Rozwijające książki, dzięki którym doładujesz swoje wakacje – 7 poleceń

Lato to wspaniały czas. Nawet jeśli jesteś już po studiach i nie masz “prawdziwych” wakacji. Dodatkowe godziny jasnego światła rano i wieczorem motywują z wielką siłą. Człowiekowi się chce i ma się czas, by chcieć mocno. I wiesz co? Rozwijające książki w tym pomogą.

Proponuję aż siedem!

Trzy z nich bardzo zmieniły moje podejście do wyzwań w życiu, dzięki jednej “poukładałem” sporo teoretycznej wiedzy dotyczącej marketingu, jedna jest bardzo udanym punktem wyjścia do samodzielnej nauki teorii podejmowania decyzji, jedna jest streszczeniem ekstra filmów (więc efektywnie oszczędza Wam parę godzin życia już na etapie przyswajania informacji) a jedna jest delikatna i piękna, i do tego jest autorstwa fantastycznej polskiej blogerki :)

Każda w stu procentach zasługuje na Twoją uwagę.

Kolejność losowa.

— — —

Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć

Autor: Joanna Glogaza (blog: StyleDigger.com)

Każdy z nas zmaga się z jakimś “przeładowaniem”. Czy to materialnym, czy to informacyjnym. W najcięższych przypadkach mowa też o przeładowaniu zleceniami lub zobowiązaniami. Łatwo wtedy wpaść w zgubne poczucie, że życie jest małe, ograniczone i nie da rady z nim nic zrobić. A to nieprawda. Istnieją pewne proste, zdroworozsądkowe rady, dzięki którym takie myśli się po prostu ogarnia :)

Przyjemnym, subtelnym i dobrze opracowanym ich zestawieniem jest nowa książki Asi Glogazy.

Bardzo warto.

Oto rozwijające książki otwierające myślenie!

— — —

What I Learned Losing a Million Dollars

Autor: Jim Paul, Brendan Moynihan

Ta książka to moja “tajna broń” gdy przychodzi mi wyjaśnić komuś myślenie modelowe. Otóż Jim Paul stracił kiedyś milion dolarów (a także zawalił sporo innych spraw w życiu, ale na razie skupmy się na pieniądzach). Przy zachowaniu sporego dystansu przeanalizował potem kulisy tej biznesowej tragedii i “odkrył” jedną z najważniejszych zależności na świecie. Otóż metod na osiągnięcie sukcesu jest ogrom. Ale metod na “przegranie” – w danej dziedzinie – jest z reguły mała, ograniczona liczba.

O inwestycyjnych “drogach do porażki”, a także o szukaniu podobnych schematów gdzie indziej jest właśnie ten memuar.

— — —

Czytaj też: 35 prostych pomysłów na fajniejsze życie

— — —

Ogilvy o reklamie

Autor: David Ogilvy

Dla wielu David Ogilvy to “ten bufon z lat sześćdziesiątych”. Być może i jest to celna opinia, nie wiem, nie mi oceniać. Dla mnie jest przede wszystkim jednym z ojców współczesnego marketingu. Twórcą wielu nieśmiertelnych haseł, które zdefiniowały całe dekady trendów reklamowych. Lubię jego prosty, chłodny, pewny siebie styl. A obcować ze słowami równie kreatywnej osoby lubię jeszcze bardziej :)

To prawda, czasem trzeba znieść trochę autoreklamy jego dawnych kreacji. Szczerze? Warto po trzykroć.

— — —

Superbetter

Autor: Jane McGonigal

Lubię tę autorkę od lat. Raz z nią nawet rozmawiałem – po jej zeszłorocznym wystąpieniu w Bibliotece Nowojorskiej. Promowała na nim dokładnie tę książkę (mam autograf!). Jane okazała się być dokładnie taka, jak przewidywałem po obejrzeniu jej kultowego TED Talka. Luźna, przeinteligentna, bardzo szybko myśląca i elegancko uprzejma. Mam nadzieję, że stworzy jeszcze bardzo dużo ciekawych teorii :)

Ciężko tak naprawdę powiedzieć, o czym jest “Superbetter”. To z jednej strony podręcznik “jak zamienić swoje życie w grę”… ale nie do końca. Bo widzisz, jeszcze na samym początku czytelnik dowiaduje się, że zgodnie z psychologicznymi obserwacjami i tzw. negatywnym odbijaniem opisów odwrotnością depresji nie jest wcale szczęście, tylko jest nią zabawa. A potem jakość wniosków wskakuje na jeszcze wyższy poziom.

