Autor: Andrzej Tucholski | 5 kwietnia 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 11 minut

Jak poznać swoje mocne strony i jak z nich korzystać?

Sporo się mówi o robieniu tego, do czego jest się stworzonym. Czasem mówi się na taką misję: powołanie. Spróbujmy zatem przy pomocy sprawdzonych praktyk i zdrowego rozsądku znaleźć odpowiedź na pytanie: jak poznać swoje mocne strony? 

I jak z nich potem korzystać?

To trudne wyzwanie, ponieważ – z definicji – każdy będzie miał inne. A strategia uszyta “dla każdego” bardzo często bywa ostatecznie “dla nikogo”. Żeby nie wpaść w tę częstą pułapkę spróbuję zatem zejść do samego dna czegoś takiego jak “mocna strona” :)

Po czym poznać swoje mocne strony?

Najprostsza odpowiedź brzmi: po tym, że coś nie sprawia Ci trudności.

W wolnej chwili zastanów się nad następującymi rzeczami:

– Czy są rzeczy, które są powszechnie uznawane za wymagające, a Tobie wydają się łatwe?

– W czym regularnie wyręczasz znajomych?

– Co lubisz robić, czego większość ludzi unika?

– Jaką funkcję samoczynnie sobie wybierałaś w projektach grupowych?

– Na jaki temat czytasz, gdy odpoczywasz?

– Jaka tematyka lub czynność sprawia, że w ogóle się nie zrażasz porażkami?

– Jaka tematyka lub czynność nie znudzi Ci się nawet za dziesięć lat?

– Gdy regularnie zmieniasz swoje zainteresowania – co jest stałego w Twoim podejściu do nich?

– Przy czym wypoczywasz zamiast pracować, a “teoretycznie” jest pracą?

– Co robisz szybciej od innych?

– Co robisz inaczej od innych i czy ma to swoje plusy?

– (Nie oszukuj, na pewno ma :>)

– Co zawsze charakteryzuje Twoją pracę, nawet jeśli wszystko idzie nie po Twojej myśli?

– Jakie cechy zawsze przykładasz do pracy, nawet gdy Ci się nie chce?

– Jak wyglądają Twoje “sztuczki” na “zachcenie się”, gdy złapał Cię leń?

– Jakie rady często dajesz ludziom, którzy mają jakiś problem?

– Co jest niezmiennego w Twoim podejściu, nieważne czy gotujesz czy prasujesz, czy pakujesz plecak?

Co więcej, dużo może Ci powiedzieć nawet to, jak zajmujesz się swoją pasją. Ktoś w “samochodach” może lubić jeżdżenie, a ktoś czytanie o historycznych modelach. Doskonale opowiedział mi o tym ostatnio Chase Jarvis – warto zwrócić uwagę na to, czy w deskorolce bardziej jarałoby Cię wykręcanie trików, czy też projektowanie nowych kółek.

Czyjąś mocną stroną może być szybkie czytanie i błyskawiczne skakanie między tematami – w takim wypadku mamy osobę stworzoną do robienia poglądowego researchu. Jeśli dodatkowo kocha uczenie ludzi, to mogłaby się doskonale nadawać do rozprzestrzeniania nauki np. poprzez pisanie ciekawych syntez popularnonaukowych.

Czyjąś mocną stroną może być czytanie powolne, jednotematyczne, ale za to wyjątkowo głębokie i skupione. To z kolei jest osoba stworzona do robienia researchu pogłębionego. Jeśli też założymy, że kocha uczenie ludzi, to nagle mamy całkiem niezłego profesora :)

Wypisz to wszystko, narysuj kółka dookoła powtarzających się odpowiedzi, pomyśl na spokojnie, czy to mogą być odpowiedzi prawidłowe. Pobaw się nimi. Poeksperymentuj.

Spróbuj przez miesiąc nowego podejścia do tematu. Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że “wypada” czytać szybko, ale Ty wolisz powoli – czytaj powoli. Jeśli regularnie zmuszasz się do zdyscyplinowanej pracy w partiach po 3-4 godziny na sesję – spróbuj działać zrywami, niczym Balzac. Sądzisz, że najlepsza praca to praca w ciszy, ale regularnie Cię to męczy? Puść sobie na słuchawkach hair metal z lat 80.

I jak już ten miesiąc minie, zastanów się, czy Ci się wszystko podoba.

A jeśli nie może – co należy poprawić? Gdzie nastąpiła pomyłka?

A potem spróbuj na nowo :)

Mam dla Ciebie pomoc przy ocenianiu własnych kompetencji

Gdy już odpowiesz na przygotowane przeze mnie pytania możesz rzucić okiem na bardzo fajny test predyspozycji i kompetencji zawodowych przygotowany dla Was przez partnera cyklu, bank Credit Agricole.

