Autor: Andrzej Tucholski | 7 stycznia 2016 | Komentarze:
Czas czytania: około 6 minut

Podsumowanie 2015 – najlepsze teksty na blogu

2015 to był przełomowy rok dla bloga. Komentarze przekroczyły liczbę 25 000, a tekstów jest już razem ponad 1 000; zmieniła się wreszcie tematyka, motyw przewodni i adres. Wymieniliśmy niezliczone opinie, komentarze i pomysły. Teraz chcę to jakoś uporządkować. Stąd podsumowanie 2015.

Wiele tekstów opublikowałem tylko dlatego, że “miałem taką ochotę” i przebiły one potem wszelkie standardy. Inne z kolei przygotowywałem całymi dniami a nie uzyskały jakieś wielkiej popularności aż do teraz. Wniosek: można blogować nawet sześć lat a nadal sporo rzeczy będzie takimi niespodziankami, jak zawsze :)

Oto pseudo-obiektywny wybór artykułów, które, moim zdaniem, warto zapamiętać.

Najważniejsze i najlepsze teksty z 2015 roku – podsumowanie

1. Początek nowej strategii. Najważniejsza premiera zeszłego roku. Dzień pierwszego czerwca 2015 roku będę pamiętał jeszcze przez lata. To wtedy kliknąłem [Opublikuj] pod wpisem, który przecinał dotychczasowe pięć lat budowania bloga i zaczynał jego zupełnie nowy kurs. jestKultura.pl stała się AndrzejTucholski.pl, kultura i lifestyle ustąpiły miejsca praktycznej psychologii, work-life balance i strategiom na życie. Od tamtej pory pisze mi się tak dobrze, jak wtedy, gdy dopiero otwierałem to miejsce w 2009.

2. Miłość to dopiero początek. Najchętniej udostępniana premiera zeszłego roku. Początkowo miała to być prosta, kwietniowa notka – napisałem ją w godzinę, za jednym posiedzeniem. Do dziś nie wiem, jak to się mogło udać. Wróciłem do niej następnego dnia, aby dodać parę przypisów, sprawdzić, czy nie pomyliłem nazwisk i stwierdziłem: a dobra, niech leci. Co z tego, że głupio jest mi pisać o emocjach. Może komuś się to przyda. Tysiące komentarzy, wiadomości i maili później widzę, że była to dobra decyzja.

3. Najchętniej polecane blogi w Polsce – wyniki SHARE WEEK 2015. Najchętniej czytana premiera zeszłego roku. Choć każdorazowe przygotowanie SW to dla mnie przynajmniej trzy bezsenne noce, co roku widzę, jak bardzo jest to cenna inicjatywa. Setki autorów się poznają, dziesiątki tysięcy Czytelników zaglądają na nowe strony, wszyscy zaczynają tworzyć coś piękniejszego. W tym roku też będzie wznowienie, nic się nie martwcie.

4. Psychologia, motywacja, temperament – o życiu i pracy opowiada prof. dr hab. Jan Strelau (WYWIAD). Najważniejszy wywiad zeszłego roku. Kto wie, czy nie jeden z najważniejszych w moim całym życiu, włącznie z latami, które mają dopiero nadejść. Profesor Strelau to legenda psychologii. Autor nie tylko książek na jej temat, ale także jej CAŁYCH DZIEDZIN. Barwna, cudownie akademicka postać, która postanowiła podarować mi oraz ekipie przygotowującej razem ze mną i Michałem Krześniakiem cykl Uniwersytetu SWPS “Można” ponad godzinę swojego cennego czasu. Coś pięknego.

5. Analiza roku – co daje, dlaczego warto i jak ją zrobić. Ostatnia premiera zeszłego roku, pojawiła się publicznie 28 grudnia rano i w zasadzie natychmiast zaliczyła kilkanaście tysięcy przeczytań. Cieszę się, że poruszyłem publicznie ten temat, choć wahałem się z jego publikacją do ostatniej chwili. Końcówka 2015 i początek 2016 to nie jest najłatwiejszy okres w moim życiu, ale uznałem, że skoro te narzędzia i tok myślenia pomagają mi nawet w takiej zawierusze to pewnie komuś więcej też się to przyda. Założenie “zawsze warto pomagać” znowu okazało się prawdziwe :)

6. Duet 9 rzeczy do zrobienia przed 9. rano oraz 7 rzeczy do zrobienia po 7. wieczór. Teksty, które napisałem razem i opublikowałem tydzień po sobie. Prosty, bardzo zdroworozsądkowy poradnik “ogarniania” dwóch kluczowych dla udanego życia momentów w każdym dniu. Przyjął się i, co dla mnie najważniejsze, zaowocował ogromem maili oscylujących dookoła wniosku “mam więcej czasu”. Dla mnie to bezcenne.

