Autor: Andrzej Tucholski | 20 lutego 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 27 minut

Powaga bez zadęcia – Paweł Potoroczyn o zarządzaniu, kulturze i edukacji

Dumnych bez pychy. Wolnych bez warcholstwa. Poważnych bez zadęcia. Mądrych bez nieomylności i wesołych bez rechotu. Takich ludzi zdaniem Pawła Potoroczyna potrzeba teraz Polsce. A to dopiero początek.

Bardzo cieszy mnie możliwość rozmawiania z ludźmi i mądrzejszymi, i bardziej doświadczonymi ode mnie. Ciężko mi znaleźć  w życiu piękniejszą sprawę, serio. Ale przywilej taki ma też drugą stronę.

Zawsze odczuwam przy takich spotkaniach stres, że nie przygotuję się należycie i potem pytania nie oddadzą w pełni możliwości moich rozmówców. Staram się więc również, na ile mogę, dbać o bardzo aktywne i uważne słuchanie gościa wywiadu już w trakcie, “na żywo”, podczas nagrania. To dopiero jest jazda bez trzymanki :)

Bo widzisz – wywiady z serii “Można!” przeprowadzane dla Was w partnerstwie z Uniwersytetem SWPS mają tę cechę szczególną, że nie są oskryptowane. Poza dosyć ogólną listą pytań nie mamy na te rozmowy żadnego scenariusza. Dla całej ekipy szykującej materiał bardzo ważny jest autentyzm przekazu. To, by gość mógł być człowiekiem i podzielił się własnymi wnioskami, a nie jakimiś przygotowanymi wypowiedziami.

Jakość tego rozwiązania szczególnie widać w przypadku pana Pawła Potoroczyna.

To dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS.

A także dyplomata, pisarz, wydawca, producent muzyczny i filmowy, człowiek renesansu i erudyta.

Od 2008 do 2016 roku dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Profesjonalista przemysłów kultury. Jak sam o sobie lubi mówić – patologiczny optymista. Ekspert komunikacji, filozofii marki, zarządzania wiedzą i snów na jawie.

Członek Rady Programowej EFNI i Rady Powierniczej Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Członek-założyciel Lincoln Center Global Exchange (Nowy Jork). Dyplomata nieprzerwanie przez blisko piętnaście lat (Los Angeles, Nowy Jork, Londyn). Autor i egzekutor kampanii oskarowej Andrzeja Wajdy.

Autor nominowanej do NIKE powieści „Ludzka Rzecz”.

Publikował m.in. w Playboyu, Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej, Briefie. Prenumerator New Yorkera od 1989 r.

Członek sekcji szermierczej CWKS Legia od 1970 roku.

Z opisu na stronie: skrzyżowanie misjonarza, lunatyka, odźwiernego i cyngla. Niedopasowany, kontrowersyjny, skuteczny.

Wywiad: Zarządzanie, kultura, nauka, edukacja, rozwój – Paweł Potoroczyn

Co teraz?

W poprzednim odcinku miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka. Dwa odcinki temu rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini. Tym razem czas znalazł dyrektor SWPS i człowiek o jednym z najbardziej zajętych kalendarzy na świecie :)

Jeśli jeszcze nie widzieliście tych pozostałych wywiadów z trzeciego sezonu “Można!” to klikajcie. Warto.

A jeśli już je znacie to zapraszam do dyskusji. Jestem ciekaw Waszych opinii w tematach poruszonych przez pana Potoroczyna. Mnie prywatnie szczególnie ujął fragment o kulturze, o tym czym “tak naprawdę” jest. To z okolic tej rozmowy wywodzi się użyty we wstępie do artykułu cytat.

Wierzę, że to naprawdę jest dobry przepis na udaną przyszłość :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 
Bądźmy w kontakcie:
  • Jakub

    Jakim cudem można robić tak wiele różnych rzeczy? Niezwykłe! Doskonały wywiad :)

  • To jest takie DOBRE. Rozwaliła mnie ta rozmowa na łopatki. Niesamowitego rozmówcę miałeś Andrzeju. Jestem pod wrażeniem i cieszę się, że mogłem posłuchać mądrego człowieka.

  • Jakby to ująć, ująć jakoś ładnie… Ogólnie śledzę wszystkie Twoje wywiady. Są super. Ale ten podesłałem już kilku znajomym. I pewnie będę do niego wracał. Jest po prostu świetny. Pan Paweł to naprawdę inspirująca postać. Myślę, że można się od niego nauczyć… No właśnie, wiele? Powiedzieć “wiele” to za mało! Widać, że facet ma ogromne doświadczenie w wielu dziedzinach, w zarządzaniu, w byciu takim *menedżerem*. Po prostu – jest super :-)

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
  • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
  • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)