tych argumentów jest odrobinę “z innej parafii”, to łączy je najważniejsze: faktyczny szacunek dla samego autora. Który ewidentnie ogarnął tę trudną sztukę pisania tak, by każdy wyciągał ze słów to, co akurat potrzebuje najbardziej.

Maciek, gratuluję. Faktycznie dobrze robisz blogosferę i życzę Ci, byś czerpał z tego wyłącznie więcej i więcej satysfakcji. Bo życzyć Ci żebyś robił ją jeszcze lepiej to tak jak życzyć mistrzowi w sprincie na 100 metrów by jeszcze ciut szybciej sprintował. Na tym polu masz już wszystko co trzeba ograne jak malowane :)

Socjopatka – 12 głosów.

Większość głosów oddanych na Dagmarę skupia się dookoła jednej, ale za to wspaniale rozbudowanej cechy. Otóż Dagmara jest wyjątkowo pracowita. Ale, jak piszą inni, pracowita w sposób: “mądry”, “odpowiedzialny”, “pokazujący wszystko od kulis”, “inspirujący”, “rozwijający” oraz “zawsze dbający by wszyscy pamiętali o ważnych sprawach”. Widziałem też argument, że takiej regularności w pisaniu to się zwyczajnie gdzie indziej nie spotyka :))

Dagmara, gratuluję. Płynnie łączysz sprawy społeczne, popularne, typowo blogowe i naukowe. A gracja, z którą wychodzą Ci te mieszane na oczach sporej widowni koktajle sprawia, że wyłącznie z podziwem kręcę głową. Robisz to dobrze i robisz to skrupulatnie – i niech Ci te dwa trendy zawsze wieją w żagle :)

Miss Ferreira – 10 głosów.

Kusi mnie podsumować to miejsce dosłownym cytatem z jednego zgłoszenia: “Sara jest lepsza niż ktokolwiek z nas kiedykolwiek będzie” i zamknąć temat ;) ale nie zrobię tego, bo pozostałe argumenty wspierające pozycję Sary też dostarczają sporo uśmiechu. W zasadzie wszystkie te polecenia łączy jedno: takie czy inne użycie słowa “codzienność”. Bo i w istocie tak jest, że drugiego miejsca równie romantycznie, pogodnie, głęboko i często wesoło podchodzącego do pozornie trywialnych spraw życia powszedniego zwyczajnie nie ma.

Sara, gratuluję. Od lat regularnie odpowiadam na pytanie o najlepsze blogi w Polsce, że “no tak, Miss Ferreira to na pewno, ale kto jeszcze, kto jeszcze” i jestem pod ogromnym wrażeniem – a także pełen wdzięczności – że swoją wytrwałością pozwalasz mi tak odpowiadać już od tylu lat. Ja już się z tym tekstem zżyłem, więc kontynuujmy ten tandem Twojej twórczości i mojego podziwu dalej, okej? :)

Worqshop – 10 głosów.

Wydaje mi się, że Worqshop to absolutny rekordzista jeśli chodzi o występu w kolejnych edycjach SHARE WEEK. Może i zdarzył się jeden lub dwóch konkurentów do tytułu “najbardziej stabilny blog w historii polecania blogów w Polsce”, ale jeśli tak było, to ja nie pamiętam :D I co najpiękniejsze – argumenty też są w zasadzie takie same, niezmienne od lat. Kasia daje ludziom inspirującą twórczość. Nadzieję. Otuchę. Rozwiązania. I takie podchodzenie do spraw, że jeden z uczestników zawsze zostawia Worqshop na koniec swojego przeglądu blogów: “by móc w spokoju przeczytać, co Kasia opublikowała. Na deser.”

Kasiu, gratuluję. Po tylu latach czytania argumentów, dlaczego Twój blog jest super nie potrafię już oddzielić opinii innych od mojej własnej – bo się po prostu z nimi wszystkimi we wszystkim zgadzam. Robisz długofalową, dobrą robotę, która rok w rok przemawia do wielu ludzi. I chwała Ci za to. A ja Ci życzę wyłącznie jednego: działaj tak dalej. Bo nasz internet potrzebuje ludzi z takim nastawieniem, nawet jeśli muszę potem przez nich co roku wycinać to samo logo do użycia w podsumowaniu :D

Najchętniej polecane blogi w Polsce 2018

— Grupa Srebrna (8-9 głosów) —

Janina Daily – “za to, że wszystko, co Janina opisze, zamienia się w plusz”. I za poczucie humoru. I za długie zdania. I za przemycanie w tych długich zdaniach inteligencji i fajnych spostrzeżeń. Za rozśmieszanie. I za poprawianie dni. Oraz, co wyjątkowo mi się spodobało: “za pokazywanie, że ludzie lubią nas za to, jacy jesteśmy – a nie za to, jakimi chcielibyśmy być” :)

PKNDL – “za bezczelne teksty” i pokazywanie świata takiego, jakim jest. Za podpatrywanie męskiego punktu widzenia, za humor, za riposty, za celność spostrzeżeń i – to akurat wydaje mi się groźne – za sprawianie, że jeden z uczestników “dławi się poranną kawą ze śmiechu”. Ania, uważaj, bo Czytelników wytracisz w tym tempie! :D

AgnesOnTheCloud – “za dostrzeganie szczęścia w szczegółach”. Za pisanie tak, że ludziom wraca wiara w wartości i poczucie, że może być dobrze. Za dodawanie otuchy. I moje ulubione: “za sprawianie, że przystaję w gonitwie”.

