Czas czytania: około 6 minut

TOP 10 pomysłów na dobre rozegranie początku roku szkolnego

Początek września to super czas. Z jednej strony jeszcze i pogoda, i serce trochę na wakacjach, a z drugiej już okazja zobaczenia się ze znajomymi i hej, jesień idzie! Jedyny minus taki, że trzeba do szkoły ;) ale i na to można znaleźć dobrą strategię. Nie ma się co martwić, gdy można działać. Pora na dobre rozegranie początku roku szkolnego.

W ramach prezentu na udany semestr chcę Ci podrzucić 10 rzeczy do zrobienia w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego, które NAPRAWDĘ podkręcą długofalowe efekty tego okresu. Większość z nich “przetestowałem” u siebie, na różnych etapach edukacji. A część doradzili mi mądrzejsi ode mnie ludzie, których późniejsze życia pozwalają mi sądzić, że chyyyyyba wiedzą co robią :)

Łap, korzystaj, baw się:

1. Załóż z grupą ludzi “Taktyczną Grupę Uderzeniową”

Wrzucajcie do jednego miejsca notatki, udostępniajcie zbierane informacje, spostrzeżenia, skany przydatnych wiadomości. Dzielcie pomiędzy siebie większe prace domowe i potem łączcie ich zrobione elementy w całość. Pracujcie i osobno, i jako grupa, z czytelnie podzielonymi obowiązkami. Dzięki temu każdy z Was będzie zawsze czuł, że ma pod sobą “siatkę bezpieczeństwa” w postaci czujności i uwagi koleżanek i kolegów + będzie, zwyczajnie, łatwiej się pracowało. Nad wszystkim :)

Od siebie polecam Trello. Albo Evernote.

Albo zwykły pakiet Office, tylko że połączony z Dropboxem.

2. Nie angażuj się we wszystkie inicjatywy dodatkowe naraz

Z czasem pojawią się nowe, których nie masz jak przewidzieć. We wrześniu zawsze rekrutują wszystkie teatry, chóry, kółka, redakcje, gazety itp. OK, fajnie. Jeśli coś Cię super grzeje, to się zapisuj. Ale jeśli jeszcze do końca nie masz hiper pomysłu na siebie, pamiętaj, by zostawić luz na ewentualne późniejsze opcje.

3. Pamiętaj, że “czas wolny” jest tak samo ważny jak praca

Czasem komuś przychodzi do głowy zapisać się – oprócz zajęć w szkole, oczywiście – na dodatkowy angielski, francuski, grę na pianinie, fechtunek, strzelanie z łuku i, no nie wiem, treningi młodzieżowe curlingu halowego. Jeśli ktoś ma energię młodego Axla Rose’a i charakter Amelii Earhart to niech tak robi. Ja na przykład nie mam, więc zawsze dbałem, by kilka popołudni w tygodniu zostawiać dla siebie.

W efekcie powstał ten blog :)

I setki innych, fajnych spraw.

4. Pamiętaj, że obowiązki zaczynają się w szkole od pierwszego dnia

To może nie będzie odkrycie świata, ale czasem już drugiego września nauczyciel może rzucić czymś, co potem uratuje Ci tyłek w przededniu klasówki. Serio.

Nie pytaj, skąd wiem ;)

5. Rób pełne notatki

Konkretne i uczciwe notowanie na lekcjach przynosi sporo profitów. Szczególnie, jeśli wyrobi się w sobie ten nawyk już na początku roku. Po pierwsze, ma się potem z górki przy dowolnych powtórzeniach. Po drugie, sama sobie podziękujesz, bo nie ma szans, by za 3 miesiące pamiętać co niby miał znaczyć skrótowy zapis w stylu: “WTOREK NIE, 19:00 HK+R MOŻE? WAŻNE”.

Napisanie pełnego zdania nie boli a potem nigdy nie masz poczucia, że wszyscy coś wiedzą, tylko Ciebie ominęło.

6. Zaplanuj regularne powtórki

Pewnie i tak mnie nie posłuchasz, ale jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić jeszcze we wrześniu jest zaplanowanie cosobotniego ogarniania materiału z minionego tygodnia. Wystarczą dwie, może trzy godziny na przejrzenie, podkreślenie i odrobinę uczenia się tego, co się zanotowało na tych kilku polskich i matmach. Początkowo może to pewnie trochę drażnić, że zamiast nadrabiania “Gry o Tron” człowiek musi leżeć i jeszcze raz uczyć się o Edykcie Mediolańskim.

Ale efekt potem masz taki, że uczenie się do klasówki jest tak łatwe, że aż będzie Ci ciężko uwierzyć :)

Zresztą – przy maturze też się przyda!

7. Zaplanuj regularne sprawdzenia kalendarza

Oprócz tych powtórek wpisz też sobie w kalendarz cosobotnie, trwające kwadrans… sprawdzanie kalendarza. Przejrzyj zeszyty, rzuć okiem na swoją Taktyczną Grupę Uderzeniową. Pogadaj z ludźmi na fejsie, czy może ktoś coś zanotował, co Tobie umknęło.

A potem pozbieraj te informacje i uzupełnij kalendarz o wszystkie nadchodzące sprawdziany, testy, kartkówki, referaty i tak dalej.

Święty spokój murowany.

8. Ucz się zawsze aż do momentu zrozumienia.

Jeśli zanotujesz WSZYSTKO co dotyczy wielomianów, ale nie ZROZUMIESZ wielomianów to potem będziesz mieć przekichane na każdej kolejnej matmie. Bo dalsza wiedza będzie nadbudowywana na tej wcześniejszej. Nie, nie będzie to łatwe. Tak, to jedyna droga.

Zawsze sprawdzaj na 100% czy rozumiesz jakieś zagadnienie zanim przejdziesz do dalszych tematów.

A jeśli nie rozumiesz – pytaj.

Swoją drogą – jeśli masz w tym roku maturę to KONIECZNIE rzuć okiem na mój kurs “Ogarnij maturę w tydzień!“, dzięki któremu cała późniejsza praca przyniesie o wiele lepsze owoce! Chcesz mieć dobry wynik? No to przyda Ci się do tego doskonała baza w postaci sprawdzonego systemu nauki :)

9. Daj się dobrze zapamiętać

Ooo, nie mówcie nauczycielom, że to ja powiedziałem ;) ale wrzesień jest super miesiącem, by się dobrze pokazać. Dać się nauczycielom zapamiętać jako osoba godna zaufania, ogarnięta, pracująca. W efekcie – to zwykła psychologia, żadna magia – będą potem bardziej skorzy posłuchać Twoich wyjaśnień lub np. pozwolić Ci na jakąś zmianę terminu. Ludzie lubią ludzi, którzy są w porządku.

Bądź w porządku.

10. Dawaj zanim będziesz brać.

Wrzesień to wspaniały miesiąc by zacząć oferować koleżankom i kolegom przysługi, dawać za darmo notatki, udzielać się na swojej Taktycznej Grupie Wsparcia i, generalnie, pomagać, gdy ktoś prosi. Powody takiego stanu rzeczy są, w mojej opinii, trzy.

Po pierwsze, wierzę, że jest obowiązkiem każdego człowieka zachowywać się przyzwoicie i wspierać innych. Po drugie, człowiek, który się tak zachowuje staje się ważnym członkiem grupy, a bycie “w centrum” pewnego grona ludzi jest bardzo fajnym uczuciem i nosi się je potem w sercu długimi latami.

A po trzecie, jak człowiek zacznie relację od dawania, to łatwo będzie potem poprosić np. o te jedne notatki, których nie masz :)

11. Słuchaj intuicji

Bonusowy punkt poza zestawieniem. Jeśli którykolwiek z tych punktów Ci się nie podoba, to dobrze. To znaczy, że mamy różny gust, różne charaktery, różne podejścia do spraw i w takim razie zawsze pamiętaj, by wybrać to, co podpowiada Ci intuicja. Działanie wbrew sobie może i brzmi spoko, ale daleko się na nim nie zajedzie.

Poza tym, no wiesz. Jestem słowami napisanymi w internecie, nie policją.

Nie mam jak Cię złapać :D

(O, i prośba dla tych z nas, którzy szkołę już mają za sobą. Wskakujcie w komentarze i dzielcie się swoimi poradami dla uczniów! Wszyscy nadal zmagający się z edukacją na bank będą bardzo wdzięczni!)

Lubisz takie podejście do życia? Dogadamy się. Zapraszam na newsletter.


Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Igor Ovsyannykov ze zbiorów Unsplash.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!