7. Oddychaj. Tekst, o najkrótszym tytule w zeszłym roku :) Powstał trochę bardziej jako prywatne pomyślenie, niż “coś na bloga”, ale uznałem, że warto się nim podzielić. Parę osób zauważyło odstępstwo stylistyczne od tego, co próbuję osiągać na co dzień i pochwaliło mnie, że “czytało się to trochę jak poezję”. Nie wiedziałem, że jestem zdolny mieć ku takim rzeczom predyspozycje, więc… ha! Od dziś do CV leci “poeta” i czekam na angaże ze Świata :)

8. Metoda Pit Stop – proste, dobre i stabilne życie w 15 minut. Tekst, który jest spisaną wersją mojej prezentacji z TEDxSalon Lublin wygłoszonej w styczniu 2015 roku. Jego tytuł dużo obiecuje, ale wg. tysięcy ludzi, którzy skorzystali z proponowanego przeze mnie rozwiązania: dostarcza co potrzeba. Taki był plan. Sam z tej metody regularnie korzystam. Nie działa zawsze, ale “często” w porównaniu z “brakiem metody” to jednak niebo a ziemia.

9. Jak znaleźć swoją pasję. Jeden z ostatnich tekstów zeszłego roku, ale za to posiadacz mojego arbitralnego tytułu najlepszego obrazka w nagłówku w historii bloga. Na szczęście tematyka okazała się być nie mniej w porządku, więc tok myślowy ostatecznie trafił do tysięcy ludzi i podobno nie wyszli na tym najgorzej. Good.

10. Duet Pozytywne myślenie – kiedy jest przesadą oraz Jak to w końcu jest z tą psychologią pozytywną? Rozmowa z dr Ewą Jarczewską Gerc. Dwa dosyć zbliżone tematycznie teksty poświęcone jednej z najpopularniejszych dzisiaj dziedzin psychologii. Pierwszy usiłowałem popełnić samodzielnie, drugi to wywiad z cyklu Uniwersytetu SWPS “Można” z jedną z najlepszych wykładowczyń w całej mojej historii studiów. Poważnie. Jak macie kwadrans to zróbcie sobie prezent i posłuchajcie dr Jarczewskiej Gerc. Jest świetna.

Podsumowanie 2015: Wyróżnienia

Tak zupełnie na boku chciałem wspomnieć też o trzech tekstach, które wyjątkowo ciepło przyjęliście w komentarzach i mailach, ale których “waga” mimo wszystko nie pozwoliła mi na umieszczenie ich w top10.

Premiery te to: Do wszystkich dziewczyn i kobiet (poświęcone kwestiom równouprawnienia), 7 powodów, dla których korzystam z AirBnB (raczej wiadomo, o czym jest) oraz 10 najważniejszych kompetencji zawodowych na rok 2020 (jak do tej pory jedyny przetłumaczony artykuł z zagranicznego portalu, ale nie wykluczam dalszych eksperymentów).

YouTube

Ciężko mi mówić cokolwiek o rozwoju YouTube’a, bo zeszły rok to jak na razie jedyny rok istnienia tego kanału w dzisiejszym formacie. Pierwszy film w strukturze Turbo Questów pojawił się w styczniu 2015 a mamy przecież dopiero styczeń 2016. Najpopularniejszymi tematami były, oczywiście, te poświęcone uczeniu się a najchętniej oglądaną serią była ta poświęcona mojej wizycie w Nowym Jorku, choć to zasługa mniej moja, a bardziej Włodka Markowicza, który jeden z tych filmów polecił u siebie :)

Nie przegap przyszłości

O, to tyle jeśli chodzi o 2015.

Jeśli chcesz mi towarzyszyć w dalszych przygodach – zapraszam do Tajemnej Listy. To newsletter, którym informuję o nowych tekstach, a jego członkowie dostają masę prezentów i, generalnie, panuje tam dosyć kameralny klimat.

Dzięki za wspólny rok.

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!