Jak wybrać najlepszą książkę na prezent? – świąteczny poradnik zakupowy

Czas czytania: około 15 minut • Kultura
 

Ciężko jest mi wyobrazić sobie piękniejszy prezent niż uczciwy stosik celnie wybranych, dobrych książek. To oczywiście wersja dla odważnych, bo nawet pojedyncza książka potrafi zdziałać cuda. Serio. Pomiędzy okładkami skrywa się i największa wiedza, i najpiękniejsze emocje, i najgłupsze żarty. Pytanie zatem – jak wybrać najbardziej pasujący tytuł?

Staram się pomóc.

Przygotowałem dla Ciebie sporą listę najróżniejszych, godnych polecenia książek. Są tam zarówno ogromne publikacje za prawie osiemdziesiąt złotych jak i proste wydania za dwadzieścia kilka. Przez różnorodność tematyczną miałem problem jak to zestawienie uszeregować, więc zdecydowałem się na coś luźnego.

Książki ułożone są od “najbardziej podręcznikowych” po “najbardziej literackie”, z zachowaniem oczywiście marginesu na swobodne interpretacje obu tych pojęć :)

Informacja: Linki w tym artykule to tak zwane linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z nich przy kupieniu książki to ja dostanę pewien procent wydanych przez Ciebie pieniędzy w formie wynagrodzenia. Wpłynęło to na dobór sklepu, który linkuję (znak.com.pl), ale zupełnie nie wpłynęło na dobór tytułów. Możesz więc spokojnie skorzystać z tej listy jako podstawy do „kopiuj-wklejania” tytułów na allegro. Ja nie mam nic przeciwko :)

Jak wybrać najlepszą książkę na prezent?

To całkiem proste. Wystarczy zastanowić się, jakie trzy rzeczy lubi dana osoba + jakie typy książek / filmów / seriali interesowały ją wcześniej. Jeśli masz te dwie informacje to możesz “skleić” z nich kilka kategorii, w których błyskawicznie znajdziesz pasującą na prezent literaturę.

Ktoś lubi historię, ekonomię i samochody? Oglądała ostatnio House of Cards i wychowała się na The West Wing? Szukaj czegoś stonowanego, być może popularnonaukowego (taki jest ton tych seriali) w temacie, na przykład, historycznych samochodów? Albo wpływu ekonomii na historię w Europie?

Ktoś interesuje się dronami, fotografią i grami wideo? Oglądał vlogi Caseygo Neistata i nadal śledzi Krzysztofa Gonciarza? Tutaj dobrym tropem będzie coś dynamicznego lub bardzo profesjonalnego (ton tych kanałów na YouTube) w temacie współczesnych form przekazu? Audio wideo? Gier wideo? Nagrywania?

Potem wystarczy dać sobie pół godziny w dowolnej większej księgarni i gotowe :)

A teraz przechodzimy do poleceń.

Powodzenia!

25 świetnych książek na prezent pod choinkę

Tytuł: Marketing

Autor: Philip Kotler

Cena: 79,20 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Biblia marketingu. Ogromna cegła przechodząca przez wszystkie pojęcia, zagadnienia, gałęzie i kanony. Z jednej strony przebrnięcie przez nią może zająć nawet kilka tygodni, ale z drugiej – to i tak spora oszczędność czasu. Wystarczy jednorazowe przeczytanie Kotlera i w zasadzie można bez stresu rozmawiać z dowolnym zawodowcem. Będzie się znało żargon, pojęcia, podstawowe strategie, znane rozwiązania. Taka płynność w “mowie i piśmie” to doskonały pierwszy krok do pracy w danym zawodzie.

———

Tytuł: What if? A co gdyby?

Autor: Randal Munroe

Cena: 31,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Randall to znany internautom rysownik komiksu xkcd. Uwielbia w matematyczno-fizyczny sposób wyjaśniać kwestie takie jak dinozaury, miłość czy, czemu nie, “co by było gdyby się pływało w basenie, w którym chłodzi się reaktor atomowy”. Konstrukcja tej książki wygląda dokładnie tak samo. Ktoś kiedyś Randallowi zadał przedziwne pytanie. A Randall usiadł i na nie odpowiedział. Naukowo.

———

Tytuł: Niskobudżetowy startup

Autor: Chris Guillebeau

Cena: 39,20 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z bardziej przełomowych książek mojego życia. Prosto, wymownie i baaaardzo obszernie (przykładów jest multum) pokazuje, że wcale nie potrzeba ogromnego budżetu by zdziałać wielkie rzeczy. Wystarczy spryt, pracowitość i zrozumienie kilku kluczowych zasad rządzących zainteresowaniem klientów.

