Autor: Andrzej Tucholski | 20 marca 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około 21 minut

Fałszywa powszechność – prof. Dariusz Doliński o wpływie społecznym i samoutrudnianiu

Jeśli interesujesz się psychologią, to… To tak naprawdę nie muszę tutaj nic pisać. Nazwisko dzisiejszego rozmówcy przebija jakikolwiek wstęp, wyjaśnienie lub próbę promocji. Pewnie nawet nie czytasz już tych słów, tylko od paru minut oglądasz wywiad.

A jeśli do tej pory nie przyszło Ci spotkać się z postacią profesora Dolińskiego – za kilka minut będziesz reagować podobnie :)

Sam widzę to nazwisko każdego dnia.

Widnieje na obu tomach podręcznika Psychologia, tuż obok profesora Jana Strelaua (z którym również przeprowadziłem dla Was wywiad). To dzięki tym książkom posiadłem podstawową wiedzę psychologiczną, którą potem studiami oraz czytaniem innych publikacji rozwinąłem do rangi życiowej pasji.

Nie mam w sobie teraz lepszej referencji.

Profesor Doliński to jedna z najważniejszych postaci polskiej psychologii, a zarazem człowiek, który poświęcił setki, tysiące godzin na przygotowanie materiału naukowego, z którego korzystają teraz rokrocznie tysiące głodnych wiedzy studentów. Coś niesamowitego.

Zawodowo jest specjalistą na polu psychologii zachowań społecznych (mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej), psychologii emocji i motywacji oraz psychologicznych aspektów marketingu. Jest autorem około 200 publikacji, m. in. „Przypisywanie moralnej odpowiedzialności”, „Orientacja defensywna”, „Strategie samoutrudniania. Rzucanie kłód pod własne nogi”, „Psychologia wpływu społecznego”.

Jest też redaktorem naczelnym Polish Psychological Bulletin, autorem artykułów publikowanych w Journal of Personality and Social Psychology, Personality and Social Psychology Bulletin, Journal of Experimental Social Psychology i innych, członkiem-korespondentem PAN oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Autor wielu publikacji m.in. Techniques of social influence. The psychology of gaining compliance.

We wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii społecznej i psychologii reklamy. W pracy wykładowcy akademickiego najbardziej lubi widzieć zainteresowanie na twarzach studentów.

Dzisiaj zapraszam na rozmowę z tym wielkim naukowcem.

Wywiad: Wpływ społeczny, Internet, samoutrudnianie – prof. Dariusz Doliński

(Na wstępie chcę tylko gorąco Was przeprosić za jakość audio – chochlik techniczny zatańczył na planie zdjęciowym i wyszło, jak wyszło. Wierzę jednak, że wiedza profesora będzie wystarczająca, byście tym razem wyjątkowo przymknęli “ucho” na niedogodności. Warto!)

Co teraz?

W poprzednim odcinku miałem zaszczyt i przyjemność “zwywiadować” człowieka renesansu, pana Pawła Potoroczyna a dwa odcinki temu – rektora SWPS, profesora Romana Cieślaka. A jeszcze wcześniej rozmawiałem o wpływie społecznym z międzynarodową sławą, profesorem Robertem Cialdini.

Jeśli jeszcze nie widzieliście tych pozostałych wywiadów z trzeciego sezonu “Można!” to klikajcie. Można(!) dzięki nim dobrze spędzić czas.

Korzystając z okazji chcę też podrzucić pomysł jak dobrze spędzić pieniądze!

Interesowało Was kiedykolwiek zachowanie własne lub drugiego człowieka? Mam pomysł. Rozważcie kupienie sobie obu tomów wspomnianego podręcznika, nawet jeśli nie planujecie kariery naukowej (lub zawodowej) w psychologii. Może to tylko moje prywatne skrzywienie, ale wierzę, że rozumiejąc siebie i człowieka jest się potem lepszym w dowolnej innej ścieżce życia. Osoba, która “liznęła” podstaw psychologii to lepszy nauczyciel, lekarz, sprzedawca, fryzjer a nawet programista, bo będzie potrafił lepiej “uszyć” rozwiązania na miarę żywej psychiki późniejszego klienta aplikacji.

A gdzie lepiej poznać takie podstawy niż w dziele, które nazywa się: Psychologia? :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 
Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i pokażę Ci różne strategie na ogarnięcie życia. Pogadamy też o kulturze.

Na tym lifestyle'owym blogu eksperckim znajdziesz luźne tematy (seriale) płynnie połączone z pragmatycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Kanał na YouTube jest o tym samym, tylko weselej, bo mogę wymachiwać rękami.

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 12 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • bezpośredni kontakt do mnie

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, którą potem będzie można z dumą pokazać w raportach.

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany, lifestyle'owy blog ekspercki prowadzony od 2009 roku.

Poświęcony jest strategiom na ogarnięcie życia. A także kulturze, no bo jak to tak, żyć bez seriali? W skrócie oznacza to, że artykuły na lifestyle’owe tematy wzbogacone są “w środku” eksperckimi poradami z zakresu optymalizacji obowiązków, psychologii oraz strategicznego podchodzenia do wyzwań. Jeśli przychodzisz do mnie po chwilę wyluzowania, wyjdziesz z nowym pomysłem. A jeśli przychodzisz po rozwiązanie, trochę odpoczniesz :)

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail. W przypadku palących problemów nalegam, by skontaktować się ze sprawdzonym fachowcem legitymującym się wykształceniem i potrzebnymi specjalizacjami. Ci ludzie starali się latami by móc Ci pomóc. Głupio by było teraz im na to nie pozwolić :)

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)