Czas czytania: około 6 minut

75 biznesowych książek, które czytają najlepsi

Czytanie książek to najprostszy przepis na ogarnięcie życia. Ludzkość prawie na pewno przetrwała już taki sam problem, z którym zmagasz się Ty teraz. I prawie na pewno za niewielkie pieniądze możesz poznać rozwiązanie i lecieć dalej, już we własną opowieść, bez wyważania otwartych drzwi.

Oto lista kilkudziesięciu książęk, które świetnie przygotowują do współczesnych wyzwań.

Co to za książki?

W maju poleciałem do Amsterdamu jako prasa na międzynarodowej konferencji The Next Web Europe. To wielkie wydarzenie, na którym spotykają się co roku odważni i wielcy gracze z pogranicza technologii, psychologii i biznesu. Moje wnioski z wykładów możesz przeczytać tutaj.

Na głównym korytarzu łączącym hale prelekcyjne natrafiłem na księgarnię, której oferta dostała wcześniej “zielone światło” od organizatorów TNWE. Postanowiłem zrobić tym stołom parę zdjęć, byście i Wy mogli zobaczyć, jakie książki polecają, sprzedają, kupują oraz czytają najaktywniejsi ludzie biznesu ze Stanów i Europy.

Autorzy niektórych z tych pozycji pojawiali się nawet przy stoliku obok by dawać autografy i rozmawiać z innymi uczestnikami imprezy. W przeciwieństwie do wielu podobnych wydarzeń mniej było tutaj “zróbmy sobie selfie” a więcej “słuchaj, niech nasi managerowie pogadają moment, bo może wyjdzie z tego niezły deal” :)

Aha, nie było też rzadkością, że autor jednej z książek tuż po opuszczeniu honorowego miejsca przy stole kupował sobie pięć-dziesięć innych książek w ramach suweniru z imprezy.

75 biznesowych książek, które warto przeczytać

Wszystkie możecie zobaczyć na zdjęciach, a te, za które mogę osobiście poręczyć (bo czytałem i wiem, ile są warte) rozpisałem trochę szerzej w nadchodzących akapitach. Każdą z nich znajdziecie na Amazonie, przy czym sporo z nich ma też wydania w języku polskim.

Wystarczy poszukać :)

Smarter, Faster, Better – Charles Duhigg – nowa książka autora kultowej “Siły Nawyku”. Tym razem skupiona nie na tym, co robimy automatycznie, lecz na tym, gdzie pojawia się proces decyzyjny. Dużo anegdot, dużo historii, dużo zastanawiania się nad produktywnością. Czyta się lekko, bo i Duhigg jest przede wszystkim wprawnym pisarzem.

The Lean Startup – Eric Ries – jedna z najbardziej kultowych książek świata start-upów. Podręcznik organizowania swojej firmy w warunkach skrajnej niepewności i ciągle zmieniających się czynników zewnętrznych. Bardzo, bardzo fajna pozycja. Jeden z “kamieni milowych” tego, jak wygląda dzisiaj rynek :)

Czytaj też: Dlaczego ZAWSZE warto podejmować wielkie decyzje

Zero to One – Peter Thiel – o proszę, kolejny z “kamieni milowych” współczesności. Bardzo wpływowa, choć dosyć prosta w przekazie książka autorstwa założyciela PayPala. Wydaje mi się obowiązkową lekturą każdego człowieka, który chce porządnie “zahaczyć się” w biznesie.

Lean In – Sheryl Sandberg – bardzo mądra i świetnie napisana książka o sytuacji kobiet na rynku pracy i w biznesie. Sheryl Sandberg to bardzo ciężko pracująca i wyjątkowo charyzmatyczna wypadkowa wielkich zdolności rynkowych i pięknej wrażliwości. Pozycja, którą powinien przeczytać każdy, bez względu na płeć.

Superbetter – Jane McGonigal – dosyć kompleksowa książka proponująca interesujące podejście do wyzwań w życiu. Odwraca też do góry nogami logikę grywalizowania wyzwań. Jej podstawą jest wniosek jednego z klasyków psychologii: “przeciwieństwiem depresji nie jest szczęście. Przeciwieństwem depresji jest zabawa”.

Getting Things Done – David Allen – podstawa podstaw. Książka, którą przeczytałem w liceum i dzięki której byłem w stanie każdego dnia “zmieści” szkołę, lekcje, spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi, pomaganie rodzicom, pisanie bloga, wieczorne granie z kolegami w klanie i nocne oglądanie filmów. A potem nauczyłem się z tego systemu korzystać jeszcze lepiej.

Czytaj też: 7 rozwijających książek, dzięki którym doładujesz swoje wakacje

Thinking Fast and Slow – Daniel Kahneman – jedna z najczęściej polecanych przeze mnie książek. Serio. Wydaje mi się, że powinien przeczytać ją każdy i jeśli chce się “zacząć coś psychologicznego” to o lepszy wstęp będzie już po prostu bardzo ciężko. Poza tym, hej, zawsze dobrze jest poczytać noblistów :)

$100 Dollar Start-up – Chris Guillebeau – przełomowa, fantastyczna książka. Dodaje odwagi i otuchy, bo na liczbach udowadnia, że wcale nie potrzeba BARDZO dużo pieniędzy by zająć się w życiu zupełnie nowym biznesem. Czyta się super, przykłady zupełnie się nie zestarzały a i lakoniczny styl Chrisa to świetna sprawa.

Ego Is the Enemy – Ryan Holiday – moje ostatnie “wielkie” odkrycie i zarazem, od razu, jedna z moich ulubionych książek w historii. To niejako “wstęp” do aureliańskiego stoicyzmu i… wiecie co? Przeczytajcie wywiad z autorem. Albo poczujecie, że to zmieni Wasze życie, albo nie :)

Rework – Jason Fried – jeden z klasyków gatunku. Prosta, przyjemna książka o tym, jak poradzić sobie na biznesowych rynkach bez super dokładnego planu, bez perfekcyjnego budżetu… no wiecie, tak trochę na dziko. Nie dla wszystkich, NA PEWNO nie jako podręcznik, ale zarazem na pewno jako dopełnienie. Świetny tytuł.

Czytaj też: 25 wniosków z 25 lat życia

The Tipping Point – Malcolm Gladwell – książka, która dała sławę jednemu ze stu najważniejszych współczesnych filozofów. Chciałbym dodać coś więcej, ale jeśli interesujecie się socjologią, ludźmi, biznesem, zachowaniami rynkowymi i lubicie anegdotki to to po prostu trzeba przeczytać. I tyle.

Na resztę też warto zwrócić uwagę. Te stoły to kopalnia inspiracji. Jeśli chodzi o celne zrozumienie współczesnego rynku i, hmmm, “shumanizowanie” biznesu – po sprawdzeniu tytułów ze zdjęć niewiele już potem zostanie do odkrywania.

Przygodę najlepiej będzie rozpocząć od – przekornie – “Freakonomics”, bo to jak dużo się od tej książki zaczęło, to ciężko wręcz wyjaśnić. Jest też od lat dostępna po polsku i to za cenę, która nie zabije nawet portfela chciwie wypatrującego kolejnego “pierwszego”.

Jeśli lubisz takie polecenia to zapisz się do mojej Tajemnej Listy. Ja też je lubię, więc się dogadamy.

Czy którąś z tych książek znasz? A może jakiejś tu brakuje?

Zobaczmy się w komentarzach :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!