———

Tytuł: Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Autor: Chip Heath , Dan Heath

Cena: 23,98 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z pierwszych książek popularnonaukowych, które przeczytałem. Do dziś ją mile wspominam. To dzięki niej wiem, jak skutecznie i etycznie rozmawiać z ludźmi, którzy mają plany inne od moich. Bez manipulowania, bez oszukiwania, a z efektami. To rzadkie połączenie, które bardzo sobie cenię :)

———

Tytuł: Poza schematem

Autor: Malcolm Gladwell

Cena: 26,18 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Większość ludzi kojarzy “Punkt przełomowy” lub, ewentualnie “Błysk”. A ja po latach z biblioteki dorobku Gladwella doceniam najbardziej “Poza schematem”. To wspaniała książka o pewnych wspólnych mianownikach ludzi sukcesu. A także doskonałe przypomnienie, że nad pewnymi rzeczami ma się w życiu kontrolę, a nad niektórymi się nie ma. I nic, ale to nic się z tym nie zrobi.

———

Tytuł: Rzeczowo o modzie męskiej

Autor: Michał Kędziora

Cena: 39,92 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z najlepszych podstaw wiedzy o modzie dla każdego mężczyzny. W środku czekają porady dotyczące koszul, garniturów, koszul, okularów, estetyki… Bardzo dużo “gałęzi” tego, jak powinien ubierać się świadomy facet. Na szczęście przyjemny styl Michała sprawia, że czyta się to lekko i nawet taki maniak swetrów i jeansów jak ja jest w stanie parę rzeczy zastosować od razu po lekturze :)

———

Tytuł: Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce

Autor: Katarzyna Kędzierska

Cena: 24,64 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Katarzyna napisała dla Was niedawno artykuł gościnny na temat minimalizmu. Dla mnie to jednak za mało, więc chcę polecić jej książkę także tutaj. Wyjątkowo dobra lektura, bardzo przydatna wiedza, bądź co bądź piękne przemyślenia. To z jednej strony super prezent dla kogoś, kto ma za dużo rzeczy materialnych. A z drugiej – dla kogoś, kto ma za dużo na głowie.

———

Interesujesz się skutecznymi pomysłami na życie? Zapisz się do newslettera i dostawaj nowe regularnie.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail newslettera Andrzeja Tucholskiego

———

Tytuł: Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom

Autor: Amy Cuddy

Cena: 25,93 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Amy to autorka jednego z najpopularniejszych TED-ów w historii TED-ów. Swego czasu obleciał on cały internet kilka razy. Teraz jego rozszerzoną i pełną przypisów wersję możesz mieć na swojej półce. Jeśli osoba, której chcesz dać prezent interesuje się tym, jak jest postrzegana przez innych – lektura obowiązkowa.

———

Tytuł: Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć

Autor: Joanna Glogaza

Cena: 24,64 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Bardzo naturalna i wyjątkowo szczera książka Joanny znanej głównie z tego, że w modzie widzi przede wszystkim odpowiedzialność, rozsądek i jakość. I wiesz co? Dokładnie te same wartości przyłożyła do pracy nad tym traktatem o slow life. I wyszło to świetnie. Przyjemny i nienachalny prezent dla wszystkich zagubionych w pędzie współczesnego życia.

———

Tytuł: Mówiąc inaczej

Autor: Paulina Mikuła

Cena: 24,64 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Każdy Czytelnik mojego bloga wie, że z językiem to u mnie bywa różnie :) Kocham go i bardzo mi imponuje, gdy ktoś go doskonale używa, a zarazem sam przez miliard innych zainteresowań i priorytetów nigdy porządnie nie siadam do tego, by nauczyć się polskich tłumaczeń wszystkich pojęć, które studiuję w języku angielskim. Żeby poobcować z profesjonalizmem kieruję się więc tu.

———

Tytuł: Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Autor: Dale Carnegie

Cena: 21,60 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Tytuł tej książki może nie zachęcać, ale obiecuję Wam, to NAJLEPSZA pozycja, jaką znajdziecie na całym rynku, jeśli chodzi o problemy takie jak “nie wiem jak gadać z ludźmi” albo “wstydzę się podejść”. Jowialny, gawędziarski styl Carnegiego przywodzi na myśl słuchanie wyjątkowo gadatliwego dziadka a przytaczane przez niego anegdoty są ponadczasowe. Warto. Piękny dodatek do każdej biblioteczki.

———

Tytuł: Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu

Autor: Ewa Grzelakowska-Kostoglu

Cena: 27,89 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Hit sprzedaży 2015. Pamiętam, jak siedziałem na gali Empiku i wysyłałem Ewie na żywo zdjęcia (była wtedy w Nowym Jorku) z jej zwycięstwa w kategorii “poradniki”. Gdy ogłaszano jej nazwisko czułem, że dzieje się właśnie coś niesamowitego. I jak się okazuje – miałem rację. Tak zachwyconych Czytelniczek i takiego nakładu nie widuje się na rynku często.

