Nie wiem jak Wy, ale od dziecka bardzo interesuję się kosmosem. Pamiętam, że jako dzieciak zupełny uczyłem się “na dziko” angielskiego ze słownika, by lepiej rozumieć interaktywną encyklopedię wszechświata na komputerze Taty. I choć pewnie nie będzie mi dane zobaczyć świata poza Ziemią, to uwielbiam sobie wyobrażać, jakie to wszystko jest nieogarnięte.
Aż tu nagle, w toku mojej pracy, przychodzi mi siąść naprzeciwko człowieka, dla którego to jest ogarnięte! Który w toku swojej pracy zajmuje się fascynującą mieszanką nauk związanych z wysłaniem człowieka nie tylko na orbitę, nie tylko na Księżyc, ale też na Marsa!
(Tak to ta planeta, co Matt Damon hodował na niej kartofle ;)
Słuchajcie – rewelacja.
Mój rozmówca – Jakub Falaciński – to Fundator Fundacji EXORiON. Psycholog i wynalazca, specjalizujący się w obszarze psychologii kosmicznej oraz psychologii izolowanych grup zadaniowych (ICE). W latach 2011-2015 utworzył i zarządzał Kołem Naukowym Psychologii Lotniczej i Kosmicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. W roku 2015 uczestniczył w analogowej symulacji marsjańskiej AMADEE-15, organizowanej przez Austrian Space Forum (OeWF), gdzie testował swój wynalazek – prysznic mgłowy FOG dla astronautów.
Pomysłodawca oraz współorganizator misji EXO.17 w marcu 2017 w bazie MDRS.
Powiedzieć, że to super ciekawy człowiek, to jak nic nie powiedzieć :)
Psychologia kosmiczna, misja na Marsa, badania – Jakub Falaciński
Zapraszam!
Co teraz?
W wolnym czasie możecie także przesłuchać pozostałe programy z trzeciego sezonu cyklu Można!
W ostatnim odcinku miałem zaszczyt gościć profesora Jacka Santorskiego – rozmawialiśmy o przywództwie.
Wcześniej rozmawiałem z prof. Krzysztofem Gawlikowskim o Azji niepoznanej.
Wcześniej zaś z doktorem Piotrem Piesiewiczem o zupełnie nowym podejściu do uczenia prawa oraz profesorem Hausnerem o koncepcji Firma-Idea, którą naprawdę warto znać.
A wcześniej – z profesorem Falkowskim – moim byłym wykładowcą i prywatnym “guru” jeśli chodzi o skuteczność etycznej reklamy. Wcześniej miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” jednego ze współtwórców współczesnej psychologii w Polsce – profesora Dariusza Dolińskiego. Wcześniej gościłem człowieka renesansu, pana Pawła Potoroczyna a osiem odcinków temu – rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka.
A jeszcze wcześniej rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini.
To dużo materiału, ale warto. Uczmy się i próbujmy nowych podejść.
Zbyt wiele genialnych przykładów pokazuje nam, że można, by się wahać :)
Ciao ,