Postępowa nauka – prof. Roman Cieślak o edukacji i psychologii w zmieniającym się świecie

Czas czytania: około 23 minut • Psychologia
 

Uczenie człowieka jest bardzo trudne, nawet przy założeniu, że materiał jest stały, niezmienny i bardzo dobrze przerobiony przez wiele pokoleń nauczycieli. Aż ciężko mi sobie wyobrazić, jak wygląda uczenie człowieka wiedzy ciągle zmiennej, aktualizowanej, trudnej. Na szczęście spotkał mnie nie lada zaszczyt. Spotkał mnie profesor Roman Cieślak.

Mogłem zająć pół godziny w wyjątkowo zajętym kalendarzu dr. hab. Romana Cieślaka, prof. Uniwersytetu SWPS.

Profesor Cieślak to nowy rektor Uniwersytetu SWPS.

Nie znam lepszej osoby, z którą mógłbym porozmawiać o jednym z najbardziej złożonych procesów na świecie. O edukowaniu człowieka.

Profesor Cieślak, prywatnie, zajmuje się problematyką radzenia sobie ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym oraz tym, jak ludzie radzą sobie w obliczu traumatycznych zdarzeń. Bada, jakie zasoby społeczne i poznawcze są wykorzystywane w efektywnym przystosowaniu się do trudnych sytuacji. W tym kontekście koncentruje się m.in. na roli wsparcia społecznego i przekonań o własnej skuteczności. Prowadzi szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Współpracuje z Trauma, Health and Hazards Center na University of Colorado w Colorado Springs, USA.

Oprócz tego jest związany z projektem E-COMPARED czyli próbą opracowania rekomendacji na temat sposobów terapii depresji z wykorzystaniem internetu, tak by leczenie było zintegrowane z istniejącymi systemami specjalistycznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej – opracowuje innowacyjny system do projektowania, udostępniania i ewaluacji usług psychologicznych działających na urządzeniach mobilnych.

Wywiad: Uniwersytet, nauka, edukacja, psychologia – prof. Roman Cieślak

Co teraz?

W poprzednim odcinku rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini. Teraz z kolei poruszamy temat edukacji. Korzystając z okazji mam wobec tego do Was dwie prośby.

Pierwsza jest taka, byście dali mi znać w komentarzach, jakie jeszcze aspekty współczesnego świata Was interesują. Projekt “Można!” ewoluuje na bieżąco i chętnie poznamy Wasze opinie dotyczące przyszłych odcinków. Jakby co to nie wiecie tego ode mnie, ale kto wie, może jeden lub dwóch gości nadal nie zostało dobranych i są szanse poważnego rozpatrzenia nowych opcji ;)

Druga jest prostsza. Zapraszam Was gorąco na strony Uniwersytetu SWPS, gdzie możecie na spokojnie poczytać o tym, co się będzie teraz działo z uczelnią. Będzie się bowiem działo dużo i z tego co widzę, będą to rzeczy piękne :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies