Autor: Andrzej Tucholski | 27 lipca 2016 | Komentarze:

Jak mądrze pomagać? – Hanna Pierucka o wolontariacie, niepełnosprawności i motywacji

Są na świecie ludzie, którzy bez problemu wygrywają z filmową Amelią. Tak jak ona chcą uratować świat i całym sercem czują jego potrzeby i problemy, ale w przeciwieństwie do fikcyjnej postaci potrafią wesprzeć marzenia pragmatyzmem i, po prostu, działać. Z taką bohaterką rozmawiam dla Was dzisiaj.

Kim jest Hanna Pierucka?

To studentka psychologii na specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. A także wolontariuszka i instruktorka w trzech fundacjach zajmujących się opieką i pomocą w rozwoju dzieci niepełnosprawnych. I do tego wolontariuszka w przedszkolu integracyjnym. Angażuje się wreszcie w organizacje imprez integracyjnych i sportowych we Wrocławiu.

Robi bardzo, bardzo dużo i, co najlepsze, są to działania przynoszące faktyczne, wymierne efekty poprawiające stan spraw, na których Hannie zależy. O tym podejściu, o mądrej pomocy, o utrzymywaniu motywacji wobec najtrudniejszych kwestii i o wpływie niepełnosprawności na rozwój – opowiada właśnie ona.

WYWIAD

Owocnego oglądania!

CO DALEJ?

Tak zupełnie życzeniowo to zachęciłbym Was do samodzielnego zaangażowania się w jakąś pomoc, ale po tych tysiącach rozmów, które przeprowadziliśmy na Tajemnej i w Sekretnej to… chyba nie muszę. Robicie więcej, częściej i mądrzej ode mnie, a sam przecież bardzo lubię być częścią jakiegoś pomyślnego wiatru :) Dlatego wiecie co? Mam inny pomysł.

Podpatrzcie od Hanny i zastanówcie się razem ze mną (może być w komentarzach tutaj) w jaki sposób najlepiej mówić o wartości pomagania innym. Tak, by zachęcić, a nie zniechęcić. Bo zobaczcie – nikt nie lubi, jak mu się wchodzi na głowę. Nawet gdy sprawa jest szlachetna. A to spory problem. Z moich obserwacji wynika, że jeden z największych.

Będę wdzięczny za ciekawe pomysły :)

 

Ciao,

Andrzej Tucholski

 

///

PS: Artykuł, wywiad i merytoryka przygotowane we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Organizacja projektu to zasługa Michała Krześniaka. Za piękną oprawę audiowizualną odpowiada ekipa Only Only. Jak coś nie wyszło, to pewnie przeze mnie :)

Bądźmy w kontakcie:
 • Nobody…

  Sądzę, że internet i portale społecznościowe, blogi są nieodłączną częścią dzisiejszych czasów, dlatego doskonale nadają się do propagowania takich zachowań, jak bezinteresowna pomoc, wolontariat, e-wolontariat i tym podobne. Ja znalazłam i włączyłam się w taką formę pomocy. Niczego nie żałuję. Naprawdę polecam ! Każdy może pomóc i przyłączyć sie do wspólnego dzieła! Przynajmniej to moje zdanie. :)

 • Paulina

  Według mnie, najlepszą “reklamą” pomocy są inni ludzie, którzy pomagają – takim sposobem sama stałam się wolontariuszem. Nikt specjalnie mnie do tego nie namawiał, wcześniej widziałam, jak moi znajomi działają, ile to w nich wyzwala emocji i sama chciałam tego doświadczyć. Ta satysfakcja, o której mowa była materiale, a którą odczuwamy po spełnieniu naszej “misji” jest bezcenna. Dla tych chwil, kiedy dowiadujemy się, że poświęcenie naszego czasu innym ludziom dało im wiele radości i wsparcia, warto to wszystko robić :) Pozdrawiam serdecznie

 • Sama nasza postawa. Jeśli pomaganie rzeczywiście wychodzi od nas, nie jest to sztuczne, a inni będą to siłą rzeczy widzieć. Dla mnie genialną inicjatywą, z której staram się korzystać w miarę możliwości, jest mobilne oddawanie krwi. W mieście, w miejscach w których są popularne w normalnym egzystowaniu społeczeństwa, stoją w danych terminach czerwone autobusy. Kilka chwil i kolejne 450ml czerwonego płynu na pomoc jest. Nie ważne jaką się ma grupę krwi – czy popularną czy klasyfikowaną do rzadkiej, uważam że jest to jak najbardziej potrzebne. Bo gdy nie mamy medycznych przeciwwskazań, bardzo prosty sposób na dołożenie się trochę do pomocy

 • Bardzo wartościowy wywiad, aż miło posłuchać bo daje dużo do myślenia.
  Ta dziewczyna, mimo niepełnosprawności, daje kopa do działania innym. Wczoraj papież Franciszek powiedział, że boli go gdy spotyka dwudziestolatków zachowujących się jak emeryci. Hanna Pierucka jest zaprzeczeniem takich postaw :-) Andrzeju więcej takich wywiadów!

 • Agnieszka Dudek

  Ciekawy wywiad. Dobrze wiedzieć, że są ludzie, którzy tak chętnie pomagają innym.

 • Ada

  Najlepszy sposób to wlasny przykład i odwaga w dzieleniu się z ludźmi swoimi wartościami. Nie wydaje mi się, że w tym wypadku reklamy mogą coś zdziałać. Człowieka nie trzeba namawiać. Należy go uświadomić i wtedy on sam pojmuje, że jest potrzebny i zaczyna być aktywny.

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)