Promowałem go oraz opisywałem, jak z niego najskuteczniej korzystać, w tym artykule. Rzuć okiem, jeśli masz ochotę. Dzięki inwestycji 30 minut w klikanie w zabawne pytania możesz się dowiedzieć naprawdę ciekawych wniosków na własny temat.

Co zrobić, gdy wydaje Ci się, że nie masz mocnych stron?

Spróbować, dla odmiany, poczuć dumę ze swoich osiągnięć. Serio.

Każdy ma jakieś mocne strony. Gdy myśli się o nich w ciszy własnego serca to nie warto się kokietować lub pieścić, że “ojej, ja to mam same wady”. Hipotetycznie osoba, która widzi w sobie same wady, może być doskonała w obserwowaniu negatywnych odstępstw od normy, co z definicji wymaga sporej dokładności, więc byłaby – przykładowo – doskonałym menedżerem do spraw zarządzania jakością w dowolnej firmie przemysłowej.

Co zrobić, gdy wydaje Ci się, że masz ich kilka?

Zastanów się, co je łączy. Na takim “wysokim” meta-poziomie rozważań większość mocnych stron jest ze sobą spokrewniona. Ludzie, który z łatwością przychodzi wyjaśnianie spraw są też często ludźmi, którzy uspokoją się dopiero, gdy zrozumieją coś “naprawdę”, a nie powierzchownie.

Lub, jeśli za Chiny nie widzisz połączeń, pogódź się z tym, że masz kilka mocnych stron :)

Skoro przyjęło się, że można mieć kilka wad, nie rozumiem, skąd przekonanie, że każdy ma jakąś jedną silną cechę. Nieprawda. Można mieć i pięć. Zastanów się, dzięki której chcesz zarabiać i gotowe ;)

Na marginesie – dlaczego warto robić to, do czego jest się stworzonym?

Jest jeden fantastyczny powód, da którego warto robić w życiu to, w co się wierzy, co się kocha, do czego jest się stworzonym i co wykorzystuje Twoje mocne strony.

Jeśli Ci się powiedzie – świat będzie minimalnie bardziej taki, jak chcesz.

Jeśli Ci się nie powiedzie – to przynajmniej będziesz mieć poczucie, że było warto.

Gdy robi się coś, w co się nie wierzy, i się wygra – nie jest źle. Z reguły coś się zyskuje. Kasę, sławę, bezpieczeństwo, więcej kasy. Być może to komuś wystarczy do szczęścia, a być może nie.

Ale gdy się przegra robiąc coś, w co się nie wierzy, to zostaje tylko gorzka pustka. A to już jest strasznie nieprzyjemna rzecz i tak sobie myślę, że dobrze byłoby jej unikać ;)

Chcesz więcej o mocnych stronach?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. A nawet dwie.

Po pierwsze możesz zajrzeć 26 kwietnia do Politechniki Śląskiej w Gliwicach na specjalny event, na którym dowiesz się sporo przydatnych informacji na temat wybierania własnej kariery.

Po drugie – poprowadziłem niedawno trwający ponad godzinę webinar dokładnie z tego samego tematu. Zebrał dobre recenzje od widowni, która śledziła go na żywo a od czasu udostępnienia nagrania na YouTube obejrzały go kolejne tysiące ludzi zostawiając w przytłaczającej większości “łapki w górę”. Wierzę więc, że jest w porządku :)

Łap:

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 
 • Andrzeju, a co powiesz na skorzystanie z testów typu Strengthsfinder (ja go przerobiłem z setką ludzi i mega polecam) oraz FRIS (robię w przyszłym tygodniu, ale słyszałem entuzjastyczne opinie) ?

  • Pawel Zabicki

   Sprawdź test 16personalities.

 • Sylwia

  Przydatny tekst :)
  Możesz podać jakieś szczegóły eventu na Politechnice Ślaskiej? :)

 • Cari s

  Oglądałam webinar na żywo, więc polecam 👍 bardzo, bardzo w porządku 😉

 • wow, Politechnika, RAZ coś będzie ciekawego w moim mieście? ;-)

 • Oleczkie

  Szukam swoich mocnych stron, nawet powoli je dostrzegam, ale mam wrażenie, że słabe strony za bardzo je maskują. Np. mocna strona: lubię wykłady, wystąpienia publiczne, prezentacje; słaba strona: strach przed “wyjściem do ludzi”, stres… I jak tu dać się rozwijać mocnej stronie?

  Test predyspozycji – ciekawa sprawa, tym bardziej, ze kilka dni temu szukałam czegoś takiego. Mówi się, że zawsze warto mieć “plan B”. Problem polega na tym, ze mój “plan A” jest zblurowaby, dlatego postanowiłam zacząć od B. Nie jestem do niego do końca przekonana, chociaż każdy jest przekonany, że to moja główna ścieżka, wybrana świadomie. Mimo wszystko i tak staram się rozszyfrować “plan A”, żeby powoli się do niego zbliżać. Myślałam, że taki test mi pomoże, nakieruje… Co z niego wyszło? Że powinnam dalej iść ścieżka B. Grrrr!