———

Tytuł: Tajniki DIY z Red Lipstick Monster

Autor: Ewa Grzelakowska-Kostoglu

Cena: 32,44 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Nowe dziecko Ewy. Tym razem mniej o wizerunku a bardziej o tworzeniu. Doskonałe zdjęcia, proste porady, czytelne ciągi przyczynowo skutkowe i taki klimat, że ma się ochotę “Tajniki DIY” przeglądać dla samej radości obcowania z pięknie wydaną książką. Bardzo lubię, gdy bogata w grafiki premiera jest nie tylko funkcyjna (tzn. łatwa do czytania) ale też spektakularnie dopracowana. Tutaj osiągnięto oba te cele.

———

Tytuł: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów

Autor: Małgorzata Czyńska

Cena: 25,93 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Przewrotne, trudne, smutne, fascynujące i trudne do pojęcia historie kobiet, które do tej pory znane były głównie z tego, że pozowały jako kanony piękna do znanych obrazów. Dzięki Małgorzacie Czyńskiej możemy teraz poznać ich życiorysy i historie, i zmagania, i dramaty. I jest to lektura nie pozwalająca odłożyć książki na półkę.

———

Tytuł: Sekrety Twin Peaks

Autor: Mark Frost

Cena: 32,44 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: A co ja Ci tutaj więcej mogę powiedzieć niż: MARK FROST NAPISAŁ KSIĄŻKĘ O TWIN PEAKS? :D Każdy fan serii reaguje na te słowa błyskawicznym, kompulsywnym zakupem. Reszta świata nie ma pojęcia o co nam chodzi, ale nam to zupełnie nie przeszkadza, bo w końcu to tylko my wiemy, że sowy nie są tym, czym się wydają.

———

Też lubisz Twin Peaks? Diane, zapisz w takim razie nową osobą do newslettera – dogadamy się.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail newslettera Andrzeja Tucholskiego

———

Tytuł: Księga zachwytów

Autor: Filip Springer

Cena: 39,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Filip Springer to nazwisko znane większości ludzi interesujących się dobrymi reportażami. Znają go też architekci. A ja bym chciał, by znali go także ludzie nie mający na co dzień styczności z tymi dwoma światami. Czasem bywa bardzo fatalistyczny, ale nie sposób odmówić mu inteligencji i celności obserwacji. “Księga Zachwytów” to najnowszy odcinek jego ciągłej podróży po pięknie, brzydocie i wszystkim innym, co cechuje Polskę.

———

Tytuł: Spotlight. Zdrada

Autor: Dziennikarze “Boston Globe”

Cena: 29,59 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Nie jest to materiał dla słabych duchem. Niedawno był w kinach film oparty o tę samą historię i, cóż, zgarnął dwa oscary. Dążenie redakcji “Boston Globe” do dokopania się do samego dna ogromnej intrygi kryminalnej (molestowanie dzieci) wewnątrz kościoła to trudny, niewygodny, bolesny a zarazem potrzebny materiał. Często porównywany do kultowego “Z zimną krwią” Trumana Capote.

 

———

Tytuł: Ch**owa Pani Domu

Autor: Magdalena Kostyszyn

Cena: 23,98 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Książka dla każdej kobiety. Dla faceta też, ale tylko jeśli ceni inteligencję i ostry humor. Magdalena “przygrzała” niesamowity anty-poradnik przekręcający i podkreślający (na przemian) wszystkie stereotypy dotyczące “doskonałych pań domu”. Sporo tam odniesień do współczesnych trendów. Spodobają się każdemu, kto obserwuje je z lekkim przekąsem ;)

———

Tytuł: Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Autor: Tennessee Williams

Cena: 30,48 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z najważniejszych i najlepszych sztuk teatralnych XX wieku. Tym razem pięknie wydana, sparowana z innymi dziełami Tennessee’ego Williamsa i doskonale nadająca się na prezent dla osób przeżywających trudne do wyjaśnienia zauroczenie historiami, które ukształtowały amerykańską kulturę popularną.

———

Tytuł: Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy

Autor: Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz

Cena: 32,44 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Czy istnieje jakikolwiek świat, w którym charyzma, inteligencja i zręczność językowa pani Szymborskiej nie imponowałyby, nie rozkochiwałyby w sobie kolejnych pokoleń i nie sprawiałyby, że nawet listy jawią się niczym sztuka piękna? Mam szczerą nadzieję, że nie.