Aniamaluje – jedno ze zgłoszeń ma, tak na oko, pół strony A4 i składa się z samych superlatyw. A kończy się słowami: “i przy tym wszystkim jest zwykłą dziewczyną z sąsiedztwa, która uwielbia boczek i pierogi” :) A na serio, to Ania najwięcej podziwu wzbudza tym, że po prostu potrafi się dogadać. Nieważne, jak trudny temat weźmie na warsztat. Ludzie z tysięcy ścieżek życia wpadną, pogadają o nim i świat będzie o ten 2% lepszy. Niesamowite :)

Jak Oszczędzać Pieniądze – Michał to ewenement, bo jego blog znajduje się wysoko nawet w “cichszych” okresach jego twórczości, gdy odpoczywa po książce lub szykuje się do kolejnej. Ale na tym właśnie polega budowana stabilnie marka. Tak cenna, że większość przytoczonych w formularzach argumentów dałoby się podsumować bardzo krótko: “za to, że pomógł”.

Mavelo – za bycie – krótko, ale prosto w punkt – “ulubionym blogiem kreatywnym”, “z nutką DIY”, “po prostu najlepszym”. Weronika, takiego wsparcia to nawet najwięksi mogliby pozazdrościć. Robisz to, co robisz wyjątkowo dobrze i niech Ci tak to leci nadal! :)

To się opłaca – za takie pisanie o życiu freelancera, że “się chce”. Za dużo pomysłów na stworzenie własnej marki i dzielenie się doświadczeniem. To świetny przykład, że rzetelna praca i porządne, eksperckie pisanie pozwala na zbudowanie takiego fundamentu zaufania i Czytelników, że potem inne projekty robi się rachu ciachu :)

Najchętniej polecane blogi w Polsce 2018

— Grupa Brązowa (6-7 głosów) —

Life Managerka – za “zdrowe podejście do zdrowego trybu życia!”

Riennahera – za “niepowtarzalny klimat”

Freelance Mama – za to, że “potrafi wzruszyć”

Klosinski.net – za “rewelacyjną wiedzę”

Mama Ginekolog – za “edukację polskich kobiet”

— Wyróżnienia (5 głosów; 10 autorów) —

Aleksandra Pakula, Blogierka, Jest Rudo, Matka Tylko Jedna, Nieidealna Anna, Niewyparzona Pudernica, Pani Swojego Czasu, Tekstualna, Venila Kostis, Wyrwane z Kontekstu.

— Blogi przebijające się z nisz (3-4 głosy; 54 autorów) —

Andrzej Tucholski (:D), Curly Madeleine, Czarna Skrzynka, Doktor Ania, Dylematki, Jak Zwykła Matkaa, Joanna Glogaza, Kameralna, Miniaturowa, Mój Kawałek Podłogi, Ograniczam Się, Pokularna, Ronja, Simplicite, Simplife, Slowo na Ławę, wczerni, Wymagające, Z Neta Wzięte, Zwierz Popkulturalny, Basia Szmydt, Klub Polek, Smiley Project, Cammy, Codziennie Fit, Crazy Nauka, Design Your Life, Dizajnuch, Dobra Relacja, Eko Eksperymenty, Ewelina Mierzwińska, Geek Work, Hakierka, Hrosskar, Katarzyna Płuska, Klaudia Koldras, Lady Gugu, Martyna G, Mataja, Mumme, Na Nowo Śmieci, Niesmigielska, Nishka, Ola Gościniak, Piąty Pokój, Pożałowana Wanda, Simple Dancer’s Life, Szafa Sztywniary, Tabayka, The Owner.co, Ubieraj Się Klasycznie, Vademecum Blogera, Volantification, Wege Droga.

— SHARE WEEK 2018 w liczbach —

Razem w tegorocznej edycji akcji SHARE WEEK 333 uczestników oddało razem 999 głosów (fajnie to wygląda!), z czego 17 było niestety błędnych.

W efekcie 982 głosy zostały przyznane 599 autorom.

519 z nich dostało po jednym lub dwa wspomnienia. 80 dostało trzy lub więcej i są wymienieni w podsumowaniu powyżej.

Dwie osoby wysłały swoje formularze po terminie.

Jedna pobiła rekord i wysłała formularz na 21 sekund przed zamknięciem deadline’u :D

— Co dalej —

No, słuchajcie, ode mnie to tyle :)

Ogłosiłem początek SHARE WEEK, ogłosiłem koniec, opublikowałem wyniki. Najlepszym pomysłem na teraz będzie poklikanie w znajdujące się powyżej linki i zobaczenie, kogo i po co czyta blogosfera. Każda z widniejących tam nazw oznacza pozytywnie zakręconego człowieka, któremu przyszło do głowy, że wrzucanie ogromnych ilości darmowych treści do netu to super pomysł. Nie potrafię odmówić temu sposobowi myślenia pewnego uroku :)

Lubię to, że wszyscy tworzymy i mam nadzieję, że będziemy tworzyć tylko lepiej.

A teraz pozwolicie, że sam trochę sobie powędruję po tych fajnych blogach.

*Dodaje do zakładek”* ;)

— Jeśli chcesz mi się odwdzięczyć —

Zapisz się do mojego newslettera. Bywają tam super rzeczy. Ale nie namawiam :)


Wyrażam zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail newslettera Andrzeja Tucholskiego

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Rakicevic Nenad ze zbiorów Unsplash

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies