Czas czytania: około 7 minut

Droga do pierwszej pracy (darmowy e-book w prezencie)

Jak zdobyć pierwszą pracę? Jak znaleźć tę przełomową ofertę, która potem zagwarantuje i kasę, i doświadczenie, i udany start w wybranej karierze? Stażem? Portfolio? Wysłaniem w świat tysiąca sów pocztowych, jak w Harrym Potterze?

To trudne, ale wykonalne.

Należy się jednak najpierw dobrze przygotować. Osobę dopiero ruszającą w pełną przygód podróż przez rynek pracy bardzo szybko spotkają setki pytań. Często niełatwych. Czy lepiej zdobyć doświadczenie, czy zarobić? Działać na studiach czy poza studiami? Wysyłać CV klasyczne czy kreatywne?

Niestety prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy.

Na szczęście mogę Ci podpowiedzieć, OD CZEGO zależy :)

Czemu chcę o tym opowiedzieć?

Swoje przygody na rynku pracy zaczynałem jako trzynastolatek bez dostępu do internetu w domu. Pisałem na rodzinnym komputerze artykuły, które później – na dyskietce – na lekcjach oraz pozalekcyjnych kółkach informatycznych wysyłałem mailem do różnych redakcji gorąco licząc na to, że nie spytają się mnie, ile mam lat. Trochę później swoje szesnaste urodziny spędziłem wyrabiając numer NIP, bo pojawiła się opcja, że może mógłbym stażować w pewnej firmie robiącej gry wideo.

Poza doświadczeniem Rodziców, nie potrafiłem wtedy znaleźć ani jednego przystępnego materiału, który wyjaśniłby dzieciakowi co i dlaczego jest ważne, gdy zaczynasz karierę.

Dzisiaj jest już inaczej. O internet łatwo, a wspaniałe publikacje pojawiają się w nim każdego dnia. Często są darmowe. Wierzę jednak, że moje – nie ukrywam, trochę dziwne – doświadczenie będzie wartościowym dodatkiem dla każdego, kto chce porządnie ogarnąć swój start na rynku pracy.

Żeby nie być gołosłownym (tj. nie pisać wyłącznie o moich prywatnych wnioskach) każda rada jest też poprawna w kontekście mojego wykształcenia (jestem absolwentem zarządzania na UW oraz psychologii biznesu na SWPS) oraz wsparta konsultacjami z gronem ekspertów.

O czym jest ten e-book?

Przygotowując się do napisania zestawu artykułów, który masz teraz przed sobą w formie jednego pliku sprawdziłem, o czym najrzadziej się mówi, gdy pisze się porady dla młodych. A potem spróbowałem zaadresować dokładnie te kwestie.

Jeśli szukasz nowej pracy (lub pierwszej pracy) dowiesz się tutaj, jak znaleźć swoje mocne strony, jak zdobyć pierwsze doświadczenie, jak idealnie „wstrzelić się” w wybraną ścieżkę zawodową oraz jak dobierać zlecenia lub etaty, by potem złożyły się na satysfakcjonującą karierę.

Co znajdziesz w środku?

W skrócie: artykuły, które na przełomie minionego roku publikowałem na łamach tego bloga :)

Każdy z nich można w każdej chwili znaleźć w archiwach, ale wiem, o ile łatwiej przyswaja się wiedzę z konkretnego zbioru informacji, a nie wyłącznie “skacząc” po różnych linkach. Stąd decyzja o spięciu wszystkiego w jeden, pięknie złożony, spójny dokument. Można go sobie wydrukować i w spokoju mazać markerem tak długo, aż zacznie nabierać sensu ;)

Podzieliłem go na cztery duże rozdziały: przygotowania, pierwsze kroki, trudne decyzje oraz szerszą perspektywę.

Artykuły w “przygotowaniach” poświęcone są budowaniu wiedzowego fundamentu pod późniejsze rozpoczynanie kariery zawodowej. Pominięcie tego kroku może początkowo wydawać się nieszkodliwe, a potem człowiek orientuje się, że od ośmiu lat dostaje awanse nie w tym zawodzie, który naprawdę lubi.

Mając za sobą należyte ogarnięcie podstaw, pora wreszcie zabrać się do akcji. Wtedy pojawiają się “pierwsze kroki”. Te artykuły to zestaw gotowych rozwiązań na palące każdą młodą osobę dylematy, które można najszybciej streścić następującą scenką: mamy studenta na drugim roku, a każda oferta pracy wymaga od niego minimum 3 lat doświadczenia w zawodzie. I co teraz?

W pewnym momencie kariery każdego spotykają dylematy, do których naprawdę trudno jest się wcześniej przygotować. Wziąć wspaniale płatne zlecenie czy może takie, które natychmiast zagwarantuje rozgłos? Odpowiedź nigdy nie będzie oczywista. Dzięki doświadczeniu innych można jednak podjąć starania, by wybrnąć z nich jak najmądrzej. Tym rozważaniom poświęciłem segment “trudne decyzje”.

W ostatnim rozdziale e-booka czekają dwa artykuły nie oferujące gotowych rozwiązań, za to zachęcające na spojrzenie na swoją karierę z dystansu.

Dodatkowo każdy artykuł wzbogaciłem o proste, ale efektywne ćwiczenie do samodzielnego wykonania.

Zatem, aby nie przedłużać, oto obiecany e-book! Jest dostępny w formacie PDF nadającym się do oszczędnego druku w pomniejszeniu (tzn. 2 strony na jednej). Waży niecałe 2MB, więc sugeruję używać wi-fi lub internetu stacjonarnego.

Tutaj możesz pobrać e-book w wersji PDF: link do pobrania | mirror

Tutaj możesz pobrać paczkę .zip: link do pobrania | mirror

Chyba że interesuje Cię wyłącznie jeden, konkretny temat – wtedy czytaj dalej.

Tak jak wspomniałem, zawartość e-booka została w trakcie minionego roku opublikowana na tym blogu w formie samodzielnych artykułów. Należą one do serii “Masz to w sobie!”, którą przygotowuję w partnerstwie z bankiem Credit Agricole. Niektóre są bardziej pragmatyczne, inne trochę bardziej filozoficzne. Ale każdy w zdroworozsądkowy sposób pomaga ogarnąć swoją sytuację na starcie kariery zawodowej :)

Mocny strzał na początek? Niezłomność to klucz do sukcesu.

Szybka porcja przydatnej wiedzy by rozpocząć udane notatki? Przeczytaj koniecznie jakich prac się podejmować – prosty, niełatwy wybór.

Warto też zapoznać się z Jak napisać skuteczne CV do pracy – kompleksowy poradnik.

W poprzednim odcinku: Upływ życia – kiedy późno to za późno?

Wrześniej zwróciłem uwagę na to, co łączy ludzi, którzy odnoszą sukces w Dolinie Krzemowej oraz jak mieć doskonały start tuż po studiach. Oraz jak poznać swoje mocne strony.

Niedawno rozpisałem też kompetencje, których najbardziej szukają na rynku pracodawcy!

Jedna z ostatnich premier (już mniej studencka a bardziej bizowa) skupiała się na 12 rzeczach, które chciałbym wiedzieć, gdy sam zaczynałem biznes razem z lekturą uzupełniającą dla ludzi decydujących się na pracę na etacie: skąd wziąć doświadczenie, gdy dopiero się zaczyna.

A może chcesz pogadać z zawodowcem?

No to mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Już tej jesieni i zimy będziesz mogła zajrzeć na nowe wydarzenia promowane marką Świeża Krew do Pierwszej Pracy, które organizuje Credit Agricole. Skonsultujesz tam swoje CV i list motywacyjny, i nie tylko :)

Warto obserwować stronę projektu, bo wkrótce będzie aktualizowana.

I wreszcie, na wielki finał, jeśli masz ochotę sprawdzić, jaki biznes byłby odpowiedni dla Ciebie, gorąco zachęcam do skorzystania z naprawdę fajnego testu kompetencji i predyspozycji zawodowych, którzy przygotowali dla Was eksperci z Credit Agricole. Sam uzupełniłem go aż dwa razy (próbując różne odpowiedzi, które mnie opisują) i teraz trochę lepiej wiem, czym powinienem się  zajmować, by było najbliżej moim predyspozycjom :)

Do tej pory kliknęło w niego ŁADNIE ponad 20 000 z Was, więc wyczuwam, że sprawdza się nie tylko u mnie ;)

I dobrze. Razem łatwiej się daje radę :)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Zdjęcie: Bryan Minear.

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!