Czas czytania: około około 90 minut

Dyscyplina czy motywacja – kluczowy wybór

Dyscyplina czy motywacja? Bardzo dużo mówi się współcześnie o motywacji. Przypisuje się jej prawie, że magiczne zdolności. Zmotywowani ludzie rzekomo osiągają sukcesy i widać ich potem na olimpijskich stadionach. Tylko że… to nie do końca tak. Chcąc stanąć na podium powinniśmy raczej rozmawiać o dyscyplinie.

Jednym z moich ulubionych pytań (podłapałem je od Tima Ferrissa) jest: a co gdybym przez 48 godzin robił coś odwrotnego?

Na dobry początek proponuję coś prostszego.

90 minut (mniej więcej) odwrotnego patrzenia na absolutnie najważniejsze słowo psychologii ostatnich piętnastu lat.

Wydaje mi się, że każdy z Was natrafił w minionej dekadzie na jakąś formę treści motywacyjnych. Filmy, mające podnieść Wam tętno i skusić do mocniejszych starań. Teksty poprawiające humor i dające energię, by “już jutro to na pewno pójść na siłownię”. Są one obecne wszędzie. Niedawno dostrzegłem półkę “literatury motywacyjnej” w mojej ulubionej artystycznej księgarni, więc chyba przemiana rynku dopełniła się już ostatecznie ;)

I nie da się ukryć, że motywacja JEST potrzebna. W klasycznym rozumieniu tego pojęcia, chodzi wszak o zrozumienie wartości, które nami kierują. O ustalenie powodów, dla których i dzięki którym w ogóle zaczynamy jakiś wysiłek. Zgodnie ze słowami pani doktor Ewy Jarczewskiej-Gerc (polecam wywiad) bez tego nie da rady w zasadzie nic w życiu zrobić. Na szczęście jest to do pewnego stopnia proces intuicyjny i tylko w niektórych przypadkach należy w niego ingerować np. dodatkowymi radami.

Tylko że widzicie, współcześnie słowo “motywacja” oznacza też coraz częściej (i powoli zaczyna oznaczać wyłącznie!) aktualne “poczucie chciejstwa”. Czy mi się chce, czy mi się nie chce. Takie patrzenie na człowieka może doprowadzić do strasznych frustracji i gniewu.

Bodajże Alan Watts powiedział kiedyś, że człowiek zwracający uwagę na każdą nutę z osobna być może słyszy dźwięki, ale na pewno nie słyszy muzyki.

Podobnie jest ze szczęściem. Ludzie co piętnaście sekund sprawdzający “czy na pewno jestem w tej sekundzie szczęśliwy?” są bliżsi chandrze i wkurzeniu niż osiągnięciu błogiej nirwany dobrostanu w głowie i życiu.

Dyscyplina czy motywacja? To które?

Podobnie jest wreszcie z “chceniem się”.

Jeśli człowiek co piętnaście sekund “sprawdza” czy nadal mi się chce… nie zajdzie daleko. W ciągu pierwszej godziny pracy nad czymś nowym średnio odechciewa mi się tej pracy jakieś dziesięć, dwadzieścia razy. W ciągu drugiej godziny – już tylko pięć. W ciągu trzeciej godziny – raz.

A potem w trakcie godzin: czwartej, piątej i szóstej… ani razu.

Współczesne myślenie o motywacji w niebezpieczny sposób zachęca do ciągłego “motywowania się”, sprawdzania, czy aby na pewno jestem akurat zmotywowany do kolejnej czynności. Jest to szkodliwe i wyjątkowo krótkowzroczne podejście. O wiele, wiele lepiej jest korzystać z tych uderzeń energii by planować i budować szczelne systemy pod przyszła dyscyplinę.

Dyscyplina, w przeciwieństwie do motywacji (we współczesnym, uproszczonym rozumieniu) nie starcza na kwadrans.

Ona starcza na lata.

Zapraszam na wykład – może Was do tego przekonam :)

Sprawdźcie swoją determinację!

Ale, zanim webinar, jedno ogłoszenie. Patronem i sponsorem tego szkolenia dla Was jest ACCA, międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. Dzięki nim opowiedziałem już o podobnych tematach w grudniu, na auli warszawskiej uczelni SGH. Teraz o wiele szerszy i bardziej rozbudowany materiał prezentuję online. W taki sposób, by każdy miał do niego dostęp :)

ACCA to nie tylko organizacja, ale też pewna interesująca, choć nie najłatwiejsza ścieżka przez studia. Trzeba się przy niej bardziej postarać. W efekcie dostaje się międzynarodowe kompetencje, lepszy start na rynku zawodowym, wyjątkowe przeszkolenie w języku angielskim, ekonomicznie rozłożone egzaminy oraz, co być może jest największą wartością dodaną, absolwenci kursów ACCA charakteryzują się potem wyjątkową elegancją w biznesie, co jest natychmiast dostrzegane na wielu rozmowach o pracę.

Jeśli chcecie więcej poczytać o tym procesie (a także załapać się na tańszą opłatę rejestracyjną, jeśli się już zdecydujecie) to gorąco zapraszam Was na tę stronę. Pod linkiem czeka na Was formularz rejestracyjny oraz szersze wyjaśnienie, o co chodzi :)

Polecam.

Wykład

(Jeśli chcecie zadawać mi pytania to zapraszam albo tutaj, w tej notce, albo pod filmem bezpośrednio na YouTube!)Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!