Autor: Andrzej Tucholski | 26 stycznia 2017 | Komentarze:
Czas czytania: około około 90 minut

Dyscyplina czy motywacja – kluczowy wybór

Bardzo dużo mówi się współcześnie o motywacji. Przypisuje się jej prawie, że magiczne zdolności. Zmotywowani ludzie rzekomo osiągają sukcesy i widać ich potem na olimpijskich stadionach. Tylko że… to nie do końca tak. Chcąc stanąć na podium powinniśmy raczej rozmawiać o dyscyplinie.

Jednym z moich ulubionych pytań (podłapałem je od Tima Ferrissa) jest: a co gdybym przez 48 godzin robił coś odwrotnego?

Na dobry początek proponuję coś prostszego.

90 minut (mniej więcej) odwrotnego patrzenia na absolutnie najważniejsze słowo psychologii ostatnich piętnastu lat.

Wydaje mi się, że każdy z Was natrafił w minionej dekadzie na jakąś formę treści motywacyjnych. Filmy, mające podnieść Wam tętno i skusić do mocniejszych starań. Teksty poprawiające humor i dające energię, by “już jutro to na pewno pójść na siłownię”. Są one obecne wszędzie. Niedawno dostrzegłem półkę “literatury motywacyjnej” w mojej ulubionej artystycznej księgarni, więc chyba przemiana rynku dopełniła się już ostatecznie ;)

I nie da się ukryć, że motywacja JEST potrzebna. W klasycznym rozumieniu tego pojęcia, chodzi wszak o zrozumienie wartości, które nami kierują. O ustalenie powodów, dla których i dzięki którym w ogóle zaczynamy jakiś wysiłek. Zgodnie ze słowami pani doktor Ewy Jarczewskiej-Gerc (polecam wywiad) bez tego nie da rady w zasadzie nic w życiu zrobić. Na szczęście jest to do pewnego stopnia proces intuicyjny i tylko w niektórych przypadkach należy w niego ingerować np. dodatkowymi radami.

Tylko że widzicie, współcześnie słowo “motywacja” oznacza też coraz częściej (i powoli zaczyna oznaczać wyłącznie!) aktualne “poczucie chciejstwa”. Czy mi się chce, czy mi się nie chce. Takie patrzenie na człowieka może doprowadzić do strasznych frustracji i gniewu.

Bodajże Alan Watts powiedział kiedyś, że człowiek zwracający uwagę na każdą nutę z osobna być może słyszy dźwięki, ale na pewno nie słyszy muzyki.

Podobnie jest ze szczęściem. Ludzie co piętnaście sekund sprawdzający “czy na pewno jestem w tej sekundzie szczęśliwy?” są bliżsi chandrze i wkurzeniu niż osiągnięciu błogiej nirwany dobrostanu w głowie i życiu.

Podobnie jest wreszcie z “chceniem się”.

Jeśli człowiek co piętnaście sekund “sprawdza” czy nadal mi się chce… nie zajdzie daleko. W ciągu pierwszej godziny pracy nad czymś nowym średnio odechciewa mi się tej pracy jakieś dziesięć, dwadzieścia razy. W ciągu drugiej godziny – już tylko pięć. W ciągu trzeciej godziny – raz.

A potem w trakcie godzin: czwartej, piątej i szóstej… ani razu.

Współczesne myślenie o motywacji w niebezpieczny sposób zachęca do ciągłego “motywowania się”, sprawdzania, czy aby na pewno jestem akurat zmotywowany do kolejnej czynności. Jest to szkodliwe i wyjątkowo krótkowzroczne podejście. O wiele, wiele lepiej jest korzystać z tych uderzeń energii by planować i budować szczelne systemy pod przyszła dyscyplinę.

Dyscyplina, w przeciwieństwie do motywacji (we współczesnym, uproszczonym rozumieniu) nie starcza na kwadrans.

Ona starcza na lata.

Zapraszam na wykład – może Was do tego przekonam :)

Sprawdźcie swoją determinację!

