Autor: Andrzej Tucholski | 31 stycznia 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 23 minut

Postępowa nauka – prof. Roman Cieślak o edukacji i psychologii w zmieniającym się świecie

Uczenie człowieka jest bardzo trudne, nawet przy założeniu, że materiał jest stały, niezmienny i bardzo dobrze przerobiony przez wiele pokoleń nauczycieli. Aż ciężko mi sobie wyobrazić, jak wygląda uczenie człowieka wiedzy ciągle zmiennej, aktualizowanej, trudnej. Na szczęście spotkał mnie nie lada zaszczyt.

Mogłem zająć pół godziny w wyjątkowo zajętym kalendarzu dr. hab. Romana Cieślaka, prof. Uniwersytetu SWPS.

Profesor Cieślak to nowy rektor Uniwersytetu SWPS.

Nie znam lepszej osoby, z którą mógłbym porozmawiać o jednym z najbardziej złożonych procesów na świecie. O edukowaniu człowieka.

Profesor Cieślak, prywatnie, zajmuje się problematyką radzenia sobie ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym oraz tym, jak ludzie radzą sobie w obliczu traumatycznych zdarzeń. Bada, jakie zasoby społeczne i poznawcze są wykorzystywane w efektywnym przystosowaniu się do trudnych sytuacji. W tym kontekście koncentruje się m.in. na roli wsparcia społecznego i przekonań o własnej skuteczności. Prowadzi szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Współpracuje z Trauma, Health and Hazards Center na University of Colorado w Colorado Springs, USA.

Oprócz tego jest związany z projektem E-COMPARED czyli próbą opracowania rekomendacji na temat sposobów terapii depresji z wykorzystaniem internetu, tak by leczenie było zintegrowane z istniejącymi systemami specjalistycznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej – opracowuje innowacyjny system do projektowania, udostępniania i ewaluacji usług psychologicznych działających na urządzeniach mobilnych.

Wywiad: Uniwersytet, nauka, edukacja, psychologia – prof. Roman Cieślak

Co teraz?

W poprzednim odcinku rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini. Teraz z kolei poruszamy temat edukacji. Korzystając z okazji mam wobec tego do Was dwie prośby.

Pierwsza jest taka, byście dali mi znać w komentarzach, jakie jeszcze aspekty współczesnego świata Was interesują. Projekt “Można!” ewoluuje na bieżąco i chętnie poznamy Wasze opinie dotyczące przyszłych odcinków. Jakby co to nie wiecie tego ode mnie, ale kto wie, może jeden lub dwóch gości nadal nie zostało dobranych i są szanse poważnego rozpatrzenia nowych opcji ;)

Druga jest prostsza. Zapraszam Was gorąco na strony Uniwersytetu SWPS, gdzie możecie na spokojnie poczytać o tym, co się będzie teraz działo z uczelnią. Będzie się bowiem działo dużo i z tego co widzę, będą to rzeczy piękne :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 
Bądźmy w kontakcie:
 • Aleksandra Wanat

  Świetny wywiad! :)
  SWPS kusi- wydaje mi się, że jest to zupełne przeciwieństwo uniwersytetów publicznych, oczywiście w pozytywnym sensie! Jestem tak zawiedziona i zażenowana tym, co się dzieje na moim uniwersytecie (publicznym), że chyba w końcu się na poważnie zainteresuję SWPS…

  • Warto zadzwonić, wpaść się rozejrzeć. Ja za SWPS ręczę w 100% :)

 • Andrzeju, myślę, że Można! to całkiem udany projekt. Ładna realizacja. Rozmowa o Uniwersytecie i rada z końca wywiadu były dla mnie najlepszymi fragmentami. Jestem pod wrażeniem samej Uczelni, jej funkcjonowania jako prywatnej placówki. To daje inne spojrzenie na temat studiów w Polsce :)

  • Dziękuję. Realizacja to robota studia Only Only + Zgrywa Studio + głowy Michała Krześniaka. Ja przychodzę na gotowe tak naprawdę :)

 • Ola

  Napisy będą? :) Albo chociaż transkrypcja tego wywiadu.

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)