Autor: Andrzej Tucholski | 14 marca 2016 | Komentarze:

Coaching, motywacja, sport i biznes – wywiad z Aleksandrą Pogorzelską

Jest takie określenie w anglojęzycznym biznesie jak high-octane, coś wysokooktanowego, coś na najwyższych obrotach i mocy tak wielkiej, że niemożliwej do opanowania w rękach amatora. To jedyny epitet, który przychodzi mi do głowy, gdy mam opisać poziom coachingu uprawianego przez Aleksandrę Pogorzelską.

Kim jest Aleksandra Pogorzelska?

To świetna, odważna i bardzo silna psychicznie kobieta, z którą rozmowa była jedną z moich największych radości 2015 roku. Dużo się dowiedziałem, jeszcze więcej zainspirowałem. Kojarzycie może takich ludzi, którzy wchodząc do pomieszczenia wpływają na energię w powietrzu i wszyscy wcześniejsi goście imprezy od razu patrzą w stronę drzwi? No, to macie posmak tego, jak wyglądała z mojej perspektywy rozgrzewka przed nagraniem :)

Aleksandra Pogorzelska to psycholog, trener, coach pracujący w sporcie i biznesie. Specjalizuje się w budowaniu i wdrażaniu strategii dla firm, mowach motywacyjnych, doradztwie mającym na celu zwiększenie efektywności procesów wewnętrznych w firmach oraz coachingach menedżerskich (Coach Leadership Management International).

Jest też trenerem II klasy pływania. Od 19 lat startuje w zawodach triathlonowych, wielokrotnie zdobyła medal Mistrzostw Polski w Triatlonie i Duathlonie, ukończyła blisko 100 Triathlonów, w tym dwa zawody IRONMAN (3800 m pływania, 180 km roweru, 42 km biegu). Autorka innowacyjnych programów rozwoju kompetencji miękkich dla klientów indywidualnych i organizacji. W oparciu do doświadczenia biznesowe, sportowe stworzyła prestiżowe programy: Business Champion Development z udziałem Mistrzów Olimpijskich, Sportu i Motywacji oraz Business Strategy Program optymalizujący funkcjonowanie firm na wszystkich poziomach.

Sport i biznes? To musi być coś niezłego.

Tematy poruszone w rozmowie

Głównie coaching. Trochę o profesjonalizmie, biznesowym aspektom pracy psychologa, relacjach klient-mentor. Sporo o motywacji.

Przy okazji: jeśli interesujecie się podobnymi sprawami to zachęcam do wpadnięcia na debatę “Profesjonalny Coaching” organizowaną przez SWPS w środę 23 marca o godzinie 17:00 na warszawskim kampusie Uniwersytetu (Chodakowska 19/31). Ja i Maciek Budzich robimy za moderatorów :)

Wywiad

Przyjemnego oglądania!

Transkrypcja

Pojawi się za dwa do czterech tygodni. Zapisz się do Tajemnej Listy aby nie przegapić.

(Na dniach pojawią się wszystkie zaległe transkrypcje. Przepraszam za zwłokę. Będzie co czytać przez Święta Wielkanocne.)

Co dalej?

Koniecznie obadajcie stronę Champion Consulting, instytucji która profesjonalnie reprezentuje Aleksandrę Pogorzelską w środowisku biznesu i coachingu. Ramię w ramię stoją tam super specjaliści z dziedziny psychologii, medalowi sportowcy i sławni w Polsce mówcy. Warto też przeczytać rekomendacje od wcześniejszych klientów. Robią wrażenie.

Jestem też ciekaw Waszych opinii na temat samego coachingu.

Obu opinii. Tej przed obejrzeniem wywiadu i – jeśli rozmowa w jakiś sposób na Was wpłynęła – tej po. Sporo się o coachingu ostatnio mówi, często myli się go albo z mowami motywacyjnymi, albo (co gorsza) z lajtową wersją psychoterapii. Na debatę już zaprosiłem, ale zanim do niej dojdzie – dajcie znać w komentarzach, co Was trapi, co ciekawi, co lubicie i gdzie Aleksandra Pogorzelska zainspirowała Was do zupełnie nowych myśli :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

 

///

PS: Artykuł, wywiad i merytoryka przygotowane we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Organizacja projektu to zasługa Michała Krześniaka. Za piękną oprawę audiowizualną odpowiada ekipa Only Only. Jak coś nie wyszło, to pewnie przeze mnie :)

PPS: Zapraszam też do poprzednich odcinków drugiego sezonu Można – z Natalią Klonowską o sketchnotingu i wyobraźni, z dr Ewą Jarczewską Gerc o psychologii pozytywnej, z Konradem Bocianem o uczeniu robotów “ludzkości” oraz z profesorem Janem Strelauem na temat różnic indywidualnych i, ogółem, życia.

Bądźmy w kontakcie:
 • Rafal Gwiozda

  Zapatruję się.

