Autor: Andrzej Tucholski | 15 września 2016 | Komentarze:

Rozmowa o komunikacji, biznesie i nauce z profesorem Michaelem Fleischerem

Przyjęło się używać określenia “Człowiek Renesansu” na ludzi wszechstronnie zainteresowanych. Takich, którzy rano grają na instrumencie, przy obiedzie czytają biografię Prousta a wieczorem rozważają przewagę ekonomiczną Chin.

Dziś z doskonałym przykładem takiego Człowieka dla Was rozmawiam :)

Kim jest prof. Michael Fleischer?

To wybitny znawca komunikacji społecznej.

Naukowo interesuje się teorią systemów, konstruktywizmem i lingwistyką kognitywną. Wsród wielu pól badawczych profesora znajdują się m. in. problemy występujące w komunikacji społecznej, badania empiryczne i funkcjonowanie nauki w kontekście społecznym, społeczne funkcje reklamy, aktualne trendy w designie i rola designu dla społeczeństwa a także komunikacja międzykulturowa.

Jest dyrektorem Instytutu Grafiki we wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS, gdzie zajmuje się tematyką reklamy, komunikacji wizualnej, corporate identity oraz designem. W instytucie dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego jest kierownikiem zakładu projektowania komunikacji.

W pracy wykładowcy najbardziej ceni fachowość, partnerstwo i dokonania.

Michael Fleischer jest redaktorem naczelnym magazynu Communication Design Magazine i serii wydawniczej Projektowanie Komunikacji.

I nie tylko.

Bardzo, bardzo nie tylko. Ale o tym pozwólmy już opowiedzieć samemu profesorowi!

WYWIAD

Owocnego oglądania!

CO DALEJ?

Przyznam się Wam, że rozmowa z profesorem była bardzo onieśmielająca. Przygotowanie do niej zajęło mi więcej czasu niż zazwyczaj potrzebuję a i tuż przed nagraniem odczuwałem spory stres. Ale to i tak był pikuś przy samym początku konwersacji. Wiecie, można sobie być przygotowanym ile się chce, ale jeśli Wasz rozmówca “takich dyplomów jak Wasze” ma kilka a i prywatnie edukuje się na dziesiątkach pól to to po prostu czuć :))

Cenię ten wywiad głównie za jedno – poznanie podejścia pana profesora do nauki. Ciekaw jestem Waszej opinii w tym temacie. Faktycznie specjalizacje robią krzywdę? A może ogólne tematy robią krzywdę?

Czy istnieje dobra droga?

Ciao,

Andrzej Tucholski

 

///

PS: Artykuł, wywiad i merytoryka przygotowane we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Organizacja projektu to zasługa Michała Krześniaka. Za piękną oprawę audiowizualną odpowiada ekipa Only Only. Jak coś nie wyszło, to pewnie przeze mnie :)

PPS: Jeśli dziwi Cię nowy wygląd bloga – zapraszam tutaj.

Bądźmy w kontakcie:
 • Dzięki Andrzej, że przeprowadzasz takie fajne wywiady. Słucham.

 • Prof. Fleischer to mentor moich studiów. Bardzo ciekawy człowiek, uwielbiany przez studentów i w sumie dzięki niemu jestem tu, gdzie jestem. A zaczęło się od jednego wykładu na pierwszym semestrze studiów. Zainteresował mnie i otworzył oczy. Bardzo fajny wywiad! ;)

 • Akurat studiowałam na specjalności, którą Prof. Fleischer prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim i szczerze mówiąc, to trochę z jego powodu się tam znalazłam, co było zdecydowanie jedną z moich lepszych decyzji. Wspaniały człowiek – niesamowicie zmienia podejście.

 • R.

  Fajny wywiad, ale … :)

  zaskoczyło mnie, że profesor od komunikacji mówi o wychodzeniu sprzed facebooka od razu na ulicę.

  Wychodzenie na ulicę nie jest dobrym sposobem na wprowadzanie zmian.

  W przypadku uczelni studenci mają mnóstwo możliwości wpływania na to jak studia wyglądają, jeżeli tylko mają konkretną wizję i umiejętność jej przekazania. Mnie do dzisiaj dziwi kontrast pomiędzy władzami mojego wydziału, które godziły się na różne ciekawe pomysły i pomagały we wdrażaniu ich, a członkami innych samorządów studenckich, którzy te same pomysły kwitowali “Tego się nie da zrobić, starzy profesorowie nigdy nie będą chcieli o tym słuchać”.

  Studia dostarczające takie ogólne wykształcenie, jakie się marzy wielu humanistom, to jest trudny temat i nie da się tego po prostu przestawić. Otwarte katalogi przedmiotów nie działają, potrzebna jest lepsza architektura wyboru. Jednocześnie w niektórych kawałkach matematyki czy fizyki potrzebujesz kilku lat żeby dogonić słownik pojęć i zrozumieć na czym polega bieżący research. Jak nie odciąć swobodnie wybierających przedmioty studentów od takiej możliwości?

  Niezły przykład zobaczyłem też w “ma 21 wymiarów, bo ma!”. Zaproszony na wykład fizyk poległ nawet w zakomunikowaniu, że jest to robocza teoria o wielu wersjach, ma braki i na horyzoncie nie widać żadnego sposobu na jej zweryfikowanie.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_strun#Kontrowersje
  (Też polecam kolorowe kredki, mimo że nie jestem fizykiem bardzo się przydają)

 • KlaudiaS.

  Inspirujący wywiad! Warto było odkryć ciekawe podejście pana Prof. Brawo Andrzej! :)

 • A mi utkwiło w głowie jedno zdanie: “Nie ma wiedzy bezużytecznej” i to zdanie otworzyło mi oczy na pewne sprawy. :)
  Dziękuję.

 • Anek

  Jestem tu pierwszy raz i muszę przyznać, że rozmowa z Panem profesorem bardzo mnie zainteresowała. Ciekawe spojrzenie na świat i rzeczy nam znane z zupełnie innej strony. Strony, ktora przez mysl nam nie przechodzi w świcie narzuconym, nakazanym przez innych zorganizowanym.Zgadzamy sie na to bez wysilku mysli czy jest to dobre. Zmiany we wszystkich obszarach życia są niezbędne i myślę, że już wkraczamy w to małymi kroczkami. Bardzo szkoda tylko, że zmianom nadal towarzyszy samolubstwo i egoizm. Walczmy z tym tworząc i propagujac nowe rozwiązania.
  Dzieki Andrzej. Czekamy na więcej.

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)