— — —

Czytaj też: Metoda Pit Stop – proste i stabilne życie w 15 minut

— — —

Zapytaj Gary’ego

Autor: Gary Vaynerchuk

Fajny typ. Oglądam i czytam od lat. Słuchałem go na żywo w trakcie konferencji TNW Europe (tutaj możesz przeczytać 4 najważniejsze wnioski po tym światowej skali wydarzeniu). Raz razem z Casey Neistatem odpowiedzieli na moje pytanie w Vaynerchukowym formacie Q&A (7:32 tutaj). No właśnie. Takie pytania jak ja wtedy zadaje mu codziennie ogrom ludzi.

A on nie dość, że na większość odpowiada, to potem jeszcze najlepsze z wypowiedzi wydał w formie książki, którą dzięki wysiłkom Marcina Osmana można też przeczytać w języku polskim! Jest to rozwijająca, bardzo obszerna publikacja gwarantująca podstawy wiedzowe dla wielu współczesnych wyzwań + interesujący wgląd w tok myślenia jednego z najsilniejszych graczy amerykańskiego internetu.

— — —

Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy

Autor: Dan i Chip Heath

Bracia Heath zasłynęli kultową książką “Pstryk”, którą polecałem na tym blogu jakieś sześć lat temu :) Oni często piszą rozwijające książki. Potem zaczęli zajmować się innymi kwestiami, aż dotarli do jednej z moich ulubionych. Podejmowania decyzji. To trudna sztuka, o której rzadko się mówi, a prywatnie widzę w niej klucz do wzrostu personalnej skuteczności o kilkaset procent w skali – dosłownie – tygodnia.

Nie wydaje mi się, by było dzisiaj kogokolwiek stać na to, by taki skok zignorować i udawać, że da się radę bez niego :) “Decyduj!” to dosyć prosty, ale fajnie napisany wstęp do dalszych, własnych studiów w efektywnym i szybkim podejmowaniu decyzji. A jeśli szukasz JESZCZE mniej skomplikowanego startu, polecam mój film :)

— — —

Ego is the Enemy

Autor: Ryan Holiday

Jedna z moich ulubionych książek. Nie ma w moim wykonaniu listy pt. “Rozwijające książki” bez Ryana.

Dostałem ją od autora w podziękowaniu za wywiad, który sprawił mu przyjemność. Naszą rozmowę o antycznych filozofiach, świecie reklamy i współczesnych wyzwaniach możesz przeczytać tutaj. Jest wyczerpującym, pięknym i ubogacającym życie czytelnika wstępem we współczesne interpretowanie jednego z najlepszych “mindsetów” dla kreatywnego, ciężko pracującego umysłu.

Tym systemem operacyjnym jest stoicyzm. Moja mała, życiowa miłość. Po stokroć warto.

— — —

Przy okazji mogę Ci też polecić uzupełniające się wzajemnie listy 7 książek na jesień oraz 7 książek na wiosnę. A jeśli nie szukasz akurat poradników/biznesu/psychologii to może skusi Cię lista 28 wybitnych książek “literatury pięknej”, które możesz za darmo i legalnie pobrać z internetu (razem z linkami!), i zgrać sobie je na czytnik lub telefon “na wszelki wypadek”. Gdyby się akurat nudno zrobiło.

Chociaż, kogo ja oszukuję. Nudno? W wakacje?

Wśród moich Czytelników?

Nieeee, w to nikt nie uwierzy! :)

Życzę Wam super przyjemnej lektury!

(A jeśli masz ochotę na więcej materiałów tego typu to gorąco zapraszam do zapisania się do Tajemnej Listy, mojego prywatnego newslettera, dzięki któremu nie przegapisz nowych artykułów oraz dostaniesz hasło do Skarbca – miejsca, w którym czekają dodatkowe, darmowe materiały związane z największymi premierami na blogu. Moim zdaniem warto. Zresztą, wypisanie się jest szybkie i bezbolesne, więc po prostu warto spróbować!)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!