Autor: Andrzej Tucholski | 12 grudnia 2016 | Komentarze:
Czas czytania: około 15 minut

Jak wybrać najlepszą książkę na prezent? – świąteczny poradnik zakupowy

Ciężko jest mi wyobrazić sobie piękniejszy prezent niż uczciwy stosik celnie wybranych, dobrych książek. To oczywiście wersja dla odważnych, bo nawet pojedyncza książka potrafi zdziałać cuda. Serio. Pomiędzy okładkami skrywa się i największa wiedza, i najpiękniejsze emocje, i najgłupsze żarty. Pytanie zatem – jak wybrać najbardziej pasujący tytuł?

Staram się pomóc.

Przygotowałem dla Ciebie sporą listę najróżniejszych, godnych polecenia książek. Są tam zarówno ogromne publikacje za prawie osiemdziesiąt złotych jak i proste wydania za dwadzieścia kilka. Przez różnorodność tematyczną miałem problem jak to zestawienie uszeregować, więc zdecydowałem się na coś luźnego.

Książki ułożone są od “najbardziej podręcznikowych” po “najbardziej literackie”, z zachowaniem oczywiście marginesu na swobodne interpretacje obu tych pojęć :)

Informacja: Linki w tym artykule to tak zwane linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z nich przy kupieniu książki to ja dostanę pewien procent wydanych przez Ciebie pieniędzy w formie wynagrodzenia. Wpłynęło to na dobór sklepu, który linkuję (znak.com.pl), ale zupełnie nie wpłynęło na dobór tytułów. Możesz więc spokojnie skorzystać z tej listy jako podstawy do „kopiuj-wklejania” tytułów na allegro. Ja nie mam nic przeciwko :)

Jak wybrać najlepszą książkę na prezent?

To całkiem proste. Wystarczy zastanowić się, jakie trzy rzeczy lubi dana osoba + jakie typy książek / filmów / seriali interesowały ją wcześniej. Jeśli masz te dwie informacje to możesz “skleić” z nich kilka kategorii, w których błyskawicznie znajdziesz pasującą na prezent literaturę.

Ktoś lubi historię, ekonomię i samochody? Oglądała ostatnio House of Cards i wychowała się na The West Wing? Szukaj czegoś stonowanego, być może popularnonaukowego (taki jest ton tych seriali) w temacie, na przykład, historycznych samochodów? Albo wpływu ekonomii na historię w Europie?

Ktoś interesuje się dronami, fotografią i grami wideo? Oglądał vlogi Caseygo Neistata i nadal śledzi Krzysztofa Gonciarza? Tutaj dobrym tropem będzie coś dynamicznego lub bardzo profesjonalnego (ton tych kanałów na YouTube) w temacie współczesnych form przekazu? Audio wideo? Gier wideo? Nagrywania?

Potem wystarczy dać sobie pół godziny w dowolnej większej księgarni i gotowe :)

A teraz przechodzimy do poleceń.

Powodzenia!

25 świetnych książek na prezent pod choinkę

Tytuł: Marketing

Autor: Philip Kotler

Cena: 79,20 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Biblia marketingu. Ogromna cegła przechodząca przez wszystkie pojęcia, zagadnienia, gałęzie i kanony. Z jednej strony przebrnięcie przez nią może zająć nawet kilka tygodni, ale z drugiej – to i tak spora oszczędność czasu. Wystarczy jednorazowe przeczytanie Kotlera i w zasadzie można bez stresu rozmawiać z dowolnym zawodowcem. Będzie się znało żargon, pojęcia, podstawowe strategie, znane rozwiązania. Taka płynność w “mowie i piśmie” to doskonały pierwszy krok do pracy w danym zawodzie.

———

Tytuł: What if? A co gdyby?

Autor: Randal Munroe

Cena: 31,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Randall to znany internautom rysownik komiksu xkcd. Uwielbia w matematyczno-fizyczny sposób wyjaśniać kwestie takie jak dinozaury, miłość czy, czemu nie, “co by było gdyby się pływało w basenie, w którym chłodzi się reaktor atomowy”. Konstrukcja tej książki wygląda dokładnie tak samo. Ktoś kiedyś Randallowi zadał przedziwne pytanie. A Randall usiadł i na nie odpowiedział. Naukowo.

———

Tytuł: Niskobudżetowy startup

Autor: Chris Guillebeau

Cena: 39,20 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z bardziej przełomowych książek mojego życia. Prosto, wymownie i baaaardzo obszernie (przykładów jest multum) pokazuje, że wcale nie potrzeba ogromnego budżetu by zdziałać wielkie rzeczy. Wystarczy spryt, pracowitość i zrozumienie kilku kluczowych zasad rządzących zainteresowaniem klientów.

