Autor: Andrzej Tucholski | 20 marca 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 21 minut

Fałszywa powszechność – prof. Dariusz Doliński o wpływie społecznym i samoutrudnianiu

Jeśli interesujesz się psychologią, to… To tak naprawdę nie muszę tutaj nic pisać. Nazwisko dzisiejszego rozmówcy przebija jakikolwiek wstęp, wyjaśnienie lub próbę promocji. Pewnie nawet nie czytasz już tych słów, tylko od paru minut oglądasz wywiad.

A jeśli do tej pory nie przyszło Ci spotkać się z postacią profesora Dolińskiego – za kilka minut będziesz reagować podobnie :)

Sam widzę to nazwisko każdego dnia.

Widnieje na obu tomach podręcznika Psychologia, tuż obok profesora Jana Strelaua (z którym również przeprowadziłem dla Was wywiad). To dzięki tym książkom posiadłem podstawową wiedzę psychologiczną, którą potem studiami oraz czytaniem innych publikacji rozwinąłem do rangi życiowej pasji.

Nie mam w sobie teraz lepszej referencji.

Profesor Doliński to jedna z najważniejszych postaci polskiej psychologii, a zarazem człowiek, który poświęcił setki, tysiące godzin na przygotowanie materiału naukowego, z którego korzystają teraz rokrocznie tysiące głodnych wiedzy studentów. Coś niesamowitego.

Zawodowo jest specjalistą na polu psychologii zachowań społecznych (mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej), psychologii emocji i motywacji oraz psychologicznych aspektów marketingu. Jest autorem około 200 publikacji, m. in. „Przypisywanie moralnej odpowiedzialności”, „Orientacja defensywna”, „Strategie samoutrudniania. Rzucanie kłód pod własne nogi”, „Psychologia wpływu społecznego”.

Jest też redaktorem naczelnym Polish Psychological Bulletin, autorem artykułów publikowanych w Journal of Personality and Social Psychology, Personality and Social Psychology Bulletin, Journal of Experimental Social Psychology i innych, członkiem-korespondentem PAN oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Autor wielu publikacji m.in. Techniques of social influence. The psychology of gaining compliance.

We wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii społecznej i psychologii reklamy. W pracy wykładowcy akademickiego najbardziej lubi widzieć zainteresowanie na twarzach studentów.

Dzisiaj zapraszam na rozmowę z tym wielkim naukowcem.

Wywiad: Wpływ społeczny, Internet, samoutrudnianie – prof. Dariusz Doliński

(Na wstępie chcę tylko gorąco Was przeprosić za jakość audio – chochlik techniczny zatańczył na planie zdjęciowym i wyszło, jak wyszło. Wierzę jednak, że wiedza profesora będzie wystarczająca, byście tym razem wyjątkowo przymknęli “ucho” na niedogodności. Warto!)

Co teraz?

W poprzednim odcinku miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” człowieka renesansu, pana Pawła Potoroczyna a dwa odcinki temu – rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka. A jeszcze wcześniej rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini.

Jeśli jeszcze nie widzieliście tych pozostałych wywiadów z trzeciego sezonu “Można!” to klikajcie. Można(!) dzięki nim dobrze spędzić czas.

Korzystając z okazji chcę też podrzucić pomysł jak dobrze spędzić pieniądze!

Interesowało Was kiedykolwiek zachowanie własne lub drugiego człowieka? Mam pomysł. Rozważcie kupienie sobie obu tomów wspomnianego podręcznika, nawet jeśli nie planujecie kariery naukowej (lub zawodowej) w psychologii. Może to tylko moje prywatne skrzywienie, ale wierzę, że rozumiejąc siebie i człowieka jest się potem lepszym w dowolnej innej ścieżce życia. Osoba, która “liznęła” podstaw psychologii to lepszy nauczyciel, lekarz, sprzedawca, fryzjer a nawet programista, bo będzie potrafił lepiej “uszyć” rozwiązania na miarę żywej psychiki późniejszego klienta aplikacji.

A gdzie lepiej poznać takie podstawy niż w dziele, które nazywa się: Psychologia? :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 
Bądźmy w kontakcie:
  • Ela Susmenda

    Świetne!

  • Swietny rozmówca. Ja bardzo lubię książkę prof. Dolińskiego o manipulacji w reklamie. Z niej to się można bardzo ciekawych rzeczy dowiedzieć o manipulowaniu konsumentem…

  • Znudziliśmy się podziałem geograficznym i korzystamy w pełni z netu. To pozwala łączyć się ludziom o podobnej wizji świata, ale też każdemu wyrażać siebie głośniej. Także przejście od ogółu do jednostki jest naturalne, a to rodzi komplikacje;)
    Ciekawe jest też to rzucanie sobie kłód pod nogi. Na ile jest to motywowane z zewnątrz, a na ile z wnętrza.

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
  • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
  • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)