 • Agnieszka Dudek

  Naszła mnie tylko jedna myśl, że ludzie zajmujący się zawodowo sportem i biznesem (dużym) mają ciężkie życie.
  A coś pozytywnego?
  Wolę robić coś dłużej i z przyjemnością dlatego, że chcę, niż szybko, ale z trudem (ciężko pracując) bo musze osiągać cele.
  Można wybierać :D Można wszystko :D

 • Siła spokoju pani Aleksandry. Świetny wywiad.
  Szczerze mówiąc nie wiem, dlaczego coaching ma taką złą sławę. Może dlatego, że nagle zrobiło się tego za dużo i nienajlepszej jakości? I nachalnie? Uwazżam, że coaching może być często bardziej efektywny niż psychoterapia. Po pierwsze jest określony czasowo, po drugie nastawiony jest na cel. I najważniejsze-zakłada, że rozwiązanie problemu niesie klient sam w sobie. Co powoduje, że coaching jest relacją na jednym poziomie- dorosły-dorosły.
  Szkoda, ze nie mieszkam w Wawie i nie mogę posłuchać. Może jakieś resumee w postaci posta pojawi się tu na blogu?
  Ale się rozpisałam… Koniec.
  Pozdrawiam serdecznie.

 • Basia

  Świetny wywiad! ((: Ostatnie pytanie i odpowiedź gościa dała mi mega pozytywną energię do “robienia tego, co lubię”.

 • Warto podążać swoją wytyczoną ścieżką, nawet gdy nie jest łatwa :)

  Pozdrawiam mega pozytywnie

 • Aga Frank

  Świetny wywiad i bardzo się fajnie słuchało Panią Aleksandrę. Wzbudza zaufanie, czego nie mogę powiedzieć o wielu coachach, których na swojej drodze spotkałam. Wydaje mi się, ze w tym zawodzie coach powinien kreować się na osobę, która doskonale radzi sobie w swoim życiu, bo jak mam zaufać komuś, kto swojego własnego podwórka nieuporządkował? wydaje mi się, że to główny problem tego zawodu: dostępność! Zostają nim ludzie przypadkowi i psują opinię całemu środowisku. Ale co innego chciałam, bo nie wierze w przypadki i byc może znalazłam się tu nie po to, by wysłuchać rozmowy z Panią Aleksandrą, która była bardzo ciekawa i merytoryczna, ale chodzi o tego ‘znajomego, który jest szczęśliwy kodując strony’ :-) Od dłuższego czasu szukam kogoś zaufanego do stałej współpracy :-) Nie chcę robić z tego bloga słupa ogłoszeniowego, ale właśnie kogoś takiego szukam :-)

 • AD

  Każdy taki wywiad dużo mi daje i każdy jest tak samo świetny. Nawet nie wiesz jak sie cieszę, że podjąłeś się cyklu tych wywiadów i pokazujesz nam coraz to ciekawsze osoby. ☺

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i miło mi Cię tu widzieć!

Jestem dyplomowanym menedżerem i magistrem psychologii biznesu.

Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce.

Prowadzę bloga i kanał video poświęcone strategiom projektowania fajnego, udanego życia.

Organizuję polecenia #NiedzielaDzielenia, serię #SąSuper oraz akcję SHARE WEEK.

Przygotowuję kawę w Sekretnej Kawiarni oraz ukrywam przed światem Tajemną Listę.

Facebook

Na fanpage wrzucam informacje o nowych premierach i statusy tak długie że same powinny być artykułami. Uwaga: polecam dużo fajnych ludzi i często zachęcam do chwalenia się.

YouTube

Od czasu do czasu montuję na statywie kamerkę i opowiadam jej coś o skuteczności, podejmowaniu decyzji lub stoicyzmie. Uwaga: bywa nieostro, bo sporo macham rękoma.

Instagram

Kulisy mojej pracy, ładne ujęcia Warszawy, spore ilości książek, kawy i podróży archiwizuję amatorskimi fotkami na Instagramie. Uwaga: zdarzają się selfie.

Instagram

Pierwszy raz?

Prowadzę tego bloga od 2009 roku. Opublikowałem tu ponad 1000 wpisów. To dużo treści, więc przygotowałem dla Ciebie drobne wsparcie. Przeczytaj o czym jest to miejsce, kim jestem ja i od czego warto zacząć lekturę na specjalnej stronie powitalnej.

Dołącz do 11 000+ Czytelników
I zapisz się do Tajemnej Listy

Każdy odbiorca newslettera dostaje w prezencie:

 • pierwszeństwo w dostępie do nowych artykułów
 • skoroszyty Excel pomocne w organizacji życia
 • plakaty i prezentacje z najważniejszymi informacjami

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to blog dla ludzi, którzy chcą więcej. Prowadzony przeze mnie od 2009 roku należy od lat do najbardziej wpływowych w Polsce. Lubię dobre praktyki i interesuję się szukaniem wspólnych mianowników w filozofii i nauce. Wierzę, że niezależnie od tego co lubi się w życiu robić, można to robić skuteczniej, spokojniej oraz czerpać z tego więcej frajdy. Nie lubię mówić innym co mają robić, więc staram się korzystać z przykładów z literatury oraz z własnego doświadczenia. Każdy wyciągnie z nich tyle, ile uzna za stosowne.

Informacje

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

Niektóre linki na blogu mogą być linkami afiliacyjnymi.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie gra :)