———

Tytuł: Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Autor: Chip Heath , Dan Heath

Cena: 23,98 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z pierwszych książek popularnonaukowych, które przeczytałem. Do dziś ją mile wspominam. To dzięki niej wiem, jak skutecznie i etycznie rozmawiać z ludźmi, którzy mają plany inne od moich. Bez manipulowania, bez oszukiwania, a z efektami. To rzadkie połączenie, które bardzo sobie cenię :)

———

Tytuł: Poza schematem

Autor: Malcolm Gladwell

Cena: 26,18 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Większość ludzi kojarzy “Punkt przełomowy” lub, ewentualnie “Błysk”. A ja po latach z biblioteki dorobku Gladwella doceniam najbardziej “Poza schematem”. To wspaniała książka o pewnych wspólnych mianownikach ludzi sukcesu. A także doskonałe przypomnienie, że nad pewnymi rzeczami ma się w życiu kontrolę, a nad niektórymi się nie ma. I nic, ale to nic się z tym nie zrobi.

———

Tytuł: Rzeczowo o modzie męskiej

Autor: Michał Kędziora

Cena: 39,92 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z najlepszych podstaw wiedzy o modzie dla każdego mężczyzny. W środku czekają porady dotyczące koszul, garniturów, koszul, okularów, estetyki… Bardzo dużo “gałęzi” tego, jak powinien ubierać się świadomy facet. Na szczęście przyjemny styl Michała sprawia, że czyta się to lekko i nawet taki maniak swetrów i jeansów jak ja jest w stanie parę rzeczy zastosować od razu po lekturze :)

———

Tytuł: Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce

Autor: Katarzyna Kędzierska

Cena: 24,64 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Katarzyna napisała dla Was niedawno artykuł gościnny na temat minimalizmu. Dla mnie to jednak za mało, więc chcę polecić jej książkę także tutaj. Wyjątkowo dobra lektura, bardzo przydatna wiedza, bądź co bądź piękne przemyślenia. To z jednej strony super prezent dla kogoś, kto ma za dużo rzeczy materialnych. A z drugiej – dla kogoś, kto ma za dużo na głowie.

———

Interesujesz się skutecznymi pomysłami na życie? Zapisz się do newslettera i dostawaj nowe regularnie.

———

Tytuł: Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom

Autor: Amy Cuddy

Cena: 25,93 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Amy to autorka jednego z najpopularniejszych TED-ów w historii TED-ów. Swego czasu obleciał on cały internet kilka razy. Teraz jego rozszerzoną i pełną przypisów wersję możesz mieć na swojej półce. Jeśli osoba, której chcesz dać prezent interesuje się tym, jak jest postrzegana przez innych – lektura obowiązkowa.

———

Tytuł: Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć

Autor: Joanna Glogaza

Cena: 24,64 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Bardzo naturalna i wyjątkowo szczera książka Joanny znanej głównie z tego, że w modzie widzi przede wszystkim odpowiedzialność, rozsądek i jakość. I wiesz co? Dokładnie te same wartości przyłożyła do pracy nad tym traktatem o slow life. I wyszło to świetnie. Przyjemny i nienachalny prezent dla wszystkich zagubionych w pędzie współczesnego życia.

———

Tytuł: Mówiąc inaczej

Autor: Paulina Mikuła

Cena: 24,64 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Każdy Czytelnik mojego bloga wie, że z językiem to u mnie bywa różnie :) Kocham go i bardzo mi imponuje, gdy ktoś go doskonale używa, a zarazem sam przez miliard innych zainteresowań i priorytetów nigdy porządnie nie siadam do tego, by nauczyć się polskich tłumaczeń wszystkich pojęć, które studiuję w języku angielskim. Żeby poobcować z profesjonalizmem kieruję się więc tu.

———

Tytuł: Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Autor: Dale Carnegie

Cena: 21,60 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Tytuł tej książki może nie zachęcać, ale obiecuję Wam, to NAJLEPSZA pozycja, jaką znajdziecie na całym rynku, jeśli chodzi o problemy takie jak “nie wiem jak gadać z ludźmi” albo “wstydzę się podejść”. Jowialny, gawędziarski styl Carnegiego przywodzi na myśl słuchanie wyjątkowo gadatliwego dziadka a przytaczane przez niego anegdoty są ponadczasowe. Warto. Piękny dodatek do każdej biblioteczki.

