Najważniejsze aktywa – prof. Jerzy Hausner o biznesie, ekonomii oraz mądrym podejściu Firma-Idea

Czas czytania: około 33 minuty • Kariera
 

Biznes był, jest i będzie poświęcony generowaniu przychodów. Ale! Z wielką radością w sercu widzę, jak od lat coraz to nowe firmy zaczynają przejawiać też cele dodatkowe. Pomóc światu. Wyedukować dzieci. Szanować człowieka. Dokładnie o tym opowiedział mi też profesor Jerzy Hausner.

Przyznam się Wam do czegoś.

W trakcie nagrywania tej rozmowy popełniłem dwa błędy.

Pierwszy wychodzi już na samym początku – przedstawiłem pana profesora z jego politycznej kariery tak, jakby była tematem dzisiejszym.

Prof. dr hab. Jerzy Hausner to przede wszystkim profesor nauk ekonomicznych. Historycznie, faktycznie, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, wicepremier, członek Rady Polityki Pieniężnej. To są rzeczy, które robił wcześniej i – co widać po moim przykładzie – jest z nich znany.

Współcześnie widać jednak, że serce pana profesora zmierza już ku przyszłości. Pan profesor to także współtwórca koncepcji Firma–Idea, która jest nowym spojrzeniem na ekonomię i szeroko pojęty biznes. Akademicka wiedza, ale i realne doświadczenie kierowania ministerstwem finansów pozwoliły mu dostrzec i opisać potrzeby zmiany, a także osadzić nowy paradygmat zarządzania w realiach polskiej gospodarki.

Bardzo ucieszyło mnie to pouczenie od pana profesora, bo dzięki niemu natychmiast zrozumiałem, jak ważna będzie rozpoczynająca się właśnie rozmowa.

Drugi błąd wyszedł w momencie, gdy wydawało mi się, że koncepcja Firma-Idea należy wyłącznie do świata korporacji. Ta poprawka – ten fragment, w którym pan profesor zwraca uwagę na to, że najważniejsze aktywo w każdej firmie wychodzi wieczorem do domu – to wtedy poczułem, że do podejść takich jak Firma-Idea w istocie należy przyszłość nas, jako ludzi wchodzących ze sobą w interakcje. Nie tylko w pracy. W szkole też. W szpitalu. W gronie studentów. W kraju.

Nie mam złudzeń, jak wiele mi brakuje by móc “na równi” porozmawiać z moimi gośćmi w serii Można! – format tego programu ma jednak pewną magiczną cechę, dzięki której starcza mi odwagi, by próbować dalej. Mogę w nich wyjść z pozycji ucznia, który po prostu chce zrozumieć.

I cudowne jest, że ludzie tacy jak pan profesor Hausner znajdują czas i uwagę, by wyjaśnić :)

Zarządzanie, biznes, ekonomia, Firma-Idea – prof. Jerzy Hausner

Co teraz?

W wolnym czasie możecie także przesłuchać pozostałe audycje z trzeciego sezonu cyklu Można!

Ostatnio rozmawiałem z profesorem Falkowskim – moim byłym wykładowcą i prywatnym “guru” jeśli chodzi o skuteczność etycznej reklamy.

Wcześniej miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” jednego ze współtwórców współczesnej psychologii w Polsce – profesora Dariusza Dolińskiego. Wcześniej gościłem człowieka renesansu, pana Pawła Potoroczyna a cztery odcinki temu – rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka. A jeszcze wcześniej rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini.

A przede wszystkim – uczmy się i próbujmy nowych podejść.

Zbyt wiele genialnych przykładów pokazuje nam, że można, by się wahać :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies