Czas czytania: około 7 minut

Co robić z dłuższym dniem? – 17 pomysłów na dodatkowe godziny

Ciepło za oknem? To znaczy, że dłużej będzie jasno. Wreszcie. Po długiej zimie zawsze cieszy mnie fakt, że mogę się przespacerować po Warszawie i NIE oglądać zachodu słońca o osiemnastej, dziewiętnastej, dwudziestej :) Co robić z dłuższym dniem?

Dziś chcę Ci podrzucić luźną listę fajnych inspiracji na przyjemne spędzenie tych dodatkowych “jasnych” godzin. Wyszedłem z założenia, że choć każdą z poniższych czynności można równie dobrze się zajmować w listopadzie, to jednak poczujemy się przyjemniej, gdy od uchylonego okna ciągnie ciepłym powietrzem i jasnym, naturalnym światłem.

Łapcie:

1. Chodź piechotą. Jest super! Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić to spróbuj na uczelnię lub do pracy – chociaż część trasy! – przejść na piechotę. Albo rowerem. Grunt, żeby się poruszać :)

2. Chodź na spacery z podcastami lub audiobookami. Moja ulubiona metoda “kradzenia czasu” z zajętej doby. Dzięki załatwianiu sprawunków na osiedlu oraz ogarnianiu podstawowych obowiązków domowych każdego dnia znajduję przynajmniej godzinę na dowiedzenie się czegoś nowego lub posłuchanie fajnej książki.

Można też z tego skorzystać w formie spaceru!

3. Zacznij czytać godzinę dziennie. Z mojego skromnego doświadczenia to jest absolutnie najlepsza inwestycja jaką człowiek może wybrać, jeśli interesuje go, by każdy kolejny rok był lepszy od poprzedniego. Godzina czytania dziennie to, wliczając pomyłki i “niechcieje” i nagłe wypadki, przynajmniej 200 godzin czytania w roku.

A 200 godzin to nawet w najgorszej wersji 20 poznanych spojrzeń na świat :)

4. Zacznij czytać Umowy Śmieciowe. Jeśli szukasz czegoś zupełnie niezobowiązującego to może skuszę Cię do spróbowania mojego serialu do czytania? To powstająca “na żywo”, odcinkowa opowieść o Hannie, która przyjechała do Warszawy rozpocząć karierę, ale absolutnie wszystko poszło nie po jej myśli. Śledzi ją konsekwentnie kilka tysięcy Czytelników a nowy odcinek powinien pojawić się jakoś wkrótce :)

Pisanie jej to aktualnie moja ulubiona zabawa. Dostęp przygotowałem darmowy, więc warto rzucić okiem chociaż na pilot.

5. Wkręć się w powszechnie znany, kultowy serial. Od siebie polecam, oczywiście, Twin Peaks. Dla wielu spędzanie dodatkowych, wiosennych i letnich godzin przed telewizorem będzie pewnie jawić się jako marnowanie czasu, ale ja wierzę, że każda minuta poświęcona na sprawiającą nam przyjemność rozrywkę cudownie dokłada się do poczucia, że życie jest fajne :)

6. Obiecaj sobie oglądać jeden film dokumentalny tygodniowo. Tutaj wyjątkowo warto skusić się na abonament Netflixa. Ich passa wrzucania niezłych materiałów ma się doskonale (na start: Abstract, Chef’s Table, Five Came Back, I’m Not Your Guru i przymierzam się do tego o minimalizmie). Dzięki temu w przyjemny sposób nauczymy się patrzeć na świat przez zupełnie nową parę okularów!

7. Miej więcej czasu dla bliskich. Po prostu.

Nie ma więcej wartej formy spędzania czasu.

8. Wkręćcie się w gry planszowe. Ha, moja prywatna eternal crusade. Jeśli już widzisz się z przyjaciółmi to może partyjka w dobrą planszówkę? To zawsze dobry pomysł. Uprzyjemnia rozmowy na inne tematy, jest świetnym dodatkiem do podjadania smacznych rzeczy i wylegiwania się na kanapie :)

9. Śpij więcej. Pomysł wbrew intuicji, ale wielu ludzi często reaguje na dłuższy dzień szybszą pracą. Szybciej robią potem zakupy, szybciej ogarniają dom. I tak sobie myślę, że jeśli czas na to pozwoli – może warto spróbować kłaść się godzinę wcześniej. Twój organizm jeszcze za to podziękuje.

10. Medytuj. Nie musisz siadać ze skrzyżowanymi nogami i wydawać z siebie cichego nucenia. Ale spróbuj znaleźć w ciągu dnia te dziesięć, piętnaście minut, które poświęcisz na patrzenie się w dal i pozwolenie swojej głowie, by robiła co tylko chce. A Ty będziesz te pojawiające się spontanicznie myśli akceptować, chwilę obserwować, i puszczać dalej. Pod koniec takiej chwilki myślenia zorientujesz się, że czujesz się puściej i spokojniej niż kiedykolwiek.

11. Może nowy nawyk? Dłuższe dni to świetna okazja, by wkręcić się w bieganie. Albo rower. Albo inną niewymagającą kasy ani super specjalistycznych przyrządów formę spędzania czasu. Może ćwiczenia typu bodyweight w okolicznym lasku?

A może nowy pomysł na siebie?

12. Nie spiesz się. Możesz też robić to, co do tej pory, tylko że wolniej. Zbawiennie wpływa na psychikę.

13. Ucinaj sobie wieczorne drzemki. Dla osób, które śpią w nocy tyle, ile potrzebują. Prawie zawsze dobrym pomysłem jest dodatkowa drzemka, dosłownie 25-30 minut, mniej więcej w okienku 17-19. Dzięki niej zyskuje się zastrzyk energii pozwalający na przyjemne i “przytomne” spędzenie wieczoru :)

Z podobnych powodów w Portugalii istnieje tradycja cafe ultimo de dia, czyli szybkiego curto koło 21 :)

14. Zaangażuj się w przearanżowanie mieszkania. Może to mój prywatny fizioł, ale bardzo lubię coś poprzesuwać w mieszkaniu. Na nowo ogarnąć biurko, może przemyśleć ułożenie książek. Mało kto lubi to robić jak za oknem jest ciemno, ale w długie, sobotnie popołudnie? No marzenie.

15. “Podokańczaj” otwarte rzeczy. Jeśli nie masz dokładnego pomysłu na nowy serial/książkę/grę to bardzo dobrym pomysłem będzie podomykanie tych, które się za Tobą wloką. Dzięki temu ma się bardzo satysfakcjonujące wrażenie konsekwencji :)

16. Zapisz się na kurs online. Jest ich teraz tyle (i bywają w tak promocyjnych cenach!), że aż szkoda nie spróbować. Od siebie gorąco polecam Masterclass (poziom basic, raczej inspirują niż uczą) oraz CreativeLive (odwrotnie). Z założycielem i pomysłodawcą tego drugiego projektu – Chasem Jarvisem – przeprowadziłem dla Was najwyżej oceniany wywiad w historii bloga.

17. Pomyśl na co nie było od dawna czasu i poświęć się TYLKO temu. Serio. Masz absurdalną potrzebę posprzątania piwnicy? Dajesz. Chcesz zaliczyć wszystkie muzea codziennymi spacerami? Dajesz. Nie masz ochoty nic robić i po prostu interesuje Cię spokojne gotowanie, by potem zjeść kolację z pudełeczka nad Wisłą?

Brzmi super :)

Udanego wypoczynku, moi drodzy!

Lubisz podobne tematy? Zapraszam na newsletter. Tam czeka więcej.


Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!