Jak wybrać najlepszą grę na prezent? – świąteczny poradnik zakupowy

Czas czytania: około 20 minut • Gry
 

Wierzę, że niezależnie od płci, wieku czy zainteresowań drugiej osoby – gra to zawsze świetny prezent. Są takie, które usatysfakcjonują domorosłych architektów. Są też takie, które doskonale wypełnią czas pozostający do kinowej premiery kolejnych Gwiezdnych Wojen. Nie da się jednak ukryć, że fajnych tytułów w ostatnim czasie wyszło bardzo dużo.

Nie martw się, chętnie pomogę wybrać odpowiedni!

Starałem się dobrać trochę inne gry niż ogrom dostępnych aktualnie ofert. Wyszedłem z założenia, że na najgłośniejsze premiery  pewnie i tak teraz wpadniecie, więc chciałem dodatkową uwagę poświęcić takim trochę starszym lub niekoniecznie “megahitowym”. Chociaż zobaczysz, wyszło jak wyszło ;)

Informacja: Linki w tym artykule to tak zwane linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z nich przy kupieniu gry to ja dostanę pewien procent wydanych przez Ciebie pieniędzy w formie wynagrodzenia. Wpłynęło to na dobór sklepu, który linkuję (cdp.pl), ale zupełnie nie wpłynęło na dobór gier. Możesz więc spokojnie skorzystać z tej listy jako podstawy do “kopiuj-wklejania” tytułów na allegro. Ja nie mam nic przeciwko :)

Jak wybrać najlepszą grę na prezent?

Myślenie, że gra jest dobrym prezentem “dla kogoś kto gra” to bardzo nietrafiony tok myślenia. Oczywiście, istnieją ludzie interesujący się grami jako “grami” i ucieszą się z wielu różnych propozycji. Ja należę do tej grupy i jest mi w niej bardzo dobrze. Nie jesteśmy jednak sami na świecie.

Gry to “nośnik” kultury, podobny do filmów lub książek. Jeśli ktoś uwielbia historię to można mu kupić grubą biografię Roosevelta, ładne wydania Gladiatora lub Szeregowca Ryana czy, czemu nie, dowolną grę historyczną. Ktoś lubi filmy z robotami? Są też gry z robotami. Znasz kogoś, kto lubi dające przyjemność, proste, powtarzalne czynności? Nie ma sprawy, istnieje Animal Crossing.

I tak dalej, i tak dalej.

Jeśli chcesz kupić komuś grę na prezent to odpowiedz tylko na trzy pytania. Po pierwsze, jakie urządzenie ma bliska Ci osoba. Jeśli komputer – wybierz grę komputerową, ale najpierw sprawdź, czy “pójdzie” na jego sprzęcie. A jeśli ma konsolę to kup wersję na tę konsolę. Po drugie zastanów się, jakie inne rzeczy lubi. Dzięki temu wyczujesz, czy odnajdzie się w strzelance, czy raczej lepiej zostać przy strategiach. Czy ma refleks, czy raczej woli godzinami myśleć nad jedną sprawą.

Pomyśl wreszcie o zainteresowaniach tej osoby i spróbuj wstrzelić się w “jej klimat”.

Aha, no i rzuć jeszcze okiem, czy gra zgarnia dobre recenzje. Tyle.

Gotowe.

Kto wie, może zafundujesz komuś nowe hobby? :)

Moja lista 11 świetnych gier na prezent – poradnik zakupowy

(Nazwy platform – PC / PS4 / XOne – prowadzą do konkretnej wersji gry w sklepie!)

Titanfall 2 (PC / PS4 / XOne)

Kontynuacja bardzo dobrej, choć trochę niedocenionej gry. Tym razem – ściągając powiedzonko od Cliffy’ego B. – “bigger, better and more badass”. Jesteś żołnierzem przyszłości, możesz też wskoczyć za stery ogromnego mecha mającego umiejętności specjalne. Jedna z niewielu dostępnych na rynku gier akcji, które faktycznie próbują odkryć coś nowego w samej mechanice rozgrywki. Kto raz wskoczy za stery tytana ten zrozumie :)

Typ gry: Szybka, dynamiczna strzelanka

“Co się robi”: Biega, strzela, uczy na pamięć złożonych map, przechodzi kampanię i mierzy z ludźmi przez internet

Dla kogo: maniaków szybkiej akcji, Q3A i UT, robotów i futuryzmu

Cena: 109.99 (Wersja na PC) lub 129.99 (Wersja na PS4Wersja na Xbox One)

ttty

Tyranny (PC)

Wyobraź sobie świat, w którym zło już wygrało. Siły wszechpotężnego Hegemona rozlały się po prawie całym kontynencie i do podbicia został wyłącznie mały półwysep. Dwie armie prowadzone przez skłóconych generałów rozdzierają to terytorium w coraz brutalniejszych poczynaniach militarnych. A w środku jesteś Ty – wysłannik innego generała, Archonta Sprawiedliwości. Jednoosobowa policja, sąd najwyższy i trybunał odwoławczy w jednym. Możesz albo przyłożyć rękę do terroru albo spróbować uczynić go choć minimalnie lepszym dla tubylców. Albo postąpić jeszcze inaczej…

Typ gry: klasyczna, stonowana gra RPG

“Co się robi”: rozmawia się z ludźmi, prowadzi drużynowe walki taktyczne, rozwiązuje ciężkie problemy moralne

Dla kogo: fanów mrocznego fantasy, doskonałych fabuł, dawnego D&D i gier takich jak Baldur’s Gate czy Planescape: Torment

Cena: 119.99 (Wersja na PC)

Wiedźmin 3 (PC / PS4 / XOne)

Wiem, że Wiedźmin nie wyszedł w tym roku, ale cóż począć. I tak jest moją ukochaną grą dla jednego gracza i wracam do niego myślami częściej niż by się mogło wydawać. To nadal jedna z najlepszych rzeczy, jakie można komukolwiek podarować w prezencie. Szczególnie, że niedawno wyszła wersja Game Of The Year, czyli razem ze wszystkimi wypuszczonymi do tej pory dodatkami!

Mistrzowska pozycja z tego zestawienia. Najlepszy towar eksportowy Polski od lat :)

Typ gry: piękny, ogromny, bogaty action RPG

“Co się robi”: pomaga wieśniakom, zabija potwory, walczy w przewrotach politycznych, szuka Ciri, rozwiązuje śledztwa i ratuje świat przed zagładą

Dla kogo: miłośników Wiedźmina, mrocznego i realistycznego fantasy, doskonałych gier i rewelacyjnych misji pobocznych

Cena: 129.99 (Wersja na PC) lub 169.99 (Wersja na PS4 / Wersja na Xbox One)

Civilization VI (PC)

Chyba moja ulubiona seria gier. W część czwartą wsadziłem kilkaset godzin, w część piątą – ładnie ponad setkę. Szóstka na razie wygląda na takiej liście dosyć biednie, ale robię co mogę, by wkrótce też mogła się pochwalić ogromem mojego dorosłego życia ;) Kocham te gry, bo pozwalają mi zniknąć albo na kwadrans, albo na tydzień. A cywilizacje rodzą się, powstają, przekształcają, upadają, wygrywają. Czego tu nie kochać. CIV VI to rewelacyjna, choć droga premiera.

Typ gry: wielka strategia

“Co się robi”: rozwija swoją cywilizację terytorialnie, naukowo, społecznie, militarnie, kulturowo i religijnie od tyciej wioski aż po kolonie w kosmosie

Dla kogo: amatorów klikania i spędzania wielu godzin nad wielkimi, wymagającymi uwagi projektami oraz dla domorosłych historyków (seria CIV zawsze gwarantuje ogrom przedziwnych anegdot w stylu: “grałem imperium Kongo i na szczęście szybko zbudowałem Broadway, bo światowa stolica buddyzmu – Portugalia – ostro deptała mi po piętach swoimi wykopaliskami, które zgarnęli z terytorium biedniutkich Stanów Zjednoczonych.)

Cena: 209.99 (Wersja na PC)

Uncharted Kolekcja 1-3 (PS4) oraz Uncharted 4 (PS4)

Zawsze mi doskwierało, że nie ma takiej naprawdę super-porządnej gry z Indianą Jonesem w roli głównej. Istniała co prawda Lara Croft, ale akurat zamiast jaskiń i grobowców marzyło mi się bieganie po ruinach i muzeach. I dżunglach. Czekałem na taką grę aż się doczekałem. Seria nazywa się Uncharted i liczy cztery tytuły. Pierwsze trzy można znaleźć w świetnej, zremasterowanej edycji na PS4 a czwórkę nadal złapiecie w ładnej edycji premierowej. Aż sam sobie wkrótce znowu trochę poskaczę po gzymsach :)

Typ gry: wysokobudżetowa gra akcji

“Co się robi”: skacze, walczy, zwiedza, rozwiązuje zagadki, ratuje świat

Dla kogo: fanów Indiany Jonesa :)

Cena: Kolekcja 1-3 kosztuje 259.99 (Wersja na PS4), czyli tyle samo ile część czwarta – 259.99 (Wersja na PS4)

ttcs

Cities Skylines (PC)

Cities Skylines kosztuje teraz takie grosze, że po prostu nie mogę Ci tej gry nie polecić. Prywatnie mam ciężkiego fioła na punkcie urbanistyki i wyzwań związanych z projektowaniem metropolii. Wydaje mi się jednak, że ta gra przemówi też do trochę normalniejszych jednostek. Serio. Wyobraź sobie fajną muzykę, wielki kubas herbaty, wolne popołudnie i ogromną, pustą, zieloną mapę czekającą na wszystkie cieki wodne, mosty, muzea i wieżowce :)

Typ gry: strategia ekonomiczna, budowanie miasta

“Co się robi”: planuje ulice, kwartały, usługi, mieszkaniówki – wszystko

Dla kogo: domorosłych urbanistów :)

Cena: 19.99 (Wersja na PC)

Overwatch (PC / PS4 / XOne)

Overwatch to teraz najważniejszy tytuł w rozgrywkach online. Zdeklasował Team Fortress 2, usadowił równolegle względem Call of Duty i Battlefielda, podzielił rynkiem z Counter Strikiem. Oferuje ogrom fajnych postaci, z których każda jest bardzo łatwa by zacząć i wyjątkowo złożona, by być w niej najlepszym. Mecze szuka się w moment, rozgrywki rankingowe oferują naprawdę wysoki puls i cóż, po prostu fajnie się w to pyka. Dodatkowe punkty za ogarnięcie się z grupą znajomych i granie na słuchawkach, każdy ze swojego domu :)

Typ gry: strzelanka online

“Co się robi”: walczy drużynowo z oraz przeciwko ludziom z całego świata

Dla kogo: każdego, kto ma niezłą koordynację myszka-oko :)

Cena: 209.99 (Wersja na PC) lub 249.99 (Wersja na PS4 / Wersja na Xbox One)

ttac

Animal Crossing: New Leaf (3DS)

Animal Crossing to growy ekwiwalent wygodnej kanapy, koca, kawy lub herbaty, ciastek, spokojnej muzyki, przyjemnego światła, ciepłego kaloryfera, zimnych podmuchów za oknem, ulubionej książki, oglądanego co miesiąc filmu, spokojnego wieczoru, wyłączonego telefonu i braku jakichkolwiek zmartwień. Idealny “odpoczywacz”. Nawet codzienna sesja piętnastu minut spędzonych na wyrywaniu chwastów i sadzeniu jabłek poprawia humor :)

Typ gry: nie mam pojęcia :) “Spędzacz czasu?”

