Autor: Andrzej Tucholski | 18 sierpnia 2016 | Komentarze:

UX, psychologia, technologia i biznes – rozmowa z Hubertem Anyżewskim

Zawsze fascynowało mnie to, jak dużo wrażeń i odczuć człowieka jest dzisiaj związanych z technologią. Komputera używa się wygodnie lub niewygodnie. Obsługa pralki może być “miła” lub “irytująca”. Zakładanie konta w banku – choć prawnie zawsze wygląda podobnie – jesteśmy w stanie zapamiętać jako “bezbolesne” lub “katorgę”. Skąd to się bierze?

Odpowiedź jest wielopoziomowa, ale na szczęście mam dla Was eksperta, który te poziomy dobrze zna :)

Kim jest Hubert Anyżewski?

Z wykształcenia psycholog społeczny, absolwent Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (dziś Uniwersytet SWPS). Założyciel i Prezes innowacyjnej firmy strategicznej i projektowej uselab oraz spółek produktowych. Projektant i konsultant User Experience i Custumer Experience z ponad 14 letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w tworzeniu strategii dla produktów i usług z obszaru fin-tech oraz tworzenia innowacji w organizacjach. Realizował najbardziej innowacyjne projekty dla sektora finansów w regionie CEE. Oficjalny ekspert Google z zakresu Startegii Produktowej. Pracował z firmami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Skandynawii oraz krajów Unii Europejskiej. Aktywny członek społeczności UX i CX na świecie, prelegent na konferencjach międzynarodowych.

Współzałożyciel i członek rady programowej UX Poland – największej konferencji poświęconej tematyce projektowania i UX w Europie Centralnej. Jest również ambasadorem ogólnoeuropejskiej konferencji architektów informacji (Ambassador Euro IA) użyteczności i projektowaniem interakcji. Współwłaściciel i v-ce prezes zarządu firmy UseLab zajmującą się badaniami użyteczności oraz projektowaniem interakcji. Jest członkiem Usability Professionals` Association oraz jednym z członków założycieli Polskiego oddziału Usability Professionals` Association. Jako przedstawiciel firmy UseLab należy do Centrum Zaawansowanych Technologii w konsorcjum Technology Partners. Specjalizuje się interakcji człowiek–komputer oraz badaniu i wdrażaniu użyteczności w produktach informatycznych. Założyciel, kierownik i wykładowca studiów podyplomowych User Experience Design w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach.

Powiedzieć, że “dużo robi” to jak nic nie powiedzieć :)

WYWIAD

Owocnego oglądania!

CO DALEJ?

Ciekaw jestem Waszych odczuć.

Jakie sprzęty lub usługi najbardziej interesują Was pod kątem tego, że definiuje je “ludzkie podejście”, a nie tylko zaprogramowany program wykonujący konkretną funkcję. Dla mnie ten temat to niekończąca się fascynacja i bardzo chętnie poznam nowe opinie lub pomysły :)

Dziękuję!

Ciao,

Andrzej Tucholski

 

///

PS: Artykuł, wywiad i merytoryka przygotowane we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Organizacja projektu to zasługa Michała Krześniaka. Za piękną oprawę audiowizualną odpowiada ekipa Only Only. Jak coś nie wyszło, to pewnie przeze mnie :)

Bądźmy w kontakcie:
 • Adrian

  Wywiad najwyższa klasa, mind blowing. Ogromna ilość wiedzy i inspiracji w 36min. Hubert bardzo ciekawie opowiada i ma olbrzymią wiedzę, sam zastanawiam się nad pójściem w kierunku UX lub analizy biznesowej i ten wywiad mnie do tego przybliżył.

 • Ale fajnie :) Dzięki za ten wywiad. Bardzo mnie UX fascynuje i biję się z myślami, czy iść od października na studia podyplomowe, na które się zapisałam – właśnie UX design na SWPS. I chyba mnie tym wywiadem przekonałeś :)

 • Alicja

  Wywiad jest interesujący, ale… Nieomal wszystko o czym mówił p. Hubert Anyżewski jest od dawna znane. Oczywiście bez obecnej informatyki, programowania, nowych technologii itd. ale cel był i jest ten sam.

  Warto poczytać jak kiedyś działał Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Tu pracowali projektanci, którzy myśleli właśnie o użytkowniku w od początku do końca swego projektowego działania. Tak byli uczeni na Wydziałach Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych, czy innych tego typu uczelniach. Instytut działa także obecnie, ale jest to już innego rodzaju działalność, też ważna i skierowana do projektantów różnych dziedzin naszego życia. Tak więc w zasadzie niewiele tu nowości w myśleniu o nas czyli wszystkich użytkownikach każdej rzeczy czy usługi.

 • Maciej Świerżewski

  Genialny wywiad! Z obu stron. Świetne pytania z Twojej strony i tak samo dobre odpowiedzi. Po cichu powiem, że czekałem na ten wywiad kiedy po raz pierwszy Was wspólnie słuchałem podczas panelu dyskusyjnego na SWPSie. I tak samo jak wtedy, tak i teraz mam po prostu w głowie “wow. To jest to dokładnie czego potrzebuję w tej chwili”.

  Nie mogę się już doczekać, aż zacznę w październiku dalszą edukacje właśnie na tej ścieżce psychologiczno-technologicznej.

  Dzięki!

 • Ewa Tomczak

  Dzięki za wywiad. Dobrze się dzieje, że coraz częściej zaczynamy od patrzenia na prawdziwe potrzeby ludzi, a nie na maszyny, które stoją na hali albo na linijki wcześniej napisanego kodu.

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)