———

Tytuł: Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu

Autor: Ewa Grzelakowska-Kostoglu

Cena: 27,89 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Hit sprzedaży 2015. Pamiętam, jak siedziałem na gali Empiku i wysyłałem Ewie na żywo zdjęcia (była wtedy w Nowym Jorku) z jej zwycięstwa w kategorii “poradniki”. Gdy ogłaszano jej nazwisko czułem, że dzieje się właśnie coś niesamowitego. I jak się okazuje – miałem rację. Tak zachwyconych Czytelniczek i takiego nakładu nie widuje się na rynku często.

———

Tytuł: Tajniki DIY z Red Lipstick Monster

Autor: Ewa Grzelakowska-Kostoglu

Cena: 32,44 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Nowe dziecko Ewy. Tym razem mniej o wizerunku a bardziej o tworzeniu. Doskonałe zdjęcia, proste porady, czytelne ciągi przyczynowo skutkowe i taki klimat, że ma się ochotę “Tajniki DIY” przeglądać dla samej radości obcowania z pięknie wydaną książką. Bardzo lubię, gdy bogata w grafiki premiera jest nie tylko funkcyjna (tzn. łatwa do czytania) ale też spektakularnie dopracowana. Tutaj osiągnięto oba te cele.

———

Tytuł: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów

Autor: Małgorzata Czyńska

Cena: 25,93 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Przewrotne, trudne, smutne, fascynujące i trudne do pojęcia historie kobiet, które do tej pory znane były głównie z tego, że pozowały jako kanony piękna do znanych obrazów. Dzięki Małgorzacie Czyńskiej możemy teraz poznać ich życiorysy i historie, i zmagania, i dramaty. I jest to lektura nie pozwalająca odłożyć książki na półkę.

———

Tytuł: Sekrety Twin Peaks

Autor: Mark Frost

Cena: 32,44 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: A co ja Ci tutaj więcej mogę powiedzieć niż: MARK FROST NAPISAŁ KSIĄŻKĘ O TWIN PEAKS? :D Każdy fan serii reaguje na te słowa błyskawicznym, kompulsywnym zakupem. Reszta świata nie ma pojęcia o co nam chodzi, ale nam to zupełnie nie przeszkadza, bo w końcu to tylko my wiemy, że sowy nie są tym, czym się wydają.

———

Też lubisz Twin Peaks? Diane, zapisz w takim razie nową osobą do newslettera – dogadamy się.

———

Tytuł: Księga zachwytów

Autor: Filip Springer

Cena: 39,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Filip Springer to nazwisko znane większości ludzi interesujących się dobrymi reportażami. Znają go też architekci. A ja bym chciał, by znali go także ludzie nie mający na co dzień styczności z tymi dwoma światami. Czasem bywa bardzo fatalistyczny, ale nie sposób odmówić mu inteligencji i celności obserwacji. “Księga Zachwytów” to najnowszy odcinek jego ciągłej podróży po pięknie, brzydocie i wszystkim innym, co cechuje Polskę.

———

Tytuł: Spotlight. Zdrada

Autor: Dziennikarze “Boston Globe”

Cena: 29,59 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Nie jest to materiał dla słabych duchem. Niedawno był w kinach film oparty o tę samą historię i, cóż, zgarnął dwa oscary. Dążenie redakcji “Boston Globe” do dokopania się do samego dna ogromnej intrygi kryminalnej (molestowanie dzieci) wewnątrz kościoła to trudny, niewygodny, bolesny a zarazem potrzebny materiał. Często porównywany do kultowego “Z zimną krwią” Trumana Capote.

 

———

Tytuł: Ch**owa Pani Domu

Autor: Magdalena Kostyszyn

Cena: 23,98 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Książka dla każdej kobiety. Dla faceta też, ale tylko jeśli ceni inteligencję i ostry humor. Magdalena “przygrzała” niesamowity anty-poradnik przekręcający i podkreślający (na przemian) wszystkie stereotypy dotyczące “doskonałych pań domu”. Sporo tam odniesień do współczesnych trendów. Spodobają się każdemu, kto obserwuje je z lekkim przekąsem ;)

———

Tytuł: Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Autor: Tennessee Williams

Cena: 30,48 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z najważniejszych i najlepszych sztuk teatralnych XX wieku. Tym razem pięknie wydana, sparowana z innymi dziełami Tennessee’ego Williamsa i doskonale nadająca się na prezent dla osób przeżywających trudne do wyjaśnienia zauroczenie historiami, które ukształtowały amerykańską kulturę popularną.

———

Tytuł: Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy

Autor: Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz

Cena: 32,44 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Czy istnieje jakikolwiek świat, w którym charyzma, inteligencja i zręczność językowa pani Szymborskiej nie imponowałyby, nie rozkochiwałyby w sobie kolejnych pokoleń i nie sprawiałyby, że nawet listy jawią się niczym sztuka piękna? Mam szczerą nadzieję, że nie.

———

Tytuł: Shantaram

Autor: David Gregory Roberts

Cena: 47,92 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Książka-przygoda. Sama w sobie. Dawniej nie do dostania, potem do znalezienia wyłącznie za grube pieniądze u sprytnych antykwariuszy. Aktualnie znowu zdobiąca półki w całym kraju. Opowiada przedziwną (prawdziwą) historię człowieka, który i bank okradł, i w dżungli się schował. Dla każdego, kto ma w sobie utajony gen Indiany Jonesa.

———

Tytuł: Wayward Pines. Szum

Autor: Blake Crouch

Cena: 22,68 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Miałem przyjemność przeprowadzić dla Was wywiad z Blakiem Crouchem i wiecie co? Minęło sporo czasu a ja nadal mile wspominam jego książki. Od gór ciągnie świeży wiatr, domy są ślicznie pomalowane, ludzie się uśmiechają. Coś fundamentalnie nie gra i ktoś próbuje to za wszelką cenę przykryć. Taki “Twin Peaks”, tylko że bardziej science fiction i mniej kryminał.

———

Tytuł: Metro 2033

Autor: Dmitry Glukhovsky

Cena: 31,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z moich ulubionych książek. Ciężka, błyskotliwa, świetnie napisana, straszna, mroczna, dziwna, rosyjska, post-apokaliptyczna i naprawdę, naprawdę “rozwalająca głowę”. Jeśli się jej jeszcze nie czytało a lubi się klimaty takie jak “Fallout” – hej, koniecznie. Po prostu koniecznie.

———

Tytuł: Na wschód od Edenu

Autor: John Steinback

Cena: 45,60 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z najpopularniejszych i najlepszych książek XX wieku. Farmerska, czerstwa, mocna opowieść o tym, że jest zło, jest dobro, są ludzie, a pomiędzy nimi przestrzeń wypełnia wyłącznie nieporozumienie i wątpliwości. Kilkaset stron trudnej dla emocji, ale wspaniałej dla ducha lektury.

———

Tytuł: Pierwszy krok w chmurach

Autor: Marek Hłasko

Cena: 27,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Fascynuje mnie postać autora. Pisał dziwne, czasem mało składne opowiadania, które czyta się jednym tchem. Interesowały go relacje, w które nikt nie chciałby się przytomnie wikłać, ale omawiał je potem w taki sposób, że wikłam się w nie z własnej woli. Ciężko to wyjaśnić. Trzeba to przeczytać. Dodatkowym smaczkiem krótkich form z “Pierwszego kroku w chmurach” są przewijające się w tle realia powojennej Warszawy, między innymi bliskiej memu sercu Woli.

———

Tytuł: Hygge

Autor: Marie Tourell Søderberg

Cena: 31,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Uwaga: W polecanym przeze mnie sklepie książka nie jest jeszcze dostępna

Opis: O ŻADNYM innym tytule nie słyszałem tyle dobrych rzeczy na tak długo przed wystawieniem towaru na półki. Serio. To chyba będzie mój pierwszy zakup w styczniu 2017 :) Choć nie ma go jeszcze w sprzedaży w polecanym przeze mnie sklepie to uznałem, że i tak go tutaj dorzucę jako 26. polecenie, bo fajnie wygląda i wzbudza dużo ciekawości. No i jest o kulturze Skandynawii, a tej nigdy mało!

———

Jeśli chcesz więcej takich zestawień to bądź na bieżąco z blogiem – i zapisz się do newslettera!

———

Ufff, kolejny super długi wpis.

Dopiero co trzasnąłem kilkanaście stron o nawykach na lepsze życie a teraz to? Albo mam za dużo wolnego czasu (nie) albo pisanie rozbudowanych rzeczy i wrzucanie ich potem dla Ciebie do netu sprawia mi stanowczo za dużo frajdy (tak) – ciekawe czy czas przyniesie rozwiązanie tej zagadki :D

Ode mnie to tyle, ale ja na dyskusję o książkach piszę się ZAWSZE, dlatego jeśli masz ochotę mi coś polecić lub dopytać się o którąś opcję z listy – widzimy się w komentarzach!

Życzę przyjemnej lektury :)

 

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

PS: Jeśli zainteresowało Cię to, że użyłem w tym artykule linków afiliacyjnych to zapraszam do poczytania o używanym przeze mnie narzędziu. Nazywa się TradeTracker i niedawno polecałem je jako świetny „punkt startowy” dla każdej osoby posiadającej bloga lub stronę. Prosto, fajnie i etycznie można w zasadzie kilkoma kliknięciami dodać do swojej aktywności online aspekt zarobkowy.

Bądźmy w kontakcie:
 • Anna

  I kolejny raz znalazłam coś dla siebie wśród Twoich propozycji! :) Sporo z nich znam i uważam, że to doskonałe pomysły na prezent. A ja zamierzam kupić dla siebie samej Shantaram. :)
  Dziękuję! Włożyłeś dużo pracy w przygotowanie tego zestawienia. A efekt jest znakomity. Jak zawsze zresztą. :)

 • pia

  A czy skoro lubisz Hłaskę to lubisz też Keruaca?
  Chciałabym kilka rzeczy z tych, które proponujesz. Ale to w sumie dość odważne tak strzelać w gusta innych. Zawsze to dla mnie takie wow, nie dość, że ktoś się odważył, to jeszcze trafił. :)

  • Z Kerouaciem mam trudniejszą miłość ;)

   • pia

    Ja całkiem na odwrót, Keruac mi wszedł pod skórę i do serca, a Hłasko jeszcze nie całkiem. A przecież to tak blisko.

 • Luccy

  Naprawdę dobre propozycje :) Gorzej, że sama dla siebie napaliłam się na kilka :) Ale siebie też trzeba umieć obdarowywać, więc będzie okazja :D

 • marta

  Bardzo fajne propozycje, coś zapewne wybiorę, dla sióstr jak i dla siebie samej :) a co do ostatniej książki “Hygge” to już widziałam na yt, że ktoś ją polecał i także na półkach w Empiku.

  • Hmm. To, że jest pare książek o tym tytule nie ułatwia :D

   • marta

    To była ta sama ;)

 • Hygge miało premierę w październiku, więc spokojnie można kupić na Święta. Po prostu Znak ma ją później w sprzedaży ;) Życia ta książka nie zrewolucjonizuje, ale jest naprawdę pięknie wydana ;) Kilka słów o niej: http://martamrowiec.pl/marie-tourell-soderberg-hygge-dunska-sztuka-szczescia-2016/

  ;)

 • Myślę że na tej liście można by jeszcze dołożyć Fight Club – Palahniuka, ta książka na prawdę daje radę i jest bardzo pouczająca, choć miejscami bywa brutalna.

 • Aleksandra Młyńska

  Widziałam dzisiaj “Duńską sztukę szczęścia” w empiku :)

 • Marta Soja

  Hygge miało polską premierę -kupiłam parę tygodni temu.

 • Dzięki, Andrzej :*

 • “Chcieć mniej”, “Slow life”, “Hygge” – przeczytane i zrecenzowane ;-)
  “Księga zachwytów” to coś wspaniałego! Mnie zachwyciła. Chcę odhaczyć wszystkie lokalizacje w niej wymienione!
  “What if” na mojej liście marzeń.

  Jak ja lubię takie posty! :)

  • “Waht if” dla mnie jest fantastyczna! Naprawdę można się dowiedzieć wielu przydatnych rzeczy, takich jak co by się stało, gdyby cała ludzkość zebrała się w jednym miejscu i równocześnie podskoczyła :)

 • Anna

  3 książki wylądowały w koszyku. Zobaczymy.;)

 • Dzięki za listę. Część mamy, część chcemy, ale kilka rzeczy dla nas nowych. Pozdrawiamy!

 • Od dawna poluję na “Wayward Pines. Szum” i już myślałam, że pojawił sie w księgarni ale niestety pozycja jest wciąż niedostępna:( ale tyle ciekawych książek poleciłeś, że mam ochotę je wszystkie od razu zamówić! Na prezent dla siebie:)

 • Ja tylko chciałby ostrzec, że po przeczytaniu ,,Rzeczowo o modzie męskiej” może się okazać, że cała garderoba jest do wymiany :D. Są to zmiany jednak na duży +!

  Już dawno miałem ochotę na ,,Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, ale jakoś tak odkładałem. Skoro polecasz, to chyba napiszę list do Mikołaja, żeby rozpatrzył tę książkę, jako prezent dla mnie. W końcu byłem grzeczny, a co :D!

 • My jesteśmy z żoną molami książkowymi.
  Bardzo fajna lista – 5 książek z niej bierzemy i 3 z naszej listy “do przeczytania” :)

  Wiele na nas nie zarobisz, ale te parę złotych z PP zawsze skapnie w podzięce.
  Nie szukam innej księgarni, świetna robota! ;)

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)