Ale, zanim webinar, jedno ogłoszenie. Patronem i sponsorem tego szkolenia dla Was jest ACCA, międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. Dzięki nim opowiedziałem już o podobnych tematach w grudniu, na auli warszawskiej uczelni SGH. Teraz o wiele szerszy i bardziej rozbudowany materiał prezentuję online. W taki sposób, by każdy miał do niego dostęp :)

ACCA to nie tylko organizacja, ale też pewna interesująca, choć nie najłatwiejsza ścieżka przez studia. Trzeba się przy niej bardziej postarać. W efekcie dostaje się międzynarodowe kompetencje, lepszy start na rynku zawodowym, wyjątkowe przeszkolenie w języku angielskim, ekonomicznie rozłożone egzaminy oraz, co być może jest największą wartością dodaną, absolwenci kursów ACCA charakteryzują się potem wyjątkową elegancją w biznesie, co jest natychmiast dostrzegane na wielu rozmowach o pracę.

Jeśli chcecie więcej poczytać o tym procesie (a także załapać się na tańszą opłatę rejestracyjną, jeśli się już zdecydujecie) to gorąco zapraszam Was na tę stronę. Pod linkiem czeka na Was formularz rejestracyjny oraz szersze wyjaśnienie, o co chodzi :)

Polecam.

Wykład

(Jeśli chcecie zadawać mi pytania to zapraszam albo tutaj, w tej notce, albo pod filmem bezpośrednio na YouTube!)Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Bądźmy w kontakcie:
 • Ola

  Czy ten wykład będzie potem w wersji tekstowej? Niedosłyszę i potrzebuję napisów by zrozumieć. :) A chętnie poczytałabym na ten temat. :)

 • Patricia La Boîte

  Miałeś jakieś ważne pytanie na kartce :)

 • aaa

  Ok, dużo o dyscyplinie, ale jak się jej nauczyć? Jak wypracować w sobie tą silną wole podtrzymywania raz objętego kursu?

 • Bietka

  Co zrobić, kiedy pomimo wysilkow i odraczaniu gratyfikacji, ona się wciąż nie pojawia :)

 • Gusia

  czy można do Ciebie napisać z pomysłem na bloga w celu przedyskutowania, burzy dwóch mózgów? dzięki za webinar!

 • Asia

  Czy masz tak, że jeśli odpoczywasz od nadmiary obowiązków, czujesz wyrzuty sumienia, że nie pracujesz?

 • Kasia

  Mówiłeś, że ludzie zdyscyplinowali mogą źle wybrać i w tym tkwić. Jak się zorientować, że jesteśmy na złej drodze? Pozdrawiam :)

 • desaparecida

  Jakie jest Twoje zdanie na temat stosowania w codziennym życiu technik mindfulness?

 • Patrycja

  Czy będzie możliwość ponownego obejrzenia tego wykładu? Trochę się spóźniłam….

  • Tak. Jutro na kanale dostępny :)

   • Patrycja

    Super! Bardzo się cieszę z tego powodu, zawsze miło się Ciebie słucha :) Pozdrawiam!

 • Dzięki za te 1,5 godziny :)

 • Patricia La Boîte

  Andrzej, było mega! Czekam na więcej :)

 • A ja poproszę o cytat Seneki, jeśli masz go gdzieś spisany, bardzo mi z nim po drodze! I dzięki za ten czas :)

 • Dyscyplina największą siłą największych

 • Marcin

  Cześć Andrzej, fajne szkolenie!
  Jak tam nowa książka Ferrisa – przeczytałeś/polecasz?
  Możesz coś więcej powiedzieć o ACCA, jakie to konkretnie kursy, jak długie, co dają, jakie możliwości, ile płatne itp?

  Pozdro!

 • Karolina

  Ilekroć gubie swój azymut wracam na Twojego bloga i ten pomysł nigdy nie zawodzi. Czuję ,jakbym wracała do ulubionej sprawdzonej przytulnej knajpki,gdzie spotykam znajome twarze,które sprawiają ,że robi się cieplej na sercu,a dobre rady sa na tyle trafne,ze od razu chcesz je wdrożyć w życie i juz wiesz ze bedzie lepiej.

 • katarzynabak 48

  Cześć Andrzej! Dzięki wielkie za to szkolenie, bardzo konkretne i chwała Tobie za nie, najchętniej puściłabym to wszystkim znajomym ze studiów. :P
  Mam pytanie – czy w szkoleniu wspominając o książce “Category of one”, miałeś na myśli : “Becoming a Category of One: How Extraordinary Companies Transcend Commodity and Defy Comparison” Joe Callowaya?
  Nie wiesz czy istnieje polski przekład? :c

 • Agnieszka

  świetny filmik, dzięki!

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)