———

Tytuł: Shantaram

Autor: David Gregory Roberts

Cena: 47,92 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Książka-przygoda. Sama w sobie. Dawniej nie do dostania, potem do znalezienia wyłącznie za grube pieniądze u sprytnych antykwariuszy. Aktualnie znowu zdobiąca półki w całym kraju. Opowiada przedziwną (prawdziwą) historię człowieka, który i bank okradł, i w dżungli się schował. Dla każdego, kto ma w sobie utajony gen Indiany Jonesa.

———

Tytuł: Wayward Pines. Szum

Autor: Blake Crouch

Cena: 22,68 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Miałem przyjemność przeprowadzić dla Was wywiad z Blakiem Crouchem i wiecie co? Minęło sporo czasu a ja nadal mile wspominam jego książki. Od gór ciągnie świeży wiatr, domy są ślicznie pomalowane, ludzie się uśmiechają. Coś fundamentalnie nie gra i ktoś próbuje to za wszelką cenę przykryć. Taki “Twin Peaks”, tylko że bardziej science fiction i mniej kryminał.

———

Tytuł: Metro 2033

Autor: Dmitry Glukhovsky

Cena: 31,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z moich ulubionych książek. Ciężka, błyskotliwa, świetnie napisana, straszna, mroczna, dziwna, rosyjska, post-apokaliptyczna i naprawdę, naprawdę “rozwalająca głowę”. Jeśli się jej jeszcze nie czytało a lubi się klimaty takie jak “Fallout” – hej, koniecznie. Po prostu koniecznie.

———

Tytuł: Na wschód od Edenu

Autor: John Steinback

Cena: 45,60 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Jedna z najpopularniejszych i najlepszych książek XX wieku. Farmerska, czerstwa, mocna opowieść o tym, że jest zło, jest dobro, są ludzie, a pomiędzy nimi przestrzeń wypełnia wyłącznie nieporozumienie i wątpliwości. Kilkaset stron trudnej dla emocji, ale wspaniałej dla ducha lektury.

———

Tytuł: Pierwszy krok w chmurach

Autor: Marek Hłasko

Cena: 27,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Opis: Fascynuje mnie postać autora. Pisał dziwne, czasem mało składne opowiadania, które czyta się jednym tchem. Interesowały go relacje, w które nikt nie chciałby się przytomnie wikłać, ale omawiał je potem w taki sposób, że wikłam się w nie z własnej woli. Ciężko to wyjaśnić. Trzeba to przeczytać. Dodatkowym smaczkiem krótkich form z “Pierwszego kroku w chmurach” są przewijające się w tle realia powojennej Warszawy, między innymi bliskiej memu sercu Woli.

———

Tytuł: Hygge

Autor: Marie Tourell Søderberg

Cena: 31,99 (Kup teraz z dostawą do domu)

Uwaga: W polecanym przeze mnie sklepie książka nie jest jeszcze dostępna

Opis: O ŻADNYM innym tytule nie słyszałem tyle dobrych rzeczy na tak długo przed wystawieniem towaru na półki. Serio. To chyba będzie mój pierwszy zakup w styczniu 2017 :) Choć nie ma go jeszcze w sprzedaży w polecanym przeze mnie sklepie to uznałem, że i tak go tutaj dorzucę jako 26. polecenie, bo fajnie wygląda i wzbudza dużo ciekawości. No i jest o kulturze Skandynawii, a tej nigdy mało!

———

Jeśli chcesz więcej takich zestawień to bądź na bieżąco z blogiem – i zapisz się do newslettera!


Wyrażam zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail newslettera Andrzeja Tucholskiego

———

Ufff, kolejny super długi wpis.

Dopiero co trzasnąłem kilkanaście stron o nawykach na lepsze życie a teraz to? Albo mam za dużo wolnego czasu (nie) albo pisanie rozbudowanych rzeczy i wrzucanie ich potem dla Ciebie do netu sprawia mi stanowczo za dużo frajdy (tak) – ciekawe czy czas przyniesie rozwiązanie tej zagadki :D

Ode mnie to tyle, ale ja na dyskusję o książkach piszę się ZAWSZE, dlatego jeśli masz ochotę mi coś polecić lub dopytać się o którąś opcję z listy – widzimy się w komentarzach!

Życzę przyjemnej lektury :)

 

Ciao ,

Andrzej Tucholski

 

PS: Jeśli zainteresowało Cię to, że użyłem w tym artykule linków afiliacyjnych to zapraszam do poczytania o używanym przeze mnie narzędziu. Nazywa się TradeTracker i niedawno polecałem je jako świetny „punkt startowy” dla każdej osoby posiadającej bloga lub stronę. Prosto, fajnie i etycznie można w zasadzie kilkoma kliknięciami dodać do swojej aktywności online aspekt zarobkowy.

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies