Powaga bez zadęcia – Paweł Potoroczyn o zarządzaniu, kulturze i edukacji

Czas czytania: około 27 minut • Inspiracje
 

Dumnych bez pychy. Wolnych bez warcholstwa. Poważnych bez zadęcia. Mądrych bez nieomylności i wesołych bez rechotu. Jak mówi Paweł Potoroczyn: takich ludzi zdaniem potrzeba teraz Polsce. A to dopiero początek.

Bardzo cieszy mnie możliwość rozmawiania z ludźmi i mądrzejszymi, i bardziej doświadczonymi ode mnie. Ciężko mi znaleźć  w życiu piękniejszą sprawę, serio. Ale przywilej taki ma też drugą stronę.

Zawsze odczuwam przy takich spotkaniach stres, że nie przygotuję się należycie i potem pytania nie oddadzą w pełni możliwości moich rozmówców. Staram się więc również, na ile mogę, dbać o bardzo aktywne i uważne słuchanie gościa wywiadu już w trakcie, “na żywo”, podczas nagrania. To dopiero jest jazda bez trzymanki :)

Bo widzisz – wywiady z serii “Można!” przeprowadzane dla Was w partnerstwie z Uniwersytetem SWPS mają tę cechę szczególną, że nie są oskryptowane. Poza dosyć ogólną listą pytań nie mamy na te rozmowy żadnego scenariusza. Dla całej ekipy szykującej materiał bardzo ważny jest autentyzm przekazu. To, by gość mógł być człowiekiem i podzielił się własnymi wnioskami, a nie jakimiś przygotowanymi wypowiedziami.

Jakość tego rozwiązania szczególnie widać w przypadku pana Pawła Potoroczyna.

To dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS.

A także dyplomata, pisarz, wydawca, producent muzyczny i filmowy, człowiek renesansu i erudyta.

Od 2008 do 2016 roku dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Profesjonalista przemysłów kultury. Jak sam o sobie lubi mówić – patologiczny optymista. Ekspert komunikacji, filozofii marki, zarządzania wiedzą i snów na jawie.

Członek Rady Programowej EFNI i Rady Powierniczej Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Członek-założyciel Lincoln Center Global Exchange (Nowy Jork). Dyplomata nieprzerwanie przez blisko piętnaście lat (Los Angeles, Nowy Jork, Londyn). Autor i egzekutor kampanii oskarowej Andrzeja Wajdy.

Autor nominowanej do NIKE powieści „Ludzka Rzecz”.

Publikował m.in. w Playboyu, Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej, Briefie. Prenumerator New Yorkera od 1989 r.

Członek sekcji szermierczej CWKS Legia od 1970 roku.

Z opisu na stronie: skrzyżowanie misjonarza, lunatyka, odźwiernego i cyngla. Niedopasowany, kontrowersyjny, skuteczny.

Wywiad: Zarządzanie, kultura, nauka, edukacja, rozwój – Paweł Potoroczyn

Co teraz?

W poprzednim odcinku miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka. Dwa odcinki temu rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini. Tym razem czas znalazł dyrektor SWPS i człowiek o jednym z najbardziej zajętych kalendarzy na świecie :)

Jeśli jeszcze nie widzieliście tych pozostałych wywiadów z trzeciego sezonu “Można!” to klikajcie. Warto.

A jeśli już je znacie to zapraszam do dyskusji. Jestem ciekaw Waszych opinii w tematach poruszonych przez pana Potoroczyna. Mnie prywatnie szczególnie ujął fragment o kulturze, o tym czym “tak naprawdę” jest. To z okolic tej rozmowy wywodzi się użyty we wstępie do artykułu cytat.

Wierzę, że to naprawdę jest dobry przepis na udaną przyszłość :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies