Autor: Andrzej Tucholski | 15 grudnia 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 11 minut

Jak ogarnąć przedświąteczne szaleństwo

Przedświąteczne szaleństwo to super sprawa. Kolędy, lampki, zapach choinek. Chyba, że jest się tym, który organizuje wigilię. Chyba, że ma się jeszcze do kupienia prezenty. Chyba, że trzeba iść prosto w tłum załatwić sporo spraw.

No, to wtedy wiecie ;)

Różnie bywa.

Ale mam dla Was parę kroków, by to “różnie” to jednak jak najczęściej było “super fajnie”. Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku, rozsądnego planowania, pomagających aplikacji i w zasadzie jesteśmy w domu. Oto krótki poradnik jak przetrwać przedświąteczne szaleństwo!

I to tak, że będzie ogarnięte na cacy :)

Krok pierwszy – przygotuj do wszystkiego listy

Zarządzać można wyłącznie tym, co mierzalne. Czyli, przekładając na ludzkie, jeśli coś będzie dobrze rozplanowane i znajdzie się w kalendarzu, to DOKŁADNIE tego samego stresu nie będziesz mieć w głowie i na swoich barkach.

Najlepszy pomysł na przedświąteczny galimatias to spokojne rozplanowanie wszystkiego do odpowiednich list. Ludzie, którym wyślę kartkę. Prezenty do kupienia. Dekoracje do domu. Piosenki do przesłuchania. Seriale do nadrobienia. Same ważne sprawy ;) Co ważne – na robienie list nigdy nie jest za późno. Nawet jeśli zostały trzy dni do wieczerzy wigilijnej to i tak wszystko potoczy się prościej, gdy ostatnią prostą rozpiszemy punkt po punkcie.

Od siebie polecam Nozbe. Super szybko działa, no i wygrało mój prywatny plebiscyt na najlepszą appkę do ogarniania rzeczywistości. A testowałem ponad dziesięć!

Krok drugi  – załóż więcej czasu

Mało co tak frustruje, jak poczucie, że jest się w niedoczasie. Że ciągle dojeżdżam gdzieś spóźniony. Że muszę się wiecznie spieszyć. A ja nie lubię się spieszyć.

O wiele mądrzejsze podejście to rozpoczęcie działań wcześniej. Jeśli sądzisz, że ogarniesz choinkę w godzinę, to załóż na to trzy godziny, w końcu są korki. Jeśli uda Ci się szybciej, no to ekstra, masz gratisowe wolne, na przykład na serial. Ale na pewno nie będziesz później :)

Krok trzeci – ogarnij przedświąteczne szaleństwo razem z kimś

Zakupy, sprzątanie, gotowanie, sprawunki najlepiej robi się razem z dziewczyną, chłopakiem, przyjaciółmi, rodziną lub bandą losowych Irlandczyków zgarniętych z kolędowania pod choinką w centrum (no co, mieli fajne czapeczki).

A jeśli akurat musisz się zająć czymś samodzielnie to pamiętaj, że zawsze można o swoich wyzwaniach pogadać z kimś w internecie – od siebie polecam naszą Sekretną Kawiarnię.

Tylko tam dowiesz się jakie są najfajniejsze prezenty do dwóch dych :D

O, a jeśli macie w grudniu ogrom pracy to warto znaleźć do tej pracy super miejsce. Ja na przykład piszę dla Was ten tekst z warszawskiego Mindspace’a w Hali Koszyki, gdzie sami fajni przedsiębiorcy i ludzie biznesu cegiełka po cegiełce budują swoje przyszłe sukcesy.

To naprawdę przepiękny coworking space, gdzie aż się chce starać. Wkrótce będzie go na blogu więcej :)

Krok czwarty – pozwól sobie na odpoczynek

Teraz pewnie oberwę, ale wiesz co jeszcze można zrobić w samym środku grudnia, DOKŁADNIE w oku przedświątecznego cyklonu? Zamówić sobie kawę. Odpalić telefon. Włączyć Netflix. Pooglądać DARK czy innego Mindhuntera.

I po prostu odpocząć.

Osoba zrelaksowana skupia się szybciej i na dłużej, pracuje lepiej i wolniej się męczy. To dokładnie te cechy, na które będziemy liczyć w obliczu przeładowania obowiązkami. Warto wcześniej należycie doładować bateryjki!

Krok piąty – pamiętaj, że to nie do końca “obowiązki”, to tylko przedświąteczne szaleństwo

To taka mała sztuczka, o której – nie wiem czemu – zawsze zapominam. Gdy “muszę napisać tekst, bo czas mnie goni“, to mi się nie chce. Ale gdy “mam ochotę napisać artykuł, i byłoby super gdybym wyrobił się przed trzecią” to nie wiadomo kiedy w moim ręku pojawia się kubek z kawą a komputer sam się loguje na blogu :)

Wysyłanie kartek, kupowanie prezentów, sprzątanie domu. Wiadomo, że to “trzeba” zrobić. Ale hej, to w końcu Święta, prawda? Tego nie tylko “trzeba”, ale warto też dać sobie moment, by tego na spokojnie “zachcieć”. Wtedy jest, zwyczajnie, sympatyczniej.

Krok szósty – dorób sobie magię

Nie ma czegoś takiego jak “idealne święta”, takie jak w dzieciństwie, niewinne i cudowne. Powód? Prosty. Nie jesteśmy już dziećmi.

Jedną z największych odpowiedzialności dorosłego człowieka jest to, że mało co nas “spotyka”, a wręcz odwrotnie, o prawie wszystko musimy się sami postarać. I trochę tak samo jest ze Świętami. To od nas zależy, czy będą “takie jak dawniej”. Możemy je sobie sami zrobić.

Warto w tym czasie być człowiekiem spokojniejszym. Życzliwszym. Bardziej delikatnym. Wymagać od siebie, nie wymagać od innych, starać się mieć dobry humor i gdzie tylko się da podrzucać znajomym do plecaków paczki świątecznych krówek ;)

W ten sposób człowiek nagle przestaje robić to świadomie, a potem w styczniu orientuje się, że właśnie zaliczył najfajniejszy grudzień w życiu.

Krok siódmy – słuchaj dużo świątecznych piosenek

To taki skrót (gdyby skróty były autostradami) do “dorobienia sobie własnej magii świąt” ;)

Jeśli pracujecie w retailu lub gastronomii to unikajcie świątecznych piosenek jakby od tego miało zależeć Wasze zdrowie (bo pewnie zależy, a już na pewno to psychiczne), bo pewnie wałkujecie te kawałki dzień i noc siedząc w robocie. Ale jeśli macie inne kariery to serio, pozwólcie sobie być TAK BARDZO SZTAMPOWI, JAK TYLKO POTRAFICIE.

No bo kiedy, jak nie w grudniu? :D

Łapcie super playlistę:

I ostatnia super rada na przedświąteczne szaleństwo

Wróćcie jeszcze raz do punktu szóstego. Dla mnie to był szok, jak zrozumiałem sprawę parę lat temu. I od tamtej pory święta są coraz fajniejsze. Choć oznaczają tonę roboty – szczególnie, że mam własną firmę, i grudzień to klasycznie już najgorętszy okres, który w swojej intensywności średnio ma cokolwiek wspólnego z duchem Bożego Narodzenia :P

Róbmy więc sobie sami podrajcuchę, to potem dla każdego starczy!

Powodzenia ze wszystkim, moi drodzy.

Niech Was cudowne święta czekają :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie w nagłówku: freestocks.org ze zbiorów Unsplash

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!