 • Andrzej mega Ci dziękuję za ten tekst! Chyba nawet o tym napisałam ostatnio, a tu proszę, taka niespodzianka! Na pewno skorzystam w praktyce i już oglądam video :) Pozdrawiam i wielkie dzięki!

 • Człowiek nie z marmuru

  Mocne strony? Jakbym je miała, to pewnie bym widziała, rodzina mówi że mam, psychiatra mówi że mam, psycholog też, a ja dalej nie umiem jakoś uwierzyć. Może to zasługa studiów, w które juz od dawna nie wierzę, jestem na 3 roku (były moim marzeniem), a teraz męczę się nimi potwornie. Jestem na nich, bo obiecałam, że jeszcze powalczę, ale nie wierzę, żebym mogła zdać nadchodzącą wielkimi krokami sesję, która jest wyjątkowo trudna. I jak myślę, że miałabym tam być jeszcze następne dwa lata (studia są pięcioletnie, jednolite), to czarna rozpacz ogarnia. Dwa lata temu na tyle mnie ogarnęła, iż trafiłam do lekarza podejrzeniem depresji, taka też mniej więcej diagnoza była- nerwica, epizody depresyjne i zaburzenia lękowe. Boję się i stresuję każdego dnia. Jest już lepiej, ale straciłam całkowitą chęć do nauki (a przez wszystkie lata przymusowej edukacji byłam poprawnym kujonem na piątkach i szóstkach z czwórką z matmy i fizyki :) ). Kiedyś miałam plany, marzenia naukowe, to teraz gapię się w te paragrafy i zastanawiam się gdzie ja znajdę pracę, skoro głupia jestem tak jak byłam. Nie widzę szansy ukończenia tych studiów, a tak bardzo chciałabym zmienić swoje podejście, ogarnąć swój plan dnia, tak żeby mieć choc chwile spokoju.
  Ładnie Pan pisze, ciekawie i bez zadęcia, co zdarza się rzadko, tylko jakoś mi nie wychodzi stosowanie tego wszystkiego.

  • Aleksandra

   To pewnie brzmi (i wygląda w komentarzu) strasznie, ale mam ochotę Cię przytulić.
   Trzymaj się tam cieplutko ;)

 • Ppp

  Dobry artykuł, ale pominąłeś pewien problem, z którego chyba każdy posiadacz mocnej strony zwykle sobie nie uświadamia:
  Czynności, będące naszą mocną stroną, są dla nas naturalne!
  Ostatnio miałem taki przypadek:
  Byłem w muzeum i dowiedziałem się tam o innej atrakcji w tym samym mieście. Spytałem pracownice o adres. W muzeum nie było dobrego planu miasta, więc wyjąłem swój i w ciągu kilku sekund znalazłem to miejsce. Pracownice były zaskoczone, bo jeszcze nie widziały nikogo, kto by znalazł cokolwiek na mapie w tak krótkim czasie! A ja byłem zaskoczony ich zaskoczeniem, ponieważ po 35 latach praktykowania posługiwania się mapą, jest to dla mnie czynność automatyczna.
  A jak coś się robi automatycznie, to trudno postrzegać to jako swoja “mocną stronę”, bo tę umiejętność uważamy za oczywistą. Nie zawsze chodzi zatem o “znalezienie” swojej mocnej strony, tylko uświadomienie sobie jej obecności.
  Pozdrawiam.

  • Nie, nie pominąłem. Ten artykuł jest dokładnie o tym, o czym piszesz. W tytule masz jak swoje strony “poznać” a nie “znaleźć” (nie wiem czemu używasz tego słowa w cytacie) a cała lista pytań jest dokładnie w celu uświadomienia sobie stanu istniejącego.

   Następnym razem przeczytaj przed skomentowaniem :)

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i pokażę Ci różne strategie na ogarnięcie życia. Pogadamy też o kulturze.

Na tym lifestyle'owym blogu eksperckim znajdziesz luźne tematy (seriale) płynnie połączone z pragmatycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Kanał na YouTube jest o tym samym, tylko weselej, bo mogę wymachiwać rękami.

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 12 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
 • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
 • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
 • moją prezentację z TEDx
 • bezpośredni kontakt do mnie
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, którą potem będzie można z dumą pokazać w raportach.

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany, lifestyle'owy blog ekspercki prowadzony od 2009 roku.

Poświęcony jest strategiom na ogarnięcie życia. A także kulturze, no bo jak to tak, żyć bez seriali? W skrócie oznacza to, że artykuły na lifestyle’owe tematy wzbogacone są “w środku” eksperckimi poradami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz do mnie po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. Ci ludzie starali się latami by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)