“Co się robi”: zbiera roślinki, łowi ryby, rozwija miasto, stroi chatę, daje prezenty

Dla kogo: każdego, kto lubi spokojne, satysfakcjonujące, powtarzalne mechanizmy w grach

Cena: 149.99 (Wersja na 3DS)

Final Fantasy XV (PS4 / XOne)

Ta mająca blisko 30 lat seria gier jRPG to naprawdę ciężki do wytłumaczenia fenomen. Niektóre części są wspaniałe i zmieniły rynek. Niektóre są takie sobie i w sumie mało ludzi je lubi. Świat przedstawiony, w którym się dzieją, jest pełen absurdów i nawet najbardziej skupieni fani łapią czasem spore “zwisy” dlaczego coś rozwiązano tak, a nie inaczej. Ale jednego nie sposób tym tytułom odmówić. Są magiczne. Dziwne. Wielkie. Odważne. I właśnie wyszła najnowsza, zbierające niezłe recenzje, część piętnasta. Tak tylko mówię ;)

Typ gry: tak zwany Action jRPG, czyli przedziwny mix specyficznych dialogów, dziwnych mechanizmów, walki i gry RPG

“Co się robi”: jeździ po świecie samochodem, wykonuje misje, pokonuje potwory, ratuje kosmos ;))

Dla kogo: fanów serii i zwolenników spektakularnych, dziwnych, niecodziennych gier!

Cena: 249.99 (Wersja na PS4 / Wersja na Xbox One)

ttpok

Pokemon Sun (3DS) oraz Pokemon Moon (3DS)

Wiecie jaka jeszcze stara & znana seria gier z Japonii doczekała się nowych premier? ;) Podobna sytuacja co przy Final Fantasy. Tak dobrych gier w cyklu nie było od dawna. Świat się zachwyca, dwie sztuki dla mnie i mojego przyjaciela leżą na biurku i czekają na grudzień, a ja już nie mogę się doczekać. Jako “dziecko pokemonów” mające gameboya we wczesnych latach dwutysięcznych jaram się podwójnie, bo nie miałem styczności z tymi potworkami od naprawdę dawna.

Typ gry: specyficzny RPG

“Co się robi”: chodzi po mapce, zbiera pokemony, trenuje je, pokonuje innych trenerów

Dla kogo: fanów pokemonów. I tych starych, i tych młodych :)

Cena: Obie gry są warte tyle samo. Sun kosztuje 169.99 (Wersja na 3DS) i Moon również – 169.99 (Wersja na 3DS).

ttsw

LEGO Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy (PC / PS3 / X360 / PS4 / XOne)

LEGO robi naprawdę dobre gry. Wybiera sobie jakąś znaną markę (Indiana Jones, Batman, Harry Potter, Jurassic Park, cokolwiek) i w jej uniwersum przygotowuje luźną, niezobowiązującą, szalenie grywalną przygodę dla każdego. Sprawdzona strategia, a jaka dobra! Tym razem od słynnych klocków dostaliśmy perypetie najnowszych Gwiezdnych Wojen. Czy plastikowe miecze świetlne wybronią prostokątny świat przed agresją złych, zabawkowych szturmowców? To zależy od Ciebie!

Typ gry: przygodowa gra akcji

“Co się robi”: łazi ludzikami LEGO i wykonuje fajne misje związane z fabułą Gwiezdnych Wojen :)

Dla kogo: każdego. I to dosłownie, bo gry z serii LEGO to najfajniejsze tytuły by “rozegrać” kogoś, kto wcześniej nie grał. Dwa pady i lecicie :)

Cena: 89.99 (Wersja na PC) lub 169.99 (Wersja na PS3 / Wersja na Xbox 360), lub 189.99 (Wersja na PS4 / Wersja na Xbox One)

To co – bierzesz którąś? ;)

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

PS: Jeśli zainteresowało Was to, że użyłem w tym artykule linków afiliacyjnych to zapraszam do poczytania o używanym przeze mnie narzędziu. Nazywa się TradeTracker i niedawno polecałem je jako świetny “punkt startowy” dla każdej osoby posiadającej bloga lub stronę. Prosto, fajnie i etycznie można w zasadzie kilkoma kliknięciami dodać do swojej aktywności online aspekt zarobkowy!

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies