Czas czytania: około 4 minuty

10 aplikacji do zmiany nawyków i zachowania

Technologia jest super. Dzięki niej udaje się na świecie uratować rekordową liczbę dzieci, dzięki niej widzimy Ziemię z kosmosu, dzięki niej teraz rozmawiamy. Przy jej pomocy (są wszak aplikacje do zmiany nawyków) możesz zmienić swoje życie.

Nie „dzięki niej”, bo podstawą nadal będziesz Ty i Twoje przekonania oraz postawy, ale jeśli można sobie pomóc wygodnymi aplikacjami, to czemu się wzbraniać?

Podzieliłem listę na szerokie kategorie związane z wyrabianiem w sobie nawyku.

Aplikacje do zmiany nawyków: poczucie postępu

Nie ma czegoś takiego jak nawyk wyrobiony pojedynczą czynnością. Podobno wystarczą trzy tygodnie dbania o rutynę, niektórzy „chwytają” jednak dopiero po pół roku, a i wtedy wystarczy krótki miesiąc przerwy i wszystko jedzie pod Lublin na wakacje.

1. Budzik. Poważnie. Istnieje dużo apek z przypomnieniami, ale jest to rozcieńczanie funkcji. Jeśli chcesz codziennie o 14:15 coś robić, nastaw na tę 14:15 budzik z odpowiednią treścią. Gotowe.

2. Superbetter. Aplikacja związana z książką Jane McGonigal, jednej z najchętniej słuchanych i polecanych uczestniczek światowej konferencji TED. Warto dać jej szansę.

3. Habitica (dawniej HabitRPG). Zabawowa aplikacja, w której dostajesz punkty doświadczenia w zamian za spełnianie własnych obietnic. Można kupować zbroje i w ogóle. Trochę za bardzo zajmuje uwagę, ale za to dobrze urozmaica nudne sprawy :)

4. Todoist / Wunderlist. Albo dowolny inny „skreślacz”. Dobrze w ten sposób pokazywać sobie, jak „maleje” liczba – powiedzmy – siłowni nadal do „wyjścia” w tym tygodniu. Było dużo. Jest mniej. Celem jest zero.

Aplikacje do zmiany nawyków:

feedback

W przypadku dowolnej czynności powtarzalnej ważne jest poczucie, że „coś” się mierzy, że coś się zmienia, że cokolwiek wiadomo. Nad tym też gdzieś usiedli mądrzy programiści.

5. Endomondo. Świetne, gdy zaczyna się ćwiczyć (ze szczególnym naciskiem na bieganie). Dzięki tej appce można łatwo ogarniać trasy, powtórzenia i wszystko inne, do czego zawsze starczał zeszyt i długopis ;)

6. MyFitnessPal. Moja ulubiona aplikacja do śledzenia kalorii. Można nią „skanować” kody paskowe i z mojego (skromnego) doświadczenia około 90% produktów dostępnych w Polsce jest już w bazie, wystarczy dopisać wielkość porcji. Bardzo wygodne.

7. (Może być excel). Jeśli zajmujecie się innym nawykiem niż sprawy fizyczne, pamiętajcie, że zawsze można prowadzić temat w excelu/numbers. Ja tak od lat robię ze wszystkimi projektami :)

Aplikacje do zmiany nawyków:

zanurzenie

Jestem fanem podejścia „all-in”. To znaczy, że gdy już za coś się zabieram, to oprócz samej czynności staram się poznać jej najlepszych przedstawicieli, przeczytać literaturę i tak dalej.

8. Kindle / Pocket. Za grosze lub za darmo można znaleźć w Internecie OGROM wywiadów, artykułów, materiałów i książek na dowolny temat. Nieważne, czy uczysz się języka, czy starasz się wyrobić w sobie czytanie jednej książki tygodniowo, czy też chodzisz na siłownię. Czytaj o tym i dokształcaj się. Nie pożałujesz.

9. Podcasty. Świetnym rozwiązaniem na „puste przebiegi” dojazdów do pracy lub na studia (albo, w moim przypadku, na nudnym cardio) jest słuchanie podcastów. Ta sama zasada co Kindle/Pocket. Po prostu cały czas jestem wkręcony w to, co powinno mnie interesować.

Dodatkowe

10. Headspace / Calm. Nie są to appki ściśle związane z rozwojem nawyku, ale każdemu i tak gorąco polecam medytację. Nie musi ona być „na poważnie”, ja najczęściej sięgam po taką prostą, z kawą. Moją małą, miejską. Ale jeśli chcesz to robić bardziej „pro”, są metody.

(Koniecznie przeczytaj też 10 aplikacji, których używam codziennie. Sporo się powtórzy, bo ja to nudny raczej jestem.)

A z jakich apek korzystacie Wy? :)

Ciao,

Andrzej Tucholski

Jeszcze dzisiaj przerwij stagnację i zmień swoje życie na lepsze!

Proponuję Ci dwie przełomowe książki. „Pomysł na siebie w tydzień” to 21 narzędzi, dzięki którym szybko znajdziesz nową koncepcję na to, co chcesz robić i kim chcesz być. Te wnioski przekujesz w rzeczywistość dzięki „#mikronawykom” – to kompletne narzędzie, dzięki któremu zbudujesz skuteczny system mikronawyków prowadzących Cię przez wszystkie wymarzone plany.

Razem ponad 340 stron wiedzy, narzędzi, ćwiczeń i arkuszy. Zaufało im już ponad 1000 Klientów!

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!