Każdy z nas czasem rysuje. Ofiarami są marginesy zeszytów, serwetki, żółte karteczki samoprzylepne, czasem nienaruszone pole śniegu za przystankiem autobusowym. Ale, co ciekawe, rzadko rysujemy wtedy, gdy może to NAPRAWDĘ pomóc. Bo podobno nie wypada. Na szczęście Natalia Klonowska przychodzi z odsieczą, by to zmienić!
No właśnie. Natalia jest osobą, która w swoim życiu uznała, że jednak rysować wypada. A nawet jest to coś wskazanego. Podniosła ona “zwykłe” rysowanie do rangi nie tylko wielkiego ułatwienia codzienności, ale też zawodu.
Zajmuje się masą rzeczy. Szkoli, trenuje, pomaga, wyjaśnia. Rzadko pojawia się gdzieś bez swojego zaufanego zestawu pisaków. Uprawia też trudną sztukę sketchnotingu, czyli notowania wizualnego. Stawia na efektywność i pozytywne relacje.
Jest studentką psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz absolwentką AWFiS.
(Niektórzy znają ją jako Jadźkę!)
Nie miałem nigdy wcześniej przyjemności rozmawiać z ekspertem od myślenia wizualnego, więc spróbowałem “połapać” różne wątki w taki sposób, by wynieść dla Was jak najwięcej wartości. Interesowało mnie kodowanie mowy w obraz (i odwrotnie), kultura obrazkowa, rynkowe zalety sketchnotingu… I sporo innych rzeczy.
Mam nadzieję, że wypowiedzi Natalii zainspirują Was do czegoś nowego!
Przyjemnego oglądania!
Koniecznie sprawdźcie stronę Jadźki a także dajcie jej lajka na fejsie.
Zgodnie z naszą lokalną tradycją będzie fajnie, jeśli pozdrowicie Natalię. Coś mi podpowiada, że może tutaj potem zajrzeć, a przecież poświęciła dla Was całkiem niemały fragment swojego dnia.
Gorąco zachęcam też Was do kupienia sobie bloku rysunkowego lub ryzy papieru biurowego, kilku ołówków, temperówki, paru długopisów i – po prostu – spróbujcie notować wizualnie. Wszystko. Chociaż przez parę dni.
Ja tak zrobiłem po powrocie z sopockiego dnia nagrań do Warszawy i choć po tygodniu już nie chciało mi się rysować WSZYSTKIEGO (jak mnie coś zainteresuje to podchodzę do tematu, hm, “imersyjnie”) to do dzisiaj zostały mi ze dwa lub trzy interesujące nawyki.
Rozwijajmy się. Warto :)
Ciao,
///
PS: Artykuł, wywiad i merytoryka przygotowane we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Organizacja projektu to zasługa Michała Krześniaka. Za piękną oprawę audiowizualną odpowiada ekipa Only Only. Jak coś nie wyszło, to pewnie przeze mnie :)
PPS: Zapraszam też do poprzednich odcinków drugiego sezonu Można – z dr Ewą Jarczewską Gerc o psychologii pozytywnej, z panem Konradem Bocianem o uczeniu robotów “ludzkości” oraz z profesorem Janem Strelauem na temat różnic indywidualnych i, ogółem, życia.
Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.
Życie w wielkim mieście nie jest proste.
Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?
Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.
Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.
Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.
"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.
Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.
Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.
AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.
Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.
Życzę Ci bardzo udanego dnia!.
Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.
W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!