Czas czytania: około 11 minut

To NIE będzie najlepszy rok Twojego życia

W Polsce nie ma jeszcze na to AŻ TAKIEJ mody, ale w Anglii i Stanach od dwóch miesięcy w zasadzie co druga publikacja zawiera jakąś wersję hasła “the best year ever”. Nie mam nic przeciwko wysokooktanowym ambicjom, sam lubię regularnie uruchomić rundę skrajnego pracoholizmu, aaaaaale… no to nie jest do końca tak, jak to hasełko mówi. To raczej nie będzie najlepszy rok Twojego życia.

Dwie możliwe opcje

Zobacz: jeśli się nad tym zastanowić, to hasło “the best year ever” można rozbić na dwie spore kategorie planów.

Jedną są pomysły stawiające na piedestale *mnie* i to są wszystkie rzeczy w stylu “więcej spać, zdrowiej jeść, chodzić na randki, dbać o przyjaźnie”. Ludzie starający się skupić na tych stronach życia z reguły są szczęśliwsi, ale też mają dosyć stały zestaw długoterminowych problemów z, powiedzmy, finansowym zabezpieczeniem przyszłości.

Drugie pudełko to z kolei kult *celu* i znajdziesz tam “zarobić bańkę, założyć firmę, stworzyć poczytnego bloga, przejechać Europę na grzbiecie wyjątkowo puchatej owcy”. Ludzie starający skupić się na celach z reguły cieszą się bardziej “widocznym” sukcesem, choć nierzadko okupują to uzależnieniami lub depresją.

Czy te opcje są symetryczne?

Często ludziom wydaje się, że tylko opcja nastawiona na cele jest toksyczna, bo nakłada na życie ciężki reżim. OK, jest w tym sporo prawdy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że opcja “ja” też gwarantuje niezły kierat. A co, jeśli akurat dostanę niespodziewane, wybitne zlecenie na ilustracje do książki na brazylijski rynek? Wtedy nadal mam “dużo spać”, nawet jeśli zmarnuję życiową szansę?

Raczej nie :)

Dlaczego “best year ever” to marne odniesienie?

Płynnie przechodząc z psychologii do biznesu: cel zdefiniowany jako “najlepszy” to naprawdę podle zdefiniowany cel. No, ale ja nie jestem od tego by się tutaj czepiać popularnych uproszczeń (ba, sam je lubię), więc spróbuję wyjaśnić mój tok myślenia na przykładzie poniższych punktów:

1. Płytka wymiana. Powiedzmy, że postawisz sobie pewien cel, dzięki któremu będziesz potem “wiedzieć”, czy dany rok faktycznie był najlepszy w życiu. Lepiej nie mów o tym znajomym, bo część z nich może spróbować się z Tobą założyć o dychę i pewnie wygra. Powód jest prosty: czas nie jest z gumy i jeśli poświęcisz pełną uwagę, powiedzmy, pracy, to prawie na pewno zarżniesz tym samym swoje zdrowie, relacje rodzinne czy studia.

2. Wypalenie zawodowe. Ale, niech Ci będzie, powiedzmy że połączysz zarówno wysoką celowość z wysokim dbaniem o siebie. Wtedy masz spore szanse by w istocie zagwarantować sobie najlepszy rok w życiu. Problem zacznie się za trzy lata, gdy dogoni Cię skrajne styranie i, jeśli będziesz mieć pecha, wypalenie wywołane ponad trzydziestoma miesiącami przepracowania. Czy warto wymieniać jeden najlepszy rok w życiu na jeden wyjątkowo trudny i potencjalnie marny rok w życiu? Nie wiem.

3. Wieczna frustracja. Wiesz co masz BEZ PUDŁA zagwarantowane za każdym razem, gdy próbujesz zaprojektować sobie świetny, produktywny, wyjątkowo szczelny plan? Pewnie wiesz, bo pogrubiłem te dwa słowa jako początek niniejszego akapitu. Frustrację. Wielką, nieustającą frustrację.

4. Odebranie sobie spontaniczności. Powiedzmy, że w czwartkowy wieczór zaplanowaliście sobie albo “sen” albo “dwie lekcje języka aramejskiego”. Ekstra. A co z sytuacją, w której akurat przekręci do Was przyjaciel, że urodziła mu się córka i ma na imię Renata i musicie NATYCHMIAST stawić się w pubie na świętowanie? Wybierzecie poczucie winy czy frustrację?

5. Odebranie sobie szansy na rozwój. Wspomniałem już o tym parę akapitów wyżej. Możecie zaplanować sobie ile czego tylko chcecie, czy to “ja”, czy to “celów”, a życie i tak potraktuje się z tym szorstko i bez padonu. Powiedzmy, że zaplanowaliście sobie “namalowanie całego artbooka dzieł graficznych”. Świetnie. A co, jeśli w marcu po prostu WYBUCHNIE Wam popularnością Wasz mały, internetowy komiks i zacznie go czytać połowa wschodniego wybrzeża USA? Nadal będzie podążali za artbookiem, czy raczej zmonetyzujecie nagłą szansę? Ale ona Was przecież nie doprowadzi do zaplanowanego celu.

6. A co z planami wielopoziomowymi? To też wyjątkowo często pomijana kwestia. Są pewne rzeczy, które można zrobić w rok, ale są też pewne rzeczy, do których potrzeba przynajmniej dwóch-trzech lat. I co wtedy? Który z tych trzech rocznych okresów będzie postrzegany jako “najlepszy” – ten gdy dopiero zrzuci się masę, czy ten, gdy nabierze się mięśni?

7. A co z planami dotyczącymi innych ludzi? Czy Twoi bliscy na pewno zostali uwzględnieni w tym, co planujesz? A może jeszcze lepiej, część Twoich planów zawiera “kogoś” jako formę celu? A co jeśli oni będą mieli zupełnie inne plany?

8. Najważniejsze: a co z czynnikami niezależnymi od Ciebie? O tym pominięciu będzie cały kolejny akapit, więc przejdźmy od razu tam.

Podstawowy problem z “najlepszy rok Twojego życia”

Wiesz, jaki jest mój główny problem z takimi hasłami? Próbują człowiekowi wkręcić, że to ODE MNIE zależą zarówno te czynniki, które faktycznie zależą ode mnie, jak i te czynniki, na które nie mam absolutnie jakiegokolwiek wpływu.

Chcesz wejść na wysoką górę? Pamiętaj o sytuacji politycznej w kraju docelowym, Twoim zdrowiu, ewentualnych losowych kontuzjach, pogodzie, gorszej sytuacji finansowej i setkach innych spraw.

Chcesz założyć firmę? Pamiętaj o zmieniającej się sytuacji prawnej, o ciągłej żonglerce podatkowej, o różnych innych krajach pozwalających na założenie firmy, o innych metodach rozliczania się, o koniunkturze i setkach innych spraw.

Chcesz zrobić cokolwiek? Pamiętaj o setkach niezależnych od Ciebie czynników, które mogą sprawić, że sto razy mądrzejsze będzie “przeczekanie” z danym tematem roku lub dwóch, lub – bo czemu nie – wybranie zupełnie alternatywnej ścieżki. Trzeba tylko najpierw mieć cel sprecyzowany trochę celniej od “najlepszy rok” i jakaś jedna “rzecz”, po której to poznamy.

Porównanie wstecz

Oczywiście można też dojść do wniosku, że chodzi o “jak najlepszy rok do tej pory”, co jest w miarę ciekawym podejściem do życia, tylko że, znowu, niezdrowym. Po pierwsze, nabiera się przez takie nastawienie BRAKU szacunku do dotychczasowych przeżyć i doświadczeń. Szkoda w życiu nawet negatywne rzeczy skreślać jako “gorsze” od czegoś. To one nas tworzą. W całości. W sumie. Akceptacja lub, w najgorszej wersji, zrozumienie pozwalają na więcej.

Po drugie, wieczne zwiększanie “ciągu” sprawi, że wrócimy do jednej z wcześniejszych opcji. Przeciążenie, przegrzanie i eksplozja silników są w zasadzie gwarantowane.

Moja propozycja – jak mieć najlepsze życie, niezależnie od roku

Gdy rozmawiam z mądrzejszymi ode mnie, gdy czytam książki i biografie poświęcone dawnym mistrzom i Wielkim Ludziom różnych dziedzin (od wojska, przez naukę, po sztukę czy sport, czy biznes) to widzę pewną powtarzającą się zależność.

Przy wzięciu poprawki na to, że ogrom z nich przypłacił efekty swojego pracoholizmu uzależnieniami, depresją i – niestety, bardzo często – samobójstwem pojawia się pewien ciekawy model, który ze sporą czujnością można spróbować powtórzyć.

Połowa czasu “rozplanowana” – w połowie na “siebie”, w połowie na pracę.

Połowa czasu zostawiona pusta, bo nigdy nie wiadomo co się przydarzy.

(Czyli 1/4 na *siebie*, 1/4 na *pracę* i 1/2 luźna. Pamiętacie jeszcze wpisywanie odpoczynku w kalendarz?)

Efekty? Wolniejszy progres, niż najlepsi, ale też o wiele mniejsze prawdopodobieństwo życiowego nieszczęścia. Większa różnorodność, niż ci “najbardziej zdeterminowani”, ale za to struktura dba, by nie odlatywać od zamierzeń zanadto.

Czy w ten sposób będzie się mieć “najlepszy rok ever”?

Nie wiem. Wątpię.

Nie wydaje mi się, by dało się mieć “najlepszy rok ever”, bo możesz starać się ile chcesz, a bycia oszukanym przez partnera biznesowego z innego kontynentu lub nagłego rozpadu związku i tak nie przewidzisz. Możesz przeczuwać, możesz się przygotowywać – jasne – ale czy już same te procesy nie przeczą idei takiego wysiłku, by rok był “najlepszy”?

Powtórzę: nie wiem. Nie chcę w tym artykule prezentować żadnych twardych odpowiedzi, bo i nie ma takiej opcji, by jakiekolwiek wnioski pasowały do więcej niż jednego człowieka naraz. Dlatego z wnioskami zostawiam Was.

Weźcie je pod uwagę w trakcie analizy zeszłego roku lub przy planowaniu tego teraz, przed Wami.

Pomyślcie co tak naprawdę przyda się Wam najbardziej w nowym roku i przygotujcie się na wymagającą sprytu, kreatywności, determinacji i życiowej elastyczności batalię.

Zapewniam Was, że nowy rok nie przejmie się tymi planami nawet przez moment.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!