Autor: Andrzej Tucholski | 7 stycznia 2016 | Komentarze:
Czas czytania: około 6 minut

Podsumowanie 2015 – najlepsze teksty na blogu

2015 to był przełomowy rok dla bloga. Komentarze przekroczyły liczbę 25 000, a tekstów jest już razem ponad 1 000; zmieniła się wreszcie tematyka, motyw przewodni i adres. Wymieniliśmy niezliczone opinie, komentarze i pomysły. Teraz chcę to jakoś uporządkować.

Wiele tekstów opublikowałem tylko dlatego, że “miałem taką ochotę” i przebiły one potem wszelkie standardy. Inne z kolei przygotowywałem całymi dniami a nie uzyskały jakieś wielkiej popularności aż do teraz. Wniosek: można blogować nawet sześć lat a nadal sporo rzeczy będzie takimi niespodziankami, jak zawsze :)

Oto pseudo-obiektywny wybór artykułów, które, moim zdaniem, warto zapamiętać.

Najważniejsze i najlepsze teksty z 2015 roku

1. Początek nowej strategii. Najważniejsza premiera zeszłego roku. Dzień pierwszego czerwca 2015 roku będę pamiętał jeszcze przez lata. To wtedy kliknąłem [Opublikuj] pod wpisem, który przecinał dotychczasowe pięć lat budowania bloga i zaczynał jego zupełnie nowy kurs. jestKultura.pl stała się AndrzejTucholski.pl, kultura i lifestyle ustąpiły miejsca praktycznej psychologii, work-life balance i strategiom na życie. Od tamtej pory pisze mi się tak dobrze, jak wtedy, gdy dopiero otwierałem to miejsce w 2009.

2. Miłość to dopiero początek. Najchętniej udostępniana premiera zeszłego roku. Początkowo miała to być prosta, kwietniowa notka – napisałem ją w godzinę, za jednym posiedzeniem. Do dziś nie wiem, jak to się mogło udać. Wróciłem do niej następnego dnia, aby dodać parę przypisów, sprawdzić, czy nie pomyliłem nazwisk i stwierdziłem: a dobra, niech leci. Co z tego, że głupio jest mi pisać o emocjach. Może komuś się to przyda. Tysiące komentarzy, wiadomości i maili później widzę, że była to dobra decyzja.

3. Najchętniej polecane blogi w Polsce – wyniki SHARE WEEK 2015. Najchętniej czytana premiera zeszłego roku. Choć każdorazowe przygotowanie SW to dla mnie przynajmniej trzy bezsenne noce, co roku widzę, jak bardzo jest to cenna inicjatywa. Setki autorów się poznają, dziesiątki tysięcy Czytelników zaglądają na nowe strony, wszyscy zaczynają tworzyć coś piękniejszego. W tym roku też będzie wznowienie, nic się nie martwcie.

4. Psychologia, motywacja, temperament – o życiu i pracy opowiada prof. dr hab. Jan Strelau (WYWIAD). Najważniejszy wywiad zeszłego roku. Kto wie, czy nie jeden z najważniejszych w moim całym życiu, włącznie z latami, które mają dopiero nadejść. Profesor Strelau to legenda psychologii. Autor nie tylko książek na jej temat, ale także jej CAŁYCH DZIEDZIN. Barwna, cudownie akademicka postać, która postanowiła podarować mi oraz ekipie przygotowującej razem ze mną i Michałem Krześniakiem cykl Uniwersytetu SWPS “Można” ponad godzinę swojego cennego czasu. Coś pięknego.

5. Analiza roku – co daje, dlaczego warto i jak ją zrobić. Ostatnia premiera zeszłego roku, pojawiła się publicznie 28 grudnia rano i w zasadzie natychmiast zaliczyła kilkanaście tysięcy przeczytań. Cieszę się, że poruszyłem publicznie ten temat, choć wahałem się z jego publikacją do ostatniej chwili. Końcówka 2015 i początek 2016 to nie jest najłatwiejszy okres w moim życiu, ale uznałem, że skoro te narzędzia i tok myślenia pomagają mi nawet w takiej zawierusze to pewnie komuś więcej też się to przyda. Założenie “zawsze warto pomagać” znowu okazało się prawdziwe :)

6. Duet 9 rzeczy do zrobienia przed 9. rano oraz 7 rzeczy do zrobienia po 7. wieczór. Teksty, które napisałem razem i opublikowałem tydzień po sobie. Prosty, bardzo zdroworozsądkowy poradnik “ogarniania” dwóch kluczowych dla udanego życia momentów w każdym dniu. Przyjął się i, co dla mnie najważniejsze, zaowocował ogromem maili oscylujących dookoła wniosku “mam więcej czasu”. Dla mnie to bezcenne.

