Autor: Andrzej Tucholski | 20 lutego 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 27 minut

Powaga bez zadęcia – Paweł Potoroczyn o zarządzaniu, kulturze i edukacji

Dumnych bez pychy. Wolnych bez warcholstwa. Poważnych bez zadęcia. Mądrych bez nieomylności i wesołych bez rechotu. Jak mówi Paweł Potoroczyn: takich ludzi zdaniem potrzeba teraz Polsce. A to dopiero początek.

Bardzo cieszy mnie możliwość rozmawiania z ludźmi i mądrzejszymi, i bardziej doświadczonymi ode mnie. Ciężko mi znaleźć  w życiu piękniejszą sprawę, serio. Ale przywilej taki ma też drugą stronę.

Zawsze odczuwam przy takich spotkaniach stres, że nie przygotuję się należycie i potem pytania nie oddadzą w pełni możliwości moich rozmówców. Staram się więc również, na ile mogę, dbać o bardzo aktywne i uważne słuchanie gościa wywiadu już w trakcie, “na żywo”, podczas nagrania. To dopiero jest jazda bez trzymanki :)

Bo widzisz – wywiady z serii “Można!” przeprowadzane dla Was w partnerstwie z Uniwersytetem SWPS mają tę cechę szczególną, że nie są oskryptowane. Poza dosyć ogólną listą pytań nie mamy na te rozmowy żadnego scenariusza. Dla całej ekipy szykującej materiał bardzo ważny jest autentyzm przekazu. To, by gość mógł być człowiekiem i podzielił się własnymi wnioskami, a nie jakimiś przygotowanymi wypowiedziami.

Jakość tego rozwiązania szczególnie widać w przypadku pana Pawła Potoroczyna.

To dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS.

A także dyplomata, pisarz, wydawca, producent muzyczny i filmowy, człowiek renesansu i erudyta.

Od 2008 do 2016 roku dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Profesjonalista przemysłów kultury. Jak sam o sobie lubi mówić – patologiczny optymista. Ekspert komunikacji, filozofii marki, zarządzania wiedzą i snów na jawie.

Członek Rady Programowej EFNI i Rady Powierniczej Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Członek-założyciel Lincoln Center Global Exchange (Nowy Jork). Dyplomata nieprzerwanie przez blisko piętnaście lat (Los Angeles, Nowy Jork, Londyn). Autor i egzekutor kampanii oskarowej Andrzeja Wajdy.

Autor nominowanej do NIKE powieści „Ludzka Rzecz”.

Publikował m.in. w Playboyu, Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej, Briefie. Prenumerator New Yorkera od 1989 r.

Członek sekcji szermierczej CWKS Legia od 1970 roku.

Z opisu na stronie: skrzyżowanie misjonarza, lunatyka, odźwiernego i cyngla. Niedopasowany, kontrowersyjny, skuteczny.

Wywiad: Zarządzanie, kultura, nauka, edukacja, rozwój – Paweł Potoroczyn

Co teraz?

W poprzednim odcinku miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka. Dwa odcinki temu rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini. Tym razem czas znalazł dyrektor SWPS i człowiek o jednym z najbardziej zajętych kalendarzy na świecie :)

Jeśli jeszcze nie widzieliście tych pozostałych wywiadów z trzeciego sezonu “Można!” to klikajcie. Warto.

A jeśli już je znacie to zapraszam do dyskusji. Jestem ciekaw Waszych opinii w tematach poruszonych przez pana Potoroczyna. Mnie prywatnie szczególnie ujął fragment o kulturze, o tym czym “tak naprawdę” jest. To z okolic tej rozmowy wywodzi się użyty we wstępie do artykułu cytat.

Wierzę, że to naprawdę jest dobry przepis na udaną przyszłość :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!