Uczenie człowieka jest bardzo trudne, nawet przy założeniu, że materiał jest stały, niezmienny i bardzo dobrze przerobiony przez wiele pokoleń nauczycieli. Aż ciężko mi sobie wyobrazić, jak wygląda uczenie człowieka wiedzy ciągle zmiennej, aktualizowanej, trudnej. Na szczęście spotkał mnie nie lada zaszczyt. Spotkał mnie profesor Roman Cieślak.
Mogłem zająć pół godziny w wyjątkowo zajętym kalendarzu dr. hab. Romana Cieślaka, prof. Uniwersytetu SWPS.
Profesor Cieślak to nowy rektor Uniwersytetu SWPS.
Nie znam lepszej osoby, z którą mógłbym porozmawiać o jednym z najbardziej złożonych procesów na świecie. O edukowaniu człowieka.
Profesor Cieślak, prywatnie, zajmuje się problematyką radzenia sobie ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym oraz tym, jak ludzie radzą sobie w obliczu traumatycznych zdarzeń. Bada, jakie zasoby społeczne i poznawcze są wykorzystywane w efektywnym przystosowaniu się do trudnych sytuacji. W tym kontekście koncentruje się m.in. na roli wsparcia społecznego i przekonań o własnej skuteczności. Prowadzi szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Współpracuje z Trauma, Health and Hazards Center na University of Colorado w Colorado Springs, USA.
Oprócz tego jest związany z projektem E-COMPARED czyli próbą opracowania rekomendacji na temat sposobów terapii depresji z wykorzystaniem internetu, tak by leczenie było zintegrowane z istniejącymi systemami specjalistycznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej – opracowuje innowacyjny system do projektowania, udostępniania i ewaluacji usług psychologicznych działających na urządzeniach mobilnych.
Wywiad: Uniwersytet, nauka, edukacja, psychologia – prof. Roman Cieślak
Co teraz?
W poprzednim odcinku rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini. Teraz z kolei poruszamy temat edukacji. Korzystając z okazji mam wobec tego do Was dwie prośby.
Pierwsza jest taka, byście dali mi znać w komentarzach, jakie jeszcze aspekty współczesnego świata Was interesują. Projekt “Można!” ewoluuje na bieżąco i chętnie poznamy Wasze opinie dotyczące przyszłych odcinków. Jakby co to nie wiecie tego ode mnie, ale kto wie, może jeden lub dwóch gości nadal nie zostało dobranych i są szanse poważnego rozpatrzenia nowych opcji ;)
Druga jest prostsza. Zapraszam Was gorąco na strony Uniwersytetu SWPS, gdzie możecie na spokojnie poczytać o tym, co się będzie teraz działo z uczelnią. Będzie się bowiem działo dużo i z tego co widzę, będą to rzeczy piękne :)
Ciao ,