7. Oddychaj. Tekst, o najkrótszym tytule w zeszłym roku :) Powstał trochę bardziej jako prywatne pomyślenie, niż “coś na bloga”, ale uznałem, że warto się nim podzielić. Parę osób zauważyło odstępstwo stylistyczne od tego, co próbuję osiągać na co dzień i pochwaliło mnie, że “czytało się to trochę jak poezję”. Nie wiedziałem, że jestem zdolny mieć ku takim rzeczom predyspozycje, więc… ha! Od dziś do CV leci “poeta” i czekam na angaże ze Świata :)

8. Metoda Pit Stop – proste, dobre i stabilne życie w 15 minut. Tekst, który jest spisaną wersją mojej prezentacji z TEDxSalon Lublin wygłoszonej w styczniu 2015 roku. Jego tytuł dużo obiecuje, ale wg. tysięcy ludzi, którzy skorzystali z proponowanego przeze mnie rozwiązania: dostarcza co potrzeba. Taki był plan. Sam z tej metody regularnie korzystam. Nie działa zawsze, ale “często” w porównaniu z “brakiem metody” to jednak niebo a ziemia.

9. Jak znaleźć swoją pasję. Jeden z ostatnich tekstów zeszłego roku, ale za to posiadacz mojego arbitralnego tytułu najlepszego obrazka w nagłówku w historii bloga. Na szczęście tematyka okazała się być nie mniej w porządku, więc tok myślowy ostatecznie trafił do tysięcy ludzi i podobno nie wyszli na tym najgorzej. Good.

10. Duet Pozytywne myślenie – kiedy jest przesadą oraz Jak to w końcu jest z tą psychologią pozytywną? Rozmowa z dr Ewą Jarczewską Gerc. Dwa dosyć zbliżone tematycznie teksty poświęcone jednej z najpopularniejszych dzisiaj dziedzin psychologii. Pierwszy usiłowałem popełnić samodzielnie, drugi to wywiad z cyklu Uniwersytetu SWPS “Można” z jedną z najlepszych wykładowczyń w całej mojej historii studiów. Poważnie. Jak macie kwadrans to zróbcie sobie prezent i posłuchajcie dr Jarczewskiej Gerc. Jest świetna.

Wyróżnienia

Tak zupełnie na boku chciałem wspomnieć też o trzech tekstach, które wyjątkowo ciepło przyjęliście w komentarzach i mailach, ale których “waga” mimo wszystko nie pozwoliła mi na umieszczenie ich w top10.

Premiery te to: Do wszystkich dziewczyn i kobiet (poświęcone kwestiom równouprawnienia), 7 powodów, dla których korzystam z AirBnB (raczej wiadomo, o czym jest) oraz 10 najważniejszych kompetencji zawodowych na rok 2020 (jak do tej pory jedyny przetłumaczony artykuł z zagranicznego portalu, ale nie wykluczam dalszych eksperymentów).

YouTube

Ciężko mi mówić cokolwiek o rozwoju YouTube’a, bo zeszły rok to jak na razie jedyny rok istnienia tego kanału w dzisiejszym formacie. Pierwszy film w strukturze Turbo Questów pojawił się w styczniu 2015 a mamy przecież dopiero styczeń 2016. Najpopularniejszymi tematami były, oczywiście, te poświęcone uczeniu się a najchętniej oglądaną serią była ta poświęcona mojej wizycie w Nowym Jorku, choć to zasługa mniej moja, a bardziej Włodka Markowicza, który jeden z tych filmów polecił u siebie :)

Nie przegap przyszłości

O, to tyle jeśli chodzi o 2015.

Jeśli chcesz mi towarzyszyć w dalszych przygodach – zapraszam do Tajemnej Listy. To newsletter, którym informuję o nowych tekstach, a jego członkowie dostają masę prezentów i, generalnie, panuje tam dosyć kameralny klimat.

Dzięki za wspólny rok.

Ciao,

Andrzej Tucholski

 

 

Bądźmy w kontakcie:
 • Jako kobieta jestem fanką Twojego tekstu o miłości i odezwy do wszystkich dziewczyn i kobiet :) Dobrze czujesz te tematy :)

 • Bardzo lubię duet z punktu 6. Uważam, że każdy, kto gdzieś tam chce sobie poukładać dni i noce, znaleźć czas i w końcu go mieć, powinien się zapoznać. :)

 • Dzięki Andrzej. Lubię tu być. :)

 • nieobiektywniej

  To był rok zmian, bez wątpienia. Nie lubię zmian, więc podchodziłam do Twojego nowego oblicza blogowego jak pies do jeża (“o nieee, to będzie kolejny blog o wszystkim i o niczym”), ale nadal znajduję tu coś dla siebie. Bardzo lubię tu być, jesteś taka jasną strona internetu. Jako czytelnik czuję się zawsze dopieszczona, bo w erze “instant”, powierzchownych informacji, tutaj znajduję przemyślane teksty, nieraz bardzo inspirujące. To tworzy tez pozytywny krąg komentujących, których refleksje lubię czytać nieraz na równi z Twoimi tekstami.
  Dobre miejsce w sieci. Powodzenia i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! :)

 • Miałam przerwę w życiu okołoblogowym, nadrabiam więc przegapione zaległości!

 • Szczerze mówiąc, gdzieś tak od czerwca właśnie zaczęłyśmy czytać z jeszcze większą przyjemnością. Świetna robota, Andrzej!

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)