Autor: Andrzej Tucholski | 16 marca 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 8 minut

Jak mieć doskonały start po studiach

Każdego roku mury uczelni w Polsce opuszcza około 400 tysięcy absolwentów. A przecież pracy szukają też ludzie w trakcie edukacji, bez edukacji oraz ci ze sporym doświadczeniem. Jak sobie poradzić na takim rynku? Jak mieć doskonały start po studiach?

Rady, które chcę Ci zaproponować będą przede wszystkim oparte o zdrowy rozsądek i popularne, dobre praktyki. Wierzę, że stosowanie sprawdzonych i skutecznych rozwiązań to doskonała podstawa pod dalsze rozwijanie własnego stylu. Poza tym, jeśli chce się cudować, to dobrze jest najpierw poznać podstawy, prawda?

Jak udowodnił w swojej książce “What I Learned Losing a Million Dollars” Brendan Moynihan – sukces z reguły można osiągnąć na dziesiątki różnych sposobów. Dużo zależy od predyspozycji jednostki, od jej mocnych stron oraz tego, jak nimi gospodaruje.

Ale żeby przegrać, o, to jest prościej. Dróg “w dół” jest najczęściej kilka, może kilkanaście. Gdy ma się je dobrze kryte – przez wzgląd na pomyłki innych ludzi, losowość rynku, konkurencję – z definicji zaczyna się być bliżej topu. Bardzo podobne mechanizmy działają też poza światem inwestycyjnym.

Wiele z nich dyktuje trendy na rynku pracy.

Zaczynamy.

Po pierwsze – studia jako takie

Tutaj nie spędzę dużo czasu. Skoro już studiujesz, studiuj dobrze. Najspokojniejszym i najskuteczniejszym sposobem na uczelnię jest zaliczanie wszystkiego w zerowych oraz pierwszych terminach. Serio. Dzięki dobrej średniej można też postarać się o stypendium lub wyjazd naukowy. Lub erazmusa. Lub fajne praktyki.

I tak dalej.

Skoro już studiujesz, studiuj dobrze.

Po drugie – praca domowa

Wiedza to podstawa.

Jeśli wyruszasz w góry to przecież nie pójdziesz bez sprawdzenia pogody, bez spakowania się, w klapkach zamiast porządnych butów. Podobnie jest z zaczynaniem dorosłego życia po studiach. Warto się przedtem porządnie rozeznać.

Porada, której Tim Ferriss udzielił przy mnie pewnej kalifornijskiej businesswoman: wejdź na Fejsa (jeśli mają publiczny) albo LinkedIN i wybierz pięć do dwudziestu osób na interesujących Cię stanowiskach. Przeanalizuj ich ścieżki zawodowe. Zobacz, czemu dostali awanse i do czego one doprowadziły. Poszukaj wspólnych punktów i, jeśli masz taką możliwość, zadzwoń w parę miejsc i spytaj się, jakie kompetencje aktualnie są najwyżej oceniane przy szukaniu nowych pracowników. Taki telefon nic Cię nie kosztuje a jeśli zachowasz się uprzejmie i grzecznie to nie będzie też przez nikogo źle odebrany. Pamiętaj – jeśli nie wiesz, co powiedzieć, powiedz coś świadczącego o dobrym podejściu i grzeczności :) W najgorszym przypadku poprawisz komuś dzień fajnym zachowaniem.

To moja metoda na większość spraw w życiu i z reguły nie mam z nią problemów.

(Tim wspomina o niej wielokrotnie również przy kwestiach fizycznych – chcesz być jak jakiś sportowiec? Spytaj się go co jadł i co robił ostatnie 6 miesięcy i rób dokładnie to samo. Przy zastosowaniu pewnych poprawek dotyczących Twojego organizmu będziesz na najlepszej drodze, by zacząć iść w ślady swojego idola.)

Sprawdź, jakie kompetencje mogą być kluczowe w 2020 roku.

Poczytaj o tym, co decyduje o sukcesie w Dolinie Krzemowej.

Zainteresuj się rynkiem i czytaj publikowane przez różne instytucje opracowania, raporty oraz analizy trendów. Regularnie weryfikuj swoje informacje przez szukanie więcej niż jednego źródła na dany temat.

Podzwoń po firmach i sprawdź, jakie języki są teraz najważniejsze. Spróbuj napisać do tych szukanych na linkedinie ludzi, by spytać się ich o rady – kto wie, może odpiszą? Podziałaj na grupach interesujących Cię miast, by wybadać, czy może ktoś nie prowadzi tam cichych rekrutacji.

A w wolnej chwili szukaj też na własną rękę staży. Jedną z najprostszych metod na znalezienie praktyki jest odezwanie się do wybranej firmy z gotowym pełnym planem własnego, nowego stanowiska. Zaskocz ich. Przekonaj. Argumentuj.

A jak już Cię odrzucą – przeanalizuj dlaczego. I potem spróbuj gdzie indziej, znowu :)

Jeśli nie poddajesz się po pierwszej próbie – rzuć okiem na mój newsletter. Dogadamy się.


Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.

Po trzecie – budowanie relacji

Studia to doskonały czas na miękki, zdrowy, naturalny networking. Za parę lat pewnie spotkasz na swojej drodze ludzi, z którymi teraz dzielisz wykłady lub studenckie konferencje. Spróbuj raz na jakiś czas podjechać na jakieś wydarzenie na innym uniwerku. Zapisz się na kursy organizowane przez inną politechnikę.

Bądź przydatna uczącym Cię inżynierom i bądź aktywny na zajęciach uczących Cię doktorów. Spróbuj może pomóc im w czymś prywatnie, spróbuj wejść na zamknięte zajęcia dodatkowe, zastanów się, czy wiedza z nich, nie byłaby ciekawym raportem do opublikowania na grupie, na której spędzają czas Twoi przyszli pracodawcy.

Rynek to ludzie.

Ogrom rekrutacji odbywa się w tzw. obrocie nieformalnym, tzn. często nawet bez ogłoszenia, że jest otwarty wakat w firmie. Warto być osobą, która dowie się o takim poszukiwaniu dzięki telefonowi zapraszającemu na spotkanie, a nie z anegdoty, że miejsce już dostał kto inny :)

Po czwarte – dodatkowe osiągnięcia

W trakcie studiów warto podziałać na własną rękę. Choćby i po nocach.

A już na pewno w weekendy.

Z jednej strony można świetnie wykazać się na samej uczelni – z tego co wiem różne kółka tematyczne rekrutują w zasadzie cały czas i potem niewiele z tego wynika. Można się zatem relatywnie łatwo załapać do grupy decyzyjnej i potem własnym wysiłkiem pchnąć wydarzenia w taki bieg, że aż potem będzie miło opowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej :)

Na wielu uczelniach nie jest też jakoś szalenie trudno zakręcić się przy organizacji konferencji. Nawet samo dbanie o gości już daje Ci kontakt z osobą, która pewnie na co dzień byłaby daleko poza Twoim zasięgiem.

Kto jest głośny, tego widać :)

Po piąte – doświadczenie wyprzedzające peleton

Ludzie wchodzący na rynek pracy regularnie narzekają: ale jakim cudem mam mieć TRZY LATA doświadczenia, skoro jestem dopiero MINUTĘ po studiach?!

To całkiem proste.

Większość studiów można przy pewnym wysiłku połączyć z udzielaniem się w wolontariatach, organizacjach pozarządowych, organizowanych samodzielnie praktykach i stażach, czy, bo czemu nie, w harcerstwie.

Istnieje też ścieżka własnej działalności. Ja od liceum prowadzę bloga. Znajomy od drugiego roku studiów mocno działa w pewnej firmie – przez pierwsze dwa lata robił to za darmo, przez internet. Teraz, trzy lata później, ma pensję godną osoby po trzydziestce.

Chcesz się wyróżnić po studiach – to zrób coś ciekawego w ich trakcie :)

Jeśli lubisz robić więcej, niż jest od Ciebie wymagane to spodoba Ci się mój newsletter.


Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.

Po szóste – cechy szczególne

Ale, co bardzo ważne, zawsze pamiętaj o swoich mocnych stronach. Możesz je poznać albo dzięki mojemu darmowemu webinarowi, albo dzięki temu testowi predyspozycji zawodowych, z którego potrafią wyjść naprawdę ciekawe kwiatki.

Dbając o bycie jak najbardziej konkurencyjnym na rynku pracy warto też pamiętać o tym, by być innym, niż rynek pracy.

Znowu odniosę się do styczniowego spotkania Timem Ferrissem w siedzibie Creative Live: czasem sztuczka nie leży w tym, by podkręcić jakieś wyniki lub osiągnięcia o 5%. Sztuczka nie leży w tym, by być lepszym. Czasem sztuczka leży w tym, by być dziwniejszym o 5%. Wtedy robi się ciekawie.

W dłuższej perspektywie czasowej prawdziwy sukces osiąga się dzięki:

a) Zadbaniu, by słabe strony były “kryte” w należyty sposób (albo dzięki zwiększeniu swoich kompetencji, albo dzięki zatrudnieniu pomocy,

b) Działaniu zgodnie z najlepszymi praktykami, mądrze, w oparciu o wiedzę, przy ciągłym analizowaniu świata dookoła oraz

c) Angażowaniu do pracy swoich najmocniejszych stron, co nie tylko pomaga w pracy, ale też bardzo wyraziście buduje Twoją prywatną markę.

Innymi słowy: chcesz wystartować jak rakieta po studiach? Sprawdź błędy przegranych, nie powtórz ich, sprawdź sukcesy wygranych, przeanalizuj je, sprawdź rynek, dostosuj się do niego i, wreszcie, zrób wszystko, co trzeba zrobić, w wyjątkowym, właściwym dla Ciebie stylu.

Zaproszenie do działania

Korzystając z fantastycznego partnerstwa z Credit Agricole chcę Was zaprosić na pewne wydarzenie, które już w dniach 28-29 marca odbędzie się w Warszawie. Nazywa się “Otwarte Dni Kariery” i warto poświęcić na nie czas.

Na chętnych będą czekały testy predyspozycji, konsultowanie wyników testu i omawianie ścieżek kariery z zawodowcami, konsultacje CV oraz możliwość przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej z pomocą pracownika HR z Credit Agricole. Do tego kawa, wyławianie pluszaków, rękawice bokserskie i możliwość wygrania roweru miejskiego :))

Zdobędziecie tam dużo wiedzy, pozbieracie kontakty, jak zostanie moment to nawet może uda się przybić piątkę ;)

Pamiętajcie jednak, że nic nie przebije starań własnych.

Ciekaw jestem, co osiągnięcie, jak się Was zostawi samym sobie.

Wierzę, że ogromne rzeczy :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

 

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!