Najważniejsze aktywa – prof. Jerzy Hausner o biznesie, ekonomii oraz mądrym podejściu Firma-Idea

Czas czytania: około 33 minuty • Kariera
 

Biznes był, jest i będzie poświęcony generowaniu przychodów. Ale! Z wielką radością w sercu widzę, jak od lat coraz to nowe firmy zaczynają przejawiać też cele dodatkowe. Pomóc światu. Wyedukować dzieci. Szanować człowieka. Dokładnie o tym opowiedział mi też profesor Jerzy Hausner.

Przyznam się Wam do czegoś.

W trakcie nagrywania tej rozmowy popełniłem dwa błędy.

Pierwszy wychodzi już na samym początku – przedstawiłem pana profesora z jego politycznej kariery tak, jakby była tematem dzisiejszym.

Prof. dr hab. Jerzy Hausner to przede wszystkim profesor nauk ekonomicznych. Historycznie, faktycznie, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, wicepremier, członek Rady Polityki Pieniężnej. To są rzeczy, które robił wcześniej i – co widać po moim przykładzie – jest z nich znany.

Współcześnie widać jednak, że serce pana profesora zmierza już ku przyszłości. Pan profesor to także współtwórca koncepcji Firma–Idea, która jest nowym spojrzeniem na ekonomię i szeroko pojęty biznes. Akademicka wiedza, ale i realne doświadczenie kierowania ministerstwem finansów pozwoliły mu dostrzec i opisać potrzeby zmiany, a także osadzić nowy paradygmat zarządzania w realiach polskiej gospodarki.

Bardzo ucieszyło mnie to pouczenie od pana profesora, bo dzięki niemu natychmiast zrozumiałem, jak ważna będzie rozpoczynająca się właśnie rozmowa.

Drugi błąd wyszedł w momencie, gdy wydawało mi się, że koncepcja Firma-Idea należy wyłącznie do świata korporacji. Ta poprawka – ten fragment, w którym pan profesor zwraca uwagę na to, że najważniejsze aktywo w każdej firmie wychodzi wieczorem do domu – to wtedy poczułem, że do podejść takich jak Firma-Idea w istocie należy przyszłość nas, jako ludzi wchodzących ze sobą w interakcje. Nie tylko w pracy. W szkole też. W szpitalu. W gronie studentów. W kraju.

Nie mam złudzeń, jak wiele mi brakuje by móc “na równi” porozmawiać z moimi gośćmi w serii Można! – format tego programu ma jednak pewną magiczną cechę, dzięki której starcza mi odwagi, by próbować dalej. Mogę w nich wyjść z pozycji ucznia, który po prostu chce zrozumieć.

I cudowne jest, że ludzie tacy jak pan profesor Hausner znajdują czas i uwagę, by wyjaśnić :)

Zarządzanie, biznes, ekonomia, Firma-Idea – prof. Jerzy Hausner

Co teraz?

W wolnym czasie możecie także przesłuchać pozostałe audycje z trzeciego sezonu cyklu Można!

Ostatnio rozmawiałem z profesorem Falkowskim – moim byłym wykładowcą i prywatnym “guru” jeśli chodzi o skuteczność etycznej reklamy.

Wcześniej miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” jednego ze współtwórców współczesnej psychologii w Polsce – profesora Dariusza Dolińskiego. Wcześniej gościłem człowieka renesansu, pana Pawła Potoroczyna a cztery odcinki temu – rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka. A jeszcze wcześniej rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini.

A przede wszystkim – uczmy się i próbujmy nowych podejść.

Zbyt wiele genialnych przykładów pokazuje nam, że można, by się wahać :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies